4 bizonyíték az evolúcióra, amit könnyen megtalálhatsz a saját testeden
Február 12-én volt Darwin születésének évfordulója – 1809. február 12-én született – és mi lehetne remekebb apropója annak, hogy az evolúcióról beszélgessünk, mint a róla való megemlékezés. Testünk minden egyes pontja annak bizonyítéka, hogy az evolúció valóban létezik, de vannak egészen konkrét, nagyon izgalmas részletek is. Íme pár közülük:
A hiányzó izom
Ha tenyérrel felfelé lehelyezzük a kezünket egy asztalra, majd összeérintjük a hüvelykujjunkat a kisujjunkkal, két dolog történhet. Az egyik, hogy az alkarunkon kiugrik egy hosszúkás kis ín – a másik, hogy nem. Ha igen, gratulálunk, ez az ín tartozik a palmaris longus nevű izomhoz, mely azért jött létre, hogy segítse a csukló hajlását. Mára már funkcióját veszítette és láthatóan az ősi időkből maradt fenn.
Az állunk

Lehet, hogy meglepő, de mi vagyunk az egyetlen emberszabásúak, akiknek van igazi álla. Hiába vagyunk rokonok a csimpánzokkal, nekik nincs ilyen kis csontos púp az alsó állkapcsuk középső részén. Több elmélet is létezik az állra: az egyik szerint a beszédünk kialakulásával jött létre, a másik szerint a rágást segíti. Akárhogy is, nekünk van, nekik nincs = evolúció!
A szőr

Újra a csimpánzokat használjuk az illusztrálásra, mint közeli rokonainkat: az egyik szembeszökő különbség, hogy hozzájuk képest relatíve szőrtelenek vagyunk. A vezető elmélet szerint ez azért volt kedvező, mert így a testünk gyorsabban le tudott hűlni, könnyebben tudtunk vadászni és rohangálni a nagy hőségben is – ami együtt járt azzal, hogy felegyenesedtünk.
A magasságban

Ezt nem mindenki tapasztalja meg, de aki volt már nagyon magas hegyen, az észrevehette, hogy gyakran nehéz levegőt venni, s a szervezetünk reagál a csökkent oxigén mennyiségére. Van, akinek meg sem kottyan, például a serpáknak, akik Tibet magas területein élnek már 30 ezer éve és a szervezetük alkalmazkodott a körülményekhez.
Forrás: IFL Science