Karácsony Gergely: Olyan mértékben kéne visszavágni a közösségi közlekedést, ami felfoghatatlan
A főváros pénzügyi helyzetéről, a BKV körüli botrányról és a felelősségről kérdezte a Blikk Karácsony Gergely főpolgármestert a Fővárosi Közgyűlés ebédszünetében.
Elmondása szerint a kormány egyelőre nem hajtotta be azt az 57 milliárd forintot, amiről a közgyűlésen is beszélt, és reméli, hogy nem is fogja. Azt mondta, aznap azonnal 10 milliárdot vontak volna le a főváros számlájáról, ezért a bírósághoz fordultak azonnali jogvédelemért. Ez a jogi lépés azt a célt szolgálja, hogy felfüggesszék a számlák inkasszálását. Hozzátette, hasonló esetekben eddig mindig megkapták ezt a védelmet, és most is bízik ebben.
A jogvédelem időtartamáról azt mondta, őszig kérvényezték, addigra ugyanis a főváros hozzájut az iparűzési adó bevételeihez, ami valamelyest enyhítené a helyzetet.
Arra a kérdésre, mi oldhatná meg valóban a problémát, Karácsony egyértelműen azt válaszolta: egy olyan kormány, amely nem akarja tönkretenni a fővárost. Szerinte a Tarlós-időszakhoz képest reálértéken 30 százalékkal kevesebb pénzből kell működtetniük a várost, és ebből nem lehet fenntartani az alapvető közszolgáltatásokat. Azt is hozzátette, nemcsak ő mondja ezt, hanem az Állami Számvevőszék is több jelentésében alulfinanszírozottnak minősítette a fővárost.
Arra a felvetésre, hogy ha mégis ki kellene fizetniük az 57 milliárdot, hogyan oldanák meg, Karácsony azt felelte: hitelt nem vehetnek fel, mert ahhoz kormányengedély kell, amit eddig sosem kaptak meg. Így leginkább a közösségi közlekedéshez kellene hozzányúlni, amit kizárólag Budapesten kötelező önkormányzati feladatként ellátni. A főváros erre költi a legtöbb pénzt, és ha a kormány megvonja a bevételeket, az olyan mértékű visszavágást jelentene, ami szerinte „felfoghatatlan”. Hozzátette: bár számolnak ezzel a forgatókönyvvel, nagyon reméli, hogy nem kell megvalósítani.
A BKV körül kialakult helyzetről szólva Karácsony azt mondta: korrupciógyanús esetek vannak, de a vizsgálatok alapján kizárható, hogy a számlagyár Budapesten, a BKV-nál is működött volna. A vállalat élén jelenleg megbízott vezérigazgató áll, egy tapasztalt, régi BKV-s, de ez szerinte csak átmeneti megoldás.
Azzal kapcsolatban, hogy a volt vezérigazgató több olyan személlyel is közös képen szerepel, akik számlagyáros ügyekben váltak ismertté, Karácsony hangsúlyozta: éppen ezért kellett távoznia az érintett vezetőnek.
Azt is elmondta, hogy bár számos hatóság – a NAV-tól a TEK-en át az ügyészségig – vizsgálódott, a BKV-nál sem túlszámlázásra, sem más bűncselekményre nem bukkantak, még gyanúsítottként sem hallgattak ki senkit.
Úgy fogalmazott: „Azért érezzek felelősséget, mert nem volt korrupció a BKV-nál?” Ugyanakkor elismerte, hogy Bolla Tibor hosszú ideig, 13 éven át állt a cég élén, ám amikor az első gyanús ügy nyilvánosságra került, akkor kellett távoznia.
Karácsony azt válaszolta: Vitézy Dávid választott képviselőként inkább tartozik magyarázattal arról, hogy hogyan történhetett meg, hogy „2016-ban egy Facebook-bejegyzés szerint – amit ő egyelőre nem kommentált érdemben – köszöntőt mondott e bűnszervezet fejének a születésnapján”.