HÍREK
A Rovatból

Négyen haltak meg a Capitolium ostromában, Washingtonban szükségállapotot rendeltek el

Legalább 15 napig fennáll a szükségállapot a súlyos zavargások után az Egyesült Államok fővárosában.


Összesen négy halálos áldozata van a washingtoni Capitolium elleni zavargásnak - közölte Robert Contee washingtoni rendőr-főkapitány.

Egy nő lőtt mellkassérülésébe halt bele, további három tüntető (mind férfiak) orvosi sürgősségi segítségnyújtás közben vesztették életüket

- írja a CNN.

52 embert tartóztattak le.

Az NBC híradása szerint a fővárosban 15 napra szükségállapotot rendeltek el. A tegnapi naphoz hasonlóan a következő két hétben nem lehet az utcára menni este 6 és reggel 6 között. Joe Biden megválasztott amerikai elnök beiktatására egyébként 13 nap múlva, január 20-án kerül sor.

Szerdán a Capitolium épületében a szenátus és a kongresszus épp együttes ülést tartott, hogy érvényesítsék az elektori szavazatokat, és így megerősítsék Joe Biden győzelmét, amikor Donald Trump hívei betörtek az épületbe.

Trump előzőleg lázító hangú beszédet tartott a néhány ezer fős tömeg előtt, amiben azt mondta, meg kell akadályozni, hogy a törvényhozás elfogadja az elektori szavazatokat, és ezzel Joe Biden győzelmét.

Felszólította a szenátus és a kongresszus együttes ülését vezető Mike Pence alelnököt, hogy ne hirdesse ki az eredményt, ő azonban közleményben jelezte, hogy erre nincs jogköre.

Nem sokkal ezután Trump hívei összecsaptak a rendőrökkel a Capitolium lépcsőjén. A rendfenntartók hiába vetetettek be könnygázt, a tömeg áttörte a kordont és megindult felfelé.

Voltak, akik a kordon korlátjait használták létraként, és így mászták meg az épület falát, mások ablakokat törve jutottak be az épületbe.

Odabent a Capitolium őrsége szintén hiába próbálta megállítani az ülésterem felé tartó több száz embert.

VIDEÓ: A demonstrálók áttörik a rendőrsorfalat

Amikor egyértelművé vált, hogy az őrség nem tudja megakadályozni, hogy a tömeg bejusson az ülésterembe, és odakintről már behallatszott a közeledők kiabálása, bezárták az ülésterem bejárati ajtóit. Az egyik elé egy szekrényt is odatoltak.

Valaki azt mondta, odakint lövéseket hallott.

A képviselőket megkérték, hogy a padsorok között keressenek menedéket, és készüljenek fel azoknak a gázálarcoknak a felvételére, amelyek megvédhetik őket a könnygáz hatásaitól. Ekkor sokan telefonálni kezdtek, volt, aki a Nemzeti Gárdát hívta, mások arról beszéltek, fel kellene hívni az elnököt.

Ezután az őrség egy föld alatti folyosón evakuálta a képviselőket az épületből, mindenkinek sikerült kijutnia. A CNN szerint a kongresszusi vezetőket a Fort McNair nevű katonai bázisra vitték.

Amíg a kiürítés tartott, az üléstermet védő, magukat elbarikádozó őrök fegyvert fogtak a bezárt ajtó túloldalán álló zavargókra.

Eközben az újságírók a karzaton lapultak meg, és senki sem tudta megmondani, mi történik, ha bejut a tömeg.

Az elektori szavazatokról szóló választmányi tanúsítványokat tartalmazó dobozokat szintén magukkal vitték a Capitolium épületet elhagyó munkatársai, nehogy a Trump-hívek szó szerint elégethessék a választás eredményét.

VIDEÓ: az őrség tagjai fegyverrel biztosítják a képviselők evakuálását

Az épületbe bejutó több száz tüntető közben a Twitterre kikerült felvételek szerint a folyosókon ácsorgott, illetve benyitottak a különböző ajtókon. Sokuknál amerikai zászló volt, olyan is akadt, akinél konföderációs zászló. Néhányan fegyvert viseltek, az egyik tüntető pedig egy lándzsát tartott a kezében.

Többen bejutottak a képviselőház demokrata elnökének szobájába, egyikük leült Nancy Pelosi székébe, és feltette a lábát az asztalára, majd üzenetet írt neki.

Mások különböző tárgyakat vettek magukhoz, "emlékbe". Közben azt kiabálták, ez a nép háza.

Az egyik tweetelő szerint voltak, akik könnygázt használtak, de azt nem tudni, kik. Egy másik felvétel alapján azonban valószínűleg nem gázról, hanem a porral oltók porjáról lehetett szó.

A rendőrség és a Capitolium őrsége kezdetben hagyta, hogy a tömeg fel-le sétáljon odabent, az erősítésre vártak.

Az épület elfoglalása után nem sokkal Joe Biden beszédet mondott, amiben a demokrácia történetében példátlannak nevezte a történteket, és követelte Trumptól, hogy televíziós beszédben küldje haza a híveit.

Trump nem sokkal később a Twitterre tett ki egy videót, ebben arra kérte a zavargások résztvevőit, hogy legyenek békések, és menjenek haza. Ugyanakkor megismételte, hogy szerinte ellopták tőle a választást, és azt mondta a Capitolium elfoglalóinak, hogy szereti őket.

A történtek miatt mozgósították a teljes washingtoni Nemzeti Gárdát, a rohamrendőrséget, és a helyszínre küldték az FBI különleges egységeit is.

Először a szenátusi szárnyat sikerült megtisztítaniuk a hatóságoknak. Sok tüntetőt felszólítottak, feküdjenek a földre, és sokakat letartóztattak. Őket szövetségi szintű bűncselekményekkel vádolják. Ezután a rohamrendőrök megkezdték a bejárat előtti lépcsőről leterelni a tömeget, majd kiürítették a teljes környéket, és az épületet biztonságosnak nyilvánították.

A világ számos vezetője elítélte a történteket: a legtöbben azt hangsúlyozták, hogy Amerika a világ demokráciájának mintaképe, ezért különösen sajnálatosak az események. Többen személyesen Donald Trumpot tették felelőssé a történtekért.

George W. Bush volt republikánus elnök is keményen kritizálta Trumpot, míg Barack Obama más republikánus vezetőket is felelőssé tett, és közölte: csak rajtuk áll, hogy továbbra is olajat öntenek-e a tűzre.

A Twitter és a Facebook pedig felfüggesztette az amerikai elnök fiókjait, arra hivatkozva, hogy többször megsértette a szabályzatukat: bejegyzéseiben sokszor beszélt arról, hogy nem vesztette el a választást, ami álhírnek minősül, és olyan videót is posztolt, amiben nem egyértelműen csitította az általa felhergelt tömeget. Ezt a felvételt azóta a YouTube is törölte.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
A nyugdíjasok nagy része fideszes, kivéve egy fontos kérdést, amiben a TISZA Párttal értenek egyet
A Medián mérése alapján elsöprő többsége van a nyugdíjasok körében a TISZA Párt ígéretének. Inkább akarnak olcsóbb egészséges ételt, mint visszatérítést.


Orbán Viktor februári évértékelőjében áfa-visszatérítést ígért a nyugdíjasoknak, Magyar Péter március 15-i beszédében pedig nyugdíjas SZÉP-kártyát lebegtetett be. Mindkét politikai oldal próbál kedvezni a nyugdíjasoknak, de kérdés, kinek sikerül jobban.

A Medián legutóbbi, február 27-e és március 8-a között készült felmérése szerint a 65 év felettieknek 41 százaléka szavazna a Fideszre, 25 százaléka a Tiszára, 6 százaléka a DK-ra, 4 százalék más pártokra, és 24 százalékuk nem mondott pártpreferenciát.

Egyértelmű, hogy a Fidesz ebben a korosztályban még mindig jobban szerepel, de két fontos változás elég szembetűnő, és ezzel a TISZA járhat jól.

Egyrészt a Fidesz támogatottsága csökkent a nyugdíjasok körében egy év alatt – bár ez a visszaesés a magasabb hibahatárok miatt fenntartásokkal kezelendő –, másrészt a Tisza Párt márciusban jobban mozgósította az idősebb szavazókat, mint 2024 márciusában a DK.

Most 25 százalék támogatja Magyar Péteréket a 65 év felettiek közül.

Egy októberi Medián-felmérés szerint a nyugdíjasok egy kicsit derűsebben látják az ország gazdasági helyzetét, mint az össztársadalom, de a saját háztartásuk helyzetét rosszabbnak ítélik meg. Több mint felük szerint romlott a gazdasági helyzete az előző 12 hónapban, és ennek a csoportnak a fele úgy véli, hogy sokat romlott. Csak 11 százalék érzi úgy, hogy javult, ezen belül nagyon kevesen mondták, hogy sokat javult. A jövőt 13 százalékuk látja javulónak, 45 százalék további romlásra számít, 42 százalék pedig nem vár változást.

A márciusi Medián-felmérés összehasonlította a Fidesz és a Tisza áfajavaslatát is, anélkül, hogy megnevezték volna az előterjesztőket.

A válaszadók elsöprő többsége inkább támogatta az egészséges élelmiszerek áfacsökkentését, mint a nyugdíjasok áfa-visszatérítését. A teljes népesség körében a mindenkire vonatkozó verzió lett népszerűbb, de a 64 év felettiek körében is a Tisza javaslata győzött.

A nyugdíjasok 70 százaléka inkább az általános 5 százalékos élelmiszeráfát választaná, mint a zöldség és gyümölcs áfájának visszatérítését.

A felmérést 1000 fős országos reprezentatív minták alapján végezték, telefonos megkereséssel. A minták súlyozása a KSH adatai alapján történt. A teljes mintában a hibahatár legfeljebb ±3,5 százalék, a 65 éves és idősebbek körében pedig legfeljebb ±7,2 százalék – írja a Medián közleménye.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
„Ez csak egy zsepi!” – Nem lőtték be magukat Kijevben, Macronék csak nevetnek az orosz álhíren
Orosz propagandisták terjesztették a hírt, hogy a francia, német és brit államfő drogozott Kijevben. Az értesülésük alapja egy koszos zsebkendő volt.


Az orosz külügy szóvivője, Marija Zaharova azt állította, hogy egy videón, amely Emmanuel Macront, Keir Starmert és Friedrich Merzet mutatja egy vasúti kocsiban, egy „zacskó és egy kanál” is látható, amit kábítószer-fogyasztáshoz szokás használni.

Ezután orosz propagandisták aktívan azt terjesztették, hogy az európai országvezetők drogoztak a kijevi útjuk során.

A francia elnöki hivatal hétfőn reagált a vádakra. Azt írták: „Amikor az európai egység kényelmetlenné válik, a dezinformáció odáig fajul, hogy egy egyszerű zsebkendőt is drognak állít be. Ez az álhír Franciaország ellenségeitől származik – külföldről és belföldről egyaránt. Ébernek kell maradnunk a manipulációval szemben.”

Az Élysée-palota a posztban közeli képet is megosztott a zsebkendőről. Azt írták alá: „Ez egy zsepi. Orrfújásra való.”

Emmanuel Macron francia államfő, Keir Starmer brit miniszterelnök, Friedrich Merz német kancellár és Donald Tusk lengyel kormányfő május 10-én utazott Kijevbe, hogy találkozzon Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, és megerősítse az európai országok (jelentős részének) Ukrajna melletti kiállását az orosz agresszióval szemben.

Zelenszkij és az európai vezetők egy május 12-én induló feltétel nélküli tűzszünet mellett is kiálltak, amit Moszkva figyelmen kívül hagyott.

(via The Kyiv Independent)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Már az éves hiány közel 71 százalékánál járunk: az elmúlt 15 év egyik legdurvább költségvetési mínuszát hozta az április
A kiadások elszálltak, miközben a bevételek is nőttek, de ez sem volt elég. Már zárolásokra is sor került, mégsem tudni, pontosan hol és mennyi pénzt fogtak meg.


A magyar állam már április végére elérte az egész évre tervezett költségvetési hiány 70,9 százalékát – derült ki a Nemzetgazdasági Minisztérium friss adataiból.

A négy hónap alatt összesen 2930,5 milliárd forint lett a hiány, csak áprilisban 376,4 milliárd forint mínuszt könyveltek el. Ennél rosszabb áprilisi adat csak egyszer, 2023-ban volt

– írta meg a 444.

Az államháztartás hiánya időarányosan 33,3 százalék lenne, ehhez képest ennek több mint a duplájánál tartunk. Ráadásul négy hónap alatt még soha nem volt ekkora a hiány, mint most.

A tavalyi év azonos időszakában 2597,5 milliárd forint volt a mínusz, így idén 333 milliárd forinttal, azaz 12,8 százalékkal nőtt a hiány.

A minisztérium szerint jól alakultak a bevételek: áprilisban az adó- és járulékbevételek 10,9 százalékkal, a fogyasztáshoz kapcsolódó adók 13 százalékkal nőttek a tavalyi év azonos időszakához képest.

A kiadásokról viszont kevés konkrétum derült ki. Az biztos, hogy a kamatkiadások 1916,5 milliárd forintra nőttek (tavaly ilyenkor ez 1500 milliárd körül volt), a nyugdíjakra pedig 2738,1 milliárd forint ment el (tavaly ilyenkor 2375 milliárd).

Kisgergely Kornél államtitkár szerint már sor került egy jelentős zárolásra, és megemelték az idei hiánycélt is. Azt mondta, a bevételek megfelelnek a várakozásoknak, de arról nem közöltek részleteket, pontosan milyen kiadásokat érintett a zárolás, vagy mekkora az új hiánycél.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
„Egymillió lépés a békéért és a nemzeti összefogásért” – Magyar Péter Nagyváradig sétál híveivel
A politikushoz bárhol, bármennyi időre lehet csatlakozni útja során. Célja egy összetartó Magyarországot építeni és megmutatni hazánk „szebbik arcát”.


Ígéretéhez híven bejelentést tett hétfő délután Magyar Péter. A Tisza Párt politikusa korábban azt sérelmezte, hogy Orbán Viktor és a Fidesz szerint pártja brüsszeli érdekeket szolgál és a magyarok ellen dolgozik.

Magyar legújabb akciója egymillió lépés lesz a békéért és a nemzeti összefogásért. Mint Facebook-bejegyzésében írja és videójában elmondja:

„Szerdán elindulok és egymillió lépést teszek meg egy magyar nemzeti lobogóval a békéért és a magyar nemzet egységéért.”

„Budapestről elsétálunk a külhoni magyar testvéreinkkel is találkozni a magyar kultúra egyik bölcsőjébe, Nagyváradra. Mintegy 300 km-t megyünk együtt. Lépésről lépésre, közben a honfitársaink mindennapi problémáira figyelve” – tette hozzá.

A politikushoz csatlakozni lehet, „akár személyesen, akár csak lélekben. Akár egy percre, akár napokra. Egy méterre. Egy szóra. Egy mondatra. Vagy egy néhány kilométeres útra.”

„Gyertek velünk, lépjünk együtt! Mert a béke és a nemzeti összetartás nem ülve születik. Hanem együtt haladva, ha közösen teszünk érte. Ez a mi békénk. Ez a mi küldetésünk” – írja posztjában.

Egy régebben használt jelmondatát felhasználva hozzáteszi:

„Együtt, tégláról téglára felépítjük a békés, összetartó Magyarországot és megmutatjuk szeretett hazánk szebbik arcát.”

Magyar Péter akciója valószínűleg nem független attól, hogy sokakban megütközést keltett, hogy Orbán Viktor a szélsőjobboldali és hírhedten magyargyűlölő George Simiont támogatta szavakban a romániai elnökválasztáson – szemben a helyi magyar egyházakkal és a Romániai Magyar Demokrata Szövetséggel (RMDSZ).


Link másolása
KÖVESS MINKET: