HÍREK
A Rovatból

Farkas Bertalan: „Már ebben az évtizedben repülhet újabb magyar az űrbe”

Az első magyar űrhajós, aki kijutott, optimista, és szeretné megérni az eseményt. Űrrepülésének 40. évfordulóján Szujó Zoltán beszélgetett vele.

Link másolása

1980. május 26-án, magyar idő szerint este 8 órakor indult el Farkas Bertalan Valerij Kubaszovval a világűrbe, hogy azután május 28-án sikeresen összekapcsolódjanak a Szoljut űrállomással, majd június elején visszatérjenek a Földre.

Kereken negyven évvel ezelőtt ezelőtt jutott ki először magyar űrhajós a világűrbe.

Farkas Bertalannal Szujó Zoltán televíziós újságíró beszélgetett a HungaroControl Facebook-oldalán, élőben.

„Hiszel a sorsban?” - kérdezte a beszélgetés során Szujó Zoltán. „Vagy maga a sors irányít bennünket, vagy valami irányítja a sorsunkat” - válaszolta Farkas Bertalan. „Nem tudom megmondani, de kell, hogy valamilyen törvényszerűségek szerint éljünk, a véletlenben nem hiszek, ami velünk történik, az valaminek a következménye, akár jó, akár rossz.”

Annak idején hét embert képeztek ki Kecskeméten arra, hogy alkalmassá váljon a Szovjetunió által indított Interkozmosz program keretében az űrutazásra. A hét emberből már a szovjet űrbizottság választott ki négy további jelöltet: Magyari Bélát, Buczkó Imrét, Elek Lászlót és Farkas Bertalant. Azután a négyből ketten maradtak: Magyari Béla és Farkas Bertalan, akiknek a felkészülése a Szovjetunióban zajlott.

Utólag nehéz rekonstruálni, miért esett Kubaszovra és Farkasra a választás, de arra napra, amikor közölték a döntést, Farkas Bertalan máig emlékszik. 1978. december 18-án, Csillagvárosba érkezett Satarov altábornagy Moszkvából, és akkor mondák el, ki repülhet a világűrbe.

„Na, azt nem volt könnyű lenyelni sem a Bélának, sem nekem. Neki azért, mert dublőr maradt, de ugyanúgy fel kellett készülnie, bennem meg ott volt a felelősségérzet, hogy olyasmit kaptam, amire az életben nem gondoltam volna, és a küldetés végrehajtása után vissza kell jönnöm épségben.”

A világűrben a feladat legfontosabb része az volt, hogy azokat a ballisztikai paramétereket, amelyeket kaptak lentről, a Földről, fedélzeti mérnökként Farkas Bertalannak kellett kontrollálnia, neki kellett a fedélzeti rendszert pontosítani, beállítani, a rendszert nem volt szabad kiengedni az optimális működési sávból. Ehhez azért nagy összhangra volt szükség a parancsnokkal, Valerij Kubaszovval, mert azért ő irányította az űrhajót, azzal a feltétellel, hogy minden egyes tevékenységet Farkas Bertalan is kontrolláljon. Hihetetlenül nagy volt a bizalmuk egymás iránt, egymás nélkül semmit nem csináltak.

Jól kiegészítette egymást Valerij Kubaszov és Farkas Bertalan személyisége. Előbbi szerette jobban átgondolni a megoldást mérnökként, utóbbi pedig vadászpilótaként az azonnali megoldásra törekedett.

„Miután visszatértünk a Földre, megöleltük egymást, és Kubaszov azt mondta: Veled még egyszer, bármikor elmennék az űrbe.”

Valerij Kubaszovnak ez volt a harmadik repülése. Tapasztalt űrhajós volt, részt vett a legendás űrtalálkozón 1975-ben az amerikaiakkal, a Szojuz-Apollo programban, már szinte sztárnak számított Farkas Bertalan szemében

Milyen volt az indulás a földről? Farkas Bertalan azt mondta, a start pillanatáig megszűnt a rádióadás, csak zene szólt.

„És az a 9 perc 20 másodperc emelkedési idő, amíg eljutottunk 240 kilométerig, a világűrig, nekem örökkévalóságnak tűnt. Bármelyik másodpercben történhetett volna valami.

A súlytalanságot pedig csak szimulálni lehetett a Földön, vadászrepülőn, de az csak 25 másodpercig tartott.

A valódi súlytalanság csodálatos érzés, leírhatatlan. Kinyújtod a kezed, és mintha nem is a tiéd volna.”

Farkas Bertalan elmesélte, milyen különleges „műszere" volt az űrhajón. „A kislányom piros-fehér-zöldbe öltözött babáját vittem magammal. Előtte egy 30 centi hosszú gumiszalagra felfűztem, és ott volt a két ülésbetét között. Amikor startoltunk, a terhelés miatt a gumiszalag megnyúlt, majd amikor megérkeztünk a súlytalanságba és az űrben repültünk, a gumiszalag visszanyerte a hosszát, de a baba lebegett. Megfogtam, elengedtem, és megint ott lebegett. Na, mondom, itt a súlytalanság. Mondta is Valerij, milyen jó műszert hoztál.”

A tévémaci is ott volt vele, ez sem legenda. És még mesét is kreált hozzá esti meseként a magyar gyerekeknek, hogy hogyan érzi magát a tévémaci a súlytalanság állapotában.

Arra a kérdésre, hogyan teltek a világűrben a napok, Farkas Bertalan azt válaszolta, hogy fent nincsen hétköznap. Minden nap egybefolyt. „8 óra munka, 8 óra szórakozásnak nevezett munka, és a 8 órás alvásból elloptam 3-3,5 órát. Csak lebegtem az ablak mögött, és gyönyörködtem a látványban. A kozmikus éjszakában gyönyörűen ragyognak a csillagok, a kozmikus nappal alatt pedig szépen látszik a Föld.

Az alvás hálózsákban történt, gumiszíjjal szíjazták ki magukat, és a tárgyak rögzítése is fontos volt, mert ha kint maradt egy fényképezőgép vagy fogó, az nekirepül az embernek és erre felébred.”

Arról is beszélt, hogy belé nevelték a kiképzés során, hogy az űrrepülés nem játék, a kockázatokat emiatt megpróbálták a minimálisra csökkenteni és „többszörösen túlbiztosítani a rendszereket”, amelyeknek a működésén az űrhajósok élete múlik. Mert a kockázat még mindig benne van a dologban, még akkor is, ha minimális.

„Az űrrepülés, ahogy beszállsz a repülőbe, addig, hogy visszatérsz és Földet érsz, rizikó. Minden egyes visszatérés egy születésnap.”

Farkas Bertalant visszatérésekor hatalmas ovációval fogadták Magyarországon, és máig érzi a tiszteletet, szeretet.

„Merem állítani, hogy a második magyar űrhajóst, aki majd kijut, azt is ugyanilyen tisztelettel és szeretettel fogadják, mint engem annak idején.”

Szerinte jó úton haladunk afelé, hogy legyen második magyar űrhajós.

„Feltételeztem, hogy én űrhajósként még egyszer a világűrbe nem fogok kijutni, de szeretném megérni, hogy a második magyar űrhajós, akár fiú, akár lány lesz, repüljön. Szeretnék a kiválogatásban, a felkészítésben és a repülés alatt mosolyogva gondolatban velük együtt lenni, és amikor visszajönnek, pezsgőt bontani, megölelni őket.

A magyar űrprogram tudatában én azt mondanám, már ebben az évtizedben repülhet újabb magyar az űrbe.

A kiválogatásban a legfontosabb szempontok közé tartozik a rátermettség, az elkötelezettség, fontos a tudományos háttér, a fizikai felkészültség, az emocionális háttér. Ne féljen egyedül, ne féljen a sok-sok megpróbáltatástól. Szerintem itthon lesz miből meríteni.”

A teljes beszélgetést itt láthatjátok:

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
„Ez a kapitalizmus” - mondta Fónagy János államtitkár, miután kirúgtak 609 embert az iváncsai akkugyárból
Az államtitkár szerint ha jól megy egy üzem, akkor felveszik az alkalmazottakat, ha meg rosszul megy valahol a világban, és ez a magyar gazdaságban és egy magyar üzemben érződik, akkor bizony elbocsátják az embereket.

Link másolása

A kereslet visszaesése miatt kellett elküldeni munkásokat az iváncsai akkumulátorgyárból - közölte a koreai cég az RTL Híradóval.

A híradónak azt is elárulták, hogy hétfőn 609 kölcsönzött munkavállalóval bontottak szerződést. Az LMP szerint a gyárnak vissza kellene fizetnie a több milliárd forinnyi állami támogatást, amit munkahelyteremtésre kaptak.

Fónagy János államtitkár szerint ami Iváncsán történt, az a kapitalizmus velejárója.

„Hogyha jól megy egy üzem, akkor felveszik az alkalmazottakat, ha meg rosszul megy valahol a világban, és ez a magyar gazdaságban és egy magyar üzemben érződik, akkor bizony elbocsátják az embereket. Ez a kapitalizmus.”

- mondta Fónagy a tömeges kirúgások kapcsán.

Az egyik legnagyobb munkaerő-közvetítő cégénél azt mondják, hogy betanított munkásként most éppen nem egyszerű elhelyezkedni a magyar munkaerőpiacon.

"Bármennyire is úgy tűnik, hogy az új beruházások generálnak annyi új munkahelyet, ez jelen pillanatban nem egészen így van. A beruházások elhúzódtak, a felfutási tervek úgy néz ki, hogy inkább a következő évre, tehát 2025-re vagy 26-ra halasztódtak"

- mondta Nógrádi József, a Trenkwalder cégcsoport kereskedelmi igazgatója az RTL Híradónak.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Versengve gúnyolódott Magyar Péteren a DK és a Fidesz a parlamentben
Arató Gergely (DK) bírálta napirend előtt a kormánypártokat, de kitért Magyar Péterre is. Erre reagált a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára, Dömötör Csaba is, aki szerint Magyar Péter olyan, mintha egy végtelenített DK-közleménygenerátort kellene hallgatni.

Link másolása

A parlament hétfői ülésén DK és a Fidesz egy-egy képviselője egymás sarkára lépve igyekezett a másik politikai oldalhoz kötni a Tisza Párt alelnökét, pedig eddig szóba sem került a neve az Országgyűlésben.

Arató Gergely (DK) bírálta napirend előtt a kormánypártokat, azt hangoztatva, hogy az Európa-politikájuk Európa szétveréséről és gyengítéséről szól.

A DK politikusa szerint róla annyit lehet tudni, hogy ellenzi a jogállami eljárásokat, s nem szeretné, ha egy hatékonyabb Európa lenne.

„Mintha Orbán Viktort hallanánk napszemüvegben”

– mondta Magyar Péterről Arató, aki szerint a TISZA Párt politikusa igazából egy hígított Fideszt testesít meg, ugyanis azt mondta, júniusban „a választók nem csak a Fidesz és a Fidesz light közül választhatnak”.

Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára úgy reagált Arató felszólalására, hogy a Fidesz és a kormány Európa-politikája arról szól, hogy erős Európát szeretnének és benne erős Magyarországot.

Magyar Péterről pedig ezt mondta:

„Az az érzésünk, mintha egy végtelenített DK-közleménygenerátort hallgatnánk”.

Dömötör arra is kitért, hogy februárban Magyar Péter nyilvánosságra hozta azt a felvételt, amit volt feleségéről, Varga Juditról készített.

Ez az ember lehallgatta a gyermekei anyját, a saját feleségét, milyen ember az ilyen?

– tette fel a kérdést a parlamentben Dömötör.

(via Blikk)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: A Fidesz lakosságcserét hajt végre, amikor külföldi vendégmunkásokat hoz, és még több magyart kényszerít külföldre
A TISZA Párt politikusa szerint ha egy ország a munkaerőhiányát így akarja megoldani, akkor vége van a magyar gazdaságnak és a magyar vidéknek. A végén egy összeszerelő műhely leszünk, egy gyarmat.

Link másolása

Magyar Péter Keszthelyen folytatta országjárását, ahol többek között beszélt arról, hogy a kormány ázsiai vendégmunkásokat hoz be Magyarországra ahelyett, hogy a külföldre vándorolt magyarokat megpróbálná hazacsábítani.

"Magyar felidézte, hogy csak Debrecenbe 40 ezer vietnámi, thaiföldi és egyéb vendégmunkás jön, hogy akkumulátorgyárat építsenek (...). Azon kívül, hogy nem kérdezték meg az ott lakókat, hogy akarnak-e akkumulátorgyárat vagy munkásszállókat, ez irtózatos társadalmi feszültségeket fog okozni. Mellette még jobban tönkreteszi az egyébként is alacsony magyar bérszínvonalat"

- mondta a TISZA Párt politikusa Keszthelyen.

"Ha egy ország a munkaerőhiányát így akarja megoldani, akkor vége van a magyar gazdaságnak és a magyar vidéknek. A végén egy összeszerelő műhely leszünk, egy gyarmat. Mert ez csak a multi cégeknek az érdekeit szolgálja (...). A Fidesz lakosságcserét hajt végre, amikor külföldi vendégmunkásokat hoz, és még több magyart kényszerít külföldre"

- tette hozzá Magyar Péter a hétfői beszédében.

Szerinte ez egy főbenjáró bűn, amit csinál a kormány, és tényleg vége lesz így a magyar vidéknek.

"Mindenesetre nagyon szeretném, ha ezt másképp csinálnák. Mi szeretnénk egy társadalmi szerződést, szeretnénk létrehozni egy olyan programot, amit le tudunk tenni a magyar emberek előtt. A kormány azt hazudja, hogy 2030-ra utolérjük Ausztriát. De én azt mondom, hogy kezdjük kicsiben, próbáljuk meg Romániát visszaelőzni. Mi szeretnénk felnőttnek nézni az embereket, hogy egy normális Magyarországra szavazzanak"

- mondta Magyar Péter Keszthelyen.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Orbán Viktor gratulált a békés választáshoz a csádi elnöknek, aki véres harcok után győzött
Mahamat Déby a hétvégén lezárult elnökválasztáson a voksok 61,3 százalékával nyert, míg fő ellenfele, egykori kormányfője, Succès Masra 18,53 százalékot kapott.

Link másolása

A magyar miniszterelnök gratulált a békés választáshoz a csádi elnöknek, Mahamat Déby-nek, aki véres harcok után kapott 61 százalékot a hétvégi helyi választásokon.

A magyar miniszterelnök X-en közzétett levelét a Telex szúrta ki.

Déby a hétvégén lezárult elnökválasztáson a voksok 61,3 százalékával nyert, míg fő ellenfele, egykori kormányfője, Succès Masra 18,53 százalékot kapott a BBC News szerint.

A harcokról érkező hírek azért érdekesek, mert éppen Csádot nézte ki a magyar kormány, hogy katonai missziót telepítsen Afrikába.

Orbán Viktor ezt írta a levelében:

„Gratulálok @GmahamatIdi Elnöknek és a csádi népnek a mostani békés választásokhoz. Ez egy fontos lépés az átmenet folyamatában. Magyarország továbbra is támogatni fogja Csádot a Száhel régióban való biztonság és stabilitás megerősítésének létfontosságú munkájában a soron következő magyar EU-elnökség alatt.

#Biztonság, #Stabilitás, #Száhel!”


Link másolása
KÖVESS MINKET: