ÉLET-STÍLUS

Tényleg étcsokit kellene enni a jobb látásért?

Lehetséges, hogy a csoki nem csak hízást okoz, hanem javítja a látást is? Gyógyszerészektől kaphattok választ a kérdésre.
Szabó Réka Eszter cikke a Gyógynövénylap oldalon Címkép: Pixabay - szmo.hu
2019. február 10.


Link másolása

A Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság Gyógynövény Szakosztály vezetőségi tagjai szerkesztik azt a portált, ahol hasznos, szakszerű és érdekes cikkeket olvashattok a gyógynövényekről. Céljuk a szakszerű gyógynövény-alkalmazás terjesztése, propagálása és az olvasók célzott tájékoztatása egy-egy gyógynövénnyel kapcsolatban.

Vajon reményt adhat-e egy új kutatás, hogy az elfogyasztott (feleslegesen) csokoládé nem csak a kedvenc nadrágunk „kinövéséhez” járult hozzá, hanem a látásunkra is jótékony hatással volt?

A kutatás

Az már egy jól dokumentált tény, hogy a kakaó flavanoid típusú tartalomanyagai számos jótékony hatással rendelkeznek. Többek között például javíthatják a véráramlást. Egy új kutatás során az étcsokoládé fogyasztás szemre és látásra gyakorolt hatásait vizsgálták egészséges, fiatal felnőttek bevonásával. Az eredmények alapján az étcsokoládé tejcsokoládéhoz hasonlítva rövid-távon javította a látást.

A vizsgálatban 30 egészséges, 26 év körüli fiatal vett részt, akiknek korábban nem voltak szemproblémái, látásuk pedig mindkét szemen 20/20, az megfelelő. Ez azt jelenti, hogy húsz láb (kb. 6 méter) távolságból is gond nélkül olvassák le a látásvizsgáló-tábla karaktereit. Például a 20/30-as érték azt jelzi, hogy az vizsgált személy 20 láb (kb. 6 méter) távolságból úgy látja a táblát, mintha 30 láb (kb. 9 méter) messzire állna egy jól látó személy, tehát a vizsgált személy rövidlátó.

Minden résztvevőt teszteltek ét- és tejcsokoládéval is, és a két különböző csokoládé fogyasztása között legalább 72 óra eltelt. A tesztnapokon az alanyok 47 grammot fogyasztottak el egy bizonyos márkájú étcsokoládéjából, amelynek flavonoid tartalma 316 mg volt. Kontrollként 40 grammot kaptak ugyanazon márka tejcsokoládés termékéből, melynek flavonoid tartalma jóval kevesebbet, 12,4 mg-ot tett ki.

A csokoládé-bevitel utáni két órán belül minden résztvevő három látásélesség-tesztet végzett el: magas kontrasztú látásélesség, apró betűs kontrasztérzékenység, nagy betűs kontrasztérzékenység. Hasonló vizsgálatokat képzeljünk el, mint amikor a szemorvosnál a saját szemünket vizsgáltatjuk.

Jelentős javulást azonban csak az apróbetűs kontrasztérzékenység esetén tapasztaltak. A kutatók feltételezése szerint a javulás a kakaó flavonoid komponensei okozhatták, amelyek fokozzák a retina, a látószervrendszer, és/vagy az agyi vérátáramlást, ezáltal növelik ezen szervek oxigénnel és egyéb tápanyagokkal való ellátottságát.

Gondoljuk újra és tovább...

Mindössze egyetlen másik tanulmány foglalkozott a flavonok látásra gyakorolt hatásával egészséges emberekben. A kutatásban az alanyok 720 mg flavont fogyasztottak, és néhány látást vizsgáló tesztben javulást mutattak. Korábbi vizsgálatokban azonban, amelyekben glaukómás vagy magas szembelnyomású betegeknél azonban a flavonoidok biztató eredményekkel kecsegtettek.

A korábban leírt vizsgálattal kapcsolatban felmerül egy nagyon fontos kérdés. A felhasznált csokoládé flavonoltartalmát nem mérték közvetlenül. Az étcsokoládé esetén egy 2014-ben végzett mérés alapján feltételezték a flavonoltartalmat, a tejcsokoládénál pedig nem tiszta, honnan is származik az érték.

A flavonoltartalom mennyiségi meghatározása nagyon fontos, mert a csokoládékészítés módja jelentősen befolyásolhatja a késztermék összetételét. Például, a kakaó flavonoid tartalma jelentősen csökkenhet lúg hatására, magas hőmérsékletű pörkölés eredményeképp, illetve fermentálás során is. Rövidebb pörkölési és fermentálási idő segíthet a folyamat visszaszorításában.

Tehát maga a tény, hogy étcsokoládét veszünk, még nem garantálja azt, hogy annak magas lesz a flavonoid tartalma. A kakaótartalom sem ad megbízható információt erre vonatkozóan. Ráadásul a flavanoid koncentráció függhet a termesztés körülményeitől is.

Arra vonatkozóan sem állnak rendelkezésre információk, hogy a vizsgálatban kimutatott látásjavulás két óra múlva is kimutatható-e, és hogy a hosszútávú flavanoidbevitelnek vannak-e klinikailag is jelentős hatásai a látásra, vagy hogy ugyanilyen javulás figyelhető-e meg a látásproblémákkal élők esetén. Tehát a vizsgálatot előkészítő jellegűnek kell tekintenünk, számos kutatás szükséges még ahhoz, hogy biztosat mondhassunk az csokoládé flavanoidok szemre gyakorolt hatásairól.

Sajnáljuk, de a látásjavítási cél egyelőre még nem mentség a túlzott csokifogyasztásra!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Meztelenül nyitott ajtót a pizzafutárnak egy angyalföldi nő – futársztorik
Aki futárnak áll, fel kell készülnie nem mindennapi kalandokra. Jó, ha megőrizzük a hidegvérünket.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Elképesztő történetekről számolt be a Blikk, budapesti pizzafutárok meséltek.

A világjárvány óta az eddiginél is jobban rászoktak az emberek az online rendelésre. Sokan el is szegődtek áruszállítónak, ételfutárnak és remekül meg lehet belőle élni. Azonban nem árt, ha felkészül furcsa dolgokra is, aki futárkodásra adja a fejét.

Egy 18 éves diák futár az éjszakai műszakok során rendszeresen találkozott például részeg ügyfelekkel. Egyikük például,

amikor áltvette a rendelést, leült a lépcsőre, majd a kerítésbe kapaszkodva mászott vissza az ingatlanba.

A futár elárulta, hogy már a telefonban hallható volt, hogy a megrendelő részeg. De történt vele olyan is, hogy egy üdítő kiborult a szállítás során, és mire kiérkezett a címre, eláztatta a tárolót, és amikor kivette, hogy átadja a megrendelőnek az elázott dobozból a földre borult az étel. Meglepő módon ügyfél udvariasan összeszedte, és zokszó nélkül átvette a rendelést.

Egy másik, 22 éves kiszállító Angyalföldre vitt egy csomagot. Ahogy kell, 4-5 perccel az érkezése előtt telefonon értesítette a címzettet, hogy érkezik a küldemény.

Mikor megérkezett a címre, már nem telefonon kereste a hölgyet, csak felcsengetett a megadott lakásba. Amikor kinyílt az ajtó, a címzett, egy hölgy csak fehérneműt és egy meglehetősen átlátszó köntöst viselt. Amikor a nő rájött, hogy a csomagja érkezett meg, döbbenten annyit mondott annyit mondott:

„Úristen, bocsánat, azt hittem az ügyfelem vagy!”

Olyan is előfordul, hogy a futár és a megrendelő között konfliktus alakul ki. Emiatt járt úgy egy másik 22 éves futár, hogy bár az ügyfele a csomagot átvette, azonban a kijutással akadt egy kis gond. Mikor a futár felcsengetett, hogy nyomják meg az ajtónyitó gombját, bosszút állt rajta a dühös ügyfél, nem engedte ki a házból. Amikor a kiszállító megpróbált a többi lakáshoz csengetni, ők azt hitték, hogy be szeretne jönni, és ők sem segítettek. Végül egy órát kellett várnia, amíg valaki kiengedte.

A tanulság csupán annyi, hogy az menjen futárnak, aki fel van készülve a néha nem is olyan kellemes kalandokra is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Egy hospice nővér elmagyarázta, miért nem érdemes félni a haláltól
Julie McFadden szerint életünk befejező szakaszában testünk fokozatosan kikapcsol és endorfinszintje is megnő, amivel megkönnyíti a haldokló utolsó napjait.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 05.


Link másolása

Egy sokéves tapasztalattal rendelkező hospice nővér videóban magyarázta el, miért nem érdemes félni a haláltól, vette észre a LADbible. Sokak számára talán ijesztő lehet, hogy mi történik velünk az elmúlás után, Julie McFadden szerint azonban „az emberi test a halára van kitalálva” és „biológiailag segít a meghalásban”.

Julie a videóban elmondja, hogy a közelgő halál jelei már fél évvel korábban észlelhetők. Ilyenkor ugyanis a haldokló már „kevesebbet eszik, kevesebbet iszik és többet alszik”.

„Az agyunkban beépített mechanizmusok vannak arra, hogy éhesek és szomjasak legyünk. Amikor a szervezet érzékeli, hogy az élet vége felé közeledik, ezek a mechanizmusok kikapcsolnak, így az ember általában nem érez éhséget és szomjúságot, ami segíti a szervezet lassú kikapcsolását” – mondja a rutinos nővér.

Julie McFadden szerint azonban ez a haldokló számára teljesen normális. Életünk utolsó szakaszában ugyanis számos olyan dolog történik a testünkkel, ami megkönnyíti az elmúlást.

„A szervezet lassan ketózisba kerül, ami endorfint szabadít fel. Ezek az endorfinok tompítják a fájdalmat és az idegeket, miközben eufórikus érzést is adnak az illetőnek, aki ettől jól érzi magát” – mondta a hospice nővér.

A teljes, angol nyelvű videót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET: