HÍREK
A Rovatból

A nárcisztikus kielégülés miatt posztolnak a szülők a gyerekeikről – meddig megyünk el a lájkokért?

És egyáltalán: miért? Mi történik, ha egy kamasz felfedezi a neten a saját kiskori fotóját? Mi köze ehhez az akár öngyilkosságig vezető zaklatásnak vagy a részvételi jognak?


Természetes, hogy a szülői büszkeség különféle megjelenési formái a közösségi médiában is jelen vannak. Vagyis egészen biztos, hogy mindenkinek van (akár több tucat) olyan ismerőse a Facebookon (ha nem éppen ő maga az), akik előszeretettel osztanak meg fotókat, videókat gyerekeikről, gyakorlatilag már a születés pillanatától kezdve az első fürdetésen, bilin ülésen, tétova lépéseken, teli szájjal, de foghíjasan vigyorgásokon, anyák napi ovis szavalásokon át a színjeles bizonyítványig. Probléma-e, és ha igen, miért az, hogy ezek a (sokszor már-már túl intim) tartalmak kikerülnek a világhálóra? Hol vannak a tartalomgyártás határai, meddig mehetünk el információbiztonság és a gyerek méltóságának megőrzése szempontjából? Hogyan bizonyosodhatunk meg arról, hogy nem okozunk kárt a gyerekünknek?

Az UNICEF Magyarország és a Magvető Café közös beszélgetéssorozatának legutóbbi alkalmán egy olyan témáról volt szó, ami a gyermekjogokon belül a részvétel jogára reflektál és leginkább a fejlett országokban van jelen. A szervezet részéről Kovács Anna Sára gyermekjogi szakértő beszélgetett Orvos-Tóth Noémi klinikai szakpszichológussal, Plankó Gergő újságíró moderálásával.

Kovács Anna Sára azzal kezdte, hogy elmondta: nagyon sokszor találkoznak olyan (akár nemzetközi) esetekkel, hogy kamasz gyerekek rátalálnak saját kisgyerekkori fotóikra, videóikra az interneten. Ezek elég nagy valószínűséggel az ő megkérdezésük nélkül kerültek fel a világhálóra, és a szereplőik nagyon nem szeretnék, ha ott is maradnának. Másrészt a szervezet belföldön is sokat foglalkozik gyerekek véleménynyilvánításhoz való jogával, az internetes zaklatással, kapcsolódásuk tehát bőven van a témához.

A legtöbb családban problémát jelent, amikor egy bizonyos életkor után a gyerek elkezdi elhatárolni magát a családtól.

Az identitásfejlődésnek fontos része az, hogy felfedezi: nemet tud és akar is mondani dolgokra, amire például előtte nem volt lehetősége.

Illetve hogy amit mond négyévesen, azt tíz évvel később már egyáltalán nem gondolja komolyan, sőt, kamaszkorában a korábbi igenre egy őrült nagy nemet fog mondani, fűzte hozzá Orvos-Tóth Noémi.

Ilyenkor egyébként is végtelenül érzékenyek arra, hogyan jelennek meg a környezetükben, milyennek látják őt a társak. A szakember szerint nagyon fontos a szülőket tudatosítani abban, milyen határaik vannak, és mikor, mivel lépik át azokat. Az emlékek, családi pillanatok megörökítésének igénye teljesen természetes, gond akkor van, ha a „hatótávolságuk” irreálisan megnő.

„Nagyon más ez, mint amikor még mondjuk papíralapon készültek a fotók és ott lapultak a családi albumban. Gyakorlatilag kilőjük az űrbe a gyerekeink fényképét, nem törődve azzal, hogy jószerével a világon bárkihez eljuthat.”

A gyerek pedig meg akar felelni, és ha látja, hogy a szülei boldogok ettől, természetes, hogy belemegy az üzletbe.

Ugyan gyerekfotókról beszélünk, de a gyerekek valójában „csak” szereplői ezeknek a felvételeknek, nem ők készítik és teszik közzé.

Mégis mit keresnek egyáltalán a gyerekfotók a közösségi oldalakon?

Sokan akár zavarba ejtően bensőséges pillanatokat megőrző fényképeket posztolnak a nagy nyilvánosság számára. Orvos-Tóth szerint

a válasz egyértelműen a nárcisztikus kielégülés – azért, mert a szülők így megkapják az elismerést jelentő lájkokat, kommenteket, ez pedig jó érzés.

Természetesen egy csecsemőnek az adott pillanatban tökéletesen mindegy, kiposztoljuk-e, milyen volt az első fürdetése vagy sem. A szülők részéről érdemes lenne néhány önismereti kérdést feltenni maguknak azokban a helyzetekben, amikor ellenállhatatlan kényszert éreznek az ilyen jellegű tartalmak megosztására. Nyilvánvaló persze, hogy mindenkit beszippant az internet, a közösségi oldalak, mert olyan jutalmakat ígérnek és nyújtanak, amiket az idegrendszerünk egy pillanat alatt érzékel. Az is egy elég sajátos „össztársadalmi trend”, hogy gyakorlatilag barterezünk a lájkokkal: annak reményében nyomjuk meg a gombot, hogy aztán hátha hozzánk is érkezik egy-egy plusz kedvelés.

„Jutaloméhesek vagyunk, és tetszik, nem tetszik, akár a gyerekünket is hajlandóak lennénk felhasználni annak érdekében, hogy megkapjuk”

- mutatott rá Orvos-Tóth.

Az még egy dolog, ha a cuki képeket nézzük, de mi van a kínos pillanatokkal, a bakivideó-szerű esésekkel, megbotlásokkal, melléülésekkel vagy épp a sajtdobálós kihívással, amit először a kisgyerekeiken, majd a háziállataikon próbáltak ki sokan? Ezek a helyzetek a gyerekeknek nyilván a megtörténésük pillanatában is nagyon fájtak (akár fizikailag is), és ha évekkel később szembe találják magukat velük, most is.

Rengeteg szülő tölt fel például olyan gegeket a gyerekéről, amivel nemcsak a részvételhez való jogát, de az emberi méltósághoz való jogát is megsérti, ez ugyanis 18 év alatt is megillet mindenkit

- hívta fel a figyelmet Kovács.

A sikeres gyerekrészvételnek 9 pillére van, néhány kifejezetten erre a kérdéskörre is vonatkoztatható. Például, hogy az a felület, amin a gyerek fotóját, adatát közzétesszük, használjuk, legyen átlátható. Ha a gyerek már nem szeretné, hogy a fotóját, videóját mindenki lássa, lehessen eltüntetni, tehát legyen visszavonható. Fontos még a beleegyezés önkéntessége, amibe nem szabad vegyülnie a szülő elvárásának, illetve hogy a gyerek biztosan megértse, miben kérik ki a véleményét és mibe egyezik bele, fel lehessen készíteni a potenciális következményekre.

Ha ezeket nagyon szigorúan végigvesszük, egyértelműen a nem posztolás felé billenti a mérleget.

Áthidaló megoldás lehet a zárt csoport, ami kifejezetten képmegosztó céllal jött létre és csak egy szűk családi és/vagy ismerősi kör láthatja az ott közzétett bejegyzéseket. Innen ugyanis normális esetben nem kerülnek ki a tartalmak, ráadásul azoknak mutathatjuk meg őket, akiket tényleg érdekel. Ne spóroljuk meg a tudatosságot, tegyünk fel magunknak kérdéseket, hangsúlyozta a szakpszichológus. „Abban a pillanatban, amikor a gyerekemet elkezdem arra használni, hogy a szükségleteimet kielégítsem, nagyon elcsúsznak a határok. Borzasztóan vékony a mezsgye, hogy veszélyzónába lépünk-e vagy sem.”

Persze manapság már az számít furának, ha valaki egyáltalán nem posztol a gyerekéről.

Az UNICEF munkatársa megemlítette, hogy az egyik ismerőse kizárólag terhesfotót töltött fel a Facebookra, a babája megszületése után már nem posztolt róla. Volt olyan, aki a szülés után megkérdezte tőle, minden rendben, él-e a gyerek, mert nem látott róla fényképet az online térben – ez azonban nem volt más, pusztán a pár tudatos döntése. „Meghökkentő, hogy nemcsak számon kérték, de valóban meg is ijedtek az emberek, hogy hátha valami baj történt.”

De miért is problémás ezeken túl a képek netre való felkerülése?

Ha a legrosszabb esetet vesszük, az az, hogy a dark weben kötnek ki ezek a tartalmak, az internet sötét oldalán, ahol a gyermekpornográfiától kezdve a fegyverkereskedelmen át nagyon sok illegális dolog virágzik – persze ez vélhetően akkor is így lenne, ha az összes olyan fotó és videó, amin kisgyerekek pancsolnak meztelenül nyáron a kerti medencében, eltűnne a közösségi oldalakról. A gyerekek számára jóval megfoghatóbb valóságot jelent, ha ezeket a felvételeket mondjuk bántó céllal ássák elő róluk, magyarázta Kovács. Orvos-Tóth erre reflektálva kiemelte: a gyerekek évszázadtól függetlenül, minden korban bántották, kiközösítették egymást, de most már ebben is hatalmas a különbség a régmúlt és a jelen között.

Korábban, ha az iskolában valakit szekált az osztálytársa, délután, amikor kicsöngettek az utolsó óráról, mindenki hazament és megszűnt ez a bántás, legalább volt egy kis fellélegzési lehetőség. Ma ez nem így van: az online jelenlét egész nap, szünet nélkül lehetőséget biztosít az egészen durva zaklatásra is.

A kipécézett gyereknek hajnali 2-kor is lehet olyan üzenetet küldeni, amibe a lelke beleszakad.

És bizony gyakori, hogy régi és/vagy előnytelen képeket túrnak róla elő, hogy ezzel alázzák. Nem egy olyan esetről hallani, ami így kezdődött és bizony (akár más tényezők halmozódásával) öngyilkosság lett a vége.

Talán most fordul elő először a történelemben, hogy a szülő és a gyerek idegrendszere máshol van, már ami az információ-feldolgozás sebességét illeti. A szülők ugyanis sokkal lassabbak lettek a gyerekeknél. Óriási szakadék kezd kialakulni a két generáció között ebben a tekintetben.

A fejlődésünk során soha nem kaptunk ennyi elismerést ilyen rendszerességgel – nem is arra vagyunk berendezkedve, hogy folyamatosan ilyen ingereknek legyünk kitéve. A közösséghez tartozás azonban elemi szükségletünk, így az elismerésre és az összetartozás érzésére, megtapasztalására is rettentően éhesek vagyunk. Ennek ugyancsak evolúciós gyökerei vannak, hiszen a korai időkben nagyobb rettenetet nem nagyon lehetett elképzelni, mint hogy valaki kívül kerüljön a hordán. Az okoseszközök és a közösségi média ezekre az ősi mechanizmusokra játszik rá, pont emiatt is fontos, hogy mennyire engedjük magunkat kiszolgáltatni a technológiának, mennyire tudjuk gyakorolni az önkontrollt.

Ami borzasztóan hiányzik: a kapcsolódási képesség

A magyar lakosság 70 százaléka bizonytalanul kötődik, nem érzi jól magát az intim térben. Vagy nagyon kapaszkodik, mert attól fél, hogy elveszíti a kapcsolatot, vagy attól, hogy elveszíti önmagát, ha nagyon kitárulkozik. Ezek igen komoly, társadalmi szintű problémák, az említett eszközök pedig egyáltalán nem segítenek abban, hogy a kapcsolati terünkben elkezdjünk rendet tenni.

A mostani szülők kisgyerekeinek egy egészen újfajta magányt, elhanyagoltságot kell megtapasztalniuk azzal, hogy a szülő fizikailag ugyan mellettük van, de a figyelmével és érzelmileg nincs ott. Ilyen korábban még soha nem volt, és bizony súlyos idegrendszeri lenyomata van

– gyakorlatilag teljesen észrevétlenül, összegezte a szakpszichológus.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Kulja András: Leszakadt a mennyezet a berettyóújfalui kórház pszichiátriai osztályán, a beteg élete csak a szerencsén múlt
A Tisza Párt politikusa Facebook-oldalán azt írta: „Takács »nem tudom, mi van a kórházakban« Péter államtitkár ahelyett, hogy végre személyesen megnézné a közpénzből fenntartott kórházak valós helyzetét, inkább fenyegetőzik, tagad és mellébeszél.”


Kulja András szombaton délelőtt közösségi média oldalán tett közzé fotókat arról az esetről, miként nem történt tragédia a a berettyóújfalui kórház pszichiátriai osztályán. A politikus úgy fogalmazott:

„A beteg élete csak a szerencsén múlt - Leszakadt a mennyezet a berettyóújfalui kórház pszichiátriai osztályán.”

Az orvos posztjában hozzátette azt is:

„A dolgozók hiába jelezték korábban a problémákat, a felújítás szükségességét, csak üres ígéreteket kaptak. A leromlott állapot, a túlzsúfoltság és az embertelen körülmények már nemcsak az emberi méltóságot, de az életet is veszélyeztetik”

– írta.

A Tisza politikusa megjegyezte, hogy „eközben a kormány és az egészségügyi államtitkár patyomkin bemutatókat tart, és úgy csinál mintha minden rendben lenne” – fogalmazott Kulja, aki hozzátette, hogy a képeket egy ott dolgozó elkeseredett egészségügyi dolgozó osztotta meg vele. Állítása szerint a képek hitelességét több, más osztályon dolgozó kolléga is megerősítette.

„Az emberek túlélése a szakember és forráshiány miatt lassan tényleg csak a szerencsén múlik. A kormány igazmondás helyett folytatja a PR-kampányt a vidéki ellátás „fejlesztéséről” és újra az 1 éves TISZA Pártot hibáztatja 15 évnyi kormányzásuk hibáiért és teljes kudarcáért”

– írta közösségi média oldalán az orvos.

„Takács ‘nem tudom, mi van a kórházakban’ Péter államtitkár ahelyett, hogy végre személyesen megnézné a közpénzből fenntartott kórházak valós helyzetét, inkább fenyegetőzik, tagad és mellébeszél.

Nem sajtótájékoztatókra, kirakat propagandára, hanem átfogó egészségügyi stratégiára, működő légtechnikákra, gumikesztyűre, eszközökre, emberhez méltó körülményekre és az egészségügyi dolgozók támogatására van szükség.”

„Államtitkár úr, elég volt. Az emberek látják, mi zajlik. Egyre többen küldenek fotókat, videókat, részletes történeteket nevüket vállalva vagy éppen névtelenül, de egyvalamiben biztosak: ezt már nem lehet takargatni.

281 nap múlva, a választásokat követően lerakjuk egy olyan országnak az alapjait, ahol a beteg nem kiszolgáltatott, az egészségügyi dolgozó pedig megbecsült tagja a társadalomnak. És ahol egy kormány nem hazudja le a vakolatot a falakról – hanem elkezdi felépíteni azt, ami Önök miatt épp darabokra hullik”

– zárta sorait Kulja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Trump: Putyin „csak embereket akar ölni”
Az amerikai elnök csalódott a héten lezajlott telefonbeszélgetés miatt. Szerinte az orosz vezető a végsőkig el akar menni.


Donald Trump amerikai elnök pénteken az Air Force One fedélzetén újságíróknak beszélt a héten történt nemzetközi fejleményekről, írja a Kyiv Post. A repülő éppen New Jersey felé tartott, amikor Trump részletesen beszámolt a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott telefonbeszélgetéséről is.

Elmondta, hogy a megbeszélés során hosszan tárgyaltak az Oroszország elleni szankciókról, ugyanakkor csalódottságát fejezte ki, mert szerinte nem sikerült előrelépést elérni. Hozzátette:

Putyin „csak embereket akar ölni”.

Az MTI beszámolója szerint az elnök úgy fogalmazott: „Nagyon nehéz ez a helyzet; már mondtam, hogy nagyon elégedetlen voltam a Putyin elnökkel folytatott megbeszéléssel. Ő a végsőkig el akar menni.”

Trump kitért a közel-keleti helyzetre is. A gázai konfliktussal kapcsolatban arról beszélt, hogy „nagyon optimista” a tűzszünetet illetően, és bízik benne, hogy a felek a jövő héten egyezségre jutnak. Ugyanakkor arra is figyelmeztetett, hogy „a helyzet napról napra változik”. Elmondása szerint a Gázai övezetet irányító Hamász iszlamista terrorszervezet nyitott a fegyvernyugvásra, de Washingtonnal még nem közölte hivatalosan az álláspontját.

„Le kell ezt zárni; valamit kell csinálnunk Gázával”

– tette hozzá.

Irán kapcsán Trump arról beszélt, hogy sikerült visszavetni az ország nukleáris programját, de Teherán más területeken újraindíthatja a fejlesztéseket. Azt mondta, „nagy baj lenne”, ha ez bekövetkezne. Szerinte Irán nem engedte meg az atomprogramjának ellenőrzését, és továbbra sem állt el az urándúsítás szándékától.

Hangsúlyozta, hogy nem fogja eltűrni, ha Irán újraindítja nukleáris tevékenységeit. Elmondta azt is, hogy a kérdésről a hétfőn Washingtonba látogató Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel is tárgyalni fog.

Az amerikai-kínai kapcsolatokat érintve Trump arról beszélt, hogy a jövő héten tárgyalások kezdődnek a TikTok videómegosztó platform ügyében. Kiemelte, hogy jó kapcsolatot ápol Hszi Csin-ping kínai elnökkel.

„Azt hiszem, az egyezség hasznos lesz Kína számára és jó lesz nekünk is”

– mondta.

Hozzátette, hogy már találtak vevőt a TikTok amerikai részlegére. Egy vagyonos emberekből álló csoport venné át az Egyesült Államok területén működő TikTok-fiókok üzemeltetését.

Végezetül azt is elmondta, hogy elképzelhetőnek tartja: meglátogatja Hszit Kínában, de azt sem zárta ki, hogy a kínai államfő utazik az Egyesült Államokba.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Azonnali hatállyal beszüntette kriptoszolgáltatásait a Revolut Magyarországon
Az ügyfeleknek küldött levél szerint a közelmúltban megváltozott magyar jogszabályok miatt nem tudják biztosítani a kriptoszolgáltatásokat.
Fotó: Unsplash - szmo.hu
2025. július 05.



„Sajnálattal tájékoztatunk, hogy a Revolut kriptoszolgáltatásait Magyarországon azonnali hatállyal, további értesítésig ideiglenesen szüneteltetjük” - közölte a fintech cég.

Az ügyfeleknek küldött levél szerint a közelmúltban megváltozott magyar jogszabályok miatt nem tudják biztosítani a kriptoszolgáltatásokat.

Azt írták, dolgoznak azon, hogy a lehető leghamarabb újra elérhetővé tegyék azokat.

Az appban most nem lehet új kriptovételi megbízásokat létrehozni, sem új eszközöket stakelni. A befizetéseket is elutasítják. A kriptovaluta eladás és a külső pénztárcába történő utalás viszont továbbra is elérhető.

Az új szabályok egy bő hete jelentek meg a Magyar Közlönyben.

A módosítás alapján büntetendő, ha valaki jogosulatlan kriptoeszköz-átváltási szolgáltatást vesz igénybe, és ezen keresztül jelentős értékű kriptoeszközt vált pénzre vagy más kriptóra. Emellett az is büntetendő, ha valaki engedély vagy bejelentés nélkül nyújt ilyen szolgáltatást, és ezzel jelentős értékű ügyleteket bonyolít le

- írja a Portfolio.

A szabályozás szerint ebben az esetben az elkövető akár három évig terjedő szabadságvesztést is kaphat. Ha a tevékenységet különösen nagy értékben végzik, a büntetés egytől öt évig, különösen jelentős érték esetén pedig két évtől nyolc évig terjedhet.

A ChatGPT megkérdezése


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Torlódás az M1-es és az M7-es autópályán, teljesen lezárták a dunaújvárosi Duna-hidat
A Komárom és Tata közötti szakaszon egy sávon halad a forgalom, az M7-esen Martonvásárnál áll a kocsisor. A Pentele-híd vasárnap estig nem járható.


Az M1-es autópályán Budapest felé, az M0-s csomópont közelében, a 17-es kilométernél torlódik a forgalom. Itt korábban kiépített terelés nehezíti a közlekedést. A Komárom és Tata közötti szakaszon, a 75-ös kilométernél tereléskiépítési munkák zajlanak, ezért csak egy sávon haladhat a forgalom. A torlódás már 7 kilométeres. Emellett lezárták a 72-es kilométernél található Grébics pihenőhelyet is, burkolatfelújítás miatt.

Az M7-es autópályán is lassabb haladásra kell számítani. A Balaton felé vezető oldalon, Martonvásár térségében, a 30-as kilométernél a megnövekedett forgalom miatt torlódás alakult ki

közölte az Útinform.

A dunaújvárosi Pentele-hídon, az M8-as autópályán felújítási munkálatokat végeznek. A jelenlegi munkafázis miatt a hidat teljesen lezárják vasárnap estig. A lezárás idején a 6-os főút – Dunaföldvár – 52-es főút – Solt – 51-es főút útvonalon lehet kerülni.


Link másolása
KÖVESS MINKET: