JÖVŐ
A Rovatból

Aki elintézi, hogy a bőröd alatt is pénz legyen

A testmódosítás hazai nagykövete, Zagyvai Gábor elmesélte, milyen volt beültetni az első bőr alá helyezhető, érintéses fizetésre alkalmas mikrochipet.

Link másolása

A mikrochip-beültetés nem csak a konteóhívők és a sci-fi írók kedvenc témája, hanem immár a hétköznapi valóság. Az első chip-implantot 1998-ban ültették emberbe, de az elmúlt évtizedben került kereskedelmi forgalomba. A brit-lengyel cég, a Walletmor rukkolt elő elsőként a beültethető fizetési chipekkel: ezek kevesebb mint 1 grammos, 10 x 40 mm-es, mikrochipet és antennát tartalmazó kütyük, biopolimer borítással. A chip a cég vezetője szerint biztonságos, hatósági jóváhagyással rendelkezik, a beültetés után azonnal működik, nem igényel akkumulátort vagy más áramforrást sem, illetve a beültetés után a helyén marad. Általában kézfejbe helyezve a legpraktikusabb, és mindössze egy alkalmazást kell letölteni a használatához.

– A technológia egy olyan mikrochip, amely bőrbarát szilikon-rétegbe van ágyazva – világosít fel a részletekről Zagyvai Gábor tetováló-piercer. – Ezt implantátumként beültetem a bőr alá, amit utána egy alkalmazással, lényegében egy internetes pénztárcával összekötünk, majd egy kártyaolvasó terminálhoz érintve már tudunk is fizetni. A behelyezés elég egyszerűen zajlik: egy picike résen keresztül behelyezem az implantátumot, amit egy vagy kettő varrattal rögzítek. Miután installáltuk a Walletmor rendszerhez kifejlesztett alkalmazást és átvezettünk némi pénzt a bankszámlánkról, már fizethetünk is vele, odaérintve bármelyik terminálhoz az üzletekben.

Ellopni lehetetlen, elhagyni szintén, és valószínűleg mindenhol egy jövőből érkezett utazónak hisznek majd ezzel. Nem, a chip nem sugároz jeleket, lehallgatni sem fognak vele, szóval ha ilyenek miatt aggódsz, akkor dobd ki a mobilodat is, hiszen azon keresztül majdnem mindent követni tudnak a figyelők….

 

Maga az implantátum ára a szakszerű behelyezéssel – melyről jómagam kezeskedem – kb. 90-120 ezer Ft-ba kerül, és előreláthatóan 8 évig biztosan ki fog tartani, de lehet, hogy tovább is. Ugyanakkor, mint minden bankkártyát, ezt is idővel le kell majd cserélni, hiszen elavul majd. A hozzá tervezett alkalmazáson kívül semmi másra nincsen szükségünk ahhoz, hogy használni tudjuk. Ez a fajta technológia már régebb óta létezik, viszont a fejlesztők most jutottak el arra a szintre, hogy hosszútávon is biztonságosan lehessen használni.

Zagyvai Gábor (a fenti képen) nagy lelkesen mesélt az első ilyen jellegű beavatkozásáról, amelyet az interjú előtt pár nappal készített el, az elsők közt Magyarországon. – Most szedtem ki a varratokat. Rögtön kipróbáltuk egy boltban, és működött is a fizetésnél. De azért megbeszéltük, hogy heti szinten nyomon fogom követni a srácot, hogy mi van vele és hogy alakul a chipes fizetések folyamata. Természetesen ez a dolog még teszt-fázisban van olyan értelemben, hogy van olyan kártyaolvasó, amely még nehezebben fogadja el, illetve a behelyezéshez használt felület is okozhat problémát a fizetés során, ha esetleg vastag a bőrréteg.

Arra a kérdésre, hogy mennyire látja ebben a technológiában a jövőt, vagy ez megmarad csak extravagáns különcségnek, a piercer határozottan reagált. – Láttam már élőben olyan implantátumot is, amely információkat tudott szolgáltatni a viselő testhőmérsékletéről és a szívverésének változásáról, de ez a mérete miatt még nem terjedt el, és az még eleve prototípus volt. Szerintem a jövőben el fognak terjedni a gyógyászati célú, valamint információ-tárolási implantátumok – vélekedett Gábor.

Az orvostudományban már egyébként léteznek implantátumok, amelyek a testszövetek mélyén lévő oxigénszintet követik nyomon, ahogy olyanok is, amelyek valós időben figyelik a neurológiai jeleket. A Columbia Egyetem mérnökei ennek a technológiának nemrég egy miniatűr egychipes változatát mutatták be, amely egy injekciós tűvel beültetve a testben a hőmérséklet mérésére, és potenciálisan még sok minden másra is képes, például a vérnyomás, a glükózszint és a légzésfunkció mérésére.

Te bevállalnál akár fizetésre alkalmas, akár egészségügyi célzatú implantátum-chipet?

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk