A trumpista, szélsőjobbos jelölt nyerhette a romániai elnökválasztás első fordulóját az exit pollok szerint
George Simion, a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke szerezte meg a legtöbb szavazatot a romániai elnökválasztás vasárnapi első fordulójában – derült ki az exit pollokból. A felmérések szerint a voksok körülbelül 30 százaléka jutott neki.
- írta a Guardian.
A második helyezés sorsa egyelőre nem dőlt el. Az AVANGARDE kutatása szerint Crin Antonescu, a PSD–PNL–RMDSZ koalíció jelöltje, valamint a függetlenként induló főpolgármester, Nicușor Dan is 23–23 százalékon áll. Az INSCOP és a CURS mérései Crin Antonescut mérték a második helyre, de előnye egyik esetben sem jelentős. A függetlenként induló Victor Ponta volt kormányfő 14,7 százalékot ért el, míg Elena Lasconi 4,4 százalékot szerzett.
A választást azért ismételték meg, mert a román alkotmánybíróság érvénytelenítette a tavaly novemberi első forduló eredményét. Akkor Călin Georgescu, aki azt állította, hogy nulla lejből kampányolt, a várakozások ellenére jutott tovább. A titkosszolgálatok később közölték, hogy Georgescu kampányát orosz támogatás segíthette, például TikTok-fiókokkal, influenszerekkel, álhírekkel és dezinformációval.
A nyilvánosságra hozott hírszerzési jelentések szerint több kibertámadás is érte a választási rendszer informatikai hátterét, és a közösségi médiában zajló manipulációk egyértelműen Georgescu malmára hajtották a vizet.
George Simion korábban Georgescu mögé állt be, de annak kizárása után ő is beszállt a versenybe. Tavaly is indult az első fordulóban. Jelöltségét akkor jelentette be, amikor leadta az állampolgári aláírásokat – ekkor Mateusz Morawiecki volt lengyel miniszterelnök is vele tartott a választási irodába.
Simion szerint az előző szavazás megsemmisítése és Georgescu kizárása erős dühöt váltott ki az emberekből, és ennek a felháborodásnak most ő ad hangot.
– mondta Cristian Pîrvulescu politológus.
Az első fordulóban több ismert politikus is szerepelt a szavazólapon. Ott volt Crin Antonescu, aki korábban ideiglenes államelnök és szenátusi elnök is volt, Victor Ponta volt miniszterelnök, valamint Nicușor Dan, az USR alapítója és jelenlegi bukaresti főpolgármester.
Két hét múlva tartják a második fordulót, amelyben a mostani két legerősebb jelölt csap össze. A jelöltek az exit pollok után arról beszéltek, hogy nem bíznak ezekben az eredményekben. Felidézték a tavaly novemberi helyzetet, amikor Călin Georgescu a közvélemény-kutatások ellenére került az élre. Nicușor Dan szerint a külföldön leadott szavazatok még sokat változtathatnak az eredményen.
Simion nem vett részt a tévés elnökjelölti vitákban. Azt mondta, az egész történet puccsra emlékeztet, és azért nem jelenik meg a vitákon, mert „tiszteletben tartja az emberek akaratát”.
Ha megnyeri a választást, Simion azt ígérte, hogy nyilvánosságra hozza azokat a tárgyalásokat, amelyek a tavalyi választás megsemmisítéséhez vezettek. Emellett azt is mondta: „be fogjuk mutatni, mennyivel járultunk hozzá az ukrajnai háborúhoz, a román gyerekek és idősek kárára”.
Simion kampányának fő terepe továbbra is a közösségi média, főként a TikTok. Több mint 1,3 millió követője van az oldalon. Videóiban nemzeti érzelmekre ható üzeneteket mond el közvetlen, kamerába néző stílusban. Egy keddi videóban ezt mondta:
„Eljött az újjászületés ideje. Nemzetünk újra megtalálja az útját… Bennünk van az erő, hogy újjászülessünk és továbblépjünk, egységesebben és erősebben.”
Bár Oroszországot nyilvánosan bírálja, Brüsszelt rendszeresen támadja, és Donald Trump republikánusait dicséri. Azt mondta, olyan EU-n belüli szövetséget szeretne, amely „a Maga szellemiségében” működik.
Bár azt mondta, hogy mérsékeltebb, mint Georgescu, Simion azt tervezi, hogy ha győz, bevonja őt a kormányba. Az AUR párt eredetileg a járvány idején indult, és eleinte az oltásellenes mozgalomhoz kapcsolódott.
A román elnök szerepe részben végrehajtó jellegű: külpolitikai, nemzetbiztonsági, honvédelmi és igazságügyi kérdésekben is komoly befolyással bír. Emellett ő képviseli Romániát nemzetközi szinten, és vétójoggal is élhet az EU fontos döntéseiben.