40 évig élt teljes elszigeteltségben egy család a szibériai vadonban, még a világháborúról sem tudtak
Nem tudott a második világháborúról, sem a holdraszállásról, és nem ismerte a televíziót sem az a család, akik negyven évig éltek elszigetelve a szibériai vadonban. A Likov-familliára a '70-es évek végén bukkantak rá, és az egyetlen életben maradt tagjuk ma is a vadonban él egy kunyhóban.
Cut off from all human contact, the Lykov family were completely unaware of the Second World War, the Moon landings, TV and modern medicine - one of them went on to continue living in the Siberian wildernesshttps://t.co/Fp1YBHPu8M pic.twitter.com/rPDy5Lbrkv
— Daily Star (@dailystar) August 20, 2023
1978-ban geológusok egy csoportja ásványkincs-lelőhelyek után kutatott Szibériában, amikor a helikopter pilótája kiszúrt egy tisztást az erdőben, amely valamiféle emberi településnek tűnt. A kutatókat azért érte váratlanul a felfedezés, mert
A kutatók úgy döntöttek, hogy visszatérnek a magasból felfedezett kunyhóhoz. Amikor odaértek a tisztáshoz a rozoga épület ajtaja kinyílt és egy idős férfi tűnt fel. Galina Piszmenszkaja geológus, aki később a család krónikása lett, úgy emlékezett vissza: üdvözölték a férfit, és elmondták, hogy látogatóba jöttek. Az öreg egy ideig habozott majd azt felelte:
Piszmenszkaja beszámolója szerint a családtagok kezdetben ijedtnek tűntek, de miután megkínálták őket kenyérrel és lekvárral, beszédesebbé váltak, így lassan fény derült a történetükre is.
Kiderült, hogy a férfit Karp Likovnak hívják és egy ortodox felekezet, az úgynevezett óhitűek közé tartozik. A fundamentalista csoport tagjait már évszázadok óta üldözték Oroszországban, sokan a távoli keleten kerestek menedéket. A bolsevikok hatalomra jutásával azonban a helyzetük még rosszabb lett.
Az évek során egyre mélyebbre és mélyebbre húzódtak az erdőbe, és több kunyhót is építettek maguknak. A párnak még két gyereke született a vadonban: Dmitrij 1940-ben és Agafia 1943-ban.
A gyerekek tisztában voltak vele, hogy léteznek városok, ahol sok ember él együtt, illetve, hogy Oroszországon kívül más országok is vannak. Ezek a fogalmak azonban a két fiatalabb gyerek számára semmit nem jelentettek: ők a családtagjaikon kívül addig egyetlen más emberrel sem találkoztak.
A család étrendje nagyon szegényes volt, és egy-egy keményebb télen még a cipőjük talpát is megették. Az anya 1961-ben éhen is halt.
A tudósoknak végül sikerült rávenniük Likovékat, hogy látogassanak el a táborukba, ahol találkozhattak a modern élet „csodáival”. Sajnos azonban ez meg is pecsételte az addig teljes elszigeteltségben élő család sorsát.
Ezután a kutatók próbáltak rábeszélni Karpot és egyetlen életben maradt gyerekét, Agafiát, hogy hagyják el a vadont, ők azonban hallani sem akartak erről. A családfő végül 1988. február 16-án halt meg, Agafia azonban a mai napig a vadonban él.
(Forrás: DailyStar)