FELFEDEZŐ
A Rovatból

Így beszélnek a mai fiatalok: te még érted ezeket a szavakat?

A Z és Alfa generáció nyelvezete egy külön világ, tele rövidítésekkel, mémekkel és olyan szlengszavakkal, amiket még lefordítani is nehéz. Ha szeretnéd kideríteni, mennyire vagy képben, a cikk végén egy szórakoztató kvíz is vár rád!


Nem egy újdonsült dolog, mégis észrevehető, hogy a fiatalok körében egyre gyorsabban váltakoznak a szófordulatok, jönnek be újabb, érdekesebb kifejezések. Aki pedig nem azt a részét használja a közösségi médiának, amit a fiatalok, az bizony könnyen lemaradhat. Aztán egyszer csak ott találjuk magunkat, hogy nem értjük, miről beszél a gyerek.

Ha pedig a pénzügyekről van szó, akkor még nehezebb a helyzet. A pénzről beszélni velük mindig is kényes téma volt, de úgy még komplikáltabb, ha nem értjük mit mond. Így könnyen előfordulhat, hogy nem érted, amikor valami új szlenggel akar meggyőzni, hogy vegyél neki egy sneakert, és te nem tudsz rá azonnal válaszolni, vagy megbeszélni vele, hogyan oldhatnátok meg a dolgot.

A nyelv mindig is változott, de a digitális világ belépésével olyan tempóra kapcsolt a változás, amit korábban elképzelni sem tudtunk. Az SMS- és MSN nyelv volt talán az első igazi mérföldkő, amikor elkezdődött a rövidítések, szimbólumok és emojik korszaka, és ez az online kommunikáció térnyerésével egyre színesebb lett.

A közösségi média, különösen a TikTok, egy egészen új jelenséget is elhozott: nemcsak szavakat, hanem gesztusokat, mémeket, sőt vizuális nyelvi elemeket is használunk a hétköznapi beszélgetésekben.

Szlengek világa: mi menő, mi cringe?

A szlengkifejezések között sok olyan van, ami nem él meg igazán hosszú életet. Vagy azért, mert a dolog, amit leír, kimegy a divatból, vagy mert még árnyaltabb, pontosabb kifejezést találnak a leírására. Más kifejezések viszont átszivárognak a köznyelvbe, megszilárdulnak és gazdagítják a nyelvet. Ilyen például a pénz szleng szavai közül a kápé, a zsozsó vagy a lóvé, amely az évek során közismert lett és meg is maradt a köztudatban.

Érdekesség: A magyar nyelvben akár félszáznál is több szleng vagy szinonima van a pénzre:

bankó, kápé, dohány, suska, lé, lovetta zsozsetta, steksz, zseton, mani, peták, della, guba, gempa, lepedő, rongy, zöldhasú, rugó, pengő, pezeta, apró, kavics, fitying, bélás, korpa, dudva, rongy, mallér, garas. 

Ugyanakkor a Z és Alfa generáció a „pénz” helyett az „app”, a „mani” vagy a „zsé” szavakat használja, de egyre inkább előtérbe kerülnek az olyan kifejezések is, mint a „cash” vagy a „bread” (ezek az angolból átvett szlengszavak). A pénzügyi témákkal kapcsolatosan használják a „bag” szót is, amely például azt jelenti, hogy valaki egy bizonyos mennyiségű pénzt keresett vagy összegyűjtött. Szintén divatos a „stack” kifejezés, amit akkor használnak, ha valaki nagyobb összeget keres.

A Z és Alfa generáció nyelvezete egy igazi egyveleg: angol szavak, internetes rövidítések, emojik – és persze a saját kreatív kifejezéseik összemosása, amelyre gyakran a magyar nyelvben nem is találunk megfelelő szavakat. Csakhogy ez a szókincs olyan gyorsan változik, hogy még a legmenőbb kamasz is bajban lehet, ha két évvel fiatalabbak közé kerül. Ami tegnap még „fire” volt, ma már „mínusz aura”. És ne is gondold, hogy egy általános iskolás és egy középiskolás ugyanazokat a szavakat használja – amit az egyik coolnak tart, azon a másik csak forgatja a szemét.

A közösségi média edzette őket arra, hogy másodpercek alatt ragadják meg az információkat – legyen szó mémekről, hírekről vagy arról, melyik új szlenget kell mostantól használni ahhoz, hogy ne nézzenek rád furán. Ha te három mondatban próbálsz meg elmondani valamit, ők három szóval válaszolnak, de ha igazán menők, akkor inkább csak egy emoji repül vissza hozzád.

Szókincsük egy pár hónap alatt jobban átalakul, mint a miénk egy évtized alatt.

Például shippelni már rég nem azt jelenti, hogy feladod a csomagot a postán, hanem azt, hogy szurkolsz két karakternek vagy embernek, hogy összejöjjenek. De figyelj, ne ess abba a hibába, hogy a teljes nevükön emlegeted őket. Ezt ma már csak a boomerek csinálják. Az igazi menők mozaikszavaznak: Taylor Swift és Travis Kelce? Tayvis. Luke Newton és Nicola Coughlan? Lukola. Justin Bieber és Selena Gomez? Oké, ők már régi sztori, de akkor is: Jelena.

2023 nagy nyertese, az Oxford Word of the Year címet bezsebelő rizz kifejezés lett. Ez a karizma, a vonzerő megtestesítője, az, ami miatt valaki automatikusan menő lesz. De ha már itt tartunk, a „smash” azt jelenti, hogy valaki bejön, a „creepy” meg azt, hogy valaki pont nem. És ha a kamasz sigmának érzi magát? Akkor gratulálhatsz, mert épp egy magabiztos gyereket nevelsz, aki megoldotta az élet nagy kérdéseit, és ezt egy Christian Bale-féle Amerikai pszichós Bateman-arcot imitálva ünnepli. Egyébként ez a mimika is TikTok-mém lett, mert miért is ne lenne?

A POV nem egy új márka, hanem egy TikTok-videó címke, ami annyit tesz, hogy „point of view”, vagyis nézőpont. Az ilyen tartalmak lényege, hogy megmutatnak egy helyzetet egy konkrét szereplő szemszögéből. És ha a kamaszod közli veled, hogy „mínusz aura” vagy? Akkor te most épp nem vagy menő. De ha „glow upot” kapsz tőle, akkor gratula, mert jobb formában vagy, mint valaha. Ja, és a vibe check? Az csak egy kis hangulatellenőrzés. Például azért, hogy megtudja, ma érdemes-e új telefont kérni tőled.

Ha eddig büszke voltál rá, hogy tudod, mit jelent a cringe, ideje elengedned. A szót használni ugyanis ma már maga a definíciója a cikinek. Szóval ne is próbáld meg beépíteni a szókincsedbe!

Hogyan lehet velük lépést tartani?

A digitális világban a nyelv már nemcsak kommunikáció, hanem önkifejezés és kultúra. Ha megérted, miről beszélnek, közelebb kerülhetsz hozzájuk – és talán egy kicsit te is felzárkózhatsz a trendekhez ezáltal könnyebben, tudsz velük beszélni olyan tabutémákról, mint pl. a pénz.

Megoldás a pénzügyekre gyerekeknek is!

Zsebpénz, bankszámla, megtakarítás – ezek a szavak kicsi kortól kezdve az élet részei. Fontos, hogy szülőként időben elkezdj a pénzügyekről beszélni a gyermekeddel, és lehetőséget adj neki a tanácsok kipróbálására.

Az OTP Junior számlával a gyerekek egyszerűen megtanulhatják és gyakorolhatják a mindennapi bankolást.

A beszélgetésekhez az OTP Bank honlapján találhatsz segítséget.

A tájékoztatás nem teljes körű és nem minősül ajánlattételnek, célja kizárólag a figyelem felkeltése. A Bank a kondíciók módosításának jogát fenntartja. További részletekről kérjük, tájékozódj az OTP Bank bankfiókjaiban és honlapján (www.otpbank.hu) közzétett üzletszabályzatokból és hirdetményekből.

Fontos, hogy soha ne szóld le a gyerekedet, unokádat a szlenges beszéd miatt, hiszen az ő kortársai között az a természetes. Még akkor is, ha tőled ez nagyon idegen, inkább próbáld meg megérteni, és nyitott lenni az ő világukra. Így sokkal könnyebb lesz egymással kapcsolatot teremteni, és a gyerek is szívesebben keresi majd a társaságodat. Ha nem akarsz lemaradni, néhány dolgot érdemes még szem előtt tartani:

Figyeld a platformjaikat: A TikTok, Instagram és Snapchat a fő információforrásaik. Néha csak a kommenteket olvasva is sok új szót tanulhatsz.

Kérdezz rá nyugodtan: A fiatalok szívesen magyarázzák el a szleng jelentését. Ha érdeklődést mutatsz és nyitott vagy a világukra, nemcsak a szavakat, hanem a mögöttük rejlő gondolkodásmódot is megértheted.

Például ha olyan szavakat használnak, mint a fent már említett "mani" vagy a "stack" ne próbáld meg elkerülni őket, hanem próbáld megérteni, mit jelentenek. Ha megérted az ő nyelvüket, sokkal könnyebben kapcsolódhatsz majd hozzájuk és hitelesebben beszélhetsz velük akár a pénzügyekről is.

Ne erőltesd a használatát: Ha természetesen tudsz beszélni velük, az sokkal hitelesebb, mint ha megpróbálnál „trendi” lenni.

Te mennyire vagy trendi szülő?

Próbálod tartani a lépést a gyerekek világával, vagy néha úgy érzed magad, mint egy VHS-kazetta a streaming platformok korában? Vajon tudod, mit jelent a „sus”, vagy hogy hol tudnak skint vásárolni? És az olyan kifejezések, mint a „vibe check” vagy a „mínusz aura” eljutnak hozzád, vagy inkább egy jó kis régi szlenget vágsz rájuk válaszul?

Ha kíváncsi vagy, mennyire mozogsz otthonosan a Z és Alfa generáció világában, most itt az idő, hogy kiderítsd! Összeállítottunk egy könnyed, de tanulságos kvízt, amely segít felmérni, hogy te vagy-e a legmenőbb szülő a baráti körben, vagy van még hova fejlődnöd.

Töltsd ki rövid kvízünket és kiderül! Görgess lentebb és nyomd meg az “kezdődhet a játék” gombot!

A cikk az OTP Bank támogatásával készült.


Advertisement
Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Milliárdokat érő apróságok: A bélyegek titkos világa
Nézzük meg, melyek a világ és Magyarország legértékesebb bélyegei – és milyen titkokat rejtenek!


A bélyegek világa rejtett kincsek, elképesztő értékek és lenyűgöző történetek tárháza. Egykor egyszerű küldemények részei voltak, ma azonban egy-egy ritka példányért vagyonokat fizetnek. Nézzük meg, melyek a világ és Magyarország legértékesebb bélyegei – és milyen titkokat rejtenek!

A világ legértékesebb bélyegei: Milliókat érő legendák

The British Guiana 1c Magenta – A bélyegek királya. Ennek a kis „semmiségnek” az értéke mintegy 9,5 millió dollárra rúg. 1856-ban egy sürgős nyomtatási szükséghelyzetben készült. Ma már csak egyetlen példány létezik belőle, ami miatt a filatélia koronázatlan királyának számít.

The Treskilling Yellow névre keresztelt bélyeget egy gyerek találta meg. Értéke 2,3 millió dollár. Egy nyomdai hibának köszönhetően zöld helyett sárga színben készült el. Azóta a bélyeggyűjtés egyik ikonja.

The Penny Black-et nevezi a bélyegek úttörőjének. Bár egy példány 5–10 ezer dollárt ér, az első nyomtatási sorozat milliókat is megérhet. Az 1840-ben kiadott Penny Black a világ első hivatalos postai bélyege, amely a modern kommunikáció forradalmát indította el.

Magyar ritkaságok, amelyekért milliókat adnak

1871-es Magyar koronás bélyegeket, több millió forintot is érhetnek. Az első önálló magyar bélyegek, amelyek gigantikus értéküket egyszerű nyomdai hibának köszönhetik.

1927-es Légiposta hibás felülnyomással, amelynek értéke akár 50 millió forint is lehet. Csak néhány darab maradt fenn ebből a hibás sorozatból, így a filatélia egyik csúcspontjának számít.

Mitől érnek sokat az egyes bélyegek?

Nyomdai hibák: A színelcsúszások vagy hibás felülnyomások egyedi értéket adnak.

Ritkaság: Az idő múlásával egyre kevesebb példány marad fenn.

Történelmi jelentőség: Minden bélyeg egy korszak lenyomata, történelmi kontextussal.

Az "Inverted Jenny" bélyeget a története alapján az elfeledett kincsnek nevezik. Egy amerikai raktár takarítása közben, 1980-ban találták meg az 1918-as "Inverted Jenny" bélyeget, amely 1,5 millió dollárt ért. A bélyeg különlegessége, hogy az amerikai kétfedeles repülőgépet fejjel lefelé nyomtatták rajta.

A bélyeggyűjtés egyre inkább befektetési lehetőséggé válik, mivel a ritka darabok értéke folyamatosan emelkedik.

Ne hagyja ki: jön a Pénzmúzeum lebilincselő tárlata!

Hamarosan nyílik a Pénzmúzeum új kiállítása, ahol Magyarországon fellelhető, legkülönlegesebb bélyegeket is láthatja közönség, köztük a Braille írásos első napi borítékot, a színváltó blokkokat, vagy a Szerencsi Csokoládégyár illatos bélyegét.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

FELFEDEZŐ
A Rovatból
Kisebb vagyont is érhet ez a húszforintos érme, bárkinek a pénztárcájában lehet egy
Véletlenül 10 forintos alapanyagra nyomták, ezért egyedi és értékes. Már 40 ezer forintot is megérne valakinek, pedig még csak most licitálnak rá.


A régi vagy hibás bankjegyek és pénzérmék néha sokkal többet érnek, mint amennyi az értékük hivatalosan. A forgalomból régen kivont 200 forintos bankjegyek például akár egymillió forintot is érhetnek, de bizonyos 50 forintos érmék is jóval a névértékük felett kelnek el. Most pedig egy újabb ritkaságra hívta fel a figyelmet a Forint Portál Numizmatika nevű Facebook-oldal, vette észre a 24.hu.

Egy különleges 20 forintos érme akár több tízezer forintot is érhet a gyűjtők számára. Ez az érme nem régi: tavaly került forgalomba, így könnyen előfordulhat, hogy valaki észre sem veszi, hogy egy ilyen ritkaság van a kezében.

Az érme érdekessége, hogy véletlenül nem a szokásos 20 forintos lapkára, hanem a 10 forintos érmékhez használt anyagra nyomták. Emiatt a méret nem teljesen passzol, a pereme furcsa és könnyen felismerhető.

Egy ilyen ritka darabot jelenleg is árulnak a Vaterán. A pénzérme eredetileg a névértékén, azaz 20 forintos kikiáltási áron került fel az oldalra, de mostanra a legmagasabb licit már 40 ezer forintnál jár. Az árverés január 19-én zárul, így az érme végső ára még tovább emelkedhet.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

FELFEDEZŐ
A Rovatból
Nem csitul a botrány: elégette a menyasszonyi ruháját Ralf Schumacher exneje
Ralf Schumacher 2024-ben jelentette be, hogy homoszexuális. Azóta alig telik el úgy nap, hogy Cora Brinkmann ne nyilvánulna meg valamilyen formában volt férjéről.


Cora Brinkmann, Ralf Schumacher egykori felesége ismét felkavarta az állóvizet. A volt Playboy-modell az utóbbi időben elég gyakran feltűnik médiában, hiszen alig telik el úgy nap, hogy ne nyilvánulna meg valamilyen formában volt férjéről. Ezúttal pedig egy igen látványos gesztussal állt elő: megvált esküvői ruhájától, ráadásul nem is akárhogyan.

Cora volt férje, a hétszeres világbajnok Michael Scumacher öccse, Ralf Schumacher 2024-ben jelentette be, hogy homoszexuális, és jelenleg egy francia férfival, Étienne Bousquet-Cassagne-nal él kapcsolatban. A korábban szintén Forma-1-es versenyző közel 14 évig élt házasságban Corával, akivel egy fiuk is született, David.

Az egykori Playboy-modell azóta több interjút is adott, amelyek arról szóltak, hogy csalódottságát és fájdalmát megossza a világgal. Ezért elég meglepő húzás volt tőle, hogy végül úgy döntött, megtartja a híres férje vezetéknevét, akire „elvesztegette a legjobb éveit”.

Ralf Schumacher egyébként ezek után úgy nyilatkozott: kész jogi lépéseket tenni annak érdekében, hogy megtiltsa volt feleségének, hogy továbbra is a kapcsolatukról vagy a magánéletéről beszéljen. Ugyanakkor úgy tűnik, hogy ebben egyelőre nem történt előrelépés.

Cora ugyanis nemrég arról beszélt egy televíziós interjúban, hogyan dolgozza fel a múltbeli eseményeket. Elmondta, hogy az Escada menyasszonyi ruháját, amelyet 2001-es esküvőjén viselt, elégette.

„Ennyi maradt belőle, nem is értem, miért tartottam meg eddig”

– mutatta meg a ruha maradványait.

Hozzátette, hogy terápiás folyamatának része volt elengedni a múltbeli csalódásokat, és ma már csak azokra a dolgokra összpontosít, amelyek pozitív hatással vannak rá. Azt mondja, most már a jövőre próbál koncentrálni és békét szeretne.

„A terápiám során megtanultam, hogy a csalódások gyakran hamis elvárásokhoz kötődnek. Ma már igyekszem nyitottabban és kevésbé ítélkezve közelíteni a helyzetekhez és az emberekhez. Visszahúzódás helyett inkább keresem a kapcsolatot azokkal, akik jót tesznek nekem. Ez egy olyan utazás, ahol megtanulok elengedni és előre nézni.

Végre magam mögött akarom hagyni a múltamat, és azt kívánom, hogy Ralf hagyjon békében gyógyulni, hogy végre elkezdhessem gondtalanul élni az életemet”

– mondta.

(via Blikk)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Egy DIGI-tartozást akartak behajtani rajta, pedig soha nem is volt DIGI-ügyfél – mi a teendő ilyenkor?
A Blikk munkatársának története arra világít rá, hogy nagyon oda kell figyelni, mielőtt ész nélkül elkezdjük befizetni a tartozásainkat – még ha nincs is.


Attila, a Blikk újságírója, egy Pest vármegyei településen él családjával. Nemrég meglepő levél érkezett hozzá: egy követeléskezelő cég arra szólította fel, hogy fizessen be 8100 forintot, amivel állítólag a DIGI-nek tartozik – számol be a lap.

„Az egész helyzet abszurd volt, hiszen mi soha nem voltunk a DIGI ügyfelei. Hogyan lehetne tartozásom egy olyan cég felé, amelynél nem is volt szerződésem?”

– mesélte Attila.

Szerinte a levél több ponton is sántított. Bár az Invitel jogutódja valóban a DIGI lett, az ő szolgáltatói szerződésük 2020 júniusában az Invinetwork Kft.-hez került át, és akkor semmilyen elmaradást nem jeleztek nekik. Ráadásul a levélben feltüntetett szerződésszám sem egyezett az övével.

„Egy alkalommal előfordult, hogy volt egy elmaradásunk, de azt azonnal rendeztük. Most viszont világos volt, hogy valami nincs rendben. Szerencsére megvannak a régi számláim, így könnyen vissza tudtam keresni az adott időszakot” – tette hozzá.

Attila a hírközlési törvényre hivatkozva válaszlevelet írt a követeléskezelőnek, amelyben jelezte: a telekommunikációs díjtartozások egy év után elévülnek. Ha létezett is volna tartozás, az már több mint négy évvel ezelőtti ügy, így jogilag nem érvényesíthető.

„Ha nem lett volna ennyire nyilvánvaló a hiba, lehet, hogy befizetem a pénzt, csak hogy lezárjam az ügyet. De így nem hagytam annyiban”

– mondta.

Jogászok szerint sokan esnek abba a hibába, hogy automatikusan befizetnek olyan követeléseket is, amelyek már elévültek. Az egyik ügyvéd a Blikknek elmondta, hogy egy ügyfele ellen végrehajtást rendeltek el, mert nem mondott ellent egy fizetési meghagyásnak, pedig a követelés alapját képező lízingszerződést korábban a bíróság érvénytelennek nyilvánította.

Ha valaki régi tartozás miatt kap fizetési meghagyást, de biztos benne, hogy az elévült, a szakértők azt javasolják, hogy forduljon közjegyzőhöz, és éljen ellentmondással. Ebben az esetben a követeléskezelő vagy perben próbálhatja bizonyítani az igényét, vagy visszaléphet, és az ügy lezárulhat.

Fontos tudni: ha valaki úgy dönt, hogy elévült tartozását mégis befizeti, később már nem kérheti vissza a pénzét, még peres úton sem – írja a Blikk.


Link másolása
KÖVESS MINKET: