HÍREK
A Rovatból

Droghasználat, erőszak és celebség – három kommandós vallott, mi a baj a világ legjobb katonai alakulatával

A SEAL-kommandósok a világ legjobban kiképzett katonái közé tartoznak, ők ölték meg Oszama bin Ladent is 10 éve. De egy új riport alapján nem mindenki önzetlen hős az alakulat berkeiben.
Fotó: Wikipedia - szmo.hu
2021. május 02.



A CBS News oknyomozó riporterének, Catherine Herridge-nek sikerült beszélnie több mint egy tucat olyan már visszavonult vagy jelenleg is aktív kommandóssal, akik az amerikai haditengerészethez tartozó SEAL kötelékeiben dolgoznak vagy dolgoztak. Közülük hárman az interjút is vállalták, igaz, név nélkül, elváltoztatott hanggal, azzal indokolva mindezt, hogy az általuk megosztott történetekkel, információkkal nagyon sokat kockáztatnak, akár emberek biztonsága is múlhat rajta.

A SEAL kommandósait a világ legjobban képzett katonáinak tartják, akik rendkívül kemény kiképzésen esnek át, és az a feladatuk, hogy bármilyen környezetben bevethetők legyenek. A rövidítés is ebből ered: Sea, Air, Land, azaz tenger, levegő és föld, minden helyzetben harcrakészek. Az amerikai haditengerészethez tartozó különleges alakulat jelenleg körülbelül 2500 főt számlál, így egy meglehetősen szűk és belterjes közegről van szó.

Az interjúban megszólaltatott kommandósok szerint azonban hiába áll a testvériség mindenek felett a különleges alakulat filozófiája szerint, már ide is bekúszott a korrupció, az erőszak és a droghasználat is.

"Három csoportra oszlanak a csapatok: van az a kisebbszámú csoport, akik gonoszok, akik törvényt szegnek. Velük szemben áll egy szintén kicsi csoport, akik ki mernek állni ellenük. És van egy hatalmas csoport, akik középen állnak, gyáván kimaradnak mindebből, és végignézik, ahogy a rosszak átgázolnak a jófiúkon."

A kommandósok egy sor olyan példát felhoztak az utóbbi évtizedből, amikor a kommandósok olyan halálesetekben játszottak szerepet, ahol nem lett volna indokolt a gyilkolás. Ilyen – többek között – egy tinédzser ISIS-fogyoly megölésével vádolt Edward Gallagher esete is, aki 2017-ben a fiatal harcos holttestével pózolt egy fotón, vagy a saját katonatársát, Logan Melgart megölő SEAL-kommandós története.

A haditengerészetnek erre mindig van valamilyen magyarázata, ám az egyik megszólaló szerint nem szabad ezekre hagyatkozni.

"Ezek az esetek nem csak úgy a semmiből történnek. Több száz lépés vezetett ehhez. Törvényen kívüliség, nárcizmus, és az, hogy azt gondolják magukról: érinthetetlenek."

Szintén probléma az egyre inkább elhatalmasodó droghasználat a kommandósok körében. A CBS által megszerzett vizsgálati anyag szerint az egyik kisebb csapatból hat ember drogtesztje mutatott ki kokainhasználatra utaló jeleket. 2018-ban egy másik vizsgálat során 10 kommandós vallotta be, hogy kokaint használt a mesterlövész-tanfolyamon, az edzések közben és bevetésen is.

A kokainon túl metamfetamint, marihuánát és ecstasyt használtak még jellemzően, a drogteszteket pedig komolyan vehetetlen viccnek tartották.

Az egyik megszólaló azonban azt mondta, hogy a kommandósok nagyobb része nem él a szerekkel.

Mindezért a gyenge vezetést okolják, ha ugyanis rendesen irányítanák a kommandósokat, nem fordulhatnának elő ilyen esetek. És olyan incidensek miatt sem hunyna szemet a vezetőség - ahogy most is teszi -, amikor egymást bántalmazzák a katonák. Az egyik kommandós szerint az ilyen ügyeket igyekeznek eltitkolni, és azzal védekeznek, hogy az alakulaton belüli problémákat a kommandósok a saját módszereikkel intézik el.

A riporter arról is kérdezte őket, hogy mit gondolnak az Oszama bin Laden elfogását övező szenzációnak. A terroristavezér lerohanását és meggyilkolását végrehajtó, a még a SEAL-en belül is elit alakulatnak mondott SEAL Team Sixet (ST6) amolyan amerikai csodacsapatként emlegették az eset után, mivel nyilvánosságra hozták, hogy ők vettek részt az akcióban. Ezzel nagyon sok szakmabeli nem értett egyet, mivel ezzel jóformán lerombolták, a SEAL-kommandósok, mint csendes profik mítoszát, akik a rivaldafénytől távol dolgoznak. A három megszólalóból kettő azt mondta, hogy nagy hiba volt megosztani:

"csak idő kérdése volt, hogy valaki saját hasznonszerzés céljából kiárusítja mindezt. És nem is kellett sokáig várni."

Az olyan filmekkel ugyanis, mint a Zero Dark Thirty: a Bin Láden hajsza, vagy a négy évadot megélt SEAL című sorozat sok kommandósból kihozta a celebet, és az is előfordult, hogy online árusították aláírt fotóikat. Amellett, hogy nagyon ellentmond mindez a csendes profi képének, sokan a konkrét taktikákról és akciókról is fecsegtek, amelyek az ellenfelek számára fontos információnak bizonyulhattak.

A három kommandós egyetért abban, hogy egy SEAL-tag nem árulhatja pénzért a hivatását:

"Mert ez az egész nem arról szól, hogy elmész a Harvardra, majd szerzel egy üzleti diplomát. Itt az amerikai alkotmányt szolgálod, és az országodat véded. A katonaság és a mi küldetésünk nem kiárusítható."

Az interjút azért vállalták, mert - bár tudják, hogy veszélyes még névtelenül is kiállni ezekkel a problémákkal - itt az idő, hogy ismét rend és fegyelem legyen a SEAL háza táján.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
„Fennáll a gyanúja, hogy a Ruszin-Szendi Romulusz be van ütve az ukránokhoz” – mondta Kocsis Máté
A fideszes frakcióvezető szerint az ukrán kémügy nem véletlenül pattant ki pont most. Úgy véli, a Tisza Párt lépései mögött is zavarkeltés állhat.


A Tisza Párt rendelkezik olyan ukrán kapcsolatokkal, amelyek sérthetik az ország szuverenitását - jelentette ki a Fidesz frakcióvezetője a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában.

Kocsis Máté felidézte, hogy Ruszin-Szendi Romolusz felszólalásai során a NATO vezérkari főnöki értekezleteken kifejezetten ukránbarát álláspontot képviselt, és ezeket a „Slava Ukraini!” (Dicsőség Ukrajnának!) felkiáltással zárta. Szerinte ezzel szembement a hivatalos magyar állásponttal, amely a háború befejezését és a fegyverszállítások leállítását szorgalmazza.

Kocsis Magyar Péter hangfelvételéről is beszélt. Szerinte a Magyar Péter által felhozott vádaknak "se füle, se farka" nem volt, ezt követően alig pár órával később az ukránok mindenféle bizonyíték nélkül azzal vádoltak két kárpátaljai magyart, hogy kémkedtek, és azon dolgoztak, hogy felmérjék az ukrán katonai erőt Kárpátalján.

Megjegyezte, ezek ugyan súlyos vádak, de miután semmilyen bizonyíték nincsen erre, ezért teljesen nyilvánvaló, hogy az elmúlt évek propagandaháborújába illik bele.

"Van egy ukránbarát egykori altábornagy, ahogy egyébként a szakzsargon hívja, fennáll a gyanúja annak is, hogy be van ütve az ukránokhoz, tehát hogy ukrán titkosszolgálati kapcsolatai lehetnek, ez az ő esetében külön vizsgálatot érdemelne"

- fogalmazott.

Hozzátette, az eseményláncolat "teljesen nyilvánvaló" következtetése szerint fennáll a gyanúja annak, hogy ez a kapcsolat maga Ruszin-Szendi Romulusz volt.

A velünk szemben álló politikai erő, a Tisza Párt rendelkezik olyan ukrán kapcsolatokkal, amelyek, mondjuk úgy, hogy sérthetik az ország szuverenitását - hangsúlyozta Kocsis Máté. A Fidesz frakcióvezetője emlékeztetett, a következő hetekben fontos döntést kell meghozniuk a magyaroknak a véleménynyilvánító szavazáson, Ukrajna gyorsított csatlakozása pedig "húsbavágó", nemcsak a gazdasági, társadalmi, hanem a közbiztonsági helyzetét is meghatározhatja Magyarországnak.

Műsorvezetői kérdésre Kocsis Máté elmondta, szerinte az ukrán ügy miatt nem fognak többen szavazni Ukrajna gyorsított csatlakozására, annak ellenére, hogy ebben reménykedik az ellenzék.

"Szerintem nem ez a cél, a cél a zavarkeltés" - fogalmazott a frakcióvezető, hozzátéve, ez tipikus titkosszolgálati eszköz, amit az ukránok propagandaügyként használnak. Kifejtette, az ő céljuk nyilvánvalóan az, hogy az Ukrajnával kapcsolatos ügyek megítélése minimum zavaros legyen Magyarországon, vagyis minden olyan eszköz kedvező számukra, ami gyengíti a szavazás erejét.

"Ezzel szemben a mi álláspontunk az, hogy nem az ukrán titkosszolgálat központjából, vagy a Tisza Párt brüsszeli irodájából kell megmondani, hogy mit gondoljanak a magyarok, mert Ukrajna európai uniós tagságáról kizárólag ők dönthetnek" - egyértelműsítette a Fidesz frakcióvezetője.

Kocsis Máté a két, Ukrajnában őrizetbe vett magyarról szólva azt mondta, nem hiszi, hogy az érintett személyek védelmében fel lehet lépni, elsősorban azért nem, mert nem lehet tudni, hogy milyen bizonyítékok és vádak vannak ellenük.

"Vagy az van, hogy az ilyen kémelfogó akciók a nyilvánosság kizárásával történnek és nincs ez ügyben kommunikáció, vagy ha van, akkor viszont meg kell mondani, hogy mi történt, kik ők, mi a bűnük és mi a bizonyíték ellenük" - vélekedett Kocsis Máté, megjegyezve, ez azonban nem történt meg, ami a Tisza Párt időzítésével kapcsolatban is gyanússá teszi ezt az ügyet.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
A magyar kormány az utolsó pillanatban mondta le az ukránokkal tervezett találkozót Ungváron
A találkozót a nemzeti kisebbségek jogairól tartották volna május 12-én, hétfőn Ungváron. Az ukrán fél már megérkezett, de hiába várta a magyar delegációt.


Magyarország úgy döntött, hogy elnapolja a május 12-re tervezett ukrán–magyar egyeztetést, amelyet Ungváron tartottak volna. Az ukrán igazságügyi minisztérium vasárnap számolt be erről a Facebook-oldalán. Azt írták, hogy a találkozó a kisebbségi kérdésekről folytatott rendszeres párbeszéd első állomása lett volna. A Népszava vette észre a bejegyzést, amelyben nem szerepelt indoklás a magyar fél döntésére.

A kijevi minisztérium jelezte, hogy

az ukrán delegáció már meg is érkezett Ungvárra, és hétfőn eredményekre számítottak. Az egyeztetés az Orbán-kormány által korábban javasolt 11 pont alapján zajlott volna, és a nemzeti kisebbségek helyzetéről szólt volna.

Néhány nappal korábban Olha Sztefanyisina, Ukrajna EU-ügyi és igazságügyi minisztere – aki egyben miniszterelnök-helyettes is – Budapesten tárgyalt. Ekkor jelentette be, hogy május 12-én szakértői találkozót tartanak Ungváron. Azt mondta: Kijev nagyon komolyan veszi az EU-ba vezető utat, valamint minden ezzel kapcsolatos kötelezettséget, beleértve a kisebbségvédelmet is. Hozzátette, hogy az, hogy hosszabb szünet után újraindul a párbeszéd, önmagában is fontos üzenet.

A lap szerint

feltételezhető, hogy a napokban kirobbant titkosszolgálati ügy állhat a háttérben.

Magyarország nemrég kiutasított két ukrán diplomatát, miután az ukrán biztonsági szolgálat (SZBU) leleplezte a magyar katonai hírszerzés két emberét.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Toroczkai László Orbán Viktornak: A globalisták ellen kell a globális összefogás, de nem olyanokkal, akik magyar temetőket gyaláznak meg
A Mi Hazánk elnöke keményen nekiment a miniszterelnöknek George Simion támogatása miatt. Szerinte ez hátba szúrás az erdélyi magyaroknak és elfogadhatatlan lépés.


Toroczkai László, a Mi Hazánk Mozgalom elnöke éles hangvételű bejegyzésben reagált arra, hogy Orbán Viktor elismerően nyilatkozott a romániai elnökválasztás első fordulóját megnyerő George Simionról – szúrta ki a 24.hu. A miniszterelnök a tihanyi apátságban beszélt Simionról, aki a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) szerint magyarellenes politikát folytat.

A Mi Hazánk elnöke arra emlékeztetett, hogy Simion pártja, az AUR 2019-ben „magyarellenességben fogant”, és szerinte elfogadhatatlan, hogy Orbán Viktor pozitívan nyilatkozik róla. Toroczkai felidézte az úzvölgyi katonai temető ügyét is, ahol magyar sírokat gyaláztak meg. Úgy fogalmazott:

„Sohasem fogjuk elfelejteni az úzvölgyi katonai temető magyar sírjainak meggyalázását.”

A politikus szerint az AUR vezetői nem lehetnek a magyarok szövetségesei addig, amíg nem változtatnak politikájukon, és nem tesznek konkrét lépéseket a magyarság érdekében. Mint írta:

„A globalisták ellen kell a globális összefogás, de nem olyanokkal, akik magyar temetőket gyaláznak meg! Ajánljuk ezt a Simionnal összekacsintó Orbán Viktor figyelmébe.”

A témához az RMDSZ is hozzászólt, és közölte: George Simion számukra nem támogatható jelölt, ezért a második fordulóban a bukaresti főpolgármestert, Nicusor Dant támogatják. Orbán Viktor erre reagálva hangsúlyozta: a magyar kormány számára meghatározó az RMDSZ álláspontja, és a nemzetpolitikai kérdésekben az erdélyi magyarság érdekei az irányadók.

A bejegyzés kapcsán megszólalt Magyar Péter is, aki szerint Orbán ezzel „elárulta a határon túli magyarokat”. Toroczkai őt sem hagyta szó nélkül. Úgy fogalmazott, hogy bár Magyar Péter kiállt a külhoni magyarok mellett, közben olyan globalista nézeteket hangoztat Ukrajnáról, amelyek szerinte nem képviselik a magyar közösségek érdekeit.

Toroczkai ezen a héten a honvédelmi minisztert is megvédte. Szalay-Bobrovniczky Kristófról a Tisza Párt egy hangfelvételt hozott nyilvánosságra, amelyen arról beszél, hogy a kormány „szakít a békementalitással”. Emellett Toroczkai kezdeményezte a nemzetbiztonsági bizottság összehívását is, miután hírek jelentek meg állítólagos magyar kémek ukrajnai letartóztatásáról. A politikus szerint „az ukrán rezsimnek és titkosszolgálatának semmit sem lehet elhinni”.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Zelenszkij reagált Putyin tárgyalási javaslatára: Pozitív fejlemény, hogy Oroszország fontolóra vette a háború lezárását
Kijev kész tárgyalóasztalhoz ülni, miután Putyin közvetlen egyeztetést javasolt. Emmanule Macron francia elnök viszont arra figyelmeztet, hogy ez csak egy első lépés, ami mögött időhúzás is lehet.


Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vasárnap arról beszélt, hogy Kijev kész részt venni tűzszüneti tárgyalásokon Oroszországgal – írja a BBC. Ezt azután jelentette ki, hogy Vlagyimir Putyin közvetlen egyeztetést ajánlott Ukrajnának.

Az ukrán elnök szerint pozitív fejlemény, hogy Oroszország elkezdte fontolóra venni a háború lezárását. Úgy fogalmazott:

„Az egész világ erre várt régóta. És bármilyen háború lezárásának első lépése a tűzszünet. Nem szól semmi amellett, hogy akár még egy napig folytatódjon a gyilkolás. Azt várjuk Oroszországtól, hogy megerősítse a tűzszünetet holnaptól, május 12-től.”

Zelenszkij nem tért ki arra, hogy elfogadja-e Putyin meghívását a csütörtöki, isztambuli tárgyalásra.

Emmanuel Macron francia elnök a lengyelországi Przemysl városában úgy nyilatkozott: „A feltétel nélküli tűzszünetet definíció szerint nem előzik meg tárgyalások.” Macron szerint Putyin javaslata egy első lépés lehet, de nem elégséges. Úgy véli, az orosz elnök továbbra is időt akar nyerni, bár keresi a megoldás módját.

(via 24.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET: