HÍREK
A Rovatból

14 budapesti polgármester tiltakozik írásban a kormány járványügyi akcióterve ellen

Arra reagáltak, hogy a gépjárműadóból befolyó bevételeket elvennék az önkormányzatoktól.


A főváros ellenzéki polgármesterei szerint elfogadhatatlan az, hogy a kormány elvonja az önkormányzatok gépjárműadóból befolyó bevételét a szombaton ismertetett járványügyi akcióterv részeként. A 14 kerületi vezető által jegyzett közlemény szerint ez a lépés veszélyezteti, helyenként ellehetetleníti az önkormányzatok járvány elleni védekezését és szociális válságkezelését.

A polgármesterek arra reagáltak, hogy Gulyás Gergely bejelentette: mindenkitől hozzájárulást várnak a járványügyi védekezésre, az önkormányzatoktól a gépjárműadót kérik az alapba.

Az ellenzéki polgármesterek "A fővárosi közgyűlési többséget adó polgármesterek közös nyilatkozata" címen tettek közzé egy közleményt, amely többek közt V. Naszály Márta I. Kerületi polgármester Facebook-oldalán is megjelent.

"A koronavírus-járvány elleni védekezés, és a nyomában érkező gazdasági-szociális válság kezelése hatalmas feladatot ró a kormányokra is, és az önkormányzatokra is" - írják.

"Az önkormányzatok országszerte, pártállástól függetlenül erőn felül veszik ki részüket a védekezésből és a napról napra drámaibb szociális válság helyi kezeléséből.

Mivel a válság által leginkább sújtott iparágak a nagyvárosokban összpontosulnak, és itt élnek a legtöbben azok közül, akiknek megélhetése most veszélybe került, a budapesti kerületi önkormányzatokra a szociális válság enyhítésében minden eddiginél nagyobb szerep hárul.

A kerületi önkormányzatok az elmúlt hetekben saját forrásból, egymással együttműködve szereztek be a járvány elleni védekezéshez szükséges eszközöket,

kidolgoztak szociális támogatási programokat, megsokszorozták erőfeszítéseiket az idősgondozás és a gyermekétkeztetés terén éppúgy, mint az egészségügyi alap- és járóbeteg ellátásban, vagy a hajléktalan-ellátásban. A kerületek az egyre növekvő feladatokat egyre csökkenő bevételekből kénytelenek ellátni, miközben naponta szembesülünk a válság okozta megrázó élethelyzetekkel.

A kerületi önkormányzatok az egészségügyi és szociális válság kezeléséhez a kormánytól nem hogy érdemi támogatást, de még csak kielégítő információt sem kapnak.

Sem a kormányhivatalok, sem az operatív törzs nem szolgáltat a válságkezelést megkönnyítő információkat, kérdéseinkre, felvetéseinkre késve, vagy egyáltalán nem érkezik válasz.

A háziorvosok, az ápolók, vagy éppen a szociális ellátásban dolgozó munkatársaink járvány elleni védelmét szolgáló eszközök kormányzati forrásból alig érkeznek, e téren is magunkra, illetve a fővárosi városvezetésre számíthatunk. A vírustesztelés mennyisége egész egyszerűen elégtelen, ebben is a főváros saját erőfeszítései jelentenek előrelépést.

Az önkormányzatok szociális válságkezelését tovább nehezíti, hogy a kormány első gazdasági intézkedései nem csökkentették, de helyenként növelték a munkavállalók kiszolgáltatottságát.

Más európai kormányoktól eltérő módon a magyar kormány nem biztosítja a kieső bérek fedezetét a munkavállalók számára, nem változtatott Európa legszűkmarkúbb munkanélküli támogatási rendszerén és a családi pótlék összegén sem. Az önkormányzatok gazdasági válságkezelő lehetőségei nagyon szűkösek, de naponta szembesülnek az egzisztenciájuk elvesztése miatt segítséget kérő emberek drámájával.

Támogatjuk, hogy a kormány válságkezelése nagyságrendjében is reagáljon végre a gazdasági és szociális válság súlyosságára. Csalódást kelt azonban, hogy ma a kormány egy igazságtalan megszorító csomaggal kezdte a válságkezelés második ütemét.

Igazságtalan, mert ugyan helyes, ha a prosperáló multik és bankok részt vállalnak a válság terheiből, de a felsorolásból feltűnően kimaradtak azok a gazdasági szereplők, akik az elmúlt években szinte kizárólag állami és uniós forrásból tettek szert hatalmas vagyonokra. Kimaradt a kormány által Budapesten megvalósítani kívánt, zömében sportcélú látványberuházások átgondolása is.

És nem lehet máshogy, csakis megszorításnak nevezni, hogy a kormány újabb bevételeket akar elvenni az önkormányzatoktól.

A kormány lépése veszélyezteti, helyenként ellehetetlenít az önkormányzatok járvány elleni védekezését és szociális válságkezelését. A forráselvonás megnehezíti az egészségügyi ellátásban, az idősgondozásban, a gyermekétkeztetés biztosításában végzett munkát. A kormány lépésének kárvallottjai éppen azok a rászorulók lesznek, akiknek most különösen nagy szükségük lenne a segítségre lakóhelyükön.

Felszólítjuk a kormányt, hogy a válságkezelés során az önkormányzatokat tekintse partnernek, a helyi válságkezelést ne megszorítással sújtsa, hanem támogatással segítse. Vagy - hogy a miniszterelnököt idézzük – ha már segíteni nem tud, legalább ne nehezítse a munkánkat.

Amit kérünk, nem más, mint amit a kormány is, és az önkormányzatok is hetek óta az állampolgároktól kérnek: együttműködést.

Felszólítjuk ezért a kormányt, hogy a gazdasági és szociális válságkezelés lépéseiről haladéktalanul kezdjen egyeztetést az önkormányzati szövetségekkel" - olvasható a közleményben, amit V. Naszályi Márta, az I. kerület polgármestere, Örsi Gergely, a II. kerület polgármestere, dr. Kiss László, a III. kerület polgármestere, Déri Tibor, a IV. kerület polgármestere, Soproni Tamás, a VI. kerület polgármestere, Niedermüller Péter, a VII. kerület polgármestere, Pikó András, a VIII. kerület polgármestere, Baranyi Krisztina, a IX. kerület polgármestere, dr. László Imre, a XI. kerület polgármestere, dr. Tóth József, a XIII. kerület polgármester, Horváth Csaba, a XIV. kerület polgármestere, Cserdiné Németh Angéla, a XV. kerület polgármestere, Szaniszló Sándor, a XVIII. kerület polgármestere és Gajda Péter, a XIX. kerület polgármestere írt alá.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Lázár János: Ha valaki magyar útlevéllel megy dolgozni Nyugat-Európába, 30%-kal több fizetést kap a szomszédos országokhoz képest
Lázár a luxus életmód kapcsán úgy fogalmazott, hogy szerinte fontos a mértékletesség, de „nem gondolja senki komolyan, hogy az összes, Magyarországon forgalomban lévő 600 Ferrari fideszes kézben lenne.”


Lázár János építési és közlekedési miniszter utcafórumot tartott Szentendrén, a HÉV-végállomás melletti P+R parkolóban, ahol több ígéretet is tett a helyieknek. Azt mondta, teljesen megújul a H5-ös HÉV, miután a kormány a múlt héten döntést hozott a beruházásról. Összesen 18 új HÉV-kocsit rendelnek, a közbeszerzést a következő hónapban írják ki, és még az idén megkötik a szerződést a pálya és a megállók felújításáról. A miniszter szerint az új szerelvények 2026 végén vagy 2027 elején érkezhetnek meg.

Már a fórum elején bekiabált valaki a közönség soraiból: „Ellopták az összes pénzt”. Lázár füttyel próbálta csitítani a hangoskodókat, Vitályos Eszter pedig, aki mellette állt, szintén igyekezett kezelni a helyzetet.

A miniszter erre úgy reagált, hogy ha valóban ellopták volna a pénzt, akkor nem lenne 13. havi nyugdíj, és nem duplázódott volna meg az ország vagyona. Úgy fogalmazott, szerinte az elmúlt 15 évben összességében több volt a jó, mint a rossz.

Lázár arról is beszélt, hogy szerinte nem létezik olyan társadalmi rendszer, ahol egy 18–20 éves fiatal azt érezné, hogy nincs előtte jövő, kivéve, ha háború van. A fiataloknak azt üzente: „Nem létezik olyan rossz társadalmi rendszer, kivéve ha háború van”.

Az oktatás kapcsán elismerte a kritikákat, de hozzátette, hogy szerinte egy magyar útlevéllel még mindig 30 százalékkal több fizetést lehet keresni külföldön, amit a magyar oktatási rendszer elismerésének tart.

Egy munkanélkülinek mondott nő is kérdezett a fórumon, és elmondta, milyen nehézségekkel küzd. Lázár azt ígérte neki, hogy a fórum után megpróbál segíteni. A nő így reagált: „A nevét szabad lesz?”

A fórumon szóba került a luxusautók kérdése is. Valaki megkérdezte, miért nem tesz semmit a „luxizás” ellen.

Lázár úgy fogalmazott, hogy szerinte fontos a mértékletesség, de nem gondolja senki komolyan, hogy az összes, Magyarországon forgalomban lévő 600 Ferrari fideszes kézben lenne. Hozzátette: ha valaki utánajárna a kérdésnek, érdekes neveket találna – „nem csak jobbról, akár balról is”.

A fórum végén a Rákosrendező jövője is szóba került. Lázárt megkérdezték, hogy tárgyal-e már a fővárossal a fejlesztésekről. A miniszter válaszában azt mondta, várja, hogy a főváros jelezze, mit szeretne, és kíváncsi a részletekre is. Hangsúlyozta: „Amit csinálni fog a főváros, mint tulajdonos, mi ahhoz minden infrastrukturális beruházást fogunk biztosítani”.

A beszélgetésben kitért arra is, hogy szerinte az ukránok és Brüsszel azt szeretnék elérni, hogy 2026-ban egy ukránbarát kormány alakuljon Magyarországon.

Felidézte Orbán Viktor állítását is, miszerint a Tisza Párt segítségével próbálják ellehetetleníteni a Voks2025 szavazást. Hozzátette: érdemes lesz figyelni a híreket, mert szerinte az elmúlt 35 évben nem történt olyan, hogy külföldről titkosszolgálati eszközökkel avatkozzanak be.

A miniszter bejelentette, hogy 1,5 milliárd forint jut a 11-es út felújítására, és a következő ciklusban elindítanák az M100-as gyorsforgalmi út építését is.

Lázár március végén indította útjára a Lázárinfó nevű országjáró fórumait. Ezeken a rendezvényeken nemcsak a sajtó, hanem a közönség is kérdezhet. A miniszter korábban úgy fogalmazott: „Ki kell állni, fel kell venni a kesztyűt. Nem szabad lemondani az emberek meggyőzéséről, és vállalni kell a vitát.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Fújolt a külügy előtt tüntető tömeg, miután Hadházy gyalázatosnak nevezte Orbán Viktor Simionnal kapcsolatos mondatait
A Külügy előtt Hadházy azt skandáltatta a tüntetőkkel: „Ruszkik haza!”. A tüntetésen Magyar Péter akcióját is megdicsérte, aki Nagyváradra fog elgyalogolni a héten.


Hadházy Ákos május 13-án újra az utcára vonult, ezúttal a Ferenciek terén kezdte a demonstrációt. Ez volt a kilencedik ilyen tüntetése. A helyszínen néhány száz ember gyűlt össze, majd közösen elindultak a Bem tér felé, és útközben több ponton is megálltak.

Elsőként a Szalay–Bobrovniczky-féle kaszinónál tartottak egy rövid megállót, aztán a gondokkal küzdő MTA épületénél is megálltak. Közben a résztvevők száma körülbelül ezer főre nőtt. A Lánchídon keresztül haladtak tovább a Külügyminisztérium épületéhez.

A Külügy előtt Hadházy azt skandáltatta a tüntetőkkel: „Ruszkik haza!”. Megköszönte azoknak, akik eddig is kitartottak, és átjöttek ide is. A tömeg együtt kiáltotta: „Nem hagyjuk abba!”. Hadházy elmondta, hogy elegen vannak ahhoz, hogy ne adják fel, de ahhoz még nem elegen, hogy a törvénymódosítást visszavonják.

A Külügy előtt felsorolta az okokat is, amiért éppen itt tiltakoznak: az Ukrajnában elfogott kémek ügye, a „népszavazás” Ukrajna uniós csatlakozásáról, valamint az Orbán–Dodik kapcsolat. Azt is hozzátette: „Egészen gyalázatos módon a magyar miniszterelnök azt a fasiszta román jelöltet támogatja, aki magyar katonák sírjánál táncolva indította el a karrierjét.”

A tüntetés zárásaként így szólt: „Én nem értem, hogy ezt hogy hagyjuk, de nagyon köszönöm azoknak, akik mégis eljöttek.”

A demonstráció után ő még továbbindult a Honvédelmi Minisztériumhoz is, ott is tervezett valamit.

A tüntetéssorozat címe: „Nem hagyjuk abba”. Hadházy korábban megígérte, hogy addig nem áll meg, amíg a törvénymódosítást vissza nem vonják, vagy legalább egy ember csatlakozik hozzá. Ezt írta:

„Tudom, hogy sokan fáradtak, de elmondhatatlanul hálás vagyok azoknak, akik kitartanak, és persze buzdítom a többieket is, hogy ne csüggedjenek! A rendőrség packázása, a bírságok és a propaganda fröcsögése azt jelzi, hogy a hatalmat kifejezetten zavarják és aggasztják a tiltakozások. Minden hatalomra lehet nyomást gyakorolni, csak elszántság kérdése. Kérem, szóljanak az ismerőseiknek, mindenki hozzon magával még néhány embert!”

A gyülekezési törvény módosítását még március közepén fogadták el. Azóta Hadházy Ákos hétről hétre az utcára vonul, néha a Momentummal közösen, máskor egyedül. Kezdetben nagyobb érdeklődés övezte a megmozdulásokat, de mostanra ez észrevehetően csökkent. Előfordult, hogy a rendőrség is megnehezítette a körülményeket. Május elsején, a Kossuth téren Hadházy azt mondta, hogy a következő tüntetéseken már nem a beszédeken lesz a hangsúly, hanem a békés kiálláson a technofasizmus ellen.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Takács Péter: A képzett egészségügyi szakdolgozók is elláthatnak orvosi feladatokat a jövőben
Például „már nem kell orvosi pecsét egy rendszeresen szedett gyógyszer felírásához, azt meghosszabbíthatja egy emelt végzettséggel rendelkező szakdolgozó is.”


A jövőben már nemcsak orvosok végezhetnek bizonyos egészségügyi feladatokat, hanem a magasan képzett szakdolgozók is – erről beszélt Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár a Debreceni Egyetemen tartott „Fórum az ápolásról” című konferencián.

Az államtitkár „Változások a szakdolgozói életben” című előadásában ismertette azt a kormányrendeletet, amely lehetővé teszi, hogy az egyetemi szintű képzésben részesült szakdolgozók olyan feladatokat is elláthassanak, amelyeket eddig kizárólag orvosok végezhettek. A cél, hogy könnyebben be tudják vonni ezeket a magasan képzett szakembereket az egészségügyi ellátásba.

Takács Péter elmondta, hogy a szakdolgozókat szakmacsoportok szerint sorolják majd be, és ennek megfelelően határozzák meg, ki milyen tevékenységet végezhet önállóan, saját működési engedélye alapján

- írta a Blikk az MTI alapján.

Példaként említette: „Már nem kell orvosi pecsét egy rendszeresen szedett gyógyszer felírásához, azt meghosszabbíthatja egy emelt végzettséggel rendelkező szakdolgozó is.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Egyetlen szóval reagált az Állami Számvevőszék Matolcsy videójára
A volt jegybankelnök egy YouTube-videóban azt mondta, hogy az ÁSZ-jelentéseket teljesen megalapozatlannak tartja. „80 százalékát hamisnak, 20 százalékát pedig igaztalannak találom” - fogalmazott.


Mint azt mi is megírtuk: Matolcsy György, a jegybank volt elnöke saját YouTube-csatornát indított, ahol videósorozatban beszél az elmúlt évek pénzügypolitikájáról. Az első videóban az Állami Számvevőszék vizsgálatára is reagált.

A volt jegybankelnök azt mondta, a jelentéseket teljesen megalapozatlannak tartja. „80 százalékát hamisnak, 20 százalékát pedig igaztalannak találom” - fogalmazott.

A videó után a Telex az Állami Számvevőszéket is megkereste.

„Az Állami Számvevőszék az MNB volt elnökének szavaival kapcsolatosan ennyit kíván reagálni: Ugyan....!”

– válaszolta a lap kérdésére az Állami Számvevőszék Kommunikációs osztálya.


Link másolása
KÖVESS MINKET: