ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Tényleg robotok készítik össze a webshopokból megrendelt karácsonyi ajándékokat Magyarországon?

Hogyan tudunk bankkártya nélkül fizetni online? És miért éri meg lementeni a kártyánkat ott, ahol van rá lehetőség? Cikkünkben a Mastercard segítségével utánajártunk ezeknek a kérdéseknek, miközben videónkból bepillantást kaphatsz egy webshopokat kiszolgáló cég mindennapjaiba. Lehet, hogy a te online rendelésed is ott van a felvételen?


Az internetes vásárlás soha nem látott népszerűségnek örvend, és a trendnek továbbra sem látszik a vége. Az online vásárlások elterjedésének a Covid adott óriási lökést. A járvány előtt is volt egy kisebbség, aki az interneten vásárolt, jellemzően műszaki cikkeket vagy könyveket, de a többség ekkoriban megmaradt az online pizzarendelésnél.

Másfélmillió érintés Magyarországon

Mastercard kártyával fizettek ezekért az árukért is.
Ma már Magyarországon is robotok készítik össze a webáruházakból rendelt termékeket - Fotó: Webshippy/SZMO

A koronavírus-járvány kirobbanásával azonban kisebbfajta forradalom indult el az online vásárlások terén. Mára pedig mindennapossá vált a legkülönbözőbb árucikkek online beszerzése - a nagybevásárlástól a ruházati cikkeken és kozmetikumokon át egészen a karácsonyi ajándékokig.

Ez a számok nyelvére lefordítva azt jelenti, hogy

10-ből 7 magyar használta már a kártyáját online vásárláshoz.

A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint pedig az elmúlt egy évben másfélmillió ember fizetett mobillal vagy okosórával.

Mentsük, ami menthető – például a bankkártyánkat

Az internetes vásárlási láz a másik oldal, vagyis a webshopok nézőpontjából is érdekes. Magyarországon ugyanis egyre több a webáruház, jelenleg csak kiskereskedői webshopból van 24.000, amelyek több tízezer embernek adnak munkát - derült ki a Mastercard 2022-es Fizetési Élmény Riportjából.

Ennél azonban jóval több olyan kisvállalkozás (vagy kisvállalkozó) van, amelynek (akinek) van honlapja - ám megrendelésre, online vásárlásra azon nincs lehetőség. Pedig ezek a technológiák ma már nagyon könnyen elérhetők, órák alatt össze lehet rakni egy olyan weboldalt, amin keresztül gyerekjáték az értékesítés - emelte ki Mondovics Péter, a Mastercard marketingmenedzsere egy korábbi, vele készített interjúnkban. És a potenciális vásárlók szívesen élnének ezzel a lehetőséggel ezeken a weboldalakon is.

AZ ORSZÁG EGYIK LEGNAGYOBB, WEBSHOPOKAT ELLÁTÓ LOGISZTIKAI CÉGÉNÉL NÉZTÜK MEG, HOGYAN KÉSZÍTIK ÖSSZE ROBOTOK A MEGRENDELT KARÁCSONYI AJÁNDÉKOKAT:

De azoknál a webshopoknál is vannak kiaknázatlan lehetőségek, amelyeknél tudunk online vásárolni. A mai modern technika ugyanis lehetővé teszi, hogy a vásárló lementse annak a bankkártyának az adatait, amivel az adott oldalon vásárol. Első hallásra vannak, akik megijednek ettől, mert attól tartanak, hogy a bizalmas adatok esetleg illetéktelen kezekbe kerülhetnek. Ennek azonban éppen az ellenkezője az igaz: biztonságosabb a vásárlás egy lementett kártyával, mint "normál" esetben.

Ennek oka, hogy az adatokat nem a kereskedő weboldala, hanem a fizetési szolgáltató, illetve bank kezeli. Ez azt jelenti, hogy a bankon és rajtunk kívül senki sem férhet hozzá ezekhez az adatokhoz - még az a kereskedő sem, akinek a webshopjában vásárolunk. Ráadásul a vevő a banktól is kap egy üzenetet, hogy van itt egy tranzakció, Ön kezdeményezte-e? És a kifizetés csak akkor történik meg, ha az illető engedélyezi.

Online vásárlás bankkártya nélkül? Ma már ez is lehetséges!

Mastercard online vásárlás

A mentett bankkártya nem csak extra biztonságos, nagyon kényelmes is. Ezt követően ugyanis bármikor és bárhol tudunk fizetni az online vásárlásért - még akkor is, ha a bankkártyánk nincs is nálunk! A vásárlóknak ez azért jó hír, mert így tényleg akárhol és akármikor megrendelhetnek és kifizethetnek egy vagy több terméket. Például a buszon vagy a vonaton zötyögve, ami minden ötödik magyar vásárlóval megesett.

A kereskedők szempontjából is fontos, hogy a kártya mentésének lehetősége elérhető legyen a weboldalukon. Mert bizony gyakran

megesik, hogy a reménybeli vásárló épp a kanapén fekszik, onnan rendelne tévénézés közben. Viszont a pénztárcája a bankkártyájával az előszobában van – és a kegyetlen igazság az, hogy a legtöbben nem mennek ki érte.

Inkább nem vásárolnak. Mentett bankkártyával viszont nem hiúsul meg a vásárlás.

A cikk a Mastercard támogatásával készült.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Te tudod, hová folyik el a pénzed? Utánajártunk, mit tehetsz ellene
Vencel kollégánk gyakran szembesül azzal, hogy amikor épp nagyobb összegeket kellene kipengetnie, például fesztiválbérletre, kevesebb pénz van a számláján, mint gondolta. Kiderítette, hogyan tudná ezt elkerülni.


Vencel nagyon szeret fesztiválokra járni, de minden évben azzal találja szemben magát, hogy mikor előre megvenné a még épp kedvező árú bérleteket, alig marad rá pénze, aztán ha később eljut a fesztiválokra, ott is az az érzése támad, mintha lyukas lenne a pénztárcája.

Ez talán nem egyedi eset ez, amikor úgy fizetünk valamiért, hogy nem vagyunk tisztában azzal, hogy pontosan mennyit is költöttünk el. És biztos másokban is megfogalmazódott már a kérdés:

Na de hová folyik el a pénzem?

Vencelt is ez foglalkoztatta, ezért kereste fel az OTP Bank szakértőjét, Kökény Dávidot és utánajárt, miért mindig olyan későn realizálja a kiadásait, és mit lehet ez ellen tenni.

NÉZD MEG VIDEÓNKAT, HOGY MEGTUDD, MIT TANÁCSOL A SZAKÉRTŐ, HA ÚGY ÉRZED, ELFOLYIK A PÉNZED!

Az első fontos lépés annak érdekében, hogy figyeljünk a kiadásainkra, a mobilbank használata, azon belül is a költések és azok kategorizálása. Vencel például a videóvágó programokkal és a streaming szolgáltatókkal van bajban, hiszen számos ilyen oldalra előfizetett, gyakran elfelejti lemondani a szolgáltatást, amikor már nem használja őket. Nála az így elfolyt pénzösszeg havi 30 ezer forint, ami Dávid szerint is nagy mennyiség. Persze a kiesett pénz csak akkor tűnik fel, amikor már „nagy a baj”, és egy nagyobb összegű kiadásra kerülne sor – például fesztiválbérletet kellene venni.

Ha szeretnénk megtudni, hogy mégis mire költünk egy adott hónapban nagyobb összeget, mint kellene, akkor nézzük meg a mobilbankban a kategóriákba rendezett költéseinket

- könnyen lehet, hogy meglepetés ér majd minket. Vencel is így döbbent rá, hogy túl nagy összegért tart fenn streaming előfizetéseket. A szakértő azt mondja, ha 3 Ft bevételünk van, abból egyet tegyünk félre, egyet szánjunk a megélhetésre, egyet pedig a személyes fejlődésünkre. Ez a szemléltetés jó alap lehet arra, hogy lássuk, a költéseink pontos lekövetése igenis segíthet tisztábban látni és spórolni.

Ez utóbbira,

a spórolásra is van lehetőség a moduláris, azaz rugalmasan alakítható számlacsomaggal.

Dávid kifejti, hogy az emberek 50%-a van hasonló helyzetben, mint Vencel, aki nincs tisztában sem a költéseivel, sem a számlacsomagjának tulajdonságaival.

„Általában három tételből áll a bankszámla költsége: a készpénzfelvételi, a számlavezetési, és az éves bankkártyadíj” – mondja a szakértő.

Az OTP moduláris számlacsomagjai pont arra nyújtanak megoldást, hogy a Vencelhez hasonló ügyfeleknek ne kelljen hosszú szerződési feltételeket átnézni, hanem egyszerűen spóroljanak meg releváns összegeket.

A Persely funkció célalapú megtakarítással öt célt is be lehet állítani, így havonta kisebb összegeket félre lehet tenni bizonyos határidőre, ráadásul ezt automatikusan elvégzi helyettünk a mobilbank.

Az összegekhez, ha szükséges, bármikor hozzá lehet nyúlni.

Vencel tehát még bőven meg tudja akadályozni, hogy a nyáron befürödjön a fesztiválokkal. Egyrészt a mobilbank tudatos használatával és a kiadásainak figyelésével is tud spórolni, de számos lehetőségből tud választani a moduláris számlacsomagjának összeállításához. Kezdheti rögtön például a streamingre elrepülő összegek félretételével.

Nálad vajon mik lennének azok a költések, amikre érdemes lenne jobban odafigyelned?

Neked van már moduláris számlacsomagod az OTP-nél?

Az OTP Bank minden ügyfele számára megteremttette a lehetőséget, hogy megtalálja a hozzá, valamint az élethelyzetéhez, körülményeihez leginkább illő számlacsomagot. Az új ajánlatok felépítésével az ügyfelek ruhák méretezéséhez hasonlóan Pályakezdő (XS), Bázis - S, - M, - L és Prémium Next (XL) számlacsomag ajánlatok közül választhatnak, melyek feltételei és szolgáltatásai is eltérnek. A fix havi összegű számlacsomagopciók közül az ügyintézők segítenek megtalálni azt, ami a leginkább illik az egyes ügyfelek életmódjához és bankszámlahasználati szokásaihoz.

A tájékoztatás nem teljes körű és nem minősül ajánlattételnek. A Bank a kondíciók módosításának jogát fenntartja. További részletekről kérjük, tájékozódj az OTP Bank bankfiókjaiban és honlapján (www.otpbank.hu) közzétett üzletszabályzatokból és hirdetményekből.

A cikk az OTP Bank támogatásával készült.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Kilométeres sor állt a Primark előtt a nyitáskor, órákat várhattak azok, akik be akartak menni
A videót készítő kollégánk gyakorlatilag félig bejárta a plázát, mire a sor elejére ért.


Szó szerint kilométeres volt a sor, hosszan kígyózott a Primark bejáratától végig az Aréna Plazán keresztül, százak voltak kíváncsiak arra, hogy milyen az ír ruhadiszkont olcsó, de relatíve minőségi árukínálata.

A végeláthatatlan sor mellett videózott kollégánk, aki gyakorlatilag félig bejárta a plázát, mire a sor elejére ért:

@szeretlekmagyarorszag.hu

Káosz nagy sorok a Primark magyar nyitásán ♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
Itt a nagy összehasonlítás: kiderült, hogy a Balatonon vagy az Adrián olcsóbb-e a nyaralás idén
A Növekedés.hu és a Pannon Egyetem összevetéséből az jól látszik, nem mindegy, hogy hányan utaznak, és milyen típusú szálláshelyet választanak.


A nyár láthatáron lévő beköszöntével ismét táptalajt kapott a régi kérdés: vajon a szomszédos Horvátországban vagy Magyarországon olcsóbb a nyaralás? Ezúttal a Növekedés.hu oldal mutatott egy összehasonlítást a Balaton és az Adriai-tenger partjának árairól.

A Pannon Egyetem Turizmus Intézeti Tanszéke alaposan utánajárt, hogy melyik az olcsóbb nyaralási lehetőség. Elemzésük során 7 éjszakás nyaralást vettek alapul mindkét helyszínen, párok és négytagú családok esetében is.

A kutatás során a szálláshelyeket egy júniusi, egy júliusi és egy augusztusi időpontban vizsgálták, a booking.com és a szállás.hu adatbázisait felhasználva. A legnépszerűbb balatoni városokat hasonlították össze a minimum 40 ezer magyar vendégéjszakát realizáló horvát tengerparti úti célokkal. Számoltak a közlekedéssel, szállással (szálloda, apartman, kemping), étkezéssel és látnivalókkal is.

Önmagában nem meglepő, hogy a Balaton idén is olcsóbbnak bizonyult, de a szakértők egészen jelentős árkülönbségeket találtak.

Párok esetében egy szállás Horvátországban 500-970 ezer forint között mozog, míg a Balatonnál ugyanezen kategóriák 470-685 ezer forint között alakulnak. Négytagú családoknál a különbség kisebb: Horvátországban 600 ezer-1,8 millió forint, a Balatonnál 630 ezer-1,18 millió forint.

A családi nyaralás legolcsóbb kategóriájában (kemping önellátással) a horvát nyaralás 25 ezer forinttal olcsóbb, de az önellátó apartmanok 30 ezer forinttal drágábbak az Adrián, a félpanziós szállodák pedig 235 ezer forinttal kerülnek többe.

A Pannon Egyetem kutatói mellett a Növekedés.hu is alaposan kielemezte a különbségeket.

A Balatonnál Siófokot választották úticélnak, vízparti szállásra és minimum 8 csillagos vendégértékelésre szűrtek. A legolcsóbb, modern apartman 226 690 forintba kerül hat éjszakára. Horvátországban Abbáziára kerestek rá ugyanezekkel a paraméterekkel, és egy tágasabb, de ódivatúbb szálláshelyet találtak 231 315 forintért, jelentős eltérés nélkül.

Az étkezés árát is figyelembe vették. Az Adriasunrise.hu szerint Horvátországban érdemes frissen vásárolni, mivel az élelmiszerárak hasonlóak itthon és ott. Például 1 kiló krumpli 430 forint Horvátországban, itthon 407 forint. Az alma 270 forint az Adrián, nálunk 399 forint. A paradicsom 740 forint Horvátországban, itthon 599 forint. A karaj 1850 forint az Adrián, míg nálunk 1599 forintot kell érte fizetni. A tálcás csirkecomb 1650 forint Horvátországban, míg itthon 1219 forintért juthatunk hozzá.

A Balatonnál a strandételek, mint a lángos, tovább drágultak: a sima lángos 1000 forint, sajtos-tejfölös 1900 forint. A horvát strandokon a népszerű csevap 6,5 eurótól indul.

Az üzemanyagárak nem mutatnak jelentős különbséget: Magyarországon a 95-ös benzin átlagára 604 forint, Horvátországban 625 forint.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
Megérkezett a Primark, Európa kedvenc diszkont divatboltja Budapestre
Primark megnyitotta kapuit Budapesten, az Aréna Mallban, és máris hatalmas érdeklődés övezi. Az olcsó, de minőségi ruháiról ismert üzletlánc új színt hoz a hazai divatpiacra, fenntarthatóságot és elérhetőséget ígérve a vásárlóknak.


Az alacsony árairól híres Primark kedden nyitja meg első magyarországi üzletét az Aréna Mallban. Maciej Podwojski, a Primark közép-kelet-európai vezetője egy nappal a megnyitó előtt mutatta be a boltot. Mint az Economix írja, többek között arról beszélt:

Ugyanaz a minőség és ár érhető el itthon, mint a nyugati üzletekben – már csak azért is, mert ugyanabból a csehországi logisztikai központból szolgálják ki a közép-kelet-európai, németországi és az ausztriai üzleteket is.

Az üzlet 3100 négyzetméteren terül el, és szándéka szerint minden igényt kielégít: ruhák, fehérneműk, kiegészítők, bőrápolási termékek és lakberendezési árucikkek széles választéka várja a vásárlókat.

Podwojski szerint a Primark állatkísérletektől mentes kozmetikumokat árul és elkötelezett a fenntarthatóság mellett is. A célok között szerepel az újrahasznosítható anyagok használata, a szén-dioxid kibocsátás csökkentése, és a munkavállalók tisztes megélhetésének biztosítása.

A Primark jelenleg több mint 440 üzlettel rendelkezik világszerte, 17 piacon, amelyek közül hat – köztük Szlovénia, Csehország, Lengyelország, Románia, Szlovákia és május 28-tól Magyarország – Közép-Kelet Európában található. A dublini székhelyű divatóriás 80 ezer alkalmazottal büszkélkedhet, és célja, hogy 2026 végéig 530 üzlettel legyen jelen a világban.

Link másolása
KÖVESS MINKET: