ÉLET-STÍLUS

6 ok, amiért nem vagyunk hajlandók változtatni, pedig néha jobban tennénk

Egy új tanulmány szerint még a majmok is rugalmasabbak, mint mi, emberek. De miért ragaszkodunk ahhoz, amiről tudjuk, hogy régóta működik, holott előfordulhat, hogy sokkal jobb és egyszerűbb megoldások is léteznek?
Vén Betti írása a 7köznapi pszichológia blogon, Fotók: Pixabay - szmo.hu
2019. november 25.


Link másolása

Leendő és végzett pszichológusok hozták létre a 7köznapi pszichológia blogot, mert a pszichológia mindenki életének része és mindenkire tartozik.

Veled is előfordul, hogy ragaszkodsz a jól megszokott útvonalakhoz, dolgokhoz, a régihez, még akkor is, ha ott van a szemed előtt a rövidebb út, amellyel sokkal gyorsabban/könnyebben elérnéd a célodat? Ez egy olyan hiedelem, amely tudattalanul működik, és amely magában foglalja a hiedelemrendszerünkhöz való ragaszkodást akkor is, amikor egy sokkal hatékonyabb megoldást kínál az élet. Ilyenkor feltesszük magunknak a kérdést: „Miért is változtatnánk? Milyen különbséget jelent, ha a régi megközelítést alkalmazzuk a probléma megoldására, mindaddig, amíg az működik?” A szakértők szerint a probléma az, hogy a régi módszerek nem mindig működnek a legjobban.

Ha ragaszkodunk ahhoz, amit már ismerünk, ahhoz, amiről tapasztaltuk, hogy működik, bevésődik emlékeinkbe, és időnként elfogult, torzított, vagy irracionális döntéseket eredményezhetnek.

A majmok viszont sokkal nyitottabbak a hatékonyabb stratégiákra való váltásra céljaik elérése érdekében, és túlteljesítik az embereket, ha a kognitív rugalmasság tesztelésére kerül sor. Egy frissen publikált tanulmányban tesztelték, hogy mi emberek inkább a korábban megtanult magatartáshoz ragaszkodunk, ahelyett, hogy új és hatékonyabb stratégiákat dolgoznánk ki egy probléma megoldására vagy cél elérésére.

Gyakran indokolt, hogy a bevált, kipróbált dolgokhoz ragaszkodjunk.

És bár egy probléma újabb vagy alternatív megközelítése hatékonyabb lehet(ne) az egyén számára, a módszer megtanulása és használata energiabefektetést igényelne részünkről.

A szakértők szerint, ha nem vagyunk nyitottak az új megoldásokra, új megközelítések felkutatására, elsajátítására, bizonyos helyzetekben az elavult, hatástalan stratégiák alkalmazása megakadályozza, hogy a lehető legjobb döntéseket hozzuk meg az élet számos területén.

1. A változással járó kockázat nagyobbnak tűnik, mint az állóvízben maradni.

A változás meglépéséhez egyfajta hitbeli ugrás szükséges: úgy döntünk, hogy az ismeretlen irány felé akarunk haladni, azzal az ígérettel, reménnyel, hogy valami jobb fog következni ezután. De erre sajnos előre nincs semmiféle bizonyíték.

Az akadály megugrása kockázatos, és az emberek csak akkor tesznek aktív lépéseket az ismeretlen felé, ha valóban hisznek – és még fontosabb, érzik –, hogy az egy helyben maradás sokkal nagyobb kockázattal jár, mint az új irányba való elindulás.

2. Azok felé vagyunk nyitottak, akik a régi, jól bevált megoldásainkat elismerik.

Szociális lények vagyunk. Azokkal barátkozunk, és szeretnénk időt tölteni, akiket ismerünk, akik tanítottak minket, akiket megszoktunk – akár időnként a saját kárunkra is.

3. Nincsenek modelljeink az újhoz.

Soha nem szabad alábecsülni a megfigyeléssel történő tanulás erejét. Ha jóban vagyunk a változással, valószínűleg megpróbálunk valamit megálmodni, a képzelet erejével új lehetőségeket teremteni. Nos, sokan nem így működünk. Nagyszerű lehet látnoknak lenni, de a jövőkép dédelgetése nem elég.

Olyan terveket, forgatókönyveket kell létrehozni, amelyek modellezik a változást, és kibogozzák a csomókat, mielőtt elindulnánk a változás útján.

A legtöbb ember akkor hisz a változásban, ha a két szemével látja azt. Az ellenállás leküzdéséhez tervek kellenek.

4. Attól félünk, hogy hiányzik belőlünk a változtatáshoz való képesség.

Ez egy olyan félelem, amit ritkán ismerünk el. Olykor azonban az életben bekövetkező változások szükségessé teszik a készségek megváltoztatását, az új helyzethez való alkalmazkodást.

Miközben sokan úgy érezzük, hogy nem tudjuk jól megugrani az átmenetet, nem hisszük, hogy egyedül képesek vagyunk arra, hogy meg tudjuk csinálni.

Persze olykor előfordul, hogy igazunk van, de sok esetben megalapozatlanok a félelmeink.

5. Túlterheltek vagyunk.

A fáradtság valóban megölheti a változásba fektetett energiát. Ha például úgy gondoljuk, hogy abba szeretnénk hagyni a dohányzást, de éppen tíz projektünk fut, és négy gyerekkel kell lépést tartanunk, akkor könnyedén elhalasztjuk ezt az egészségjavító változtatást (egészen az első szívrohamig, vagy a ráktól való félelemig, amikor az egy helyben maradás kockázata még nagyobbnak tűnik, mint a változás kockázata).

6. Egészséges szkepticizmussal rendelkezünk, és biztosítani akarjuk az új ötleteket.

Fontos emlékeztetni magunkat arra, hogy néhány értékes változás a végső pillanatban éri el a legjobb formáját.

Az egészséges szkepticizmus megléte fontos szerepet tölt be: felülvizsgálja, kontrollálja a változást vagy a folyamatát, hogy ezzel javítsa, tökéletesítse annak lebonyolítását a valósággá válás útján

Még akkor is, ha a másoktól meghallgatott kritika a félelemre és a haragra, nem pedig a lényegre épül. Ezek az összegyűjtött ellenállások többnyire érzelmekkel kapcsolatosak, de természetesen nem minden ellenállás érzelmi alapú. Annak érdekében, hogy elnyerjük az emberek elkötelezettségét a változás iránt, mind racionális, mind érzelmi szinten meg kell győzni őket.

Ha érdekel a pszichológia közérthető nyelven, ne hagyd ki a 7köznapi pszichológia blogot!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Meztelenül nyitott ajtót a pizzafutárnak egy angyalföldi nő – futársztorik
Aki futárnak áll, fel kell készülnie nem mindennapi kalandokra. Jó, ha megőrizzük a hidegvérünket.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Elképesztő történetekről számolt be a Blikk, budapesti pizzafutárok meséltek.

A világjárvány óta az eddiginél is jobban rászoktak az emberek az online rendelésre. Sokan el is szegődtek áruszállítónak, ételfutárnak és remekül meg lehet belőle élni. Azonban nem árt, ha felkészül furcsa dolgokra is, aki futárkodásra adja a fejét.

Egy 18 éves diák futár az éjszakai műszakok során rendszeresen találkozott például részeg ügyfelekkel. Egyikük például,

amikor áltvette a rendelést, leült a lépcsőre, majd a kerítésbe kapaszkodva mászott vissza az ingatlanba.

A futár elárulta, hogy már a telefonban hallható volt, hogy a megrendelő részeg. De történt vele olyan is, hogy egy üdítő kiborult a szállítás során, és mire kiérkezett a címre, eláztatta a tárolót, és amikor kivette, hogy átadja a megrendelőnek az elázott dobozból a földre borult az étel. Meglepő módon ügyfél udvariasan összeszedte, és zokszó nélkül átvette a rendelést.

Egy másik, 22 éves kiszállító Angyalföldre vitt egy csomagot. Ahogy kell, 4-5 perccel az érkezése előtt telefonon értesítette a címzettet, hogy érkezik a küldemény.

Mikor megérkezett a címre, már nem telefonon kereste a hölgyet, csak felcsengetett a megadott lakásba. Amikor kinyílt az ajtó, a címzett, egy hölgy csak fehérneműt és egy meglehetősen átlátszó köntöst viselt. Amikor a nő rájött, hogy a csomagja érkezett meg, döbbenten annyit mondott annyit mondott:

„Úristen, bocsánat, azt hittem az ügyfelem vagy!”

Olyan is előfordul, hogy a futár és a megrendelő között konfliktus alakul ki. Emiatt járt úgy egy másik 22 éves futár, hogy bár az ügyfele a csomagot átvette, azonban a kijutással akadt egy kis gond. Mikor a futár felcsengetett, hogy nyomják meg az ajtónyitó gombját, bosszút állt rajta a dühös ügyfél, nem engedte ki a házból. Amikor a kiszállító megpróbált a többi lakáshoz csengetni, ők azt hitték, hogy be szeretne jönni, és ők sem segítettek. Végül egy órát kellett várnia, amíg valaki kiengedte.

A tanulság csupán annyi, hogy az menjen futárnak, aki fel van készülve a néha nem is olyan kellemes kalandokra is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Egy hospice nővér elmagyarázta, miért nem érdemes félni a haláltól
Julie McFadden szerint életünk befejező szakaszában testünk fokozatosan kikapcsol és endorfinszintje is megnő, amivel megkönnyíti a haldokló utolsó napjait.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 05.


Link másolása

Egy sokéves tapasztalattal rendelkező hospice nővér videóban magyarázta el, miért nem érdemes félni a haláltól, vette észre a LADbible. Sokak számára talán ijesztő lehet, hogy mi történik velünk az elmúlás után, Julie McFadden szerint azonban „az emberi test a halára van kitalálva” és „biológiailag segít a meghalásban”.

Julie a videóban elmondja, hogy a közelgő halál jelei már fél évvel korábban észlelhetők. Ilyenkor ugyanis a haldokló már „kevesebbet eszik, kevesebbet iszik és többet alszik”.

„Az agyunkban beépített mechanizmusok vannak arra, hogy éhesek és szomjasak legyünk. Amikor a szervezet érzékeli, hogy az élet vége felé közeledik, ezek a mechanizmusok kikapcsolnak, így az ember általában nem érez éhséget és szomjúságot, ami segíti a szervezet lassú kikapcsolását” – mondja a rutinos nővér.

Julie McFadden szerint azonban ez a haldokló számára teljesen normális. Életünk utolsó szakaszában ugyanis számos olyan dolog történik a testünkkel, ami megkönnyíti az elmúlást.

„A szervezet lassan ketózisba kerül, ami endorfint szabadít fel. Ezek az endorfinok tompítják a fájdalmat és az idegeket, miközben eufórikus érzést is adnak az illetőnek, aki ettől jól érzi magát” – mondta a hospice nővér.

A teljes, angol nyelvű videót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Gyökeresen megváltozott a Temu, és ez nem véletlen
Rengeteg panasz érkezett a cég miatt, mert a meghirdetett akciók rendszeresen nem voltak valósak, ráadásul a weboldalon sok volt a sürgető üzenet.

Link másolása

Mi is írtunk róla nemrégiben, hogy több bejelentés után a Gazdasági Versenyhivatal vizsgálatot indított a Temunál. A legtöbben azt kifogásolták, hogy az akciókban sok esetben 95%-os, vagy akár annál is magasabb kedvezményekkel csábították a vásárlókat, ám ezek nem bizonyultak valósnak. A GVH úgy vélte, hogy a Temut működtető vállalkozás vélhetően tisztességtelen kereskedelemi gyakorlatot folytat és megtéveszti a fogyasztókat.

Most azonban alaposan megváltozott a Temu kereskedelmi gyakorlata. Szinte teljesen eltűntek a hirdetések a neten, és megszűntek a weboldalon a sürgető üzenetek is. A GVH szerint előremutató, hogy a cég felülvizsgálja a kereskedelmi gyakorlatát - írja az Economx.

A GVH a lap megkeresésére azt közölte, hogy a vizsgálati szakaszban vannak, és ez még nem jelenti azt, hogy a vállalkozásról kimondták volna, hogy jogsértéseket követtek el. Most a tényeket tisztázzák, amire három hónapjuk van, ez pedig kétszer két hónappal hosszabbítható.

A nemzeti versenyhatóság mindig üdvözli, és a fogyasztók, valamint a tiszta piaci verseny szempontjából előremutatónak tartja, ha egy eljárás alá vont vállalkozás a hivatal eljárásának megindítását követően felülvizsgálja a kereskedelmi gyakorlatát - írták. „Természetesen mindez a jelenlegi vizsgálati szakban nem befolyásolja a GVH tényfeltárási kötelezettségét” – közölték.

A portál szerint:

2024 áprilisára a Temu 1 millió fős bázist épített Magyarországon, ezzel 25,6 százalékos súllyal bír a hazai online vásárlókon belül.

A Temu anyacége, a PDD 2023 negyedik negyedévben 88,88 milliárd kínai jüanos (12,5 milliárd amerikai dolláros) árbevételt ért el, ami 123 százalékkal magasabb az előző év azonos időszakánál.

Forrás: Index

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET: