JÖVŐ
A Rovatból

A lakosság 60 százalékának kellene letöltenie a vírus-nyomkövető applikációt, hogy hatásos legyen

A járvány sokáig velünk marad. De segíthetnek-e a megfékezésében a kontaktokat felkutató telefonos alkalmazások?
Fotó: U.S. Navy - szmo.hu
2020. május 06.


Link másolása

Magyarországon a napokban jelentették be, egy applikációval ellenőrizné a rendőrség, hogy a hatósági karanténban kerülők betartják-e a szabályokat. Jelenleg időről időre rendőrök jelennek meg a karanténba kerülők otthonában, ezt válthatná ki a szoftver önkéntes letöltése.

Ugyanakkor a program kijátszásáért komoly bírság járna, akár 300 ezer forintra is büntethetnék az ezzel próbálkozókat.

Hasonló applikációkat egyre több országban használnak. Sok helyen nemcsak annak ellenőrzésére, betartja-e valaki a karantént, hanem azért is, hogy gyorsan megtalálják, kikkel érintkezhettek korábban a fertőzöttek.

Kétségtelen, hogy az olyan okostelefonos technológiákat felhasználó alkalmazások, mint a GPS vagy a Bluetooth, bizonyos fokig megkönnyítik a járvány terjedésének feltérképezését és a fertőzöttek izolálását – láttuk ennek sikerét többek között Szingapúrban és Dél-Koreában – de széleskörű tesztelés és nagyszámú önkéntes résztvevő nélkül mindez aligha lehet hatékony. Szingapúrban például a kontaktus-kutató alkalmazást 1,1 millió ember, a lakosság 20%-a töltötte le önként, Norvégiában ez az arány már közel 30% volt meghirdetése után másfél héttel, ugyanakkor Észak-Dakotában alig 3% - írja aNew York Times. 

Oxfordi epidemológusok becslései szerint a vírus fékentartására egy adott területen a lakosság 60%-ának kellene ilyen applikációt használnia, miközben széles körben folyna a tesztelés és karanténba tennék a legveszélyeztetettebbeket.

Kínában februárban kezdték felszólítani több mint 200 város lakosságát, hogy töltsenek le egy egészségügyi alkalmazást, amely automatikusan megállapította, hogy kell-e az illetőnek karanténba vonulnia. Az adatok a telefonról a kormányhoz kerültek, az azonban nem derült ki, hogy pontosan milyen alapon döntöttek karanténról.

Ezzel szemben a szingapúri applikáció inkább a Bluetooth-t használta a közelben lévő telefonok beazonosítására, és az információt addig tárolták a telefonokon, amíg valakinek pozitív volt a vírustesztje, és hozzájárult adatainak a kontakt-keresőkkel való megosztásához.

Norvégiában az alkalmazás a GPS-en és a Bluetooth-ot keresztül jut azokhoz a központi szerverekhez, amelyekhez az ország egészségügyi hatóságai is hozzáférnek. Egy új törvény pedig arról rendelkezik, hogy az információkat kizárólag a járvány megfékezésére lehet felhasználni, és 30 naponként törölni kell azokat.

Az indiai Máhárásztrá államban, ahol az ország legnépesebb városa, a 18,5 millió lakosú Mumbai fekszik, a GPS-adatokból egyfajta „virtuális kerületet” építettek ki a felhasználók otthona körül. Ha ezen túllépnek, az alkalmazás értesíti a helyi hatóságokat. Kárnátáká államban a Quarantine Watch applikáció a vesztegzár alatt álló embereket is figyeli, és bizonyos időközönként szelfiket kell készíteniük, bizonyítandó, hogy otthon tartózkodnak. Április közepén a központi kormány is bevezetett egy nyomkövető applikációt, amelyet azóta több mint 77 millióan töltöttek le. Igaz, ez a lakosságnak csupán 5,6%-a, de Narendra Modi miniszterelnök egyik tanácsadója szerint máris sikerült a vírus néhány gócpontját lokalizálni.

Mint az ilyen alkalmazások esetében mindig, ezúttal is felmerülnek a magánszféra megsértésével kapcsolatos aggodalmak.

Az Apple és a Google áprilisban jelentette be, hogy olyan szoftvert fejlesztenek ki, amire alapozva a közegészségügyi hatóságok elkészíthetik a maguk applikációit, és ezek képesek lesznek összedolgozni. Titkos kódokkal végeznék a nyomkövetést, az adatok a felhasználók telefonján maradnának. Ha valakinek pozitív a koronavírus-tesztje, lehetővé tennék, hogy a kódja felkerüljön egy listára, amelyet a többi felhasználó rendszeresen ellenőrizhet.

Több jogvédő szerint azonban még a legjobb szándékkal készült digitális ellenőrző eszközöknél is kivédhetetlenek a visszaélések. Adatvédelmi szempontból ráadásul a két technológiai óriásnak sincs jobb híre, mint a kormányoknak.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.


Link másolása
KÖVESS MINKET: