Rossz helyen cigizett, kirúgták – Burkolt leépítés zajlik a magyar gyárakban, apróságokért bocsátják el a dolgozókat
Az elmúlt hónapokban több ipari üzem is leállt, például az aszódi üveggyár és a zalalövői nyomda. Több vállalat leállította a betöltetlen állások keresését, a nyugdíjba vonuló vagy felmondó munkavállalókat pedig egyre ritkábban pótolják. A munkáltatók sok helyen csökkentik a munkaidőt, illetve kevesebb műszakot biztosítanak a dolgozóknak, de aktívan megy az a gyakorlat is, hogy apró vétségekért válnak meg alkalmazottaktól. Parkolóban dohányzásért és egészen kis késésért is mehet a felmondás.
– mondta Székely Tamás, a Vegyipari Dolgozók Szakszervezetének elnöke a Telexnek.
– fogalmazott László Zoltán, a Vasas Szakszervezeti Szövetség alelnöke.
Több munkahelyen már most bejelentették, hogy a megszokottnál hosszabb nyári leállás várható, a dolgozók pedig a korábbi túlóráikból kaphatnak szabadnapokat.
László Zoltán szerint tendencia lett, hogy a dolgozókat egészen kis vétségekért utcára teszik. Példaként említette, hogy egy cégnél a vezetők azt figyelték, a gyárkapun kilépve kik azok, akik rögtön rágyújtanak.
– mondta.
Egyből kirúghatják a munkásokat azért is, ha pár percet késnek vagy olyan helyiségbe viszik magukkal a telefonjukat, ahová nem szabadna. Egyes cégeknél az is probléma lehet, ha a dolgozók nem tudnak egyszerre leülni ebédelni, és valaki emiatt késik.
Vannak olyan vállalatok is, ahol a munkaközi szüneteket kivették a munkaidőből, így nem fizetik ki például azt az időt, amíg a dolgozó eljut az öltözőtől a munkaállomásához vagy a büféhez. Ez azt eredményezi, hogy a nyolcórás munkanap helyett csak 7 óra 32 percnyi munkát számolnak el.
Burkolt leépítés állhat a mondvacsinált kirúgások mögött
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője szerint az elmúlt hónapokban egyre több cég racionalizálta működését, hatékonyságjavító intézkedéseket vezetett be, aminek következményeként kevesebb munkavállalóra van szükség. A cégek egy része már nem keres új dolgozókat és a távozókat sem pótolja.
A statisztikákban sokáig nem jelentek meg a leépítések, de idén áprilisban a KSH adatai szerint egyik hónapról a másikra több mint 30 ezer fővel csökkent a foglalkoztatotti létszám. A munkanélküliség nem emelkedett, viszont nőtt a gazdaságilag inaktívak száma.
Sok esetben átszervezéssel vagy a munkakörök módosításával próbálják távozásra bírni a dolgozókat, akik emiatt maguk mondanak fel. Székely Tamás szerint a vegyiparban nem jellemző, hogy mondvacsinált fegyelmi ügyekkel bocsátanák el a dolgozókat, de arra látott példát, hogy olyan esetekben is elbocsátják az embereket, amelyekért korábban nem tették volna.
Virovácz Péter szerint a burkolt leépítések egyenes következménye az, hogy sokan visszafogják a kiadásaikat és elkezdenek takarékoskodni arra az esetre, ha őket is leépítenék. Ez visszaveti a fogyasztást, ami további nehézségeket okoz a gazdaságban.