ÉLET-STÍLUS

A te gyerekeid hisznek még az angyalban?

Vajon el kell-e mondani az igazságot? És ha igen, mikor? Olvassátok el egy ötgyerekes anyuka gondolatait!

Link másolása

A Mom With Five blog sokkal több egy ötgyerekes édesanya egyszerű naplójánál, egy valóságos családi magazin. R. Fonyó Barbara végzettségét tekintve történész-egyiptológus, de az egyetem elvégzése után – némi kitérőtől eltekintve – külpolitikai újságíróként dolgozott a Magyar Távirati Irodánál. 2002 óta háztartásbeliként, főállású anyaként éli a mindennapjait öt gyerek (4 fiú és egy lány) édesanyjaként.

Barbara posztjai középpontjában a család áll, a gyerekei, a velük átélt élmények, a gyereknevelés során szerzett tapasztalatok, kudarcok. Írásaiban azt szeretné megmutatni, hogy gyerekekkel élni nem mindig rózsaszín, habos-babos tündérmese, néha kifejezetten nehéz, de ennek ellenére minden pillanatáért megéri csinálni, küzdeni, erőn felül teljesíteni.

Hányszor, de hányszor hallottam már a kérdést: "A te gyerekeid még hisznek a karácsonyi Angyalban?". Majd az igenlő válaszom után rögtön jött a következő: "Nem kéne már felvilágosítani őket?".

A válaszom röviden: nem. De hát meg vagyok őrülve? Hiszen becsapom a gyerekeimet, hazudok nekik! Vagy nem. De az is lehet, hogy már rég tudják az igazságot – igen, Nagylány és Nagyfiú évek óta tudja és nem, nem kellett őket felvilágosítani és nem, nem fogtak padlót a felismeréstől -, csak épp jó így nekik, hogy az életük egy kis szeletébe, egy rövid időre beengedik a csodát, még akkor is, ha már tudják a színtiszta igazságot. Mert az igazság mögött igenis ott húzódik a csoda.

De hát angyalok nem léteznek! Tuti? (Mielőtt menekülőre fognád, mondván: na, ezt is elkapta a misztikus gépszíj, a jövőbe lát, na, meg a múltba, tenyérből jósol és hisz a természetfelettiekben, gyorsan leszögezem, szó sincs erről. Valami másról annál inkább. De erről később.)

Na, szóval.

A karácsonyi rituálé, szokásrendszer kialakítása minden családban más és más. Én tizenhat éven át együtt éltem az apai nagyszüleimmel, így a karácsonyok is közösek voltak. Gyakorlatilag félfelnőtt voltam már, amikor először tapasztaltam meg a ténylegesen, csak a nagyon szűk – anya, apa, gyerek(ek) – családban eltöltött karácsony élményét. És annyira más volt. Nem jobb, nem szebb, nem csillogóbb stb., egyszerűen más. Szó sincs arról, hogy ne szerettem volna a nagyszüleimet és nem volt jó, hogy ők is velünk együtt ünnepeltek Szenteste, de valahogy érződött a különbség.

angyal3

Már akkor elhatároztam, hogy ha nekem valaha is lesz családom – és megtehetem, mert nem lesz a környezetemben magányos, egyedül élő szülő, vagy olyan valaki, akinek nagyon is számít, hogy leültessük magunk közé az ünnepi asztalhoz -, akkor a Szenteste csak rólunk fog szólni, nem fogom sehova se rángatni őket, nem rohanunk az egyik ünnepi asztaltól a másikig, hogy a karácsony misztikuma helyett az legyen a csoda, hogy mindenhova odaérünk időben és nem késsük le a csengőszót.

És még valamit megfogadtam. Ha lehet és gyerekeim is benne lesznek, akkor én nem fosztom meg őket a karácsony misztériumától – ami, mint hívő család számára, így is, úgy is megvan -, attól, hogy titok lengje körbe az ünnepet és mindent megteszek, hogy egy kis csodába csomagoljam a rideg valóságot. (Ezzel nem azt állítom, hogy bármilyen másik módszer rossz, ez a mi döntésünk, nekünk így jó.)

(Elárulom, hogy én a kezdetektől tudtam, hogy a szüleim veszik az ajándékot. Valahogy így alakult. De mindig hiányzott a csoda. Mert, ha már tudtam, hogy a szüleim veszik, akkor semmi sem tartott vissza, hogy kutassak utánuk. És a legtöbb esetben meg is találtam. Most már persze tudom, hogy magammal szúrtam ki, de akkor jobban érdekelt, hogy tudjam, mit kapok, mint a várakozás öröme. Aztán persze mindig megbántam. Talán ez is dolgozott bennem akkor, amikor a karácsonyi Angyal eszméje mellett tettem le a voksomat.)angyal4

Nálunk az Angyal hozza az ajándékokat. A szívünkben élő Angyal (=szeretet), aki pontosan tudja, mire vágyik a másik, meghall és megjegyez minden kívánságot, hogy aztán azokat teljesítse belőle, amelyekről biztosan tudja, hogy örömet fognak okozni a célszemélynek. Ez a mi családi misztériumunk, amellyel örök időkre megőrizhetjük a csodát. És amelyben teljesen irreleváns és lényegtelen, hogy ki veszi meg ténylegesen a meglepetéseket. Az ötletadón van a hangsúly.

A gyerekeink úgymond folyamatosan nőnek bele az igazságba, de még soha egyikük sem zuhant meg a drámai felismeréstől, hogy tényleg mi vesszük az ajándékokat, soha egyikük sem gondolta, hogy becsaptuk, megaláztuk, vagy éppen belehazudtunk volna a szemébe. Sőt! (Néha egyébként van olyan érzésem, hogy nagyon sok mindent túltolunk, túlaggódunk az anyaságban, szülőségben. Számomra ez is tipikusan az az eset. Én nem hiszem, hogy ez olyan dráma lenne, amitől egy egészséges lelkületű gyerek összeomlik, csak jól kell felépíteni, hogy az eszmélés időszaka után is elfogadható legyen a magyarázat. Ja, ehhez előre kell gondolkodni. Ez együtt jár a szülőséggel. Talán ez az egyik legnehezebb dolog benne. De mi végre élnénk kihívások nélkül?)

Porhintés? Szemfényvesztés? Hazugság? Nem. Miért? A magyarázat roppant egyszerű.

Boldizsár Ildikó meseterapeuta szerint: "A csodában nem hinni kell, hanem élni szükséges vele."

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Meztelenül nyitott ajtót a pizzafutárnak egy angyalföldi nő – futársztorik
Aki futárnak áll, fel kell készülnie nem mindennapi kalandokra. Jó, ha megőrizzük a hidegvérünket.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Elképesztő történetekről számolt be a Blikk, budapesti pizzafutárok meséltek.

A világjárvány óta az eddiginél is jobban rászoktak az emberek az online rendelésre. Sokan el is szegődtek áruszállítónak, ételfutárnak és remekül meg lehet belőle élni. Azonban nem árt, ha felkészül furcsa dolgokra is, aki futárkodásra adja a fejét.

Egy 18 éves diák futár az éjszakai műszakok során rendszeresen találkozott például részeg ügyfelekkel. Egyikük például,

amikor áltvette a rendelést, leült a lépcsőre, majd a kerítésbe kapaszkodva mászott vissza az ingatlanba.

A futár elárulta, hogy már a telefonban hallható volt, hogy a megrendelő részeg. De történt vele olyan is, hogy egy üdítő kiborult a szállítás során, és mire kiérkezett a címre, eláztatta a tárolót, és amikor kivette, hogy átadja a megrendelőnek az elázott dobozból a földre borult az étel. Meglepő módon ügyfél udvariasan összeszedte, és zokszó nélkül átvette a rendelést.

Egy másik, 22 éves kiszállító Angyalföldre vitt egy csomagot. Ahogy kell, 4-5 perccel az érkezése előtt telefonon értesítette a címzettet, hogy érkezik a küldemény.

Mikor megérkezett a címre, már nem telefonon kereste a hölgyet, csak felcsengetett a megadott lakásba. Amikor kinyílt az ajtó, a címzett, egy hölgy csak fehérneműt és egy meglehetősen átlátszó köntöst viselt. Amikor a nő rájött, hogy a csomagja érkezett meg, döbbenten annyit mondott annyit mondott:

„Úristen, bocsánat, azt hittem az ügyfelem vagy!”

Olyan is előfordul, hogy a futár és a megrendelő között konfliktus alakul ki. Emiatt járt úgy egy másik 22 éves futár, hogy bár az ügyfele a csomagot átvette, azonban a kijutással akadt egy kis gond. Mikor a futár felcsengetett, hogy nyomják meg az ajtónyitó gombját, bosszút állt rajta a dühös ügyfél, nem engedte ki a házból. Amikor a kiszállító megpróbált a többi lakáshoz csengetni, ők azt hitték, hogy be szeretne jönni, és ők sem segítettek. Végül egy órát kellett várnia, amíg valaki kiengedte.

A tanulság csupán annyi, hogy az menjen futárnak, aki fel van készülve a néha nem is olyan kellemes kalandokra is.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Egy hospice nővér elmagyarázta, miért nem érdemes félni a haláltól
Julie McFadden szerint életünk befejező szakaszában testünk fokozatosan kikapcsol és endorfinszintje is megnő, amivel megkönnyíti a haldokló utolsó napjait.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 05.


Link másolása

Egy sokéves tapasztalattal rendelkező hospice nővér videóban magyarázta el, miért nem érdemes félni a haláltól, vette észre a LADbible. Sokak számára talán ijesztő lehet, hogy mi történik velünk az elmúlás után, Julie McFadden szerint azonban „az emberi test a halára van kitalálva” és „biológiailag segít a meghalásban”.

Julie a videóban elmondja, hogy a közelgő halál jelei már fél évvel korábban észlelhetők. Ilyenkor ugyanis a haldokló már „kevesebbet eszik, kevesebbet iszik és többet alszik”.

„Az agyunkban beépített mechanizmusok vannak arra, hogy éhesek és szomjasak legyünk. Amikor a szervezet érzékeli, hogy az élet vége felé közeledik, ezek a mechanizmusok kikapcsolnak, így az ember általában nem érez éhséget és szomjúságot, ami segíti a szervezet lassú kikapcsolását” – mondja a rutinos nővér.

Julie McFadden szerint azonban ez a haldokló számára teljesen normális. Életünk utolsó szakaszában ugyanis számos olyan dolog történik a testünkkel, ami megkönnyíti az elmúlást.

„A szervezet lassan ketózisba kerül, ami endorfint szabadít fel. Ezek az endorfinok tompítják a fájdalmat és az idegeket, miközben eufórikus érzést is adnak az illetőnek, aki ettől jól érzi magát” – mondta a hospice nővér.

A teljes, angol nyelvű videót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Gyökeresen megváltozott a Temu, és ez nem véletlen
Rengeteg panasz érkezett a cég miatt, mert a meghirdetett akciók rendszeresen nem voltak valósak, ráadásul a weboldalon sok volt a sürgető üzenet.

Link másolása

Mi is írtunk róla nemrégiben, hogy több bejelentés után a Gazdasági Versenyhivatal vizsgálatot indított a Temunál. A legtöbben azt kifogásolták, hogy az akciókban sok esetben 95%-os, vagy akár annál is magasabb kedvezményekkel csábították a vásárlókat, ám ezek nem bizonyultak valósnak. A GVH úgy vélte, hogy a Temut működtető vállalkozás vélhetően tisztességtelen kereskedelemi gyakorlatot folytat és megtéveszti a fogyasztókat.

Most azonban alaposan megváltozott a Temu kereskedelmi gyakorlata. Szinte teljesen eltűntek a hirdetések a neten, és megszűntek a weboldalon a sürgető üzenetek is. A GVH szerint előremutató, hogy a cég felülvizsgálja a kereskedelmi gyakorlatát - írja az Economx.

A GVH a lap megkeresésére azt közölte, hogy a vizsgálati szakaszban vannak, és ez még nem jelenti azt, hogy a vállalkozásról kimondták volna, hogy jogsértéseket követtek el. Most a tényeket tisztázzák, amire három hónapjuk van, ez pedig kétszer két hónappal hosszabbítható.

A nemzeti versenyhatóság mindig üdvözli, és a fogyasztók, valamint a tiszta piaci verseny szempontjából előremutatónak tartja, ha egy eljárás alá vont vállalkozás a hivatal eljárásának megindítását követően felülvizsgálja a kereskedelmi gyakorlatát - írták. „Természetesen mindez a jelenlegi vizsgálati szakban nem befolyásolja a GVH tényfeltárási kötelezettségét” – közölték.

A portál szerint:

2024 áprilisára a Temu 1 millió fős bázist épített Magyarországon, ezzel 25,6 százalékos súllyal bír a hazai online vásárlókon belül.

A Temu anyacége, a PDD 2023 negyedik negyedévben 88,88 milliárd kínai jüanos (12,5 milliárd amerikai dolláros) árbevételt ért el, ami 123 százalékkal magasabb az előző év azonos időszakánál.

Forrás: Index

Link másolása
KÖVESS MINKET: