GASZTRO

Szeged, Cirmi, isteni hamburger

Burgerek, pulled pork szendvics, csapolt sörök. Egy igazi gasztrokocsma, tökéletes kínálata.

Link másolása

Azaz Gergő és Bandi. Két ember, akiket a közös szenvedélyük, a hamburger és a Forma-1 hozott össze. Az egész valahogy úgy kezdődött, hogy a munkahelyi ebédszünetekben tett felfedező utak során szerzett kulináris élményeket igyekeztünk a kollégákkal is megosztani. Aztán arra gondoltunk, hogy szélesebb kört is érdekelhet, hogy hová érdemes betérni, ha valaki gyorsan szeretne enni valami igazán finomat...

Elsősorban Szegeden, vagy bárhol máshol, ahova eljutnak. Az élményeiket pedig közreadják a SunsEaty blogon.

November eleje óta G viszi a hátán a blogot. Legutoljára a Facebookra írtam egy kis szülinapi megemlékezést magunkról december közepén, és akkor már egy kicsit érzelgősebb volt a hangulatom a szokásosnál. Nos, mindez annak volt köszönhető, hogy a blog december 14-es szülinapját két nappal követte Bandi 2.0 születése, ő ráadásul a harmadik gyerekünk, tehát a szabadidőm megszűnni látszik az elmúlt időben. Vannak viszont nagyon kellemes kötelezettségei egy friss apukának, ilyen a tejfakasztás is (ezért az alcím vége).

Besétáltam tehát december 17-én délelőtt a Cirmibe, és közöltem a jó hírt, valamint időpontot kértem aznap (!!!) estére. Timi (a hely névadója) minden kedvessége ellenére éreztem a reakciójában, hogy majdnem a lehetetlennel játszom. Már kezdett felrémleni bennem Patrick Bateman és a Dorsia esete, de végül teljesen más irányt vett a történet. Este ennek köszönhetően nagyjából 15-en gondoskodtunk szorgalmasan arról, hogy kis Andris ne legyen szomjas, Anya pedig büszkén dagadjon, további két indokból is [ ( · ) ( · ) ]. Nem lennénk azonban mi mi, ha G-vel nem a társaság előtt fél órával történő érkezést beszéltünk volna meg, hogy teszteljünk egy kicsit, no meg biztosítsuk, hogy a fakasztás ne érjen hamar csúfos véget.

cirmi (31)

Nyáron átfedésben majdnem egyszerre voltunk Görögországban, de G úgy ment el oda, hogy már látta a Cirmit, és ígéretesnek vélte, én meg mikor nála hamarabb hazajöttem, már el is mentem, és eléggé meglepődtem. Lehet ezért is kellett fél évnek eltelnie ahhoz, hogy meg tudjam írni, mert a fránya tesztalanyokból eddig mindig ebéd-vacsora lett. Elfogytak. Gyűltek viszont a gondolatok, és most végre elérkezett az idő.

A mai bemutató tárgya - étel vonalon - több hamburger, egy szendvics, valamint a desszert. Általánosságban el kell még mondani, hogy az előbb említetteken kívül BBQ sültek és latin ételek is szerepelnek a fenti, Facebookról lopott étlapon, ezekről sem késik már soká a beszámoló, de egyszerre nem lehet mindent. Sajnos.

cirmi (4)

A nyári találkozás első képei amúgy az alábbiak, elég megindító volt. Vastag hús, olvadó sajtrétegek, kellemesen pirított, kalácsos buci, zöldség csak finoman. Talán itt volt először az az érzésem, hogy a hús-buci arány tökéletesen sikerült, természetesen dugig lehet enni magunkat vele, de a burger tetejét nem csak azért fogyasztjuk el mert ott van, hanem mert teljes lesz vele az összkép.

A képeken a Grabovszky látható, cheddaros változatban. A húsról külön kell beszélni. Nemcsak azért mert az elmúlt fél évben nem változott, hanem azért is, mert szinte egyedülálló az íze és textúrája. Viszonylag nagyobb lyukú darálón kezelt részek is találhatók benne, ami az egyes falatokon belül "harapható" hús élményt ad. A nagyobb darabok miatt szellős, egyáltalán nem tömör vagy száraz, a szaftosság nem csak összességében jellemzi a húspogácsát, hanem harapásonként is.

A sütésnél is lehet valami trükk, mert nagyszerű pörk (sütés során piruló hússzaft) ízt érezhetünk a kérgen anélkül, hogy a megégés bármilyen formában is jelen lenne. Vagy az elején kezdhet nagy lángon a sztori, és utána visszavesznek, vagy nem tudom, ki fogom kísérletezni és ha nem sikerül, a végén szégyenlősen megkérdezem, de a steak érzés hamburgerbe csempészésével ilyen szinten még nem találkoztam. A só és bors épp annyira van jelen, ami még abszolút kiemeli a hús élmény élvezetét.

cirmi (26)

cirmi (28)

cirmi (30)

A Szoszi Laci burgerrel Cirmiék a füstösséget csempészik a burger koncepcióba. Bacon, lilahagyma, BBQ és füstölt sajt, mondja az étlap, a kép pedig ezt mutatja:

cirmi (31)

Az az igazság, hogy valamiért nem vagyok a füstölt sajt nagy barátja, de úgy gondolom, hogy itt megtalálta a helyét. Beleillik az összképbe , sőt kiválóan harmonizál a BBQ mindent összefogó füstös ízével. A kesernyés ízt a lilahagyma is remekül kíséri a friss vonalon.

Itt kell egy kis kitérő, mert több dolog is külön említést érdemel. Először is, hogyan lehet az, hogy egy helyen van steak, mexikói kaja, meg vagy 8 féle burger, és mégis működik a dolog, sehol sem érződik a fáradtság, és mégis elkülöníthető ízekre lelhetünk? Hiszen van füstölt sajtos Grabovszky is, akkor mi a különbség? A válasz már megint az annyiszor megénekelt harmóniában, egyensúlyozásban van. Mert jól megy a füstölt sajt a Grabovszky szószhoz is, ami zölden fanyar, a benne lévő fűszerek, és apróra vágott csemege uborka miatt, de ugyanígy az édeskés, de füstös BBQ szósznak is pompás kísérője. Sikerült tehát megtalálni azokat a kapcsolódási pontokat, amik egy bizonyos hozzávalót különböző fényben világítanak meg.

Haladjunk szépen tovább, a Muhammad Ali burgerre. Igen a neve ellenére van benne bacon, amint azt egy Cirmi-Facebook kommentelő anno kiszúrta, de inkább tudjuk be annak a letaglózó egyenesnek, amit a névadójáról kapott, hiszen ha ez a hamburger megérkezik az "arcunkba" biztos a k.o.

cirmi (24)

Az előbb már említetthez képest itt ugyanis visszatér a cheddar a hús mellé, de immár egy "moha szósz" és tükörtojás mellett. A moha szósz engem egy kicsit savanykásabb ízvilágú, apró hagyma kockával frissített házi majonézre emlékeztetett, mindent beborított, újabb távlatokat nyitva. Alatta figyeltek a tükörtojások, legalább három darab.

Hogy lehet ez? Hát úgy, hogy a fürjtojásokat kapunk, tökéletesen megsütve, rezgő sárgával, ami az első vágásra szósszá társul a mohaszósz mellé további krémességet biztosítva.

cirmi (32)

Kettévágva, és belefényképezve olyan rétegeket találunk, hogy minden paleo, és geológus megirigyelné. Szósz-tojás-cheddar-bacon-rózsaszín hús. Nem tudom kell-e bármi ezen kívül a boldogsághoz. Van itt is egy trükk. Említettem a húson azt a pirult szaftot , ami különössé teszi, nos itt a tükörtojás alján lévő hajszálvékony ropogós réteg az, ami nagyon passzol ehhez az élményhez. Két sült íz, elvileg semmi közük egymáshoz, marhahús és tojás, de mégis összecsengenek.

Elérkeztünk egy szendvicshez, ami tartogat egy manapság kötelező burger hozzávalót is. A Pulled Pork szendvics kis átalakuláson esett át nyitás óta, de azt kell mondjam javára szolgált.

cirmi (34)

Amint látható, a coleslaw a kettévágott mini bagette egyik felét teljesen beborítja. Mégsem ázik el tőle a tészta, a szemfülesek ugyanis észrevehették, alatta a kis aranyló pöttyöket, amik a rápirított sajtot jelentik. Én egy nem teljesen összecsukott kontaktgrillre tippelnék, mint tettesre, emiatt lehet ugyanis, hogy a kifli alja csíkosra pirult, a tetejére pedig rásült a sajt. Ezt borítja be a coleslaw, amiben a káposztát répa egészíti ki. Aki nemcsak szemfüles de távcsővel nézi a képet azt is észrevehette, hogy apró mustármagok gazdagítják. Ez annak köszönhető, hogy gyakorlatilag egy tartár adja a krémességét a káposztasalátának, már amennyiben a házilag főzött egészmagos mustár krém és a házi majonéz egyvelegét el lehet annyival intézni, hogy tartár. A házi majonéznek van egy olyan remek tulajdonsága, hogy a friss tojássárgájától nehéz, betölti a szánkat, az íze, a rendes felveréstől viszont mégis légiesen könnyű. Kiváló coleslaw, aprólékosan egyensúlyban tartott savasság-édesség harmóniával. Korábban külön tálkában érkezett, én örülök neki, hogy a szendvicsre költözött.

Igen, képes voltam egy pulled pork szendvics nem húsos részéről egy bekezdést írni, ez van, ha valakit elkap a gépszíj, de tessék elmenni megkóstolni, és mindenkinek egy kérdése marad csak utána: Burgerekhez is lehetne kérni?

A Pork egyébként egy szálaira szedett combhús szaftosan, eszméletlen összhangban továbbra is. Nincs szétfőve, mégis szálaira omlik, ez sem megy ám csak úgy, nulla rákészüléssel. Kilónként egy órát sülnek alacsony hőfokon a mustáros pácban a combok, amíg villával szét nem húzhatók. Ekkor érkeznek a serpenyőbe adagonként egy jó adag BBQ szósszal.

cirmi (33)

Ne feledkezzünk meg így az ételsor végére az édesszájúakról sem, ahogyan ígértem egy desszertet is mutatunk. Az pedig az Oreo fagyitorta, ami nyáron még csak ritkán, fű alatt fordult elő, mostanra azonban az étlap tetején díszeleg.

Általában egyet szoktunk ketten rendelni belőle asszonykával, mert már úgyis tele vagyunk, aztán valahogy mégis mindig villa-csörte alakul ki az utolsó falatokért. Az Oreo keksz egy nagyszerű találmány, nagyon kakaós, és nagyon tejes krémes egyszerre, mindez hidegen torta formájában külön élvezet.

cirmi (21)

cirmi (22)

cirmi (23)

A macskák titokzatosak, és nem fedik fel csak úgy felvágásból, mit is tudnak, nos ez így van a Cirmivel is. Ok, benne van a nevében, hogy kocsma, de az italválasztékot talán jobban is lehetne hangsúlyozni, ugyanis már sörben is jóval túlmutatnak az átlagon.

Külön blogot megérne a reneszánszát élő kézműves sörök világa, de nem vagyunk ennyire bátrak, egy kis betekintést azonban megpróbálunk nyújtani ez alkalommal az ehető gasztro mellett az iható világba is. Két sörfőzde, a nagytarcsai Reketye, és a békésszentandrási Szent András sörfőzde Cirmi által csapolással közvetített kínálata ugyanis megéri a figyelmet.

cirmi (17)

A hagyományosabb sörkedvelőknek az Arany Jónást, és az Ogrét ajánlom, messze túlmutatnak persze egy dobozos nagysörgyáras akár prémium sörön is, de még ismerős ízekre talál bennük az is, aki nem akar mindenfelé elkóborolni. Ezen kettő sörön felül még a Ravasz Hód szerepelt az eddigi ismerkedéseim alkalmával, és a Meggy. Két külön világ, utóbbi annyira gyümölcsös, hogy elsőre elhinné az ember, hogy szódás meggyfröccsöt iszik gyümölcsléből. Nyáron gyilkos lehet, vagy éppen egy igen jókedvű nap megalapozója, hiszen 3-4 korsó is legurulhat belőle anélkül, hogy egyáltalán belegondolnánk, mi most épp sörözünk. Ennek a szemléletnek teljes ellentéte a Ravasz Hód nevű ipa sör, ami már a 6,5%-os alkohol fokából is látszik. Testes, sűrű, keserűbb ízvilág, jellemzi, nem az amit felhajtunk egy szuszra, mindkettőnek megvan a maga hangulata.

A téli hónapokra tekintettel kiemelném a Cocoát is, ami egy porter elnevezésű változata az ale söröknek, jelenleg elérhető a Cirmiben, de ez csak az évszak végéig tart, utána egy tavaszi ajánlat érkezik majd. Ez a sör túlmutat a Ravasz Hódon is, nevéből adódóan itt már pörkölt sötét szemes termények ízvilágára számíthatunk benne. Aki nagyon kíváncsi itt elhelyezheti a sörlap szereplőit a térképen.

Az itallap az előző képen láthatóval szemközti falon folytatódik az alábbiak szerint:

cirmi (16)

Kiemelném a limonádékat, nagy kedvencünk az epres mentás, de azt is, hogy mennyire friss a borlap is, nem egy tételből már rendelkezésre állnak a 2015-ös palackok. Nyilván ezek friss könnyű borok, amiknek jól áll az, hogy nemrég még a kocsányon lógtak, aki viszont egy kéksajtos burger mellé szeretne valami komolyabb vöröset, még választhatja a Sauska Cuvée 13-at.

A töményebb italok terén sem lehet ok a panaszra, én a Cirmi pálinkákat, és a Békési Whisky-t emelném ki. Előbbiekből a szilvát és a málnát kóstoltam, mindkettő hozta azt a "házi" élményt, amit számomra az jelent, amikor az illat és az íz gyümölcsös együttese elnyomja az alkohol érzetét. Az első magyar whisky pedig különlegesség, vaníliás, füstös íze meggyőzött.

cirmi (18)

Nem hiszem, hogy volt már hosszabb írásom, és lám, ha a fenti étlapot nézzük még mindig vannak fehér foltok. Arról nem is beszélve, hogy újabb taggal bővül a burgerek széles társasága, nemsokára bevezetésre kerül ugyanis egy grillezett camembert sajtos, cabernetsavignon-on átszűrt bodzás-áfonyás szószos, pirított diós burger is. Sőt Timi azt mondta, jön még meglepetés, de azt még el sem árulta, mi az. Jelentkezünk még tehát a Cirmiből!

Oszd meg a cikket, ha tetszett a szegedi Cirmi Gasztrokocsma!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


GASZTRO
Családi ebéd a Zsolnay Kávéházban
Ismerős ízek, és óriási adagok.

Link másolása

Sohasem fogom elfelejteni azokat az időket, amikor a vasárnapi ebéd még kötelező program volt nálunk. Gyerekként ezt nem mindig éltem meg pozitívumként, hiszen pontban délben az asztalnál kellett ülni akkor is, ha fontos játszanivalóm lett volna még, de az ételek íze örökre belém ivódott.

A húsleves, a rántott hús és az elmaradhatatlan desszert ünnepivé tette a vasárnapot. A Zsolnay Kávéház pedig ezeket az emlékeket idézi meg új, "Családi ebéd" menüjével.

A Radisson Blu Béke Hotelben található Zsolnay Kávéház tökéletes helyszín bármilyen ünnepi alkalomra. Az utcáról betérve azonnal a télikert elegáns belső terében találjuk magunkat, ahol az ikonikus Haranghy üvegkupola is található.

A következő csinos részlet pedig rögtön a terítékkel függ össze, hiszen Zsolnay porcelánban tálalják az ebédet.

Ismerős ízek, óriási adagok

A családi ebéd csak vasárnap érhető el, és minimum két fő szükséges a foglaláshoz. Ebből kifolyólag ez egy romantikus randevúnak is éppúgy beillik.

Mi hárman érkeztünk, és mikor elénk került az első fogás, elégedetten konstatáltuk, hogy itt ma bizony degeszre esszük magunkat. Hiszen akkora adag érkezett, mintha tényleg valamelyikünk nagymamája tálalt volna.

Az első fogás természetesen a klasszikus húsleves. Azaz pontosabban: ököruszályleves házi cérnametélttel.

Na ez az az étel, amit otthon, 1-2 főre nehezen reprodukál az ember. Érezni lehetett az ízén, hogy nagy adag készült belőle, és jópár órát főtt, mielőtt elénk került. A házi tészta pedig rengeteget dobott rajta.

A második fogás: csontos rántott csirke újburgonyával, kapros-tejfölös uborkasalátával.

Csak nézzetek rá ezekre a képekre. Nincs az a nagyétkű férfi, aki itt éhen maradna. De a mennyiség nem ment a minőség rovására:

A panír friss és ropogós volt, a burgonya tökéletesen volt lepirítva, és az uborkasaláta remek kiegészítője volt a menünek.

A fix menüsor italokat nem tartalmaz, így mi színes, gyümölcsös limonádékat választottunk, de a mellettünk lévő asztalnál például borral koccintottak.

Ezen a ponton természetesen már csak a szemünk kívánta az édeset, de a francia krémes pont elfér még a desszertgyomorban.

Amikor megérkezett a 6 db sütemény, ismét néztünk egy nagyot, de abszolút nem bántuk, hogy a végén még el is tudtunk csomagoltatni fejenként egy kockát.

És ha már a süteményeknél tartunk. Nem tartozik szorosan a tárgyhoz, de egyszerűen nem bírom magamban tartani, hogy a Zsolnayban mennyire étvágygerjesztő a süteményes pult.

Dugig ettem magam az ebéddel, mégis hosszú percekig pihentettem még a szememet ezeken a csodákon.

A Zsolnay Kávéház Családi ebédje az egyik leg ár-érték arányosabb menü, amivel az utóbbi időben találkoztam.

Az ára 8 900 Ft / fő. És ez az összeg már szervizdíjjal együtt értendő.

Ha vásárolni szeretnétek ilyen utalványt, ITT megtehetitek, és minden további információt is megtaláltok.

Én teljes mellszélességgel amellett vagyok, hogy tegyünk újra ünnepivé a vasárnapi ebédeket. És ha a Zsolnayban tesszük ezt, akkor a mosogatás súlya is lekerül a vállunkról.

Zsolnay Kávéház

1067, Teréz krt. 43.

www.zsolnaycafe.hu

Link másolása
KÖVESS MINKET:

GASZTRO
6 teraszos hely, ahova élmény kiülni a melegebb napokon
Olyan helyeket gyűjtöttünk most össze, ahol a csinos panoráma különleges gasztronómiával párosul.

Link másolása

Akárki akármint mond, a város nyáron is gyönyörű. Ilyenkor persze a négy fal sokkal kevésbé vonzó, és kertekbe, tetőkre, teraszokra vágyunk. Szerencsére abból is akad jópár. Mi most hat, különösen izgalmas szereplőt gyűjtöttünk egy csokorba.

Spoon The Boat

Kezdjük a sort egy speciális esettel, egy hajóterasszal, ami igazán egyedi kilátással bír a pesti és a budai oldalra is.

A Spoon fedélzetén több terasz is található, de ha az időjárás borongósabbra fordul, vagy este hűvösebb lesz, a télikertbe is átköltözhetünk, ahonnan ugyanolyan remek panoráma tárul elénk.

A Spoon erőssége, hogy a remek lokáció mellett kiemelkedő a konyhája is. Komfortos ízekkel dolgoznak, miközben az adagokkal sem spórolnak.

A bisztró jellegű étteremben több magyaros, és jópár nemzetközi fogást is kínálnak. A könnyedebb céklás, vegán előétel mellett például ott a tökéletes kontraszt kacsamáj formájában. A főételek között pedig szépen megfér egymás mellet a tofu teriyaki, a jércemelles rizottó és klasszikus csirkepaprikás is.

Kiemelendő még, hogy az étlapon szereplő, szinte már túl szépnek tűnő édességeik a valóságban csak még csinosabbak. Ráadásul az ízekkel is mesterien bánik a cukrász.

De ha csak egy italra térnétek be, akkor sem fogtok csalódni. Alkoholos és alkoholmentes opciókból sincs hiány. (A ház hárslevelűből készült pezsgőjét nem érdemes kihagyni!)

Elérhetőség:

Spoon The Boat - 1052, Vigadó Tér 3. kikötő

Yellow Bistro & Bar

Budapestet hajlamosak vagyunk a belvárossal azonosítani, pedig annyi izgalmas kerülete és szeglete vár felfedezésre.

A Yellow Bistro & Bar a Danubius Hotel Helia aljában található, pár lépésre a Dunától, megdöbbentően zöld, vidéki városokat idéző környezetben.

Mivel az itt megszálló és a külsős vendégekre egyaránt fel vannak készülve, egy hatalmas teraszon foglalhatunk helyet, ami több részre oszlik. Van napozásra és árnyékban hűsölésre alkalmas ülőhely is bőven.

A név kötelez alapon a teraszon már egy sárga food truck (vagy inkább drink truck) kocsiból is kérhetjük a frissítőnket, de nem csak italban erősek.

Az étlapon találhatóak szezonális finomságok, magyaros fogások és street food ételek is. Az adagok pedig rettentő kiadósak. Az egyszemélyes halas tál még egy nagyétkű férfinak is derekas feladat lehet.

És hogy tovább fokozzuk a stílusos apróságok sorát, a bisztrónak saját süteménye is van: a Yellow torta.

Ez a fehér csokoládé krémes mangó-maracuja töltelékes édesség nem csak hogy isteni, de glutén- és hozzáadott cukor mentes is.

Elérhetőség:

Yellow Bistro & Bar - 1133, Kárpát utca 62-64.

Centrál Grand Cafe & Bar

A Centrál Budapest egyik legendás kávéháza. Megkerülhetetlen, ha a város történelméről, vagy az irodalmunk nagyjairól esik szó. Közben pedig nagyon mai, és a turisták számára éppúgy vonzó, mint a városlakóknak.

Nemrég frissítették a kínálatukat, megerősítették a koktélos vonalat, valamint új, extramutatós desszertek is felkerültek az étlapra.

Kiemelkedő a reggelis vagy brunch menüjük. Ráadásul egész nap elérhető!

Délután reggelizni? Ha még nem próbáltad, van mit pótolnod! Ha pedig olvasnál erről bővebben, ITT a legutóbbi látogatásunk lenyomata.

Fantasztikus kávéjuk és remek matchájuk is van. A meleg italok mellé pedig híres emberek frappáns idézeteit is megkapjuk kísérő gyanánt.

A Centrál belső tere is csodaszép, de ilyenkor azért a terasz a csábítóbb opció, ami tele van növényekkel, és a lokációból adódóan a Ferenciek terén áthaladó, nyüzsgő városi forgatagot kémlelhetjük innen.

Elérhetőség:

Centrál Grand Cafe & Bar - 1053, Károlyi Mihály u. 9.

TETŐ

A TETŐ egy régi koncepció új helyen. Tavaly még a Westend bevásárlóközpont tetején találhattuk meg őket, de idén átköltöztek a Mammut II tetejére.

Számomra egészen megdöbbentő, hogy mennyire más világba csöppenünk, amikor elhagyjuk a pláza belső terét. Nagyon laza, nagyon kellemes, kicsit indusztriális, kicsit strandos hangulat vár itt.

Mivel a TETŐ név mögött a Mad Scientist kisüzemi sörfőzde csapata áll, nem meglepő, hogy egyszerre 15 csapról folynak a különlegesebbnél különlegesebb sörök.

Ezt a kínálatot nagyjából ötvenféle dobozos tétellel is kiegészítik.

Persze ha nem vagy sörös sem maradsz szomjas, mert koktélok és natúr borok is találhatóak a pultban. És ha megéheznél... hát azok alapján amit én kóstoltam itt, jobb is ha megéhezel!

A street foodos ételek sokszor nem túl kreatívak, de a Kolorádó fesztiválról és Turbinából ismert Tikos Dávid és csapata nagyon friss és üde vonalat hoz a TETŐre. Van kolbász, sült krumpli és csirkemell is, rengeteg zöldséggel kiegészítve. És a gombával körített hummus legalább olyan vonzó opció, mint a húsos tál.

Elérhetőség:

TETŐ - 1121, Lövőház utca 2 - 4.

Port de Budapest

A Port de Budapest közvetlenül a Nemzetközi Hajóállomás szomszédságában található a Belgrád rakparton.

Az egész hely a csodás panorámára épít. Még a zárt rész is teli üvegablakokból áll, így tökéletes kilátás van a Dunára, a Szabadság-szoborra és a hidakra.

És ha már a hidaknál tartunk:

a Szabadság híd és az Erzsébet híd nem csak a pompás kilátás része, hanem ital formájában is megjelenik itt, Lisa és Liberty néven.

Az ételek között több olyan is akad, ami koktélozás mellé lesz tökéletes kísérő. De pompás rák és tartalmasabb burger vagy tészta is választható.

Sokszor van délután élő DJ szett is, ami mellett remekül lehet beszélgetni, és élvezni a vízparti napsütést.

Elérhetőség:

Port de Budapest - 1056Nemzetközi Hajóállomás, Belgrád rkp. 23.

Giulia

A Giulia a leghangulatosabb belsőudvari kert most a Széll Kálmán tér környékén.

Jelenleg csak a kert üzemel, de Giulia egy főként tésztákra specializálódó modern trattoria is lesz ősztől. Eredetileg a belső tér kialakításával kezdték el a munkálatokat, de a jó idő közeledtével jobbnak látták, ha először a kertet nyitják meg, és ez már most egy remek döntésnek bizonyult.

A Giulia egy modern, olasz étterem, amihez az alapanyagok többségét Olaszországból importálják.

Még a hivatalos nyitóbuli előtt jártunk náluk, ITT olvashattok bővebben az ételekről.

Nekünk nagyon tetszettek az autentikus előételek, és az izgalmas koktélok miatt egyszer egy esti idősávban is rápróbálunk majd.

Elérhetőség:

Giulia - 1024, Retek utca 12.

Fotó és szöveg: Vass Adrienn

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

GASZTRO
Kengurut, krokodilt és zebrát is esznek a magyar milliárdosok, ennyibe kerülnek ezek a húsok
Egy kiló krokodilfarok 27 ezer forintba kerül, míg a kenguru felsál ehhez képest egy olcsó étel. Már a bölény burger alapanyaga is könnyen beszerezhető Magyarországon.

Link másolása

Rengeteg egzotikus állat húsa kapható már Magyarországon is, derül ki a Pénzcentrum összeállításából. Ezeket azonban nem a megszokott áruházak húspultjainál, hanem inkább webáruházakban érdemes keresni.

A lap gyűjtése alapján

alaposan a zsebébe kell nyúlnia annak, aki a többnyire mélyfagyasztott állapotban kínált zebrát, krokodilt vagy valamilyen egyéb egzotikus állat húsát kóstolná meg:

Krokodilfarok: kb. 27 ezer Ft/kg

Bölény burger: kb. 13 ezer Ft/kg

Kenguru felsál: kb 6 ezer Ft/kg

Emu hús 2500 - 6000 Ft/kg között, de

Emuzsír: kb. 2200 forint fél kiló

Muflon: kb. 6500 Ft/kg

Fagyasztott fűszervajas csiga 52 ezer Ft/kg – (alutálcás kiszerelésben)

Békacomb 6 ezer forint/csomag – 800 g.

A húsok ízéről azt írják, hogy a krokodil inkább a csirkehúsra emlékeztet, és talán a felsoroltak közül ezzel a legkönnyebb dolgozni. A zebra húsa a lóhúsra hasonlít tulajdonságaiban, amelynek fogyasztása ma Magyarországon már nem jellemző. A struccnak és az emunak viszont keményebb, izmosabb állagú vörös húsa van.

A portál húsügyben megkereste a Metrót is:

„Csak azt tudjuk mi, Metro forgalmazni, amely termékeknek megvan az összes lehetséges, a vonatkozó magyar és EU-s jogszabályoknak megfelelő engedélye. Sőt, a mi minőségbiztosítási kritériumaink szigorúbbak, mint a jogszabályok. Mielőtt a beszállítóinkat megkeressük, komoly auditon kell átmenniük. Konkrétan a kenguruhús a nemzetközi anyacéggel közös beszerzésen keresztül kerül be” - válaszolta Taferner Ákos marketingvezető, aki szerint ha kenguruszökésről érkezik hír, elmegy belőle 2-3 kiló.

Braunmüller Lajos, az Agrárszektor főszerkesztője azt is elárulta, hogy kik vásárolják ezeket a húsokat hazánkban:

„Az egzotikus kategóriába sorolható húsfélék, így például a kenguru, a zebra, a teve, a láma vagy a krokodil fogyasztása tehát ritkaságszámba megy Európában és így Magyarországon is. Szokatlan mivoltuk, szűk piacuk és a hagyományos húsokhoz képest lényegesen fejletlenebbül szervezett termelésük miatt rendszerint nagyon borsos áron kaphatók. Ennek ellenére ezek a húsok kis utánajárással Magyarországon is beszerezhetők, általában a topgasztronómiát képviselő éttermek különlegességei között, vagy a gourmet üzletek karácsonyhoz kapcsolódó kínálatában találkozhatunk velük.

Egyértelműen kuriózumszámba mennek, áruk és jellegük miatt is egy szűk fogyasztói réteg ínyencségeinek számítanak.”

A Pénzcentrum szerint a felsorolt húsok általában bátran fogyaszthatók, elkészítésük nem bonyolultabb, mint a marhahús elkészítése.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


GASZTRO
Termelőtől a tányérig - így készül egy ötcsillagos fogás az Anantara Hotelben
Abrudán Zsoltot, a New York Kávéház executive chefjét kísértük el a Pest megyei Pilisbe, mikrozöldekért.

Link másolása

Az Anantara New York Palace Budapest Hotelben többféle kulináris kalandban is lehet részünk. Hozzájuk tartozik a világ egyik legszebb kávéháza, a New York Kávéház. Van egy remek bárjuk, a The Poet Bar. A szállóvendégek számára pedig többféle étkezési lehetőséget is biztosítanak a grandiózus svédasztalos reggelitől kezdve, a szobaszervizen át, a lobbyban felszolgált menüig. És ott van még a hotel ékköve, a White Salon.

Természetesen a fent említett egységek sok mindenben eltérnek egymástól, de Abrudán Zsolt, a New York Kávéház executive chefje a kezdetek óta az Anantara oszlopos tagja, és nem túlzás azt állítani, hogy átlátja a rendszert.

A beszállítókkal éppúgy kapcsolatban áll, mint a dolgozókkal és a vendégekkel. És bár munkája sokszor az Excel-táblázat előtt, vagy a konyhapult mögött zajlik, különlegesebb napokon maga indul el alapanyagmustrát tartani.

Mi egy ilyen, különleges napon kísértük el, hogy megnézzük, honnan indul az a mikrozöld, ami végül a hotel éttermében készülő fogás dísze lesz.

A Séf Kertjében Pálinkás György tulajdonos fogadott és kalauzolt körbe minket.

Itt 800 négyzetméteren nőnek a különböző mikrozöldek, levélsaláták és ehető virágok.

2010-ben, amikor György és tulajdonostársa Németh Tihamér elindították vállalkozásukat, még csak pár olyan étterem volt, ahol konkrét igény volt ezekre a növényekre. És bár manapság már sokkal többen ismerik ezeket az apró zöldeket, elsősorban még most is a magasabb kategóriás helyek foglalkoznak velük aktívan.

Pedig a mikrozöldek gazdag vitamin- és ásványianyag-tartalmuk, és változatos ízeik miatt is lehetnek egy étel tökéletes díszítő elemei.

Egy jól eltalált mikrozöld nem csak mutatóba van a tálon, hanem hozzáad a fogás végleges ízéhez.

György először a csírakamrába vitt minket. Ide kerülnek a tőzegbe vetett magok, amik ellenőrzött hőmérsékleten indulnak fejlődésnek. Lámpák segítségével már ebben a fázisban is kapnak fényt.

A növények minden évszakban a fólia alatt maradnak. Nyáron az árnyékolás és levegőztetés a fontos, télen pedig a világítás mellett minimálisan fűtenek is.

A fix hőmérséklet azért szükséges, mert így kiszámíthatóbb a növekedés. És mivel Györgyék éttermekkel dolgoznak együtt, elengedhetetlen a pontos tervezés.

Így egy növény nagyjából 5 hét alatt nő megfelelő méretűre.

A csírakamra után a fejlődő növényeket kezdtük el csodálni, és kóstolni is.

Azt nagyjából három kör után megállapítottam, hogy tényleg rendkívül sokfélék, és nagyon különböző ízélményt adnak.

A bazsalikom parfümös, a sarkantyúka csípős, a cékla földes, és a borsó (ami már nem is mikronzöld, hanem levélsaláta) az umami ízt adja.

A Séf kertjében minden a partnerek igényei szerint alakul. Így vannak olyan tálcák, amiken csak egyfajta növény cseperedik, és vannak keverékek is. Folyamatosan kísérleteznek, és a séfek is egyre bátrabban kérnek különlegesebb fajtákat.

Ráadásul a visszajelzések alapján a vendégek jó része már ismeri, kedveli és el is fogyasztja a jótékony tányérdíszeket.

Bár mi ez alkalommal csak zöldekért jöttünk, azért az ehető virágokat is megcsodáltuk.

Ha valami hasonló szépséget látsz te is a táladon, mindenképpen kóstold meg legközelebb!

A séf és a kertész végül megállapodtak az aznapi adagban. Mizuna, vadpetrezselyem és bazsalikom is került a rekeszbe.

Az Anantarába hetente kétszer érkezik 20-30 rekesz mikrozöld innen.

Grillezett libamáj almával, zellerrel és sózott mandulával

Az Anantara konyháján a zöld törekvés nem csak mikrozöldek formájában lelhető fel. A szezonalítás, az alapanyagok lokális beszerzése és a zero wastre szemléletre való törekvés is több ponton megjelenik.

Rengeteg magyar beszállítójuk van, és az élelmiszernek igyekeznek minden részét használni. Van az étlapon egy zero wastre, sült burgonyakrémleves, ami ráadásul vegán is, így igazi bolygókímélő fogásnak mondható. De például a csirke is egyben érkezik, és minden porcikája hasznosul.

A Séf kertjéből hozott bazsalikom egy olyan előételen kötött ki, aminek az összes többi alkotóelem (zöldalma, zeller és máj) Magyarországról származik.

Talán soha nem koncentráltam még annyira egy kis levélre, mint ennek az ételnek a kóstolásánál.

Az alma savanykássága mellé remek kontrasztot hozott a zeller édessége, és a textúrák játékához határozottan hozzáadott a sózott mandula is. A parfümös bazsalikom pedig tényleg jól illett ebbe a harmóniába. A magyar libamáj pedig... hát az úgy tökéletes, ahogy van. Szép összetevők, szép étel!

Ha felkeltette az érdeklődéseteket, ezt az ételt a White Salonban ti is meg tudjátok kóstolni!

Fotó és szöveg: Vass Adrienn

Link másolása
KÖVESS MINKET: