HÍREK
A Rovatból

Négyen haltak meg a Capitolium ostromában, Washingtonban szükségállapotot rendeltek el

Legalább 15 napig fennáll a szükségállapot a súlyos zavargások után az Egyesült Államok fővárosában.

Link másolása

Összesen négy halálos áldozata van a washingtoni Capitolium elleni zavargásnak - közölte Robert Contee washingtoni rendőr-főkapitány.

Egy nő lőtt mellkassérülésébe halt bele, további három tüntető (mind férfiak) orvosi sürgősségi segítségnyújtás közben vesztették életüket

- írja a CNN.

52 embert tartóztattak le.

Az NBC híradása szerint a fővárosban 15 napra szükségállapotot rendeltek el. A tegnapi naphoz hasonlóan a következő két hétben nem lehet az utcára menni este 6 és reggel 6 között. Joe Biden megválasztott amerikai elnök beiktatására egyébként 13 nap múlva, január 20-án kerül sor.

Szerdán a Capitolium épületében a szenátus és a kongresszus épp együttes ülést tartott, hogy érvényesítsék az elektori szavazatokat, és így megerősítsék Joe Biden győzelmét, amikor Donald Trump hívei betörtek az épületbe.

Trump előzőleg lázító hangú beszédet tartott a néhány ezer fős tömeg előtt, amiben azt mondta, meg kell akadályozni, hogy a törvényhozás elfogadja az elektori szavazatokat, és ezzel Joe Biden győzelmét.

Felszólította a szenátus és a kongresszus együttes ülését vezető Mike Pence alelnököt, hogy ne hirdesse ki az eredményt, ő azonban közleményben jelezte, hogy erre nincs jogköre.

Nem sokkal ezután Trump hívei összecsaptak a rendőrökkel a Capitolium lépcsőjén. A rendfenntartók hiába vetetettek be könnygázt, a tömeg áttörte a kordont és megindult felfelé.

Voltak, akik a kordon korlátjait használták létraként, és így mászták meg az épület falát, mások ablakokat törve jutottak be az épületbe.

Odabent a Capitolium őrsége szintén hiába próbálta megállítani az ülésterem felé tartó több száz embert.

VIDEÓ: A demonstrálók áttörik a rendőrsorfalat

Amikor egyértelművé vált, hogy az őrség nem tudja megakadályozni, hogy a tömeg bejusson az ülésterembe, és odakintről már behallatszott a közeledők kiabálása, bezárták az ülésterem bejárati ajtóit. Az egyik elé egy szekrényt is odatoltak.

Valaki azt mondta, odakint lövéseket hallott.

A képviselőket megkérték, hogy a padsorok között keressenek menedéket, és készüljenek fel azoknak a gázálarcoknak a felvételére, amelyek megvédhetik őket a könnygáz hatásaitól. Ekkor sokan telefonálni kezdtek, volt, aki a Nemzeti Gárdát hívta, mások arról beszéltek, fel kellene hívni az elnököt.

Ezután az őrség egy föld alatti folyosón evakuálta a képviselőket az épületből, mindenkinek sikerült kijutnia. A CNN szerint a kongresszusi vezetőket a Fort McNair nevű katonai bázisra vitték.

Amíg a kiürítés tartott, az üléstermet védő, magukat elbarikádozó őrök fegyvert fogtak a bezárt ajtó túloldalán álló zavargókra.

Eközben az újságírók a karzaton lapultak meg, és senki sem tudta megmondani, mi történik, ha bejut a tömeg.

Az elektori szavazatokról szóló választmányi tanúsítványokat tartalmazó dobozokat szintén magukkal vitték a Capitolium épületet elhagyó munkatársai, nehogy a Trump-hívek szó szerint elégethessék a választás eredményét.

VIDEÓ: az őrség tagjai fegyverrel biztosítják a képviselők evakuálását

Az épületbe bejutó több száz tüntető közben a Twitterre kikerült felvételek szerint a folyosókon ácsorgott, illetve benyitottak a különböző ajtókon. Sokuknál amerikai zászló volt, olyan is akadt, akinél konföderációs zászló. Néhányan fegyvert viseltek, az egyik tüntető pedig egy lándzsát tartott a kezében.

Többen bejutottak a képviselőház demokrata elnökének szobájába, egyikük leült Nancy Pelosi székébe, és feltette a lábát az asztalára, majd üzenetet írt neki.

Mások különböző tárgyakat vettek magukhoz, "emlékbe". Közben azt kiabálták, ez a nép háza.

Az egyik tweetelő szerint voltak, akik könnygázt használtak, de azt nem tudni, kik. Egy másik felvétel alapján azonban valószínűleg nem gázról, hanem a porral oltók porjáról lehetett szó.

A rendőrség és a Capitolium őrsége kezdetben hagyta, hogy a tömeg fel-le sétáljon odabent, az erősítésre vártak.

Az épület elfoglalása után nem sokkal Joe Biden beszédet mondott, amiben a demokrácia történetében példátlannak nevezte a történteket, és követelte Trumptól, hogy televíziós beszédben küldje haza a híveit.

Trump nem sokkal később a Twitterre tett ki egy videót, ebben arra kérte a zavargások résztvevőit, hogy legyenek békések, és menjenek haza. Ugyanakkor megismételte, hogy szerinte ellopták tőle a választást, és azt mondta a Capitolium elfoglalóinak, hogy szereti őket.

A történtek miatt mozgósították a teljes washingtoni Nemzeti Gárdát, a rohamrendőrséget, és a helyszínre küldték az FBI különleges egységeit is.

Először a szenátusi szárnyat sikerült megtisztítaniuk a hatóságoknak. Sok tüntetőt felszólítottak, feküdjenek a földre, és sokakat letartóztattak. Őket szövetségi szintű bűncselekményekkel vádolják. Ezután a rohamrendőrök megkezdték a bejárat előtti lépcsőről leterelni a tömeget, majd kiürítették a teljes környéket, és az épületet biztonságosnak nyilvánították.

A világ számos vezetője elítélte a történteket: a legtöbben azt hangsúlyozták, hogy Amerika a világ demokráciájának mintaképe, ezért különösen sajnálatosak az események. Többen személyesen Donald Trumpot tették felelőssé a történtekért.

George W. Bush volt republikánus elnök is keményen kritizálta Trumpot, míg Barack Obama más republikánus vezetőket is felelőssé tett, és közölte: csak rajtuk áll, hogy továbbra is olajat öntenek-e a tűzre.

A Twitter és a Facebook pedig felfüggesztette az amerikai elnök fiókjait, arra hivatkozva, hogy többször megsértette a szabályzatukat: bejegyzéseiben sokszor beszélt arról, hogy nem vesztette el a választást, ami álhírnek minősül, és olyan videót is posztolt, amiben nem egyértelműen csitította az általa felhergelt tömeget. Ezt a felvételt azóta a YouTube is törölte.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Meghalt az iráni elnök és a külügyminiszter is, senki nem élte túl a helikopterbalesetet
A helikopter vasárnap délután, feltehetően a rossz időjárási körülmények miatt szenvedett balesetet az azeri határhoz közeli Varzekán városa mellett. Ebrahim Raiszi és Hoszein Amirabdollahián is életét vesztette.

Link másolása

Ebrahim Raiszi iráni elnök és Hoszein Amirabdollahián külügyminiszter is meghalt az őket szállító helikoptert ért balesetben vasárnap - jelentette a Mehr iráni félhivatalos hírügynökség hétfőn.

A bejelentést az alelnök, Mohszen Manszúri is megerősítette az X-en.

Az iráni törvények értelmében az átmeneti elnök az addigi első alelnök, Mohszen Mokber lesz.

A helikopter vasárnap délután, feltehetően a rossz időjárási körülmények miatt szenvedett balesetet az azeri határhoz közeli Varzekán városa mellett.

A Vörös Félhold által a roncsokról készített drónfelvételek (képünkön) a becsapódás helyszíneként egy meredek, erdős domboldalt mutattak be, a helikopterből csak egy kék-fehér farok maradt. Cedric Leighton, a CNN katonai elemzője szerint az elnök valószínűleg egy Bell 212-es helikopteren utazott, amely az 1960-as évek végétől állt forgalomba. A szankciók miatt a a pótalkatrészek mindenképpen gondot okoztak az irániaknak, az ezredes szerint ez és a rossz időjárás okozhatta a balesetet.

Irán elnökeként Raiszi volt a második legbefolyásosabb személy az Iszlám Köztársaság politikai struktúrájában Hamenei ajatollah legfelsőbb vezető után.

2021-ben egy nem teljesen tiszta választáson lett az elnök, és az elmúlt években egy olyan vallási vezetésű állam élén állt, amelyet a fokozódó elnyomás és az állandó tüntetések, megmozdulások jellemeztek - írta a CNN.

A katasztrófa ráadásul nehéz pillanatban történt a Közel-Keleten: háború dúl Gázában, néhány hete pedig Irán drón-rakéta támadást intézett Izrael ellen, amit Izrael egy gyenge válaszcsapással torolt meg.

Így egyébként az ország legfőbb vezetőjének utódlása is kérdésessé vált. Raiszit egyértelműen Hamenei pártfogoltjának tekintették, a 85 éves vezető halála vagy lemondása esetén Raiszi lehetett volna az utódja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Hadházy bemutatta a legújabb lombkoronasétányt: 640 milliónyi uniós pénzből, 7 év alatt épült Nagykörűn
Nem nagyon megy ez a lombkoronázás a Fidesznek Hadházy Ákos szerint. A képviselő úgy számolja, méterenként 3 milliójába került a látványosság az unió adófizetőinek.

Link másolása

Néhány napja kilencen vágták át a szalagot Nagykörű új lombkoronasétányánál – írja a látványosságról Hadházy Ákos. A független képviselő szerint sok év alatt, egy vagyonból készült a szerkezet:

„Azt az attrakciót, amire már 2017-ben megkapta a 200 millió forintot a falu,de aztán röpke 7 év kellett a megépüléséhez, csak »kicsit« drágábban: végül 640 millióba került a 240 méteres sétány plusz a kis bisztró a fák között. Azaz méterenként majdnem 3 millióba fájt ez az EU-s adófizetőknek.”

Hadházy szerint az ünnepségen Kállai Mária fideszes képviselő is beszélt a „kezdeti nehézségekről”, amit aztán „összefogással” megoldottak – utóbbiról azt írja, a megoldás újabb 440 millió forintnyi uniós pénzt jelentett.

Az átadó ünnepségről a szoljon.hu is ír. E szerint a Tisza partján, az ártéri erdő lombjai között, nyolc méteres magasságban épült meg a 240 méter hosszú sétány, illetve a hozzá kapcsolódó vendéglátóhely, ahol egy terasszal ellátott étterem kapott helyet. A sétány alatt van egy játszótér is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Lehet, hogy mégsem magányos farkas volt a Fico elleni merénylet elkövetője a szlovák belügyminiszter szerint
Az elkövető Facebook-oldaláról a merénylet után töröltek tartalmakat, pedig ekkor ő már nem fért hozzá a profiljához.

Link másolása

Vizsgálják annak eshetőségét a nyomozóhatóságok, hogy mégsem „magányos farkas” követte el a Robert Fico elleni merényletet - mondta Matús Sutaj Estok szlovák belügyminiszter vasárnapi sajtótájékoztatóján.

Estok szerint gyanús, hogy

az elkövető Facebook-oldaláról két órával a merénylet után töröltek tartalmakat. Pedig Juraj Cintula ekkor már őrizetben volt, nem fért hozzá a profiljához.

A belügyminiszter szerint az nem valószínű, hogy a férfi felesége törölte volna a tartalmakat.

Estok azt is elmondta: van olyan verzió, ami szerint egy több emberből álló csoport állt a merénylet mögött, „akik egymást bátorították és támogatták az elkövetésben”.

Juraj C.-t vizsgálati fogságba helyezték. A gyanúsított korábban - a rendőrségi kihallgatás során - beismerte tettét.

A rendőrség csütörtökön indította meg az eljárást a feltételezett elkövető ellen, akit védett személy ellen előre kitervelt gyilkosság kísérletével gyanúsítottak meg. Ezért a bűncselekményért a szlovák törvények szerint 25 évig vagy akár életfogytiglan tartó szabadságvesztés is kiszabható.

Sutaj Estok korábban elmondta: az elkövető indítékait vizsgálva egyértelművé vált, hogy politikailag motivált cselekményről van szó.

via MTI

Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Megtalálták az iráni elnök holttestét, a többiekével együtt meg is kezdték az elszállítását
A hivatalos bejelentés után az iráni kabinet rendkívüli ülést hívott össze. Már több Irán-barát vezető kifejezte részvétét, köztük Putyin, Hszi Csin-ping kínai elnök, Erdogan török ​​elnök és Bassár Aszad szíriai elnök.

Link másolása

Ebrahim Raisi elnök, Hossein Amir-Abdollahian külügyminiszter, Al-e Hashem ajatollah, Malek Rahmati kelet-azerbajdzsáni főkormányzó, Raisi testőre és a pilóta mind meghaltak a helikopter-balesetben Irán északnyugati részén – jelentette be az állami tévé. A hivatalos bejelentés után az iráni kabinet rendkívüli ülést hívott össze - írja az Iranian International.

Egy katonai vezető szerint szerint a holttestek egy része megégett, és nem azonosítható. A Vörös Félhold vezetője, Pir-Hossein Kolivand közölte, hogy Ebrahim Raisi elnök holttestét és a kísérő küldöttségét már elszállították, a kutatási akció mostanra befejeződött.

Kolivand megerősítette, hogy a holttestek úton vannak Tabrizba.

Mohammad Javad Zarif volt külügyminiszter kijelentette, hogy részben az Egyesült Államok a felelős a helikopter-balesetért. Egy televíziós interjúban Zarif bírálta az amerikai szankciókat, és azt állította, hogy azok megakadályozzák az irániakat abban, hogy minőségi repülőgépekhez jussanak.

A világ vezetői részvétüket fejezték ki Ebrahim Raisi iráni elnök és Hossein Amir-Abdollahian külügyminiszter halála után.

Az elsők között Vlagyimir Putyin orosz elnök, Hszi Csin-ping kínai elnök, Erdogan török ​​elnök és Bassár Aszad szíriai elnök küldött üzenetet.

Putyin méltatta a néhai iráni elnököt az orosz-iráni kapcsolatok erősítéséhez nyújtott felbecsülhetetlen értékű hozzájárulásáért.

Erdogan „értékes kollégaként és testvérként” jellemezte Raisit az X közösségimédia-platformon.


Link másolása
KÖVESS MINKET: