Látványos csillaghullás lesz hétfő éjjel: érkezik az Orionidák meteorraj
Az Orionidák meteorraj okozta csillaghullás csúcspontja minden évben október 21-22-re esik, idén éppen hétfő este, éjfél körül lesz a leglátványosabb a jelenség, akkor lesz érdemes figyelni az égboltot. A Vega Csillagászati Egyesület honlapja azt írja: november 7-ig bármelyik éjjel esélyes, hogy láthatunk hasonlót. Csúcsidőszakban óránként 15-20 hullócsillag tűnhet fel az égbolton – teszik hozzá.
Ahhoz, hogy jól lássuk a jelenséget, érdemes egy sötét, lehetőleg városon kívüli helyet keresni, és jó 20 percet várni, mire szemünk alkalmazkodik a sötéthez.
A napokban látható meteorraj a Halley-üstökös után a Naprendszerben hátramaradt törmeléknek köszönhető.
Az üstökös 75 évente szeli át a Naprendszert, a hátrahagyott törmelék pályáját pedig a Föld Nap körüli útján minden évben kétszer keresztezi: októberben és május elején - írja a Forbes.
Legutóbb 1986-ban járt a Naprendszerben, legközelebb 2061-ben lesz látható.
Távcsövet nem érdemes használni, hiszen az efféle eszközökkel csak az égbolt egy kis részét láthatjuk, míg a meteorok bárhol felbukkanhatnak.
Mint megírtuk, ezen a héten is folytatódik a vénasszonyok nyara, így esélyes, hogy túl sok felhő sem zavarja meg ma este az égbolt pásztázását.