Két magyar fiatal mesél arról, milyen az élet Amerika egyik legegzotikusabb egyetemén
A fiatal magyar pár több országban is élt már, végül Hawaii-n kötöttek ki, ahol egyetemre járnak, és mellette dolgoznak. Két kisgyerekük már a szigeten született.
Hogy miként élnek Hawaii-n, arról korábbi cikkünkben meséltek.
Most folytatjuk történetüket: elmondják, hogy milyen az élet egy olyan kampuszon, ahol a diákok fele más nemzetiségű. Kiderül, milyenek a tanórák, ahol egy tanárra egy tucat diák jut? Hogyan oldják meg, hogy legyen idejük a tanulás mellett dolgozni, és a családdal is törődni?



Mert valamiből meg kell élni
István: Idegenvezető vagyok a kampuszon. Körbevezetem azokat, akik szeretnék megnézni az iskolát vagy azokat, akik szeretnének adakozni az intézménynek.
Réka: Mediációs területi vezetőként dolgozom, konfliktus-kezeléses ügyekkel foglalkozom a kampuszon. Van egy csapatom, akik nekem dolgoznak, és nekik szervezem, hogy mikor, melyik konfliktust mediálják. Emellett tanársegéd vagyok, így sok találkozóm és meetingem van.
Tanulni jöttek
István: Turizmust és vállalkozást tanulok.
Réka: Két szakon tanulok, így két diplomám lesz, amikor végzek. Az egyik pszichológia, a másik pedig kulturális békeépítés. Emellett szakirányom a kulturális antropológia, színház és interkulturális mediáció. A tanulmányainkhoz kapcsolódik a munkánk is. A kampusz, ahol élünk egy 3000 fős közösség Hawaii-n, ahol a világ 70 különböző kultúrája van jelen.


A BYU Hawaii egyetem a legmultikulturálisabb a világon
Réka: A mi egyetemünk a legmultikulturálisabb egyetem az egész Egyesült Államokban, talán a világon is.
Egyszer a „legmultikulturálisabb egyetem az egész világon” címet is megkapta. A világ 70 különböző országából és kultúrájából vannak itt diákok.
Bár néhány nagyobb városban, például Los Angelesben vagy New Yorkban szintén színteret adnak sok kultúrának, de ott több millió ember lakik.
A mi településünk „csupán” ötezer fős, közülük 3000 a kampuszon él. De a világ minden tájáról vannak itt diákok. Ez a multikulturális összetétel az egyik erőssége az iskolának. Olyan, mint egy mini laboratórium a világban, különböző kultúrák összejönnek, és azt tanulják, hogyan lehet itt együtt, békében élni. A diákoknak a fele amerikai, a másik fele pedig nemzetközi, legnagyobb része Polinéziából érkezett (Szamoa, Tonga vagy Fiji). Néhány itteni szigetről lehet, hogy sok magyar nem is hallott, hiszen igen picik a Csendes-óceán közepén. Sok diák van Ázsiából - Japánból és Kínából is. A Fülöp-szigetekről szintén sokan tanulnak Hawaiin. A fehérek kisebbségben vannak itt. Európából rajtunk kívül néhány francia és német él, elvétve lengyelek is akadnak, de svéd diák is tanult az egyetemen.


István: Szerintem összesen van húsz-harminc európai a háromezer diák között.
Réka: Magyarok egyedül mi vagyunk. Előttünk járt itt két magyar lány, akik már megszerezték a diplomájukat. Jelenleg mi vagyunk a gyerekekkel magyarok a kampuszon.
István: Mivel maga az egyetem elég kicsi, így a tantermek is kisebbek. Tizenhét diákra jut egy tanár, kicsi a mérete a csoportoknak. Legtöbbször kb. húsz ember vesz részt egy órán. Ezek az egyetemi órák interaktívak. Olyasmit kell elképzelni, mint otthon egy gimnázium.
Sokszor vannak kvízek, röpdolgozatok, de felelések nincsenek. Gyakran írunk házi dolgozatot, nem csak vizsgáink vannak. És évközben is van számonkérés.
Ez egy jó dolog, hiszen nem csupán a vizsgákból adódik össze a jegy, hanem az órai jelenlétből és aktivitásból, a házi feladatokból és a röpdolgozatok jegyéből is.
Réka: Sok mindent tudnánk mesélni az egyetemről. Sokáig dolgoztunk egyetemi idegenvezetőként, István még most is ezzel foglalkozik. Teljes idejű munkánk volt, az érdeklődőket vezettük körbe. Ez az egyetem sok mindenben különleges amiért nagyon szeretjük. Szeretjük, hogy kicsi, és az osztályok is kis létszámúak. A professzorok és a diákok között személyes kapcsolat alakul ki. Például a professzor megtanulja a diákok nevét. Nincsenek több száz férőhelyes előadótermek. Általában megismerjük egymást személyesen.
Az egyetemen nagyon különleges szakok is vannak, amelyek máshol nem találhatóak meg. Ilyen például a békeépítés, amit én is tanulok. A BYU Hawaiin kívül talán csak egy vagy két egyetemen oktatják még alapképzésen. István turizmust tanul, az ő képzése pedig az egyik legjobb az országban.
István: Hawaiin a turizmus virágzik, így ez egy kiváló helyszín. Itt az év minden napján szezon van, mindig sok turista látogatja meg a szigetet.
Réka: Természetesen vannak hawaii vonatkozású óráink is, mint az ukulele, a hula vagy a szörfözés. A hely adja magát ezekhez az órákhoz. Én nagyon szeretem ezt az egyetemet, szerintem az egyik legjobb a világon. Órákat tudnék róla beszélni, ezért is készítem majd el a virtuális kampusztúrát. Egy videó készítését tervezzük, amit a YouTube-csatornánkon lehet majd megnézni.

Milyen az élet családdal, gyerekkel? A történet folytatódik!