„A háború látszik onnan fentről?” – Orbán Viktor felhívta Kapu Tibort az űrben
Orbán Viktor felhívta Kapu Tibort a Nemzetközi Űrállomáson (ISS). A magyar űrhajóst azzal köszöntötte, hogy „felírták neki”, miről nem beszélhetnek. A HUNOR Program központjában ülő kormányfő szerint ezek a témakörök a politika, a hadügy, a vallás, a reklám, a gender, a felmelegedés és az áltudományok. Orbán ennek ellenére helyenként belefűzött a beszélgetésbe néhány célzást a témák kapcsán.
Orbán Viktor azzal folytatta, örül, hogy az ő életében már a második magyar űrhajóst láthatta az égbe emelkedni, és most itthon mindenki szívesen lenne Kapu Tibor. Megjegyezte: még a kormányon belül is vannak olyan vélemények, amelyek megkérdőjelezik, hogy Magyarország számára van-e értelme szerepet vállalni az űriparban, és erről kikérte az asztronauta véleményét.
„Az űripar most egy olyan ipari és tudományág, amiben nem kell nagy szereplőnek lenni, hogy be lehessen kapcsolódni. Elég megnézni az Ax-4-es küldetésnek a tagjait: az amerikai mellett van egy indiai és egy lengyel kollégám.” Kapu Tibor szerint utóbbiakat is előzik nagy űrkutató hatalmak, ám Magyarországgal együtt remek példái annak, hogy nemzetközi együttműködésben hatalmas dolgokat lehet összehozni.
Az űripar a magyar űrhajós szerint nagyon jó befektetés, hiszen minden beleinvesztált forint 5-6-szorosan térülhet meg hosszú távon, de a maga részéről sokkal fontosabb gondolat az, hogy milyen sok embert lehet egy ilyen misszióval inspirálni.
A miniszterelnök azon kérdésére, hogy mivel foglalkozik odafent, Kapu megismételte, hogy a csapata 60 tudományos kísérletet hajt végre, és ebből 25 kifejezetten rá vár, ami „elképesztően nagy szám” és a HUNOR Program kutatói évek óta dolgoznak rajtuk. Kiemelte ezek közül a továbbfejlesztés alatt álló dozimétert, ami a Farkas Bertalan által 1980-ban felvitt Pille utódja.
Elárulta, hogy a mezőgazdasági kutatások keretében például paprika-, retek- és búzamagokat vetett, valamint telepítette az űrbe küldött muslicákat, amelyeket a visszatérés után DNS-vizsgálatoknak vetnek alá. A kísérletekkel egyébként hazai egyetemek és magyar vállalatok több évtizedes tapasztalattal rendelkező szakemberei bízták meg, de örömére szolgál, hogy vannak olyan tudósok is, akik most először vehetnek részt az űrkutatásban.
Orbán Viktor úgy érezte, utolsó kérdésként érdemes bedobni, hogy „a háború látszik-e onnan fentről”. Erre Kapu Tibor diplomatikusan azt felelte, hogy onnan fentről csak szépet és jót, gyönyörű színeket lát. „Kétszeresen irigyeljük ezért” – fűzte hozzá elköszönésként a miniszterelnök, majd minden jót kívánt.