Szezonális és állandó diákmunka lehetőségek országszerte
Iskolapadból a munkaerőpiacra
A dolgozó diákság hazánkban sem ismeretlen fogalom, hiszen lényegében évtizedes hagyománya van a tanulók által végzett munkáknak. Hosszú ideig szinte kötelező, vagy legalábbis erősen ajánlott jelleggel zajlott a nyári munkavégzés, hiszen az akkori direktíva szerint a szabadidő leghasznosabb eltöltése maga a munka volt. A követelmények persze mára jelentős mértékben lazultak, de a lehetőség továbbra is adott.
Természetesen a diákok mindennapi feladatait sem szeretnénk alábecsülni, hiszen számukra aktuálisan ezek a legfontosabbak és ezek töltik ki életük jelentős részét. Ráadásul napjaink szociálisan is meglehetősen érzékeny és impulzív közegében nem csupán a tanulmányokkal, de a társasági élettel is folyamatos harcokat kell vívniuk, melyek már önmagukban is kellő elfoglaltságot jelentenek a fiatalok számára.
Ettől függetlenül szabadidejükben sokan választják a diákmunka lehetőségét, hiszen a tapasztalatok mellett akár tekintélyes bevételre is szert tehetnek. Az, hogy valaki szezonális vagy állandó mellékállást választ magának, abszolút saját döntés kérdése. Tény azonban, hogy a tanulók időbeosztásából fakadóan a középiskolások körében inkább a nyári, szezonális munkák nyernek, míg az egyetemi hallgatók között az állandó diákmunka is opció.
Országos lehetőségek
Bár az egyetemisták elsősorban az egyetemvárosokhoz kötődnek az év jelentős részében, talán fontos leszögezni, hogy a diákmunka lehetősége országszerte elérhető. Tény, hogy az opciók nem mindenhol ugyanolyan gazdagok és sokszínűek, mint például Budapesten vagy egy nagyobb városban, de aki dolgozni szeretne, az lényegében bárhol tud, már diákként is. A városok területén persze egészen színes felhozatalt találunk, akár állandó, akár beugró jelleggel.
A középiskolások számára adekvátabb szezonális diákmunka lehetőségek pedig olyan téren specifikusak, hogy elsősorban turisztikailag fejlettebb városokhoz, helyekhez kötődnek. Mivel a nyári munkák elsősorban a turizmust és vendéglátást érintik, az e tekintetben kiemelt helyeken számos különböző nyári diákmunka érhető el. Emellett pedig természetesen ott vannak a különböző rendezvények és fesztiválok, melyek talán a legtöbb diák számára vonzóak.

A nyári, illetve szezonális diákmunka lehetőségek tekintetében mindenképpen érdemes még megemlíteni a mezőgazdasági szektort. Mivel hazánk jelentős kiterjedésű termőterületekkel rendelkezik, a nyári betakarítások, szüretek során számos diák szorgos munkájára is szükség lehet. A turisztikához kötődő diákmunkákhoz hasonlóan ezek is egyszerűsített foglalkoztatás keretében végezhetők.
A fogalom keretrendszere
Talán a fentiekből is észlelhető, hogy a diákmunka fogalma sokkal inkább egy keretrendszert takar, semmint konkrét állásokat. Az állásportálokon is iskolaszövetkezeteknél persze számos, kifejezetten diákok számára meghirdetett állással találkozhatunk. Nehéz lenne tehát egy konkrét pozícióra határozottan kijelenteni, hogy diákmunka, habár ezek sokszor kapcsolódnak különböző háttér- és kiegészítő feladatokhoz.
A lényeg azonban mindenképpen a foglalkoztatási formán van, mely szabályozásaiban eltér a hagyományostól. Épp ezért érdemes a diákmunka kínálat átnézése előtt tájékozódni arról, hogy milyen jogok és kötelezettségek vonatkoznak a fiatal dolgozókra illetve, hogy milyen feltételek mentén állhatnak munkába. E tekintetben a legfontosabb talán a korhatár, hiszen a gyermekmunka és diákmunka nagyon nem ugyanaz.
A diákmunka esetében fenn kell állnia valamilyen tanulói jogviszonynak, hiszen csak így érvényesíthetők a vonatkozó szabályok. A munkavégzés alsó korhatára 15 év, de ebben a korban csak szezonális, szünidei munkavégzésre van lehetőség, ehhez pedig szülői beleegyezés szükséges. 16 éves kortól a szezonalitásra vonatkozó korlátozás megszűnik ugyan, de az engedélyre vonatkozó nem. A legegyszerűbb dolga pedig az egyetemi hallgatóknak van, akik gyakorlatilag korlátozás nélkül vállalhatnak diákmunkát.