Elönti a szemét az országot - megdöbbentő képek egy természetvédelmi területről
Szatmári Zoltán fotós és természetjáró a honlapján számolt be arról, hogy mit tapasztalt az ócsai természetvédelmi területen és környékén. A szívszorító képeket és a hozzájuk írt sorait most veletek is megosztjuk, vele együtt bízva abban, hogy egyre többen tesznek azért, hogy a környezetünket megóvjuk.

"Ezt a cikket egyáltalán nem akartam megírni, és nagyon sajnálom, hogy mégis meg kell, de a téma kötelez. Szeretném, ha minél több emberhez jutna el ez a pár sor és a szívszorító képsor, amelyet az ócsai természetvédelmi területen és közeli vonzáskörzetében készítettem.
Sajnos nem egyedi eset, mivel évek óta kéktúrázom és fotósként járom az országot, azt kell mondjam, hogy az ország szinte bármely szegletében lehetne – kis túlzással – hasonló képeket készíteni.


A legmegdöbbentőbb az, hogy az emberek összegyűjtik nylon zsákokba a szemetet, beteszik az autójukba, majd elviszik otthonról (ráadásul ekkor is erőforrást használnak fel, például üzemanyagot), és kidobják a természetbe.
Ugyanezzel az erővel hulladékudvarba is vihetnék, hisz a legtöbb településen működnek már ilyenek.


Ócsa környékén van az ország egyik legszebb, fokozottan védett természeti területe, egy igazi vadregényes lápvidék, amely fantasztikus vizes élőhely. Nagy populációban élnek itt mocsári teknősök, de rengeteg más állat- és madárfaj is megfigyelhető. E mocsár növényvilága is egyedülálló. Szívszorító érzés látni, hogy egyesek mit tesznek e varázslatos élőhellyel.

Csak néhány példa:
üveg - 1-2 millió év
hungarocell - minimum 1 millió év
műanyag, nylon szatyor - 200-1000 év
eldobható pelenka - 550 év
cigarettacsikk - 10-12 év
alumínium konzervdoboz - 200-500 év
PET palackok - kb. 400-500 év
(A lista forrása: Ökotermék.hu)
Sajnos hazánkban még mindig sok a tudatlan ember, akik fikarcnyit sem gondolnak a környezetükre és a környezettudatos életmódra. Semmiféle alázat és tisztelet nincs bennük saját környezetük iránt.
Szerencsére vannak pozitív példák is, ahol már óvodában elkezdik a környezettudatos edukációt valamint a szelektív hulladékgyűjtés fontosságára hívják fel a felnövekvő generációk figyelmét. De sajnos – képletesen – még sok (szenny)víznek kell lefolyni a Dunán, hogy egyszer majd csupán csak a tiszta víznek örülhessünk. Tiszta szívből kívánom. hogy ez az idő minél hamarabb bekövetkezhessen."
