HÍREK
A Rovatból

„Ártalmas tevékenységgel” vádolja Kínát az Egyesült Államok

Az amerikai külügyminiszter szerint most az egész világ ráébred arra, hogy „Peking milyen mértékben ellenséges a szabad nemzetekkel”.
MTI, fotó: Pixabay - szmo.hu
2020. május 21.



Ártalmas tevékenységgel vádolja Kínát az amerikai Fehér Ház szerda este nyilvánosságra került jelentése.

A 20 oldalas dokumentum - az amerikai közszolgálati rádió (NPR) és a The New York Times című lap által idézett, neve elhallgatását kérő kormányzati tisztségviselő értékelése szerint - nem jelez elmozdulást a jelenlegi amerikai kormányzat Kínával kapcsolatos politikájában. A jelentés a tisztségviselő szerint inkább összefoglalja az amerikai álláspontot, legyen szó Kína Washington szerint "ragadozó" gazdaságpolitikájáról, katonai fejlesztéseiről, dezinformációs kampányairól, vagy az emberi jogi kérdésekben képviselt álláspontjáról.

A jelentés - utalva az amerikai-kínai diplomáciai kapcsolatok felvételére - leszögezi, hogy

több mint 40 év múltán nyilvánvalóvá vált, "a korábbi amerikai megközelítés alábecsülte a Kínai Kommunista Párt elszántságát a gazdasági és politikai reformok kikényszerítésére Kínában". Majd megállapítja, hogy az elmúlt két évtizedben a reformok lelassultak, megálltak, vagy visszájukra fordultak.

Kiderül az összeállításból az is: az amerikai kormányzatot nem érdekli, hogy "szimbolikus vagy látványos" diplomáciai lépésekkel kötelezze el magát Peking mellett.

"Amennyiben a csöndes diplomácia haszontalannak bizonyul, az Egyesült Államok megnöveli a nyilvános nyomásgyakorlást Kínára"

- olvasható az összefoglaló elemzésben.

A dokumentum megemlíti, hogy Kína csak üres ígéreteket tett "ragadozó" gazdasági gyakorlata megszüntetésére, és az is csupán ígéret maradt, hogy felhagy a Washington szerint kormányzati irányítással végrehajtott kibertámadásokkal, amelyek során ipari-technológiai titkokat igyekeznek eltulajdonítani.

Kitér az elemzés arra, hogy Hszi Csin-ping kínai elnök kormányzata idején a kínai tisztségviselők leszámoltak a politikai ellenzékkel, bloggerekkel csakúgy, mint aktivistákkal vagy jogászokkal. Ezen kívül szigorú cenzúrát vezettek be, nemcsak a sajtóban, hanem egyetemeken, nem kormányzati szervezeteknél és az üzleti szférában is. A másként gondolkodónak tartott embereket önkényesen elhurcolják, fogva tartják, megkínozzák - állítja az amerikai külügyi dokumentum.

Még a jelentés nyilvánosságra hozatala előtt, szerdai sajtókonferenciáján Mike Pompeo, az amerikai diplomácia vezetője úgy fogalmazott: "a jelenlegi világjárványra összpontosító média elmulasztja észrevenni azt az összképet, amelyet a Kínai Kommunista Párt mutat".

A külügyminiszter hangsúlyozta, hogy Kínát "1949 óta brutális önkényuralmi rendszer, kommunista rezsim" irányítja. Emlékeztetett: az Egyesült Államokban évtizedeken keresztül úgy gondolták, "ez a rezsim a kereskedelem, a tudományos csereprogramok vagy a diplomácia révén egyre inkább olyanná fog válni, mint mi. De nem ez történt". Mint mondta, Washington "nagyon alábecsülte, hogy Peking milyen mértékben ellenséges a szabad nemzetekkel" akár ideológiailag, akár politikailag. "Az egész világ most ébred rá erre" - tette hozzá.

Szerdán az amerikai külügyminisztérium bejelentette, hogy fejlett torpedók eladását hagyta jóvá Tajvannak: a 180 millió dolláros üzlet keretében nehéz torpedókat, cserealkatrészeket, teszt berendezéseket szállítanak Tajpejbe, a hivatalos közleményben szereplő indoklás szerint "a politikai stabilitás, a katonai egyensúly és a térség gazdasági fejlődése érdekében".


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Orbán Viktor a Várkert Bazárban tálalt ki: 14 956 milliárd forintot vettek el a cégektől
Orbán Viktor a 27. évértékelőjén számszerűsítette a bankokra, energiavállalatokra és láncokra kivetett különadókat. Szerinte a Tisza Párt győzelmével ezek a cégek a családokon hajtanák be a pénzt, azt nem tette hozzá, hogy eddig is bőven áthárították a lakosságra a veszteséget.


„Olyan tényeket fogok most bemutatni, amilyeneket nem szoktam” – ezzel a mondattal harangozott be rendkívüli bejelentést Orbán Viktor, aki szombat délelőtt tartja huszonhetedik évértékelő beszédét a Várkert Bazárban. A miniszterelnök fényt derített arra is, miből fut a magyar kormánynak mindenfélére.

„2010 és 2025 között három gazdasági területről, a bankoktól, az energiavállalatoktól és a kereskedelmi láncoktól különböző módszerekkel elvettünk 14 956 milliárd forintot”

– közölte Orbán, aki azt is elárulta, hogy 2026-ban további 1927 milliárd forintot terveznek elvenni ezektől a szektoroktól – írta a Telex.

A kormányfő szerint a bankok és a többi nagyvállalat azért támadja őt, mert ezeket a terheket viselik. Úgy látja, „a nemzeti bankok is jól járnak a háborúból, nemcsak a Shell”. Ezt a következtetését arra alapozta, hogy Kármán András, a második Orbán-kormány volt államtitkára, aki korábban az Ersténél is dolgozott, a Tisza Párthoz csatlakozott. Orbán szerint az Erste ezzel a Shellhez hasonlóan „delegált embert”, mert azt akarják, hogy az Európai Unió hiteleket vegyen fel. A miniszterelnök végül arra is kitért, hogy ha a Tisza Párt nyer, akkor ezek a nagyvállalatok „ki fogják zsebelni a magyar családokat”.

A kormány 2010-ben vezette be az első válságadókat a banki, energetikai, távközlési és kiskereskedelmi szektorra, majd 2022-től extraprofitadók címszó alatt vetett ki újabb terheket több ágazatra is. A kormányzati kommunikáció szerint ezekből a bevételekből finanszírozzák többek között a rezsivédelmet, a honvédelmi kiadásokat és egyes családtámogatási formákat. Az érintett iparági szereplők évek óta a kiszámíthatatlanságra és a beruházásokat visszafogó hatásokra panaszkodnak. A Tisza Párt gazdaságpolitikusa, Kármán András korábban arról beszélt, hogy kormányra kerülésük esetén fokozatosan csökkentenék az ágazati különadókat, miközben felülvizsgálnák és visszavágnák a nagy, főként autó- és akkumulátoripari multinacionális cégeknek nyújtott egyedi adókedvezményeket. Céljuk a kiszámíthatóbb üzleti környezet megteremtése és az uniós források felszabadítása.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter visszaszólt Orbánnak: Aki a halál vámszedőit keresi, az figyeljen Gödre, a Samsungra és a többi akkugyárra
A miniszterelnök szerint a háborúból a Shell és az Erste profitál a leginkább. Őket nevezte „a halál vámszedőinek.”


Szombaton tartotta évértékelőjét Orbán Viktor a Várkert Bazárban. A kormányfő feltűnően sokat foglalkozott a TISZA Párttal, és a háború kapcsán tett megjegyzéseket.

A miniszterelnök szerint a háborúból a Shell és az Erste profitál a leginkább. „Ők azok, akik keresnek a vérontáson, akik érdekeltek a harcok folytatásában, ők a halál vámszedői, a háború kutyái” – fogalmazott

Magyar Péter röviden reagált a Facebook-oldalán Orbán mondataira:

"Reakció Orbán Viktor utolsó, miniszterelnökként tartott évértékelőjére:

Aki a halál vámszedőit keresi, az figyeljen Gödre, a Samsungra és a többi akkugyárra.

Aki a halál vámszedőit keresi, az figyeljen Gödre, a Samsungra és a többi akkugyárra.

Aki a múlt helyett a jövőre kíváncsi, az kövesse holnap a TISZA évértékelőjét és 14 órakor kapcsoljon a YT csatornámra vagy a FB oldalamra.

57 nap múlva a magyarok elzavarják azokat, akik hazaárulónak tartanak mindenkit, aki nem a hatalomban maradásukat akarja, és elkezdjük egy új, békés, emberséges és működő Magyarország felépítését.

A TISZA-kormány minden magyarért fog dolgozni."

Holnap a TISZA elnöke tart majd évértékelőt délután, vélhetően ott bővebben kitér majd a miniszterelnök megjegyzéseire.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Megszólalt az Erste Bank, miután Orbán Viktor a halál vámszedőinek nevezte a céget
Orbán Viktor évértékelő beszédében háborús szövetségnek nevezte a Shellt és az Erste Bankot és Brüsszelt. A bank közleményben utasította vissza a vádakat, és elhatárolódott a politikai kampányoktól.


A halál vámszedőinek és a háború kutyáinak nevezte Orbán Viktor miniszterelnök a Shellt és az Erste Bankot február 14-i évértékelő beszédében. A kormányfő szerint a két cég és „Brüsszel” háborús szövetséget alkot, és a vérontáson nyerészkednek. Az Erste Bankról azt állította, nem érdekli őket, hogy évente meghal és megrokkan 400 ezer ember, „csak pörögjön a kassza, jöjjön a lóvé”.

Az Erste Bank Hungary Zrt. közleményben reagált a Telexnek miniszterelnök szavaira, amelyben leszögezték:

„Az Erste Bank Hungary Zrt. alapelvei szerint ellenez minden háborút és erőszakot.”

Hozzátették, hogy a bank

„semmilyen formában nem vesz részt politikai kampányban, a bank a rá vonatkozó jogszabályokat maradéktalanul betartja.”

A miniszterelnök szavai különösen annak fényében érdekesek, hogy a kormány tavaly szeptemberben még hosszú távú földgázvásárlási szerződést kötött a Shell-lel. Akkor Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter megbízható partnerként hivatkozott a cégre.

A mostani éles bírálat politikai hátteréhez tartozik, hogy Orbán Viktor a beszédében a Tisza Párthoz kötötte a két vállalatot. A párt gazdaságfejlesztési és energetikai vezetője Kapitány István, a Shell korábbi globális alelnöke, míg költségvetési és adópolitikai szakértőjük Kármán András, aki korábban szintén vezető pozíciót töltött be az Ersténél. Magyar Péter egyébként úgy reagált, hogy "Aki a halál vámszedőit keresi, az figyeljen Gödre, a Samsungra és a többi akkugyárra."


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Újabb uniós kormányfővel tárgyalt Magyar Péter, szerinte Orbán Viktor 8 éve nem találkozott a szomszédos állam vezetőjével
A Tisza Párt elnöke a müncheni biztonságpolitikai konferencián egyeztetett a horvát kormányfővel, miután pénteken Donald Tusk lengyel miniszterelnökkel beszéltek. Horvátország miniszterelnökét meghívta az 1956-os forradalom 70. évfordulójára, Budapestre.


Magyar Péter a müncheni biztonságpolitikai konferencián építi diplomáciai kapcsolatait: a Tisza Párt elnöke Andrej Plenković horvát miniszterelnökkel és a horvát kormány több tagjával is tárgyalt – írta a 24.hu.

A politikus Facebook-posztja szerint áttekintették a magyar–horvát kapcsolatokat, és szó esett a közelgő magyar választásokról is. „Beszéltünk a globális biztonsági kihívásokról, valamint arról, hogyan tudnak országaink hozzájárulni ahhoz, hogy mielőbb megszülessen a nemzetközi közösség által garantált, tartós béke Ukrajna és Oroszország között” – idézte a portál Magyar Pétert.

A politikus felidézte, hogy nyolc éve nem került sor kétoldalú horvát-magyar miniszterelnöki tárgyalásra, majd hozzátette: „Ezt a magyarországi kormányváltás után pótolni fogjuk. Célunk, hogy az elmúlt években sokasodó vitás kérdéseket mielőbb rendezzük.” A megbeszélés végén meghívta Andrej Plenkovićot az 1956-os forradalom 70. évfordulójára Budapestre.

Andrej Plenković egyébként a Magyar által közzétett videó tanúsága szerint barátságosan fogadta a Tisza Párt vezetőjét, és finoman, de jelezte, hogy biztos abban, hogy Magyar Péter lesz Magyarország következő miniszterelnöke.

A horvát miniszterelnök úgy fogalmazott, hogy Magyar jövőre már nagyobb delegációval érkezik, amire a Tisza Párt elnöke megjegyezte, hogy még azért 57 nap hátra van a választásokig.

A horvát kormányfővel folytatott egyeztetés előtt Magyar már találkozott Donald Tusk lengyel miniszterelnökkel is, akinek Orbán Anitát a leendő Tisza-kormány külügyminisztereként mutatta be. Ezen a megbeszélésen elsősorban gazdasági, energetikai, védelmi, közlekedési, oktatási és kulturális együttműködésekről volt szó. „A tárgyalásunk célja, hogy a magyarországi kormányváltás után a lehető legrövidebb időn belül sikerüljön helyreállítani a lengyel-magyar kapcsolatokat a két nép ezeréves barátságának szellemében. Kiemelt feladatunk lesz a jövőben a lengyel miniszterelnökkel a Visegrádi Négyek megerősítése, és egy erős Közép-Európa kialakítása” – fogalmazott a találkozó után.

Magyar Péter a müncheni rendezvényt Orbán Anitával, a párt külügyi szakértőjével járja, és terveik szerint több más uniós vezetővel, köztük Friedrich Merz német és az osztrák kancellárral is tárgyalnak.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk