JÖVŐ
A Rovatból

A világ rájött, hogy a metán rövid távon sokkal veszélyesebb a klímaváltozás szempontjából, mint a szén-dioxid

A COP26-on emiatt több, mint 100 ország vállalta, hogy egy évtized alatt 30%-kal csökkenti a kibocsátását. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a szén-dioxiddal ne kellene foglalkozni.
Fotó:Pixabay - szmo.hu
2021. december 10.


Link másolása

Azt már aligha vitatja bárki is, hogy a Föld felmelegedése egyre gyorsul. Azonban a felmelegedés kapcsán a legtöbb szó eddig a szén-dioxidról esett. A glasgow-i COP26-on azonban már a metánnal is nagyon sokat foglalkoztak a tudósok és a világ vezetői. Csökkentése ugyanis létfontosságú ahhoz, hogy tartani lehessen a párizsi megállapodásokban kitűzött, legfeljebb 1,5 C fokos emelkedést.

Bár a metán viszonylag rövid ideig, nagyjából 12 évig marad az atmoszférában, a melegítő hatása sokszorosa a szén-dioxidénak.

Jelenlegi koncentrációja 1880 ppb, amely több mint 2,5-szerese az ipari forradalom előtti mennyiségnek (722 ppb).

A metánkibocsátás legnagyobb részéért a mezőgazdaság a felelős, azon belül is rizsföldek és a szarvasmarha-tenyésztés. Ezek adják kibocsátás 40%-át. A második legnagyobb, 35%-os tétel a fosszilis tüzelőanyag-ipar: a metán ugyanis gyakran szivárog az olaj- és gázkutakból, valamint a szénbányákból. A harmadik fő forrás a hulladéktermelésünk, főleg a szemétlerakók és a szennyvízcsatornák.

A metán szerepét sokáig azért becsülték alá, mert az üvegházhatású gázok felmelegedésben játszott szerepét a szén-dioxid hatásához viszonyították - írja a New Scientist. Egészen pontosan azt nézték meg, hogy az adott üvegházhatású gáz 100 év alatt mennyivel járul hozzá a globális felmelegedéshez a szén-dioxidhoz képest.

Csakhogy a metán hatása az első években érvényesül igazán. Míg egy évszázad alatt 1 tonna metán 28-szor erősebben melegíti a bolygót, mint egy tonna szén-dioxid, ha csak 20 évet vizsgálunk, akkor már 56-szoros a különbség. Sőt, ha azt is figyelembe vesszük, hogy a metán lebomlása ózont hozhat létre, amely szintén egy erőteljes, rövid életű üvegházhatású gáz, akkor 20 évet vizsgálva már 86-szor nagyobb a hatása. De vannak kutatók, akik a metánt rövid távon 120-szor károsabbnak tartják a szén-dioxidnál.

Bár a metánkoncentráció az atmoszférában 2000-2001-ben valamiért visszaesett, de az elmúlt 19 évből 18-ban emelkedett. Tavaly mérték a legnagyobb éves növekedést a mérések 1984-es kezdete óta.

A COP26-on az amerikai elnök és az Európai Bizottság elnöke hivatalosan is meghirdették a Globális Metánvállalást. Több, mint 100 ország ígérte meg, hogy 2030-ig, vagyis egyetlen évtized alatt 30%-kal csökkenti a metánkibocsátását. Ez a hőmérséklet szempontjából azt jelentené, hogy 2050-ig 0,2 C fokkal enyhülne a globális felmelegedés.

A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség a metánvállalásról készített gyors elemzésében megállapította, hogy annak

hatása a 2050-ig esedékes felmelegedésre egyenértékű lenne azzal, mintha az összes ma közlekedő autót, teherautót, hajót és repülőgépet rögtön átállítanák zéró-kibocsátásúra.

Nem mindenki osztja ezt a nézetet. A leeds-i egyetem és a londoni Imperial College klimatológusai szerint a felmelegedés 0,2 C fokos csökkentéséhez 50%-kal kevesebb metánkibocsátásra lenne szükség.

A COP26 109 aláírója együtt a globális metánkibocsátás mintegy felét produkálja. Ugyanakkor nem csatlakozott a világ három legnagyobb kibocsátója: Kína, India és Oroszország sem. Bár Kína bejelentette, hogy „ambiciózus nemzeti akciótervet” dolgoz ki a metán ügyében, konkrét célkitűzések nem hangzottak el.

Az amerikai Környezetvédelmi Alap szakemberei szerint ennek ellenére a megállapodás a COP26 egyik legjelentősebb eredménye lehet. A vállalások szerintük kivitelezhetők a már létező technológiákkal, és viszonylag alacsony költséggel, vagy akár ingyen is. Ez főleg a fosszilis tüzelőanyag-iparban történő szivárgások leállítására vonatkozik.

A Nemzetközi Energiaügynökség is úgy véli, hogy a globális metánkibocsátások 25%-kal való csökkentése semmibe se kerülne. De megvannak az eszközök arra is, hogy felfogják a szemétlerakókból kiáradó metánt, hogy időnként lecsapolják a rizsföldeket, vagy olyan takarmánnyal etessék a marhákat, amelyek csökkentik a metánkibocsátást. Egy közelmúltbeli tanulmányuk becslése szerint, ha bevetnék a metáncsökkentésre alkalmas összes rendelkezésre álló technológiát, az évszázad közepére a felmelegedés 0,25 C fokkal csökkenne.

Közben dolgoznak új technológiákon, amelyek képesek a metánt közvetlenül a levegőből kiszűrni, és olyan kezelésekkel kísérleteznek szarvasmarhákon, amelyek 30%-kal csökkentenék metánkibocsátásukat.

Immár a metán mérése sem okoz gondot. 2022 októberétől a MethaneSAT műholdas program keretében az űrből követik majd nyomon az olaj- és gázipar kibocsátásait.

Drew Shindell, az észak-karolinai Duke egyetem kutatója szerint úgy kell tekintenünk a metánra és a szén-dioxidra, mint két különálló problémára, amelyekre különböző megoldásokat kell találni.

A CO2 hosszú távú hatású, tehát a dekarbonizációs erőfeszítéseink, amelyek létfontosságúak bolygónk jövője szempontjából, kevés hatással vannak a rövid távú klímakárok elkerülésére. Ezért kell mellette a metánnal is szembeszállni. Ugyanakkor nem szabad a metáncsökkentést időnyerésnek tekinteni, és minden mást ugyanúgy folytatni, mint eddig, hanem ezzel egyidőben a CO2-kibocsátást is meg kell fékezni.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk