Ezek lesznek 2016 legtrendibb kajái
Minden évben új divatirányzat határozza meg már az egészséges táplálkozást is. A Daily Mail szerint 2016-ban minden eddiginél furcsább ételek kerülhetnek a figyelem középpontjába. Míg 2015-ben a kókuszolaj, az avokádó, a fodros kel, az acai bogyó és az agavé állt a népszerűségi lista élén, idén egy fa nedve veszi át a kókuszvíz helyét és egy nem igazán ismert dél-amerikai gyökér hozzáadásával készíthetjük a turmixokat és a süteményeket.
De a szupermarketek polcait elárasztó egzotikus hozzávalók mellett néhány rég feledésbe merült kedvenc jótékony hatása is előtérbe kerül. Az idei listán szereplő ételek nagy része az angol cikk írója szerint már most is fellelhető egy átlagos konyhában. Az avokádó olaj, a teff és a nyírvíz (a nyírfa törzsének megcsapolásakor kifolyó édes nedv - a Szerk.) népszerűsége folyamatosan növekszik. Könnyen lehet, hogy a jövőben édesburgonya lisztet használunk majd főzéshez, és több levest készítünk.
Darren Beale a MuscleFood.com-tól a következőket mondta: "2015-ben az egészséges táplálkozás új szintre lépett és idén ez a trend minden bizonnyal tovább erősödik majd. Érdekes, hogy az emberek milyen rugalmasan változtatják étkezi szokásaikat attól függően, hogy éppen milyen divatőrület üti fel a fejét. Az avokádó olaj és a maca gyökér már eddig is nagy népszerűségnek örvendett, de például a gomba és a véres hurka térhódítása még számunkra is nagy meglepetés. Az új kutatásoknak köszönhetően felfedhetjük az élelmiszerek rejtett értékeit, tulajdonságait és már alig várjuk, hogy mivé növik ki magukat ezek az új trendek.”
Az alábbi lista az idei év 16 legtrendibb szuperélelmiszereit mutatja be:
Fekete bab: ez az energiadús hüvelyes a latin-amerikai konyha kedvelt hozzávalója. Tele van ásványi anyagokkal, vitaminokkal és kiváló növényi fehérjeforrás. A cikk szerint szinte mindenhez használható a burritótól kedve egészen a brownie-ig. (Magyarországon az étkezési szokásokat figyelembe véve inkább köretként, saláták, főzelékek alapanyagaként tudjuk elképzelni.)
Tengeri alga: ez a tengeri "szuperélelmiszer" több C-vitamint tartalmaz, mint a narancs, és rendkívül magas a kalciumtartalma. Állítólag vírusölő, antibakteriális és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik. Jamie Oliver is ódákat zengett erről a zöld finomságról: „Azt hittem, a tengeri alga új, világhódító dolog, de már az őseink is ettek algát. Jódban gazdag és a legtáplálóbb zöldség az egész világon... olyan akár a dinamit. Rostban, tápanyagokban, ásványi anyagokban gazdag és még az emésztést is segíti – elképesztő.”
Levesek: ami az év folyadék divathóbortját illető, a gyümölcscentrifugálást a leves készítés váltja majd fel. A fitness rajongók körében egyre nagyobb divattá vált az egyes nemzetek kedvenc leveseinek letisztultabb, fehérjedús változatának az elkészítése. Jo Travers táplálkozási szakértő és dietetikus elmondta, hogy „az előrecsomagolt levesek tele vannak sóval és tartósítószerekkel. A túlzott melegítés következtében a tápanyagtartalmuk jelentősen csökken, ezáltal egy egészséges ételből egy sokkal kevésbé egészséges étel lesz. Ha saját magunk készítjük a levest, mi szabhatjuk meg, hogy mi kerül bele és mi nem.”
Madeleine Shaw táplálkozási szakértő a következőket mondta: „A leves különösen jólesik az év ezen szakaszában. Melenget, tápláló és ízletes.” (A magyar konyha ebben évezredek óta élen jár, leveseket már a vándorló magyar törzsek is készítettek. A magyar gasztronómia ma is elképzelhetetlen levesek nélkül - a Szerk.)
Avokádó olaj: úgy tűnik, a kókuszolaj helyett az avokádó olaj lesz az idei év közkedvelt egészséges olaja. Egyszeresen telítetlen olajsav tartalmának köszönhetően, rendkívül szívbarát. Az olajsav, más egészséges olajjal ellentétben, ellenáll az oxidációnak, ezért hosszabb ideig is eltartható.
Keri Gans, a „The Small Change Diet” szerzője szerint „az avokádó olajban lévő E-vitamin erősíti a bőrt és az immunrendszert és ugyanúgy használható ételek készítéséhez, mint az olívaolaj. Ha a tápanyagtartalmat nézzük a kókuszolaj kapcsán számos megválaszolatlan kérdés merül fel, az avokádó olaj esetébe viszont egy sem.”
Természetes édesítőszerek: az elmúlt évben a cukor első számú közellenséggé vált. Sokan, akik igyekeznek egészséges életmódot folytatni, inkább a mesterséges édesítőszerekre tették le a voksukat. Azonban a szakértők úgy vélik, jobb lenne, ha természetes édesítőszereket használnánk, például mézet és agavé szirupot.
A feldolgozatlan élelmiszerek és az egészségtudatos életmód hívei fogyaszthatnak nyers mézet, steviát, lukumát vagy szerzetesek körtéjét is (Siraitia grosvenorii), ami még kevesebb feldolgozást igényel. Ezekre az alternatívákra először nehéz lehet rábukkanni, de ha nyitva tartjuk a szemünket, a boltok polcain találhatunk alacsony kalóriatartalmú és alacsony glikémiás indexű yacon szirupot, amit az Andokban található yacon gyökérből vonnak ki. A kókusznektárt a kókuszvirágból nyerik. A lukuma fa gyümölcse Peruban, Chilében és Ecuadorban őshonos.
Gombák: a szerény gomba idén reflektorfénybe kerül. D-vitaminban gazdag, és sokan kedvelik, mert - a Daily Mail cikke szerint - só hozzáadása nélkül képes ízesíteni az ételt. "Kiváló B-vitamin forrás. Segíti az energiaellátást, lebontja a fehérjéket, a zsírokat és a szénhidrátokat és kulcsfontosságú szerepet játszik az idegrendszer megfelelő működésében is. A gombákban található béta-glükán erősíti az immunrendszert és ellenállóvá teszi a szervezetet az allergiákkal szemben. A szelén és az ergotionein segít megvédeni a sejtjeinket a krónikus betegségeket kiváltó károsodástól. A shiitake gomba kedvelt az íze és a hússzerű textúrája miatt, de emellett olyan vegyületeket is tartalmaz, mint az AHCC, az eritadenin és a lentinán, melyek hozzájárulnak az immunrendszer erősítéséhez és a koleszterinszint csökkentéséhez."
Növényi eredetű fehérjék: jó hír a vegetáriánusoknak! 2016 olcsó alternatívákat kínál a fehérje utánpótlására. Ilyen a lencse, a mungóbab és a földimogyoró.
Véres hurka: az állítják a cikkben, hogy valóságos szupersztár lesz 2016-ban. Fehérjében gazdag és gyakorlatilag szénhidrátmentes. Remek fehérje-, kálium-, kalcium- és magnéziumforrás. Továbbá magas a vas- és a cinktartalma: ez a két ásványi anyag gyakran hiányzik a modern étrendből. A vas a vérképzéshez szükséges és segít megelőzni a vérszegénység kialakulását. Vashiány miatt fáradékonyabbak lehetünk és a koncentráció képesség csökken. Az alábbi fotón szalonnával látható, anélkül képzeljétek el.
Csíráztatott magvak: ez ugyan nem új, de most ismét reflektorfénybe került. A kicsírázott magvak könnyebben emészthetőek. Tele vannak kulcsfontosságú tápanyagokkal, B-vitaminokkal, C-vitaminnal, folsavval, rosttal és esszenciális aminosavakkal. A kicsírázott magvak kevésbé váltanak ki allergiás reakciót azoknál, akik gabonafehérjére érzékenyek. Többféle formában elérhető: kenyerekben, reggeli gabonapelyhekben és lisztekben.
Maca gyökér: más néven perui ginzeng a ’szuperélelmiszer csoport’ legújabb tagja. A gyökérrel leggyakrabban por formában találkozhatunk. Viharként söpört végig a fitness világon. Turmixokhoz, gyümölcslevekhez és pudingokhoz is kiváló. A porított maca íze a Horlicks malátás tejitaléhoz hasonló. Található benne B1-, B2-, C-, és E-vitamin, valamint kalcium, magnézium, foszfor, kálium, kén és vas. Olyan nyomelemeket tartalmaz, mint a cink, a jód, a réz, a szelén, a bizmut, a mangán és a szilícium-dioxid.
Karalábé: kivételesen gazdag C-vitaminforrás. Magas C-vitamin és rosttartalma mellett a szépségre gyakorolt hatása is jelentős. Kimberly Snyder, a „The Beauty Detox Foods” szerzője szerint „a karalábé magas káliumtartalmának köszönhetően segít szabályozni a folyadékszintet. A túl sok nátrium és túl kevés kálium duzzanatokat okozhat, különösen a szem alatti területen.” Mivel a magyar konyha levesekhez, sültekhez, főzelékekhez is használ karalábét, és nyersen is szoktuk rágcsálni, ezzel sem lesz gond.
Teff: ez az egy évezred óta termesztett, etiópiai gluténmentes gabonaféle várhatóan felülmúlja a mindeddig töretlen népszerűségnek örvendő quinoa-t vagy más néven rizsparéjt. Apró magjainak kalcium-, vas-, fehérje és aminosav tartalma rendkívül magas. Bármilyen recepthez használható a búzaliszt helyettesítéseként, legyen szó pizzáról vagy gofriról. A magok mérete a mákéhoz hasonló. A gluténmentes gabonák közül talán a treff a leglenyűgözőbb, ami a tápanyagtartalmat illeti. Sokkal több kalciumot, rezet, élelmi rostot, vasat, mangánt, tiamint, K-vitamint és cinket tartalmaz, mint a quinoa. Rezisztens keményítőtartalma hozzájárul a vastagbél egészségének megőrzéséhez, segíti a vércukorszint szabályozását, a súlykontrollt. Albumint tartalmaz, amely a vérplazma elsődleges fehérjéje, emiatt remek alternatíva a tojás helyett a vegetáriánusok és a vegán étrendűek számára.
Fekete rizs: A fekete rizs tele van antioxidánsokkal és B1-vitaminnal, ráadásul sokkal több rostot tartalmaz, mint a fehér rizs. Rajongói a mogyorós, diós íze és a különleges textúrája miatt kedvelik. Cy Lee a Cornell Egyetem professzora szerint „a fekete ételek több antioxidáns tartalmaznak, mint a világos színűek, mivel több pigmentet tartalmaznak. Egy japán kutatók által nemrégiben elvégzett kutatás során 21 fekete rizs fajta genomját vizsgálták és arra jutottak, hogy a fekete rizs a japán rizstől eredeztethető, azonban egy bizonyos gén módosult a fekete rizsben. Ennek köszönhetően a növény nagy mennyiségű antocianint termel.
Nyírvíz: a fa nedve nagyszerű elektrolit forrás és kiváló szomjoltó. A szüretelést tavasszal végzik, amikor a tápanyagokban gazdag nedv a fa gyökerétől az ágakon át a levelekig „utazik”. Joanne Reid táplálkozási szakértő szerint, „a nyírfanedv C-vitamint, szaponint és glutationt tartalmaz. Ezek az antioxidánsok az oxidáció gátlása révén védik sejtjeinket a károsodástól.” Azonban felhívja a figyelmet, hogy a kereskedelemben kapható termékek tartalmazhatnak cukrot, ezért válasszuk a hozzáadott cukor nélküli üveges termékeket.
Édesburgonya liszt: Gluténmentes, paleo, az édesburgonya minden kedvező tulajdonságával. Jól tartja a nedvességet és kellemes, édeskés ízt ad minden péksüteménynek. Az édesburgonya liszt rendkívül sokoldalú. Készíthető belőle kenyér, keksz, muffin, palacsinta, torta és fánk is. Levesekhez, mártásokhoz, szószokhoz is használható sűrítőként, valamint halpanírozáshoz is kiváló. A liszt rostban, A-vitaminban, vasban és kalciumban gazdag és stabilizálja a vércukorszintet.
Marhalapocka: 2016-ban a séfek egyik nagy kedvence lesz - állítólag. "Sovány hús, állaga a bélszínéhez hasonló, az ára viszont a töredéke a bélszínének" írja a Daily Mail.
Fotók: Pixabay.com, Szeretlek Magyarország