HÍREK
A Rovatból

A második hullám nagyobb terhelést tehet majd az egészségügyre az Orvosi Kamara elnöke szerint

Kincses Gyula szerint „ijesztő mértékben” nőnek a megbetegedések.


„Megértjük, hogy a második hullámban már nem lehet olyan szigorú általános intézkedéseket hozni a kormány részéről, mint az elsőben, hiszen a gazdaság és az emberek életlehetősége ugyanúgy szempont, mint az egészség”- mondta a Magyar Orvosi Kamara elnöke az ATV Híradónak.

Kincses Gyula szerint a járvány második hulláma biztosan nagyobb lesz majd, mint az első volt.

Az egészségügy alapos felkészítését is kérte az Orvosi Kamara abban a levélben, amit Kásler Miklós és Pintér Sándor minisztereknek küldtek péntek délben.

Választ egyelőre még nem kapott, de mint mondta, járványügyi javaslataikkal kapcsolatos kéréseik nem szoktak visszhang nélkül maradni.

Beszélt arról is, hogy muszáj a magyar egészségügyet átalakítani, mert „hiába van lélegeztető gép, ha nem áll mellette orvos vagy asszisztens”.

„Most egy veszélyhelyzet, egy kockázat van. Nem tudjuk, hogy ez most egy csúcs, ami le is cseng, egy idő után, aztán majd október-novemberben támad újra, vagy egy exponenciális fejlődés miatt máris ráömlik az egészségügyi ellátó rendszerre. Többesélyes még a meccs. Ez fogja eldönteni a stratégiát”

- mondta a kamarai elnök, kiemelve: a nagymértékű robbanást a veszélyérzet hiányának tudja be, és annak, hogy most nem csak az időseket, hanem a fiatalokat is érinti a vírus.

Kincses Gyula szerint nemzetközi tapasztalatok alapján az iskolákat nem érdemes globálisan bezárni. Hozzátette azt is: bár az esetszám dinamikájának növekedése ijesztő, a számszerűsége nemzetközi viszonylatban még mindig nem magas kirívóan.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Orbán Viktor és Magyar Péter is üzent az érettségizőknek, de hatalmas különbség van a kettő között
Idén is több tízezer érettségiző ül be a tantermekbe megírni az aktuális feladatlapot, hétfőn szokás szerint magyarból vizsgáznak a végzős diákok. Sem a kormányfő, sem az ellenzék vezére nem hagyta ki a lehetőséget, hogy üzenjen nekik.


Hétfőn kezdődik az idei érettségi időszak, magyar nyelv és irodalom írásbeli vizsgával indítanak a végzős diákok. Természetesen minden politikai erő megemlékezik erről, hiszen sok érettségiző már betöltötte a 18 évet, tehát jövőre mindannyian választópolgárok lesznek.

Orbán Viktor ezt írta ki:

"Ha nekem sikerült, mindenkinek menni fog. Sok sikert az érettségizőknek!"

Magyar Péter ezt posztolta:

"Egy kalappal mára fiatalok! Ti vagytok a haza jövője. Azon dolgozunk, hogy ti már egy emberséges Magyarországon kezdhessétek meg a felnőtt életeteket. A haza számít rátok és ti is számíthattok rá."


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Mi történt? Lemondása óta először posztolt Facebookon Novák Katalin
A Ferenc pápára emlékező bejegyzésben ezt írta: „A hivatalos gyásznak ma vége, de a szeretet örök”.


Novák Katalin hosszú szünet után vasárnap újra megszólalt a közösségi médiában. A volt köztársasági elnök egy videót tett közzé a Facebook-oldalán, amelyben a nemrég elhunyt Ferenc pápáról emlékezett meg.

A bejegyzésben ezt írta:

„A hivatalos gyásznak ma vége, de a szeretet örök”.

A felvétel alatt a Legyetek jók, ha tudtok című film olasz nyelvű betétdala hallható, a képsorokon pedig Ferenc pápa 2023-as magyarországi látogatásának részletei láthatók. Többek között az a jelenet is szerepel benne, amikor Novák Katalin köztársasági elnökként fogadja a katolikus egyházfőt.

A videó Ferenc pápa magyarul elhangzó jókívánságával zárul: „Isten, áldd meg a magyart!”

Ez az első hivatalos bejegyzése azóta, hogy 2024. február 10-én lemondott köztársasági elnöki tisztségéről. Előtte legutóbb 2023. február 26-án osztott meg videót Facebook-oldalán, amelyben bejelentette, hogy véget ért az elnöki szolgálata, és gratulált utódjának, Sulyok Tamásnak.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Nagyot nyert a szélsőjobbos jelölt a román elnökválasztás első fordulójában, 40 százalékot kapott
George Simion Románia 36 megyéjében győzött. A második fordulót két hét múlva rendezik, ahol várhatóan Nicușor Dan vagy Crin Antonescu lesz az ellenfele, köztük minimális a különbség, de a bukaresti polgármester lehet a befutó.


George Simion, a szélsőjobboldali AUR jelöltje vezeti a román elnökválasztást, mivel a leadott szavazatok 98,41 százalékának összeszámolása után a szélsőjobboldali AUR jelöltje 40,21 százalékon áll.

A két hét múlva esedékes második fordulóban az ellenfele a független Nicușor Dan (20,74 százalék) vagy a koalíciós jelölt Crin Antonescu (20,54 százalék) lehet.

Simion, aki 38 éves, és a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vezetője, a hivatalos adatok szerint 40,1 százalék körüli eredménnyel állt, amikor a szavazatok 90 százalékát már megszámolták.

Simion Románia 36 megyéjében győzött. A függetlenként induló Victor Ponta, aki korábban szociáldemokrata miniszterelnök volt, 14,03 százalékot kapott, így biztosan nem jut tovább.

A választáson tizenegy jelölt indult, a második fordulót május 18-án tartják a két legtöbb szavazatot szerző induló között. A központi választási iroda szerint körülbelül 9,57 millió ember szavazott, ez az összes választásra jogosult 53,2 százaléka. Külföldön 973 ezren járultak az urnákhoz.

A választók több mint 11 százaléka külföldön voksolt. Simion itt is népszerű volt, de Dan is több szavazatra számíthatott, mint Antonescu.

Hargita és Kovászna megyében, ahol többségében magyarok élnek, gyenge volt a részvétel: előbbiben 41, utóbbiban 38 százalék ment el szavazni. Az országos részvétel 53 százalék volt.

A szociáldemokraták és a liberálisok az RMDSZ-t és Kelemen Hunor elnököt hibáztatták, amiért nem mozgósítottak megfelelően – erről a Transtelex írt. Erdélyi tiszások egyébként Dan mellé álltak, de ennek inkább elvi jelentősége volt.

A tavalyi elnökválasztás első fordulóját, amit Călin Georgescu nyert, az alkotmánybíróság érvénytelenítette. Georgescut most már el sem engedték indulni. Vasárnap reggel együtt szavazott Simionnal, aki az AUR elnöke.

Georgescu azt mondta a szavazás napján: „Ezt az új választást azok rendezték, akik számára a megtévesztés az egyetlen állami politika.” Hozzátette: „Azért jöttem el, hogy elismerjem a demokrácia erejét, a szavazat hatalmát, amelytől a rendszer retteg.”

Simion az exit pollok után a Transtelex szerint kijelentette: Georgescuból akár miniszterelnök is lehet.

Simion előre felvett beszédében úgy fogalmazott: „Sok akadály ellenére a románok felemelkedtek, és kivételes eredmény közelében járunk.” Majd hozzátette: „Azért vagyok itt, hogy helyreállítsam az alkotmányos rendet. Demokráciát akarok, normalitást akarok, és egyetlen célom van: visszaadni a román népnek, amit elvettek tőle, és a döntések középpontjába az egyszerű, tisztességes, méltóságteljes embereket helyezni.”

A Kreml által támogatott Georgescu TikTok-kampányával okozott meglepetést tavaly novemberben, amikor megnyerte az első fordulót. Ezt az alkotmánybíróság decemberben vitatott érveléssel semmisítette meg, majd tavaszra új választást írtak ki. Georgescut viszont kizárták az indulásból.

A választás ismétlését az váltotta ki, hogy a tavalyi győztest kizárták, miután a politikai rendszer megrendült az állítólagos választási visszaélések és az orosz beavatkozás gyanúja miatt – bár Moszkva ezt tagadta.

A választás tétjéről néhány nappal korábban Kiss Tamás erdélyi szociológus beszélt. Szerinte „az a fajta neoliberális konszenzus, progresszív-neoliberális hegemónia, ami a román közéletet 2000 és 2024 között jellemezte, összeomlott. Nem az ezt képviselő pártok omlottak össze, hanem ennek a mainstream irányzatnak a magától értetődése. […] Megjelent egy, Magyarországon vagy Lengyelországban már régóta jelen lévő euroszkeptikus szuverenista erő.”

Simion a választás előtt néhány nappal úgy fogalmazott: „Nem vagyunk többé demokratikus állam.” Szerinte a rendszerrel szembeni ellenérzés „nem valami anarchikus mozgalom, hanem azok ellen irányul, akik tönkretették ezt az országot.”

Crin Antonescu, a 65 éves politikus azt mondta: „Egy egységes, erős, méltóságteljes Romániáért szavaztam.” Majd hozzátette: „A demokrácia harcot jelent, néha a végletekig kiélezve, de ez az eszmék harca. Ne feledjük, hogy honfitársak vagyunk, egy ország fiai, és együtt kell előre haladnunk.”

Nicușor Dan, az 55 éves matematikus, aki 2016-ban alapította az USR-t, az „Őszinte Románia” kampányával indult. Azt mondta: „Ez a románok és partnereink demokráciába vetett bizalmáról szól… és szerintem ez egy új kezdet, amit mindannyiunknak felelősségteljesen kell végigvinni.”

Ponta a „Románia az első” jelszóval kampányolt, és korábban azzal büszkélkedett, hogy jó kapcsolatot ápolt a Trump-adminisztrációval.

Elena Lasconi, aki tavaly második lett, most csak 2,6 százalékot ért el. Erősen nyugatbarát és rendszerkritikus kampányt vitt, a korrupt politikai elit ellen lépett fel.

Simion pártja, az AUR 2020-ban tűnt fel először a parlamenti választásokon, és azóta megduplázta támogatottságát. A párt „családot, nemzetet, hitet és szabadságot” hirdet. Simion úgy fogalmazott: az AUR „teljes mértékben összhangban áll a MAGA-mozgalommal.” - írja az AP.

Egy nyugdíjas, Done Chiritoi azt mondta: úgy érzi, elvették a szavazatát, és emiatt „csak rossz szavaim vannak a politikusokra.” Hozzátette: „Ha megint érvénytelenítik a szavazatomat, vagy nem nyer az, akire voksoltam, kimegyek az utcára.”

Rares Ghiorghies, aki az energiaszektorban dolgozik és Simionra szavazott, azt reméli, hogy Románia „visszatér a demokrácia alapelveihez, és visszanyeri az önbizalmát.” Szerinte: „Ami 2024 decemberében történt, az biztosan sötét fejezet ebben az országban, és ezt nem fogadhatjuk el tovább. Remélem, minden visszatérhet a normális kerékvágásba.”

Sokan sorsfordítónak tartják ezt a választást, miközben az ország próbálja helyreállítani a demokráciát és megőrizni a külpolitikai szövetségeit, amelyek megrendültek a választási botrány miatt.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
A trumpista, szélsőjobbos jelölt nyerhette a romániai elnökválasztás első fordulóját az exit pollok szerint
A jó eséllyel Putyint is maga mögött tudó George Simion körülbelül 10 százalékponttal előzhette meg a két centrista jelöltet, Nicușor Dan bukaresti főpolgármestert és Crin Antonescut, akit a kormányzó pártok indítottak. A második helyezés sorsa egyelőre nem dőlt el.


George Simion, a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke szerezte meg a legtöbb szavazatot a romániai elnökválasztás vasárnapi első fordulójában – derült ki az exit pollokból. A felmérések szerint a voksok körülbelül 30 százaléka jutott neki.

Simion körülbelül tíz százalékponttal előzte meg a két centrista jelöltet, Nicușor Dan bukaresti főpolgármestert és Crin Antonescut, akit a kormányzó pártok indítottak.

- írta a Guardian.

A második helyezés sorsa egyelőre nem dőlt el. Az AVANGARDE kutatása szerint Crin Antonescu, a PSD–PNL–RMDSZ koalíció jelöltje, valamint a függetlenként induló főpolgármester, Nicușor Dan is 23–23 százalékon áll. Az INSCOP és a CURS mérései Crin Antonescut mérték a második helyre, de előnye egyik esetben sem jelentős. A függetlenként induló Victor Ponta volt kormányfő 14,7 százalékot ért el, míg Elena Lasconi 4,4 százalékot szerzett.

A választást azért ismételték meg, mert a román alkotmánybíróság érvénytelenítette a tavaly novemberi első forduló eredményét. Akkor Călin Georgescu, aki azt állította, hogy nulla lejből kampányolt, a várakozások ellenére jutott tovább. A titkosszolgálatok később közölték, hogy Georgescu kampányát orosz támogatás segíthette, például TikTok-fiókokkal, influenszerekkel, álhírekkel és dezinformációval.

A nyilvánosságra hozott hírszerzési jelentések szerint több kibertámadás is érte a választási rendszer informatikai hátterét, és a közösségi médiában zajló manipulációk egyértelműen Georgescu malmára hajtották a vizet.

Februárban több vádpont alapján indítottak eljárást Georgescu ellen, például kampányfinanszírozási szabálytalanságok, digitális visszaélések és fasiszta csoportok népszerűsítése miatt. Márciusban kizárták az új választásból.

George Simion korábban Georgescu mögé állt be, de annak kizárása után ő is beszállt a versenybe. Tavaly is indult az első fordulóban. Jelöltségét akkor jelentette be, amikor leadta az állampolgári aláírásokat – ekkor Mateusz Morawiecki volt lengyel miniszterelnök is vele tartott a választási irodába.

Simion szerint az előző szavazás megsemmisítése és Georgescu kizárása erős dühöt váltott ki az emberekből, és ennek a felháborodásnak most ő ad hangot.

„Világos, hogy erős nyugatellenes hangulat alakult ki, és Románia jövője sosem volt még ennyire veszélyben”

– mondta Cristian Pîrvulescu politológus.

Az első fordulóban több ismert politikus is szerepelt a szavazólapon. Ott volt Crin Antonescu, aki korábban ideiglenes államelnök és szenátusi elnök is volt, Victor Ponta volt miniszterelnök, valamint Nicușor Dan, az USR alapítója és jelenlegi bukaresti főpolgármester.

Két hét múlva tartják a második fordulót, amelyben a mostani két legerősebb jelölt csap össze. A jelöltek az exit pollok után arról beszéltek, hogy nem bíznak ezekben az eredményekben. Felidézték a tavaly novemberi helyzetet, amikor Călin Georgescu a közvélemény-kutatások ellenére került az élre. Nicușor Dan szerint a külföldön leadott szavazatok még sokat változtathatnak az eredményen.

A választás reggel 7-kor kezdődött és este 9-kor zárult, az első felméréseket nem sokkal ezután hozták nyilvánosságra. Ha szoros lesz az eredmény, az 5–7 százaléknyi külföldi voks miatt órákat is csúszhat a végeredmény.

Simion nem vett részt a tévés elnökjelölti vitákban. Azt mondta, az egész történet puccsra emlékeztet, és azért nem jelenik meg a vitákon, mert „tiszteletben tartja az emberek akaratát”.

Ha megnyeri a választást, Simion azt ígérte, hogy nyilvánosságra hozza azokat a tárgyalásokat, amelyek a tavalyi választás megsemmisítéséhez vezettek. Emellett azt is mondta: „be fogjuk mutatni, mennyivel járultunk hozzá az ukrajnai háborúhoz, a román gyerekek és idősek kárára”.

Simion kampányának fő terepe továbbra is a közösségi média, főként a TikTok. Több mint 1,3 millió követője van az oldalon. Videóiban nemzeti érzelmekre ható üzeneteket mond el közvetlen, kamerába néző stílusban. Egy keddi videóban ezt mondta:

„Eljött az újjászületés ideje. Nemzetünk újra megtalálja az útját… Bennünk van az erő, hogy újjászülessünk és továbblépjünk, egységesebben és erősebben.”

A kampány során Simion azt hangsúlyozta, hogy Romániának vissza kell szereznie azokat a területeket, amelyek a második világháború után Moldovához és Ukrajnához kerültek. Emiatt mindkét ország kitiltotta őt a területéről.

Bár Oroszországot nyilvánosan bírálja, Brüsszelt rendszeresen támadja, és Donald Trump republikánusait dicséri. Azt mondta, olyan EU-n belüli szövetséget szeretne, amely „a Maga szellemiségében” működik.

Bár azt mondta, hogy mérsékeltebb, mint Georgescu, Simion azt tervezi, hogy ha győz, bevonja őt a kormányba. Az AUR párt eredetileg a járvány idején indult, és eleinte az oltásellenes mozgalomhoz kapcsolódott.

A román elnök szerepe részben végrehajtó jellegű: külpolitikai, nemzetbiztonsági, honvédelmi és igazságügyi kérdésekben is komoly befolyással bír. Emellett ő képviseli Romániát nemzetközi szinten, és vétójoggal is élhet az EU fontos döntéseiben.


Link másolása
KÖVESS MINKET: