37 új villamost kap Budapest
A villamosok 2015-től állnak forgalomba, a spanyol CAF kétféle járművet szállít a BKK-nak: 25 darab 34 méteres és 12 darab 56 méteres szerelvényt.
A rövidebb, 34 méteres villamosok a jelenleg megújuló 3-as vonalra, valamint a 2014 tavaszától kiépülő Budai Fonódó villamoshálózatra kerülnek. A Budai Fonódó villamoshálózat az Óbuda és Újbuda között 2015-től közlekedő 19-es és 61-es vonalat jelenti, melynek során a Batthyány tér és a Margit híd között épül új pálya. Emellett megújul a mai 17-es vonal pályája, valamint átépül a Lánchíd budai hídfője alatti villamosalagút.
Az új járművek teljes hosszban alacsonypadlósak, utasterükben hosszanti lejtők nem lesznek, ami segíti az utasok közlekedését és kényelmesebbé teszi a villamosok használatát. További előnyös műszaki megoldás, hogy az utastérben nincsenek „lábtartó dobogón” elhelyezett utasülések, így minden ülőhely kényelmesen használható. A budapesti járműveket a BKK előírásának megfelelően két hosszváltozatban szállítja le a gyártó. A rövid változat 34,2 méter hosszú és 200 fő a szállítási kapacitása, amiből 46 lesz ülőhely. A hosszú változat 55,9 méter hosszú és 345 fő szállítására alkalmas, amiből 81 ülőhely. Szélességük egységesen 2,4 méter.
A jármű utastere nyáron légkondicionált, télen fűtött, valamint kamerákkal is fel lesz szerelve, mindamellett, hogy a FUTÁR-ba is integrálva lesz a járműfedélzeti utastájékoztató rendszer.
A nagyobb, a mai Combino villamosoknál is valamivel hosszabb 56 méteres szerelvények az ugyancsak jelenleg döntően európai uniós forrásból megújuló és a Rákóczi hídon át a Fehérvári útig közlekedő 1-es vonalra fognak kerülni. A 44,1 milliárd forintos beruházást az Európai Unió Kohéziós Alapja, a Magyar Kormány és a Fővárosi Önkormányzat finanszírozza. Amennyiben sikerülne rá további forrásokat szerezni, a szerződés lehetőséget ad újabb 87 villamos beszerzésére is.
2015 szeptember: az első 34 méteres villamos érkezése Budapestre
2016 március: az első 56 méteres villamos érkezése Budapestre
2016 május: a 37., utolsó villamos érkezése Budapestre
A Budapesten forgalomba kerülő CAF Urbos3 villamosok azonos típuscsaládba tartoznak az Európa számos városában (Granada, Zaragoza, Málaga, Besancon, Belgrád, Nantes) már használatban lévő járművekkel. Idehaza Debrecenben is ilyen villamosok beszerzése mellett döntött a DKV, melyek nemrég álltak forgalomba a 2-es villamos vonalán. A spanyol villamosok a próbafutásokat ott kifogástalanul teljesítették és 2014. február végén átadták az első 13 járművet, melyeket az utazóközönség nagy megelégedéssel vehetett birtokba.
Forrás: BKK
Ha tetszenek az új villamosok, nyomj egy lájkot!