Egy óriási cápa jelent meg a magyarok közkedvelt üdülőhelyén, videó is készült róla
Videó a család körül úszkáló cápáról:
Néhány óra múlva első magyarként a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) léphet Kapu Tibor. A kutatóűrhajós magyar idő szerint szerda reggel fél kilenckor indult útnak három társával az űrállomásra, ahol a tervek szerint 14 nap alatt 19 kutatást végez majd el.
Kapu és Dragon űrkapszula többi utasa várhatóan magyar idő szerint csütörtökön délután egy órakor, 28 órás repülést követően dokkol majd a Nemzetközi Űrállomáson. Az utazás azért tart egy napnál is tovább, mert nem egyenesen repülnek az ISS-hez, hanem fokozatosan emelkednek egy olyan pályára, amely pontosan találkozik az űrállomás pályájával. Az ISS 400 km magasan, kb. 28 000 km/h sebességgel kering a Föld körül, így a dokkolás milliméteres pontosságot igényel időben és térben is.
A SpaceX és a NASA nem a legrövidebb, hanem a legbiztonságosabb pályát választja: ez minimalizálja az üzemanyag-felhasználást és a gyors manőverek szükségességét, valamint nagyobb időt hagy arra is, hogy az űrhajó rendszereit ellenőrizzék. Az út során több ellenőrzési fázis és pályakorrekció történik. Emellett fontos, hogy az űrhajósok kipihenten érkezzenek meg, így beiktatnak pihenőidőt is.
Ez tehát azt jelenti, hogy a Dragon űrkapszula órákon át szinte üldözi a Nemzetközi Űrállomást, mire a tervezett időpontban, vagyis holnap kora délután utoléri. Aki pedig szeretné, szerdáról csütörtökre virradó éjszaka akár szabad szemmel is láthatja a fejünk felett több száz kilométerrel zajló üldözést.
- tudtuk meg Nagy Szabolcstól, a Spacejunkie társalapítójától.
A csütörtök délutáni érkezés után nem sokkal el is kezdi majd a csapat a munkát. Arról, hogy milyen feladatok várnak Kapu Tiborra az űrben tartózkodós alatt, ebben a cikkben írtunk részletesen:
Egy brit nő, Hayley Butler tavaly szeptemberben utazott el barátjával Törökországba, hogy Izmirben gyomorhüvely műtétet végezzenek rajta. A 40 éves brit nő körülbelül 1,15 millió forintnyi összeget fizetett egy csomagért, amelyben benne volt a repülőjegy, a transzferek, a szállás, a műtét előtti vizsgálatok és a gyógyszerek is.
A beavatkozást az Ozel Gozde Kórházban végezték el. Hayley később az orvosoknak panaszkodott: „minden fájt” – mondta. A Norwichban tartott vizsgálaton kiderült, hogy az intézmény ennek ellenére kiállított számára egy „repülésre alkalmas” igazolást, így két nappal később hazatért.
Ezután egyre rosszabbul érezte magát. Édesanyja, Gill Moore elmondta: lánya „állandóan szomjas volt, és semmi energiája nem volt”, de úgy gondolták, ez a műtét utóhatása lehet.
Hayley-t először a norfolki és norwichi kórházba vitték, majd október 11-én reggel átszállították a lutoni és dunstable-i kórház speciális osztályára. Délután 5 órakor megműtötték, édesanyja pedig azt az információt kapta, hogy lánya túlélési esélyei mindössze 30 százalékosak.
Október 24-én végül meghalt, halálát szepszis miatt kialakult többszervi elégtelenség okozta. Az édesanya elmondta: az orvos azt mondta neki, ez volt „a legrosszabb, amit valaha látott”.
Tanveer Adil, a lutoni és dunstable-i egyetemi kórház elhízással foglalkozó szakorvosa azt mondta, Hayley halálához a törökországi beavatkozás és az utána elmaradt „biztonsági háttér” vezetett. Hozzátette: „Személy szerint az elmúlt öt évben több mint 40 ilyen műtétet végeztem.” Elmondása szerint intézményükben „jelentősen megnőtt a komplikációk száma” az ilyen típusú eseteknél.
A norfolki halottkém, Yvonne Blake is megszólalt az ügyben. „Egyértelmű, hogy a műtétet nem végezték el megfelelően” – mondta. Majd hozzátette:
Az édesanya azt is elárulta, hogy nagyon nehéz volt számukra az egész helyzet, különösen a tájékoztatás hiánya miatt. „Örökre kísérteni fog, hogy magunkra maradtunk, miközben próbáltuk kitalálni, mi történik. Ez volt a legszívszaggatóbb élmény, amin bárki keresztülmehet” – mondta.
(via LadBible)
Éjszaka csodálatos dolog történt felettünk, Kapu Tiborék űrhajója ugyanis Magyarországról is látható volt, ráadásul szabad szemmel. Minderről egy magyar asztrofotós, Majzik Lionel fotót is készített - szúrta ki a Telex.
- fogalmazott Facebook-oldalán a fotós, aki hozzátette: „sajnos előbb kerülhetett földárnyékba, így a megálmodott tájkép nem készülhetett el, de így is fantasztikus élmény volt követni az űrhajót”.
A beszámolóhoz egy fotót is csatolt.
Mint arról már mi is írtunk: a SpaceX és a NASA nem a legrövidebb, hanem a legbiztonságosabb pályát választotta a Crew Dragon űrkapszulában utazó Ax-4 legénységének. Kapu Tibor, az amerikai Peggy Whitson, a lengyel Slawosz Uznanski-Wisniewski és az indiai Shubhanshu Shukla várhatóan magyar idő szerint csütörtökön délután egy órakor, 28 órás repülést követően dokkol majd a Nemzetközi Űrállomáson.
Az utazás azért tart egy napnál is tovább, mert nem egyenesen repülnek az ISS-hez, hanem fokozatosan emelkednek egy olyan pályára, amely pontosan találkozik az űrállomás pályájával. Az ISS 400 km magasan, kb. 28 000 km/h sebességgel kering a Föld körül, így a dokkolás milliméteres pontosságot igényel időben és térben is.
A küldetés legénysége a tervek szerint 14 napot tölt az ISS fedélzetén, ahol különböző kutatásokat végeznek majd.
Magyar idő szerint szerdán reggel 8:31-kor indult el a floridai Kennedy Űrközpontból a Nemzetközi Űrállomásra Kapu Tibor magyar kutatóűrhajós és három társa. A négyfős legénységet az Axiom Space és a SpaceX közös küldetése, az Ax–4 juttatja az űrbe, egy SpaceX Crew Dragon űrhajó fedélzetén, amit egy Falcon 9-es hordozórakéta emelt a magasba.
Az indulást élőben közvetítették, és alig több mint 12 perccel a kilövés után egy ötödik utas is feltűnt a képernyőn, vette észre a hvg.hu.
A kis figura nem véletlenül került a fedélzetre: a hattyú a küldetésben részt vevő országok számára szimbolikus jelentőséggel bír. Indiában a bölcsességhez, a tisztasághoz és az igazság kereséséhez kötik. Lengyelországban a hűség, a rugalmasság és a tisztaság jelképe. Magyarországon pedig elsősorban a kecsességet társítják hozzá.
A megható és egyben különleges pillanatot a közvetítésben is látni lehetett: a plüsshattyú a lenti videóban a jobb felső sarokban tűnik fel 2:18:05-nél: