ÉLET-STÍLUS

A betörés vagy a beázás valószínűbb, ha hosszabb időre üresen hagyjuk otthonunkat?

A nemrég készített online felmérésünk szerint a betöréstől tartunk leginkább, pedig még csak 100-ból 6 válaszolóval fordult elő ilyesmi. Na és mi lehet a hatékony védekezés a betörőkkel szemben?

Link másolása

Ha hosszabb időre elutazunk, szeretjük felhőtlenül belevetni magunkat az új kalandokba. Azonban sosem lehetünk biztosak abban, hogy mi történik otthon, amíg mi távol vagyunk. Utazásunk alatt lecsaphat egy vihar, beáztathat a szomszéd, vagy betörés áldozatává is válhatunk. Tehetünk óvintézkedéseket ezek ellen, de sokszor már csak akkor eszmélünk fel, amikor baj van.

Te mi miatt aggódsz a legjobban, ha hosszabb időre elutazol?

Az Allianz-cal közös kérdőívünkben arra voltunk kíváncsiak, hogy hosszabb utazáskor mi ad a legnagyobb aggodalomra okot? Ki milyen módszerekkel védekezik a betörők, illetve a természeti csapások ellen. Illetve mi az első, amit tesznek, ha bekövetkezik a kár.

Összesen 1027-en válaszoltak kérdéseinkre - amit ezúton is köszönünk a közreműködőknek. A felmérésünk ugyan nem reprezentatív, de a demográfiánál ügyeltünk az objektív arányokra, és az elemzés számos tanulsággal szolgál.

Mit hagytam otthon? Kihúztam a vasalót? Bezártam az ablakot?

Miután kilépünk az ajtón számtalan kérdés tódulhat a fejünkbe. Ám hosszabb utazásra indulva

a válaszolók csaknem negyedét (23,89%) az a gondolat nyugtalanítja a legjobban, hogy nem fognak-e betörni a lakásba.

Ez szerencsére eddig a válaszadók csak kis részével történt meg (6,29%). Ugyanakkor minden ötödik válaszoló úgy véli, hogy ő maga nem egy aggódós típus (20,32%) – a férfiak magasabb arányban (28%) gondolják ezt magukról.

A felmérésből viszont kiderült, mi az a három káresemény, ami leginkább aggasztja a válaszadókat. A legtöbben attól tartanak, hogy távollétük során egy vihar kárt tesz a házban / kertben (43,58%). A dobogós félelmek közé tartozik még, hogy betörnek és értékeket visznek el (34,67%), illetve villám csap a házba és elektronikai eszközök mennek tönkre (22,53%). A férfiak valamivel jobban tartanak a betöréstől (39,5%), de leginkább a 18-35 éves korosztályt aggasztja ez (48,62%).

Jobb félni, mint megijedni: amitől tartunk, még sosem fordult elő velünk

Az aggodalmat befolyásolhatja az is, hogy történt-e már velünk ilyen jellegű szerencsétlenség. A válaszolók döntő többségének (57,07%) még egyik kérdőívben felsorolt káreseménnyel sem volt dolga. Minden ötödiknek (19,06%) viszont ázott már be a lakása, 13,65%-nak pedig volt viharkára – községben élőknél valamivel többnek: 18%. A 18-35 éves korosztály előtt még ott az élet – náluk 70,97% azok aránya, akikkel még semmilyen káresemény nem történt. Csak 100-ból 6 emberrel fordult elő, hogy betörtek hozzá és értékeket vittek el - sokkal kevesebbel, mint ahányan félnek ettől.

Szerencsére a megkérdezettek nagy részének (38,5%) nem volt jelentős összegű káreseménye az otthonában. 28,04%-nak 100.000 Ft alatti értékben, csak 100-ból négyen mondták azt, hogy 500.000 Ft-ot meghaladó kár keletkezett az otthonukban.

Kíváncsiak voltunk arra is, hogy a válaszadók szerint melyik évszakban van kitéve leginkább az otthonuk veszélynek. A kitöltők többsége (43,6%) úgy véli, hogy nincs különbség az évszakokban aszerint, hogy mikor nagyobb a veszély. Egyharmaduk (34,02%) viszont a nyarat tartja veszélyesebbnek.

A megelőzéssel kapcsolatban is megoszlottak a vélemények. Betöréstől tartva voltak, akik Kevint hagynák otthon, hogy ő intézzen mindent és reszkessenek a betörők (4.72%). Azonban

a leggyakoribb védekezési módszerek közé tartozik, hogy nem posztolnak nyilvánosan a közösségi médiában a nyaralásról (49,07%), és adnak egy pótkulcsot rokonnak vagy szomszédnak (47,69%).

18,98% mondta azt, hogy riasztója van, 17,9% pedig biztosítást köt, hogy legalább utólag kártalanítsák. A férfiak (22%) és a 18-35 évesek (25,81%) inkább választják azt, hogy elpakolják az értékeket, mint a kitöltők összessége (15,54%).

A legbiztosabb védőpajzs: lakásbiztosítás

A természeti csapások ellen a legtöbben (74,8%) úgy védekeznek, hogy bezárják az ajtókat, ablakokat. Második helyen szerepel, hogy biztosítást kötnek (43,82%). Ugyanakkor a válaszolók csaknem egynegyede szerint (24,9%) a természeti csapásokkal szemben nem lehet védekezni – a községben élők még nagyobb arányban gondolják így ezt (29,32%).

A kérdőív elemzéséből kiderül az is, hogy a megkérdezettek mit tesznek először, ha bekövetkezett a baj. Néhányan kevésbé hatékony megoldást választanak, és percekig mérgelődnek, illetve szeretnének valakit hibáztatni (1,55%). 100-ból 5-en próbálkoznak azzal, hogy a Google-t hívják segítségül megtudni, mi a teendő. Azonban

a legtöbben (65,4%) először a biztosítót hívják.

Hogy miért fizet a biztosító, azt változó magabiztossággal ítélik meg: az eső okozta beázás (64,68%), a villámcsapás okozta kár (60,32%), és a szomszéd által okozott beázás (42,06%) végzett az élen. Minden ötödik válaszoló a „nem tudom” opciót jelölte meg.

A válaszadók 84,07% mondta azt, hogy van lakásbiztosítása. 5,51%-nak ugyan nincs, de már gondolkodik rajta, míg 4,82% azt hiszi, hogy mert albérletben lakik, nincs vele dolga. Akinek nincs lakásbiztosítása, annak leginkább azért nincs, mert drágának tartja.

Készülj fel a váratlan helyzetekre az Allianz lakásbiztosításaival!Egy őszi városlátogatás, egy külföldi hosszú hétvége vagy egy hosszabb utazás során is nyugodtan élvezheted a kikapcsolódást, miközben az Allianz gondoskodik otthonod biztonságáról!

Nézz szét honlapunkon, és találd meg a számodra megfelelő biztosítást gyorsan és kényelmesen!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Meztelenül nyitott ajtót a pizzafutárnak egy angyalföldi nő – futársztorik
Aki futárnak áll, fel kell készülnie nem mindennapi kalandokra. Jó, ha megőrizzük a hidegvérünket.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Elképesztő történetekről számolt be a Blikk, budapesti pizzafutárok meséltek.

A világjárvány óta az eddiginél is jobban rászoktak az emberek az online rendelésre. Sokan el is szegődtek áruszállítónak, ételfutárnak és remekül meg lehet belőle élni. Azonban nem árt, ha felkészül furcsa dolgokra is, aki futárkodásra adja a fejét.

Egy 18 éves diák futár az éjszakai műszakok során rendszeresen találkozott például részeg ügyfelekkel. Egyikük például,

amikor áltvette a rendelést, leült a lépcsőre, majd a kerítésbe kapaszkodva mászott vissza az ingatlanba.

A futár elárulta, hogy már a telefonban hallható volt, hogy a megrendelő részeg. De történt vele olyan is, hogy egy üdítő kiborult a szállítás során, és mire kiérkezett a címre, eláztatta a tárolót, és amikor kivette, hogy átadja a megrendelőnek az elázott dobozból a földre borult az étel. Meglepő módon ügyfél udvariasan összeszedte, és zokszó nélkül átvette a rendelést.

Egy másik, 22 éves kiszállító Angyalföldre vitt egy csomagot. Ahogy kell, 4-5 perccel az érkezése előtt telefonon értesítette a címzettet, hogy érkezik a küldemény.

Mikor megérkezett a címre, már nem telefonon kereste a hölgyet, csak felcsengetett a megadott lakásba. Amikor kinyílt az ajtó, a címzett, egy hölgy csak fehérneműt és egy meglehetősen átlátszó köntöst viselt. Amikor a nő rájött, hogy a csomagja érkezett meg, döbbenten annyit mondott annyit mondott:

„Úristen, bocsánat, azt hittem az ügyfelem vagy!”

Olyan is előfordul, hogy a futár és a megrendelő között konfliktus alakul ki. Emiatt járt úgy egy másik 22 éves futár, hogy bár az ügyfele a csomagot átvette, azonban a kijutással akadt egy kis gond. Mikor a futár felcsengetett, hogy nyomják meg az ajtónyitó gombját, bosszút állt rajta a dühös ügyfél, nem engedte ki a házból. Amikor a kiszállító megpróbált a többi lakáshoz csengetni, ők azt hitték, hogy be szeretne jönni, és ők sem segítettek. Végül egy órát kellett várnia, amíg valaki kiengedte.

A tanulság csupán annyi, hogy az menjen futárnak, aki fel van készülve a néha nem is olyan kellemes kalandokra is.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Egy hospice nővér elmagyarázta, miért nem érdemes félni a haláltól
Julie McFadden szerint életünk befejező szakaszában testünk fokozatosan kikapcsol és endorfinszintje is megnő, amivel megkönnyíti a haldokló utolsó napjait.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 05.


Link másolása

Egy sokéves tapasztalattal rendelkező hospice nővér videóban magyarázta el, miért nem érdemes félni a haláltól, vette észre a LADbible. Sokak számára talán ijesztő lehet, hogy mi történik velünk az elmúlás után, Julie McFadden szerint azonban „az emberi test a halára van kitalálva” és „biológiailag segít a meghalásban”.

Julie a videóban elmondja, hogy a közelgő halál jelei már fél évvel korábban észlelhetők. Ilyenkor ugyanis a haldokló már „kevesebbet eszik, kevesebbet iszik és többet alszik”.

„Az agyunkban beépített mechanizmusok vannak arra, hogy éhesek és szomjasak legyünk. Amikor a szervezet érzékeli, hogy az élet vége felé közeledik, ezek a mechanizmusok kikapcsolnak, így az ember általában nem érez éhséget és szomjúságot, ami segíti a szervezet lassú kikapcsolását” – mondja a rutinos nővér.

Julie McFadden szerint azonban ez a haldokló számára teljesen normális. Életünk utolsó szakaszában ugyanis számos olyan dolog történik a testünkkel, ami megkönnyíti az elmúlást.

„A szervezet lassan ketózisba kerül, ami endorfint szabadít fel. Ezek az endorfinok tompítják a fájdalmat és az idegeket, miközben eufórikus érzést is adnak az illetőnek, aki ettől jól érzi magát” – mondta a hospice nővér.

A teljes, angol nyelvű videót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Gyökeresen megváltozott a Temu, és ez nem véletlen
Rengeteg panasz érkezett a cég miatt, mert a meghirdetett akciók rendszeresen nem voltak valósak, ráadásul a weboldalon sok volt a sürgető üzenet.

Link másolása

Mi is írtunk róla nemrégiben, hogy több bejelentés után a Gazdasági Versenyhivatal vizsgálatot indított a Temunál. A legtöbben azt kifogásolták, hogy az akciókban sok esetben 95%-os, vagy akár annál is magasabb kedvezményekkel csábították a vásárlókat, ám ezek nem bizonyultak valósnak. A GVH úgy vélte, hogy a Temut működtető vállalkozás vélhetően tisztességtelen kereskedelemi gyakorlatot folytat és megtéveszti a fogyasztókat.

Most azonban alaposan megváltozott a Temu kereskedelmi gyakorlata. Szinte teljesen eltűntek a hirdetések a neten, és megszűntek a weboldalon a sürgető üzenetek is. A GVH szerint előremutató, hogy a cég felülvizsgálja a kereskedelmi gyakorlatát - írja az Economx.

A GVH a lap megkeresésére azt közölte, hogy a vizsgálati szakaszban vannak, és ez még nem jelenti azt, hogy a vállalkozásról kimondták volna, hogy jogsértéseket követtek el. Most a tényeket tisztázzák, amire három hónapjuk van, ez pedig kétszer két hónappal hosszabbítható.

A nemzeti versenyhatóság mindig üdvözli, és a fogyasztók, valamint a tiszta piaci verseny szempontjából előremutatónak tartja, ha egy eljárás alá vont vállalkozás a hivatal eljárásának megindítását követően felülvizsgálja a kereskedelmi gyakorlatát - írták. „Természetesen mindez a jelenlegi vizsgálati szakban nem befolyásolja a GVH tényfeltárási kötelezettségét” – közölték.

A portál szerint:

2024 áprilisára a Temu 1 millió fős bázist épített Magyarországon, ezzel 25,6 százalékos súllyal bír a hazai online vásárlókon belül.

A Temu anyacége, a PDD 2023 negyedik negyedévben 88,88 milliárd kínai jüanos (12,5 milliárd amerikai dolláros) árbevételt ért el, ami 123 százalékkal magasabb az előző év azonos időszakánál.

Forrás: Index

Link másolása
KÖVESS MINKET: