„A fertőzötteket legalább az otthonaikban izolálni kell, különben nagy baj lesz” - mondja az immunbiológiai intézet igazgatója
Korábban már mi is beszámoltunk róla, hogy több orvos és ápoló is kórházba került, miután védőfelszerelés nélkül láttak el olyan betegeket, akikről később kiderült, koronavírus-fertőzöttek.
A Magyar Orvosi Kamara vasárnap egy 11 pontos javaslatot fogalmazott meg a kormány felé a járvány megfékezésére. Ebben hivatalosan is kérték, hogy végezzenek több koronavírus-tesztet, hogy időben ki lehessen szűrni és elkülöníteni a fertőzötteket.
Falus András, immonológus szakértő, Széchenyi-díjas tudós, a SOTE Genetikai Sejt- és Immunbiológiai Intézetének igazgatója a 444.hu-nak beszélt arról, hogy valóban fontos lenne, hogy több tesztet végezzenek.
Falus András szerint "csak szervezés kérdése, hogy sokkal több tesztet lehessen Magyarországon elvégezni. Szakértelem és technika bőven van hozzá"
- írja a lap.
Az immonológus szakértő elmagyarázta, hogy a vírust egy, a 80-as évek vége óta az egész világon elterjedt és széles körben használt technológiával mutatják ki, ami egyébként olcsó és egyszerű is. Elmondása szerint az egyetemen, ahol tanít a diákok is el tudják végezni, ráadásul az eredmény órákon belül megvan. Elmondta azt is, hogy a munka automatizált, tehát nem igényel sok munkaerőt.
Tudomása szerint Magyarországon legalább 100 olyan labor van, ahol technikailag el tudnák végezni a vizsgálatot.
Ugyanakkor ahhoz, hogy az eredmény után megkezdődhessen az orvosi ellátás, a laboratóriumnak megfelelő akkreditációval kell rendelkeznie, hiszen ebben az esetben egy orvosi diagnózis kiadásáról van szó. Falus András a lapnak elmondta, tudomása szerint legalább 20-30 laboratórium van Magyarországon, amelyek ezzel az akkreditációval is rendelkeznek.
"Azt nem értem, és ez sokunk számára kérdés, hogy miért nem tudhatjuk pontosan, hogy hány ilyen labor van, hogy hol folyhatnának ilyen vizsgálatok, és miért nem lehet gyorsan megszervezni a tesztek számának emelését? A titkolózástól mindenki gyanakodni kezd, ez abszolút nem jó irány"
- mondta a szakember, aki szerint a betegekkel kapcsolatban állt személyek és azok gyors szűrése is nagyon fontos lenne, akik olyan földrajzi területekről érkeztek, ahol rendkívül sok megbetegedés történt. Magyarországon ugyanis jelenleg csak azokat szűrik, akik kontaktok voltak és tüneteik is vannak.