HÍREK
A Rovatból

„A kultúra mindenkié” – Diákok szállták meg a Néprajzi Múzeum korhatáros kiállítását

Az Egységes Diákfront azért tiltakozott, mert az intézményben kordonnal választottak el egy homoszexuálisokat is bemutató kiállítást.


Korábban mi is írtunk róla, hogy a nagy vitát kiváltó World Press Fotókiállítás után a Néprajzi Múzeumban ugyanis fekete szalaggal kerítették el az Indiánok. Lelkek. Túlélők. című fotókiállítás egyik, az alkotóművész korai műveit bemutató részét, azokon ugyanis olyan jelenet is látható, amin egy férfi egy másik férfi vállára teszi a kezét.

A kiállítást ezért csak 18 éven felüliek látogathatják. Épp ahogy a Nemzeti Múzeum korábbi tárlatát, igaz, ott L. Simon László igazgatónak részben azért kellett felállnia székéből, mert felhívta a figyelmet, hogy a múzeum nem kérhet életkort igazoló okmányt.

Csütörtök este az Egységes Diákfront tiltakozó akciót hirdetett meg a Néprajziba „Le a kordonnal – Múzeumlátogatás” címmel. Előtte nyílt levelet is írtak a főigazgatónak. Ebben felszólítják Kemecsi Lajost, hogy bontsa el a kordont a kiállításról. „Amennyiben a Néprajzi Múzeum szerint bizonyos művek homoszexuális propagandaként definiálhatók, az intézmény láthatóan nincs tisztában a művészet fogalmával. A művészet szabad, annak korlátozása a művészi szabadság korlátozása” – írják.

Hozzáteszik, szerintük a fiatal generáció tagjaiból akkor lesznek tudatos állampolgárok, ha kulturálódhatnak. Az Egységes Diákfront a direktornak szánt levelében úgy fogalmazott, a főigazgatónak felelőssége van abban, hogy a fiatalok a művelődéshez való jogukat szabadon gyakorolják – amennyiben ezt a lehetőséget megvonja tőlünk, abban az esetben azonnali lemondásra szólítják fel.

A magyar származású Claudia Andujar fotóit felvonultató tárlat egyébként nem a homoszexualitásról, hanem a brazil őserdőben élő a janomami indiánok életéről szól, viszont az alkotó korai munkái közt akad egy fotóriport, amelyen Andujar a São Paulóban és Rio de Janeiróban élő meleg közösségek mindennapjait dokumentálta. Ezeket a képeket a Néprajzi Múzeum nagy kiállítóterében csak tizennyolc év felettiek nézhetik meg.

A diákok csütörtök délután 5 órakor váltottak jegyet a múzeumba – ezt egyébként gond nélkül meg tudták tenni. Perlaki-Borsos Noel, az Egységes Diákfront elnökségi tagja kisebb tárlatvezetést rögtönzött, melyen összehasonlította a kiállítás egyéb fotóinak témáit és a rajtuk látható meztelenséget azzal a meleg férfiakat ábrázoló képpel és a kivetítőn pörgő többivel, amelyet végül kordonnal vettek körül – írja a Népszava. Az Egységes Diákfront a vendégkönyvben is üzenetet hagyott: „A művészet mindenkié, a művészet szabad.”

A diákok arról számoltak be, hogy az eset után a szervezőt szabálysértési eljárás alá vonták be bejelentetlen gyűlés szervezése miatt. A Diákfront azonban azt mondta: ez nem tántorítja el őket, az akció után pedig a Corvinus Egyetemhez vonultak, hogy csatlakozzanak Ádám Zoltán, a kirúgott egyetemi tanár melletti szolidaritási tüntetéshez.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Orbán Viktor rendkívüli bejelentése: Rám most nem a parlamentben van szükség
A leköszönő miniszterelnök a Facebookon közölte, hogy nem veszi át parlamenti mandátumát, a Fidesz-frakció vezetését pedig Gulyás Gergely veszi át. A miniszterelnök bejelentette azt is, hogy júniusra előrehozzák a párt tisztújító kongresszusát.
F. O. / Fotó: - szmo.hu
2026. április 25.



[caption id="attachment_2525875" align="alignnone" width="2110"] Screenshot[/caption]

Orbán Viktor a Facebookon számolt be arról, hogy véget ért a Fidesz elnökségi ülése. Közlése szerint „gőzerővel zajlanak a megbeszélések a nemzeti oldal megújulásáról, a frakciónkról és közösségeink megvédéséről.” A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy „minden képviselőjelöltünket meghallgattuk, közösségünk minden tagjának véleményére, tapasztalatára és tenni akarására szükségünk van.” A bejegyzés szerint több lényeges elhatározásra jutottak, ezek egyike, hogy „a parlamenti frakciónkat gyökeresen átalakítjuk, hétfőn alakul meg a frakció, vezetője Gulyás Gergely lesz.

Személyes döntéséről a pártelnök azt írta, hogy „a Fidesz KDNP lista vezetőjeként elnyert mandátumom valójában a Fidesz parlamenti mandátuma, ezért úgy döntöttem, azt vissza is adom.”

Döntését azzal indokolta, hogy rá most nem a parlamentben, hanem a nemzeti oldal újjászervezésében van szükség. Orbán Viktor bejelentette továbbá, hogy a jövő héten országos választmányi ülést tartanak, és az esedékes tisztújító kongresszust előrehozták júniusra. A politikus felidézte: „Közel négy évtizede vezettem a közösségünket, ez alatt volt részünk sikerekben és kudarcokban, választási győzelmekben és vereségekben.”

Hozzátette azonban: „Egy valami viszont nem változott, ez a tábor volt mindvégig Magyarország legegységesebb és legösszetartóbb politikai közössége, és erre az egységre Magyarországnak most is nagy szüksége lesz.”

A posztból kiderül az is, hogy az elnökség javaslatára kész folytatni a párt vezetését pártelnökeként. „Az elnökség azt javasolja, hogy a munkámat a Fidesz elnökeként folytassam, és ha a kongresszus megtisztel bizalmával, készen állok a feladatra.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Király Nóra elmondta a véleményét a Fideszről, azonnal jött a büntetés, volt, aki kezet se fogott már vele
Király Nóra szerint a Fidesz egyik vezetője nem fogott vele kezet egy jelölti meghallgatáson. A politikus korábban a párt gyűlöletkeltő kampányát bírálta és teljes megújulást sürgetett a választási vereség után.


Király Nóra állítása szerint a Fidesz egyik vezetője már kezet sem fogott vele, miután a párt csepeli képviselőjelöltje nyilvánosan bírálta a kormánypártokat a választási vereség után.

A politikus a történteket egy Facebook-posztban írta le, eszerint a keddi jelölti meghallgatás előtt hiába nyújtotta a kezét, a pártvezető inkább tüntetőleg kiment a szobából. Az esetről és a politikus véleményéről a HVG számolt be részletesen.

„A bűnöm: elmondtam a véleményemet. 24 év Fidesz tagság, kemény munka és egy megsemmisitő vereség után” – tette hozzá Király.

A politikus a választási kudarc után egyértelműen fogalmazott a párt előtt álló feladatokról és a vereség okairól. Szerinte a Tisza Pártra átszavazó korábbi Fidesz-támogatók nem meggyőződésből, hanem azért pártoltak el, mert „elegük volt a Fidesz stílusából, kampányából és viselt dolgaiból.”

Éppen ezért sürgetett teljes megújulást, mert véleménye szerint, ha minden marad a régiben, nincs esély a szavazók visszaszerzésére.

Úgy látja, „ha ugyanazokkal az emberekkel, ugyanazt az utat járjuk a következő években, akkor nincs esélyünk arra, hogy a Tiszához pártolt fideszesek visszatérjenek hozzánk”.

Király Nóra nem kímélte Orbán Viktor miniszterelnök környezetét sem. Bár a kormányfőt kivételes vezetőnek nevezte, úgy látja, hogy a körülötte lévők elzárják a valóságtól.

„Orbán Viktor egy kivételes vezető, de évek óta rossz emberekkel vette/veszi magát körül, akik buborékban tartják és elzárják a való világtól. Ezt se fogja olvasni, mert nem mutatják meg neki” – fogalmazott bejegyzésében.

A belső kritikák azután fogalmazódtak meg, hogy az április 12-i országgyűlési választáson a Tisza Párt kétharmados győzelmet aratott, a Fidesz–KDNP pedig 16 év után ellenzékbe szorult. A választás éjszakáján Orbán Viktor elismerte a vereséget és gratulált Magyar Péternek.

Király Nóra, aki a Fidesz jelöltjeként indult Csepelen, szintén nem szerzett mandátumot. A politikus a vereség után nemcsak a párt stratégiáját bírálta, hanem egy korábbi posztjában nyilvánosan bocsánatot kért a gyűlöletkeltő kampányokért is.

A mostani kézfogásos incidens után pedig egy drámai mondattal zárta gondolatait a párt jövőjéről: „Ez az a Fidesz, ez az a stílus, amin változtatni kell, különben végünk van!”

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Felfújható kutyikra 3, biciklis reklámra 11 millió – elszámolt a Kutyapárt a kampánypénzekkel
A Magyar Kétfarkú Kutyapárt részletes listán mutatta be 643,8 millió forintos kampányköltését. A pártnak vissza kell fizetnie az állami támogatást, mert a választáson nem érte el az egyszázalékos eredményt.
Fotó: Nagy Bogi - szmo.hu
2026. április 25.



Felfújható kutyikra 3 millió, biciklis hirdetésekre 11,4 millió, egy kisbuszra pedig 7 millió forint – többek között ezek a tételek szerepelnek a Magyar Kétfarkú Kutyapárt szombaton közzétett, „közérthető kampányelszámolásában”. A dokumentum szerint a párt összesen 643 853 143 forintot költött a választási kampányra. A legnagyobb, 225,277 millió forintos tételt a hirdetések és reklámok tették ki, ebből közel 80 millió ment médiatervezésre és tartalomgyártásra, 75,5 millió pedig körülbelül 22 ezer darab kartonplast táblára – írta a Telex.

A kiadások között szerepel még 40 millió forintnyi munkabér és egy majdnem 20 milliós rendezvényköltség is, amelyből a legdrágább egy 13 millió forintos, április 9-i számla volt. A pártnak az április 12-i választáson elért 1 százalék alatti eredménye miatt visszafizetésre készülnek az állami kampánytámogatásra. Bár korábban 686 millió forintról kommunikáltak, a mostani elszámolásban a 643 milliós költést részletezték. Az összeg előteremtésére indított adománygyűjtés jelenleg 121 millió forintnál jár.

„Hogy most pontosan mi fog történni, az a törvényben szereplő feltételes módú mondat és a nem létező gyakorlat miatt nem egyértelmű, de első körben a hamarosan megszülető határozat 15 napot fog adni a pártnak, hogy befizesse az összeget az államkasszába” – írták.

A párt közleménye szerint bizonytalan a helyzetük. „Ezt bármennyire is szeretnénk, nem fogjuk tudni teljesíteni, hiszen leginkább semennyi pénzünk sincs” – tették hozzá. A kampányköltségvetés 72 százaléka központi forrásokból származott, a pénz egy részét azonban nem közvetlenül kampánycélokra fordították.

A Rózsa Sándor Közpénztékozló Alapon keresztül 160 millió forintot osztottak ki pályázóknak: 100 milliót karitatív célokra, 50 milliót pedig városfejlesztési és zöldprojektekre. Az elszámolásból az is kiderül, hogy a legtöbbet egyéni választókerületi szinten Budapest 11-ben költötték, 2,8 millió forintot, ahol 823 szavazatot szereztek.

„Egy biztos: rosszul mértük fel, hogy az embereknek többre van igénye ezen a napon, mint hogy ne Orbán Viktor legyen Magyarország miniszterelnöke” – mondta Nagy Dávid, a párt lemondott pártigazgatója és listavezetője.

A választás után Nagy Dávid lemondott, Kovács Gergely társelnök viszont arról beszélt, hogy a kudarc ellenére „nulla pénzből is” folytatni fogják a munkát. A párt a visszafizetésre közösségi adománygyűjtést indított, amelynek leírásában úgy fogalmaztak: „Vagy megszűnünk, vagy nem”. Fizetésképtelenség esetén a párt ellen felszámolást kezdeményezhetnek, és mivel állításuk szerint nincsenek érdemi vagyontárgyaik, a tartozást akár a párt jelöltjein és vezetőin is követelhetik.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Vitézy Dávid a Mecsek InterCityről üzent Lázár Jánosnak: A vasútrombolás helyett a vasútfejlesztés korszaka következik
A leendő közlekedési miniszter egy bezárt vasútvonalról, a komlói emlékmenetről posztolt a közösségi oldalán. A politikus Lázár János 2023-as döntését bírálta.


Vitézy Dávid a közösségi oldalán számolt be arról, hogy a Déli pályaudvarról Dombóvárra utazik, egy emlékmenetre, amit a bezárt komlói vasútvonal emlékére szerveztek lelkes helyi civilek. A politikus szerint a vonaton utazók és a vasúti dolgozók bizalommal és tanácsokkal fogadták. „Köszönöm az utasok és vasutasok bizalmát, biztatását és tanácsait, amivel az első perctől fogadtak már ma ezen a vonaton is” – írta.

Vitézy Dávid szerint „az elmúlt évek vasútrombolásának szimbolikus pontja volt, amikor Lázár János úgy döntött: bezárja a csodálatos magyar vidék 10 vasútvonalát 2023-ban.”

Ezzel szemben állítása szerint „a Tisza-kormány választási programja világosan rögzítette: a vasúti közlekedést, a magyar vidék közlekedési lehetőségeit fejlesztenünk kell.”

Hozzátette, hogy erre a feladatra Magyar Péter kérte fel őt mint leendő miniszterelnök, és a munkát már el is kezdték.

A politikus felidézte, hogy már a vonal bezárásakor is a helyszínen volt.

„2023-ban is itt voltam az utolsó komlói vonaton, amikor a helyiek, utasok és vasutasok könnyek között búcsúztatták a vasúti közlekedést, és közösen tiltakoztunk az elhibázott döntés ellen”

– emlékezett vissza. Vitézy Dávid szerint miniszterjelöltként tudatosan választotta ezt a helyszínt első útjának. Bejegyzését azzal a kijelentéssel zárta, hogy „a vasútrombolás helyett ugyanis a vasútfejlesztés korszaka következik.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk