34 év börtönbüntetésre ítéltek egy szaúdi nőt, mert Twitterezett
Az angliai Leedsi Egyetem hallgatója ellen disszidensek és aktivisták követése, illetve retweetelése miatt emeltek vádat.
A 34 év börtönre ítélte a szaúdi különleges terrorbíróság egy nőt, akit azzal vádolnak, hogy disszidensek és aktivisták követésével olyanoknak segített, akik „nyilvános nyugtalanságot okoznak az országban, és destabilizálják a polgári és nemzetbiztonságot” – írja a Guardian.
A 34 éves, kétgyermekes Salma al-Shehab szabadsága alatt utazott haza Szaúd-Arábiába 2020 decemberében, amikor a hatóságok elfogták, kihallgatták és bíróság elé állították.
Eredetileg három év börtönbüntetésre ítélték, mert a vád szerint egy „internetes weboldalt zavargások előidézésére, valamint a polgári és nemzetbiztonság destabilizálására” használt. A fellebbviteli bíróság azonban hétfőn meghozta az új ítéletet, ami szerint 34 év börtönre, majd 34 év utazási tilalomra ítélik a nőt, az ügyész pedig más állítólagos bűncselekmények vizsgálatát is kérte a bíróságtól.
A szaúdi bíróság pár héttel azután hozta meg az ítéletet, hogy az amerikai elnök, Joe Biden az országba utazott. Az emberi jogi aktivisták előre figyelmeztették az elnököt, hogy látogatása azt eredményezheti, hogy a királyság még élesebben fog fellépni a másként gondolkodók és demokrácia-párti aktivisták ellen.
Mohammed bin Szalmán koronaherceg legutóbbi kampányában éppen a Twitter-felhasználókat célozta meg, miközben a szaúdi állami befektetett az amerikai közösségi médiavállalatba.
A cég egyik legnagyobb befektetője a szaúdi milliárdos, Alwaleed bin Talal herceg, aki Kingdom Holdings befektetési társaságán keresztül a Twitter több mint 5%-át birtokolja.
Shehab nem volt vezető aktivista, sem az országon belül, sem külföldön, Twitter-profiljának 2597 követője van.
Dentálhigiénikus, valamint a Leedsi Egyetem doktorandusz hallgatójaként és a Princess Nourah bint Abdulrahman Egyetem oktatójaként dolgozott. A koronavírusssal kapcsolatos tweetek és a kisgyermekeit ábrázoló képek között néha száműzetésben élő szaúdi disszidensek tweetjeit is megoszotta, amelyekben a királyság politikai foglyainak szabadon bocsátását követelték. Úgy tűnt, támogatja Loujain al-Hathloul, szaúdi feminista aktivista ügyét, akit korábban bebörtönöztek, és állítólag megkínoztak a nők vezetési jogainak támogatása miatt, és most utazási tilalmat rendeltek el ellene.
hirdetés
Shehabot egyes források szerint időnként magánzárkában tartották fogva. A tárgyalás során próbálta négyszemközt elmondani a bírónak, hogyan bántak vele, mert nem akarta, hogy édesapja is hallja, ám nem engedték, hogy közölje az üzenetet a bíróval.
A Twitter nem volt hajlandó kommentálni az esetet, és nem válaszolt az arra vonatkozó kérdésekre, hogy Szaúd-Arábia milyen befolyással bír a cégre.