Itt fogadják mostantól a Budapestre érkező menekülteket – Megnéztük az új tranzitzónát a BOK csarnokban
Múlt hétvégén érkezett a hír, hogy a kormány tranzitvárót nyit a menekülteknek a budapesti BOK Sportcsarnokban (volt Syma csarnok). Március 21-től ez a humanitárius segítségnyújtás központi helyszíne, a Keleti és a Nyugati pályaudvart el kellett hagyniuk a segélyszervezeteknek. A munka javát továbbra is civilek végzik, de már sokkal szabályozottabb keretek között.
A beléptetést szigorúan ellenőrzik, katonák és rendvédelmisek egész sora figyel arra a Dózsa György út felőli bejáratnál, hogy ne lehessen csak úgy besétálni. Adományok leadására sincs itt lehetőség egyelőre, azokat máshonnan szállítják ide.
Szerencsére a szervezetek munkatársai és önkéntesei közlékenyebbek voltak. Révész Szilviától, a Baptista Szeretetszolgálat koordinátorától – akivel legutóbb Tiszabecsen beszéltünk – megtudtuk, hogy 12 órás műszakokban váltják egymást a többiekkel, például a Vöröskereszttel, a Máltaiakkal, vagy a Reformátusokkal. Egyszerre mindig csak az egyikük van kint, 14-15 emberrel.
„Könnyebbség, hogy a kordonok világosan letisztázzák, ki milyen területért felel. Más helyszíneken, például Tiszabecsen ez nincs elhatárolva, minden hozzánk tartozik, itt viszont koncentrálhatunk csak a saját dolgunkra, vagyis az adományok kiosztására” – magyarázza.

A csarnok berendezése tényleg nagyon letisztult, könnyen átlátható. A számozott blokkok bejáratánál minden ki van táblázva magyarul, angolul és ukránul is, emellett mindig látótávolságon belül tartózkodik legalább egy tolmács – színes mellényben, nyakába akasztott felirattal –, aki szükség esetén segíti a kommunikációt.
A rövid távú szállásokat és az oda vezető fuvart többek között a Migration Aid és a Kétfarkú Kutya Párt önkéntesei szervezik, aki pedig hosszabb ideig is Magyarországon szeretne maradni, annak a Katasztrófavédelem asztalánál veszik fel az adatait, majd szállítják el a számára legmegfelelőbb befogadóhelyre. Két telefontársaság is van a helyszínen, náluk feltöltős SIM-kártyát lehet szerezni ingyen.

Az állatokkal érkezőket is külön blokkban segítik, az ottani önkéntesek nem tartoznak semmilyen szervezethez, pusztán önzetlen civilek, akik szintén a Keletiből települtek át. Összesen húszan-harmincan lehetnek, van aki csak napi pár órát vállal, vagy épp munka után érkezik, és marad késő éjszakáig.
Valóban úgy tűnik, mintha az új rendszerben magukra hagyták volna azokat, akik nem különvonattal jönnek, hanem menetrend szerinti járattal valamelyik nagy pályaudvarra. Ott immár egy szervezet sem tartózkodhat szervezetten, legfeljebb néhány kósza önkéntes maradt útbaigazítani az érkezőket.
Az állattulajdonosok eledel mellett leginkább hordozókat visznek, mivel a nemzetközi vonatokra anélkül sokszor fel sem engedik a kutyákat és macskákat, vagy más esetben ez a feltétele annak, hogy jegy nélkül utazhassanak. Önkéntes állatorvosok is ki szoktak települni, akik az állatok oltását és chipelését intézik.

A Keletiben önkéntes alapon megszervezett gyereksarok, amit nemrég részletes cikkben is bemutattunk, hétfő óta szintén itt működik. A kezdeményezés egyik ötletgazdája, Wolf Krisztina azt meséli, nagyon hamar kinőtte magát a kezdeményezés: Facebook-csoportjuknak már több mint 3000 tagja van.
Krisztina szerint a BOK csarnokba költöztetéssel párhuzamosan mindenki elkezdte magáénak érezni a projektet, amit ő és néhány ismerőse húzott fel teljesen önerőből, rengeteg munka árán. Most ők a koordinátorok, az önkénteseket pedig többek között az Egyszülős Központ, a Kincs Alapítvány, a Férfiak Klubja, illetve a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom adja.
„Nem tartom kizártnák, hogy idővel beáll majd ez a rendszer, de egyelőre azt érzem, hogy a sok bába közt elvész a gyerek” – fogalmaz, hozzátéve: az vitathatatlan, hogy itt sokkal jobbak a körülmények, hiszen van fűtés, illetve pelenkázási és fürdetési lehetőség is.