ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

"Semmi felesleges holmit nem pakolunk az iskolatáskába!" – de akkor mi legyen benne?

'Valahogy a gyerekeim által elképzelt alapfelszerelés (fél kiló kő, fél kiló gesztenye, két Pókember, három csillámpóni, három-négy rohadt banán/szendvics stb.) nyomokban sem hasonlít arra, amely az én gondolataimban él.'
R. Fonyó Barbara írása a Mom With Five blogon, Fotók: Pixabay - szmo.hu
2018. szeptember 03.



A Mom With Five blog sokkal több egy ötgyerekes édesanya egyszerű naplójánál, egy valóságos családi magazin. R. Fonyó Barbara végzettségét tekintve történész-egyiptológus, de az egyetem elvégzése után – némi kitérőtől eltekintve – külpolitikai újságíróként dolgozott a Magyar Távirati Irodánál. 2002 óta háztartásbeliként, főállású anyaként éli a mindennapjait öt gyerek (4 fiú és egy lány) édesanyjaként.

Barbara posztjai középpontjában a család áll, a gyerekei, a velük átélt élmények, a gyereknevelés során szerzett tapasztalatok, kudarcok. Írásaiban azt szeretné megmutatni, hogy gyerekekkel élni nem mindig rózsaszín, habos-babos tündérmese, néha kifejezetten nehéz, de ennek ellenére minden pillanatáért megéri csinálni, küzdeni, erőn felül teljesíteni.

Az iskolatáskával kapcsolatos elhatározásom egy listával kezdődött nyolc évvel ezelőtt. A tanszerlistával.

És a szívszélhűdéssel, amit akkor kaptam, amikor a papírboltban a papírra vetett betűk hirtelen valósággá váltak és kéthegynyi kupacként tornyosultak előttem, amelyeket csak nagy nehézségek árán tudtam a kassza felé rugdosni, ráadásként a kezembe tartott iskolatáska ránézésre maximum a negyedét lett volna képes befogadni a kiválasztott cuccoknak. Vagy még azt sem. Pedig a legnagyobbat választottam. Kétszer is leellenőriztem. És akkor hol voltak még a tankönyvek?!

Az évek előrehaladtával és a gyerekeim számának növekedésével azonban rájöttem, hogy az iskolai tanszerlista esetében is megállja a helyét a mondás, miszerint: a fele sem igaz. Vagy, hogy nem eszik olyan forrón a kását. Kinek melyik szimpatikus. Így aztán Nagylánynál már rutinos mozdulattal húztam ki a listán szereplő tételek felét – Középsőnél meg még annál is többet, Négyesnél meg már listám se volt, a kezemet a rutin vezette – és ennek következtében egy szemernyi kétségem sem volt afelől, hogy az utolsó színesnek is lesz helye a táskában... a három napig aszalt uzsonnával együtt.

Pedig a táska mérete nem változott. Isten bizony. Főleg azért nem, mert egymástól örökölték. (Erről még később...)

Persze a lista a végtelenségig nem volt minimalizálható – bár a gyerekeim nagyon örültek volna neki, ha lista hiányában az iskola is bezárt volna -, mert hát vannak alaptételek, amelyek egyetlen iskolatáskából sem hiányozhatnak (a füzeteken, írószereken és tankönyveken kívül), mondhatni bérelt helyük van a felszerelések sorában.

Mi van az iskolatáskában?

Amit belerakunk. Vagy amit nem hagyunk ki belőle. Vagyis a gyerek. Mert az iskola mégiscsak az ő feladata, ergo a bepakolás is. De valahogy a gyerekeim által elképzelt alapfelszerelés (fél kiló kő, fél kiló gesztenye, két Pókember, három csillámpóni, három-négy rohadt banán/szendvics stb.) nyomokban sem hasonlít arra, amely az én gondolataimban él.

Mivel a gyerekeim is és én is eléggé ragaszkodunk az elképzeléseinkhez úgy általában, ezért az iskolatáska tartalmát illetően kompromisszumot kötöttünk: én a minimálisra szorítom az iskolai alapfelszerelést, ők pedig kétnaponta felülvizsgálják a táska kincseit és két maroknál többet soha nem hordoznak magunknál.

#Iskolatáska

Az origo. Évek óta tudjuk, hogy a jó iskolatáska ergonómikus, könnyű, kíméli a gyerek gerincét, könnyen a viselője testéhez, magasságához igazítható. Ami viszont nem ennyire evidens az az, hogy milyen csatja van. Mert az romlik el a legkönnyebben. És el is fog romlani. Lehet, hogy nem egy év alatt, de a második év már necces lehet, miközben a táska még tart. Bőven tart, mert tartósat és minőségit választottunk.

Nagyfiú iskolatáskáját nyolc éve vettem meg. Most Négyes hordja. Szerkezetileg semmi probléma nincs vele, kopás se nagyon látszik rajta, de a csatot már csak többszöri próbálkozásra lehet becsukni. És ahhoz is két ember kell. Legalább. De legalább építjük a közösséget. Mert a közös erőfeszítés összehozza az embereket. Ha tudtam volna, hogy ehhez elég egy kicsit meglazult csatt egy iskolatáskán, nem fektetek annyi energiát a családi nyaralások megszervezésébe...

Szóval az a fránya csat. Mert persze gondos szülőként mindenre gondolunk a táska kiválasztásánál, de a nagy válogatásban talán eszünkbe se jut, hogy ezt a pici alkatrészt fogja a legtöbbet használni a gyerekünk. Erre pedig már a táskagyártók is rájöttek. A mágneses Fidlock zárszerkezet pedig sokáig bírja. Igaz csapatépítésre nem jó. De ne legyünk telhetetlenek.

#Tolltartó

A rendezett iskolatáska egyik legfőbb biztosítéka a tolltartó. Már, ha használja a gyerek. Mert persze dísznek is tök szuper, hiszen dízájnosabbnál dízájnosabb darabokat lehet már kapni, de mégiscsak az a jobb, ha használja is a tulajdonosa. Ehhez pedig jót és jól kell választani, aztán meg el kell tudni engedni, amikor már nem kell. Mert el fog jönni az az idő is.

A tolltartó evolúció a többszintes és/vagy kihajthatós daraboknál kezdődik.

Én nagyon sokáig ellenálltam ezeknek azon egyszerű oknál fogva, hogy nagyok. És akkor hogy férnek majd el a táskában?! És hogy fér melléjük a többi holmi? De az igazság az, hogy első és második osztályban alig kerül melléjük valami más és ilyenkor tényleg az átláthatóság a legfontosabb, hogy könnyen és gyorsan meg lehessen találni a kérdéses íróeszközt és ne a dzsumbujban kelljen vadászni rá. Utána meg úgyis szintet ugrunk. Tolltartószintet is.

A nagyon rendezett és a bedobálós, valamint az egyáltalán-nem-kell-már-tolltartó korszak közötti átmenti időszak ideális jelöltje az egyrekeszes, nagy tolltartó, amelyben a bedobálós rész mellett van egy cipzáras belső zseb a vonalzónak/kis cetliknek – amelyek persze csak akkor kerülnek elő, amikor már rég aktualitásukat vesztették, de legalább el nem vesztek – és egy gumis kialakítású rész, ahova a leggyakrabban használt VIP (grafit, toll, fő színes) darabokat rendezhetjük.

Ennek a kreatív változata a feltekerhető, minimalista változata a hengeres, kibővített változata pedig a duplacipzáras tolltartó. A táska mélyére bevágott egy szem – nem fogó – toll pedig a kamaszos verzió. Még szerencse, hogy nálunk mindig van segítség az ugyanazon intézménybe járó kisebb testvérek személyében. Akiknek még van tolltartójuk... és íróeszközeik. Több is. Amiből kölcsön tudnak adni.

#Tornazsák

Nagyon sokféle iskolafelszerelés megfordult már a kezeim között az elmúlt évek alatt, de hogy a legtöbb problémát majd a megfelelő tornazsák felkutatás fogja jelenti, na azt soha nem gondoltam volna. Hogyan is gondoltam volna, amikor a tornazsáknak nem kell millió egy szempontnak megfelelni, mint például az iskolatáskának, elég, ha stapabíró és kellően nagy. Mondom, kellően nagy.

Na. Ez volt a probléma. Mert, amíg kicsi az ember gyereke, addig elég a hagyományos méretű tornazsák, amelyben a legtöbb készítő gondolkozik. De amikor a gyerek lába elhagyja a negyvenes tartományt és hozzá társul a magassága is, akkor szülő legyen a talpán, aki beszuszakol egy pár, minimum 42-es tornacipőt, egy rövidnadrágot, egy pólót, egy gyorsan száradó törölközőt, téli időszakban pedig pluszba még egy hosszúnadrágot és egy pulcsit is egy 32×42 cm-es zsákba.

És persze közben tudjuk, hogy nem lenne szerencsés, ha a gyereknek az iskolatáskája mellett egy komplett edzőtáskát is magával kellene még cipelnie a suliba. Megoldás? Tinédzser sportzsák már első osztálytól. Úgyis minden vágyuk, hogy nagyobbaknak tűnjenek. Engem meg nem kérdez senki. Néhány centi itt, néhány centi ott, miközben a fazon és a strapabíró faktor nem változik.

#Uzsonnatartó

Őszinte leszek. Ezen a ponton már többször elbuktam. Mert mindegyik gyerekemnek más jön be. Így aztán próbáltunk már mindent az egyszerű szalvétától a szalvétának látszó viaszos vászonon át a tartós műanyag dobozig. De a tökéletes megoldásra ezidáig még nem találtam rá. Mert mindegyikkel, illetve egyikkel sem voltam teljesen elégedett. Ettől független mindegyiket használjuk, csak más-más életkorban.

Tapasztalataim szerint kisiskolásoknak az erős tartású doboz a legcélravezetőbb. Nem csuklik, nem nyeklik, egyszerűen nyílik és csukódik. Az iskolakezdés, a beszokás, a megszokás, az alkalmazkodás az iskolai közeghez, elvárásokhoz ebben a korban épp elég kihívás, nincs szükség további bonyodalmakra. Amire pedig elcsendesedik a zavaros víz, addigra az uzsonnás doboz is eltűnik. Vagy előbb. Utána aztán jöhetnek az alternatív változatok. De illúzióink azért ne nagyon legyenek. Mert azok is el fognak tűnni. Előbb, mint hinnénk.

#Palack

Mit is mondhatnék? Párba lehetne kötni az uzsonnásdobozzal. Az eltűnési tendenciát figyelembe véve mindenképpen. Csak itt az alternatíva a PET palack. Ezt figyelembe véve legszívesebben egyszerűen poharakat küldenék a gyerekeimmel az iskolába, de tudom, hogy akkor még annyit sem innának, amennyit akkor isznak, ha palack van náluk. És az sem számottevő. Pedig létszükséglet. Így aztán megveszem. Ők meg elhagyják. De az illúzió legalább megvan. Hogy én mindent megtettem a kellő folyadékfogyasztás érdekében.

És ha már megveszem, akkor nagyot veszek, meg BPA-menteset – mert Makk Marci óta tudjuk, hogy fő az egészség – és persze biztonsági kupakosat, olyat, ami a kisebbeknek elég bonyolult ahhoz, hogy inkább lecsavarják a palack tetejét, sem mint hogy kinyissák, mert akkor kisebb az esély, hogy elfelejtsék visszapattintani, visszatolni, eltekerni stb. A lecsavarozott kupak mindezekkel szemben ugyanis szembetűnő. Nagyon szembetűnő. A tanító néninek mindenképpen.

#Dosszié/füzetbox

A poszt elején azt mondtam, hogy semmi felesleges holmit nem pakolunk az iskolatáskába. Akkor hogy jönnek ide a dossziék meg a füzetboxok? Mert, ha van felesleges dolog, akkor ezeket nyugodtan tekinthetnénk annak, hiszen csak újabb bigyók meg izék, amelyek csak a helyet foglalják, a gyerek meg úgysem használja őket. Ez alapjában véve így is van.

Vagyis volt. Mert a gyerekeimnek az elmúlt évek során egyre több olyan órán volt szerencséjük részt venni, amelyeken nem tankönyvből tanultak, hanem a tanár által fénymásolt lapokról. Egyrészről ez nagyon örvendetes, mert végre megvalósul a differenciált oktatás, másrészről teljesen más megközelítést kíván például tanfelszerelésileg. Már alsó tagozatban is.

Na itt jönnek a képbe a dossziék, füzetboxok. Mert valahol gyűjteni kell az A4-es fénymásolt lapokat az iskolában (dosszié). Otthon meg jó lenne témakörönként, tantárgyanként szétválogatni, sőt esetleg valami időrendi sorrend szerint tárolni őket… lehetőleg tartósan (füzetbox). Na persze nem az örökkévalóságnak, csak a következő nagyszabású alaptanterv módosításig. De addig mindenképp!

Az iskolatáska tartalmára vonatkozóan természetesen nincsenek általános érvényű igazságok. Én sem tartom a markomban a bölcsek kövét, próbálok mindig a felmerülő igényekhez alkalmazkodni. De hiszem, hogy vannak olyan alapfelszerelések, amelyek nélkül bár nagyszerűen el lehet lenni, de meglétük mégiscsak hozzájárulhat a stresszmentes(ebb) iskolai léthez, amely gyerekeink számára az új világ kapujában valóságos kincset ér.

Ha tetszett, amit olvastál, iratkozz fel a hírlevélre, vagy csatlakozz a blog Facebook oldalához és a Mom With Five – Pont jó szülők vagyunk! csoporthoz, ahol egy szuper közösség mellett bepillantást nyerhetsz egy nem mindennapi, ötgyerekes család életébe is!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Készpénzfelvétel horroráron: évi 100 ezer forint felett az átlagbér költsége
És ha valaki igazán körültekintő, még a „pénzügyi rezsicsökkentést” is kihasználja, akkor is kábé ennek a felét kell kifizetnie.


Képzeljük el, hogy az átlagbért egyszerűen ATM-ből akarjuk kivenni. Az Azénpénzem.hu szerint ennek az éves költsége könnyedén meghaladja a 100 ezer forintot. És ha valaki igazán körültekintő, még a „pénzügyi rezsicsökkentést” is kihasználja, akkor is kábé ennek a felét kell kifizetnie.

A parlament 2013 novemberében fogadta el a „pénzügyi rezsicsökkentés” szabályait. 2014 februárja óta vehetnek fel banki ügyfelek díjmentesen havi 150 ezer forintot, legfeljebb két részletben. Az ötlet az volt, hogy csökkentsék a tranzakciós illeték költségeit, amit a kormány vezetett be. De nézzük meg, hol is tartunk most.

Az ingyenes készpénzfelvétel összege bevezetésekor éppen az akkori átlagkeresetnek felelt meg, ami 2013-ban 151118 forint volt a KSH adatai szerint. Azonban az idei első negyedévben az átlagkereset kedvezmények nélkül 414,3 ezer, kedvezményekkel 428,8 ezer forint. A medián érték pedig épp csak 500 ezer forint alatt van.

A portál számításai szerint, ha valaki az átlagbért ATM-ből veszi fel, annak havonta átlagosan 8,6 ezer forintot kell kifizetnie. Így a költsége évente meghaladja a 100 ezer forintot. Ha még a „pénzügyi rezsicsökkentést” is figyelembe vesszük, akkor is havonta majdnem 4000 forintot kell fizetni a készpénzért. És ez csak akkor igaz, ha az illető mindig a legkedvezőbb megoldást választja, vagyis a bank saját ATM-jét használja. Így is évente közel 50 ezer forintra rúg a költség.

A költségek között még nem is szerepel a számla havi díja és a kártya költsége, amelyek egyre magasabbak. Rossz taktika, ha valaki mindig csak a szükséges készpénzt veszi fel az ATM-ből.

Több bank minimum vagy fix díjat alkalmaz. Például az OTP idegen ATM használatáért 1581 forintot számláz. Ha valaki 10 ezer forintot vesz fel, a költsége majdnem 16 százalék. A Raiffeisen Mindennapok számláját használóknak még saját ATM esetében is 8,8 százalék, a CIB-nél pedig 12,2 százalék. Minél nagyobb összeget veszünk fel, annál kisebb a költséghányad, de még így is jelentős összegekről beszélünk.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Minden hatodik örökbeadott magyar gyerek külföldre került tavaly – főleg Olaszországba, Spanyolországba, az Egyesült Államokba és Hollandiába viszik őket
A Hintalovon Alapítvány alapítója szerint még az örökbeadott gyerekek nyomonkövetésére sincs kapacitása a gyermekvédelmi rendszernek.


Minden hatodik örökbeadott magyar gyerek külföldre került tavaly – erről a Hintalovon Alapítvány vezetője beszélt az RTL Híradójának. Vannak olyan Borsod megyei nevelőszülők, akiktől már hat gyerek került Olaszországba. A minisztérium szerint kizárólag olyan gyerekek kerülhetnek külföldre, akiket Magyarországon nem sikerült örökbe adni. Leginkább Olaszországba, Spanyolországba, az Egyesült Államokba és Hollandiába viszik őket.

A csatornának nyilatkozott egy nő, aki már hat gyerek nevelőszülője volt. Elmesélte, hogy egy testvérpár, egy 10 éves lány és egy 8 éves fiú azután került tőlük olaszországi örökbefogadókhoz, hogy nyolc éven át nevelték őket. Két kislányt szintén Olaszországba vittek volna tőlük, végül ők maradhattak.

„Állítólag a gyerekek bántalmazásnak lettek kitéve és kérték a gyerekek hogy szeretnének visszajönni ide a mi családunkhoz, nem akarnak elmenni az olasz házaspárral” – mesélte az arca kitakarását kérő nő.

A Hintalovon Alapítvány adatai szerint Magyarországon egyre kevesebb gyereket adnak örökbe, tavaly 984-et, közülük viszont minden hatodik gyereket külföldre. Most nagyjából 1900 gyerek vár örökbefogadásra. Közülük 650 már elmúlt 10 éves.

„Akik 10 évestől idősebbek, rosszak az esélyek, és a fogyatékosság, sajátos nevelési igény és az etnikai hovatartozás miatt is mondhatja azt egy pár, hogy ők nem szeretnék ezt a gyereket választani”

– mondta el a csatornának Gyurkó Szilvia, az alapítvány vezetője.

Az alapítványnak korábban több olyan ügye is volt, amikor külföldiek prostitúcióra vagy munkára kényszerítették a Magyarországról örökbefogadott gyerekeket. Miközben Gyurkó Szilvia szerint még a magyar örökbefogadások nyomonkövetésére sincs elég kapacitása a gyermekvédelmi rendszernek.

„Ez egy iszonyatosan fontos kérdés, hogy a rendszernek van-e ideje, lehetősége a külföldre örökbe adott gyerekeknek utánkövetést csinálni, és a sorsát nyomon követni adott esetben, ha kiderül, hogy az örökbefogadás nem a családba megérkezés szándékával, hanem a kihasználás kizsákmányolás szándékával történt” – tette hozzá a szakember.

A Kulturális és Innovációs Minisztérium sajtóosztályától kérdéseinkre azt írták, külföldre kizárólag olyan gyermekek kerülhetnek, akiknél a belföldi örökbefogadás nem járt eredménnyel és ez a jövőben sem várható. Hozzátették, hogy a legtöbb gyereket Olaszországba, Spanyolországba, az Egyesült Államokba és Hollandiába adják örökbe.

Az RTL riportja a magyarországi örökbefogadásról

Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Elbúcsúzhatunk a repterek leghülyébb szabályozásától? Budapesten is tesztelik az új módszert
Ha minden jól megy, hamarosan újra vihetünk fel saját folyadékot a repülőkre, nem néznek majd terroristának fél liter málnaszörpért.


2021 óta az egyik skóciai repülőtéren már nem kell kidobni a 100 milliliternél nagyobb mennyiségű folyadékot tartalmazó palackokat a biztonsági ellenőrzőpont előtt. Ennek oka, hogy nagy felbontású CT-szkennerek segítségével meg tudják állapítani, hogy az utasoknál lévő palackok tartalma veszélyes-e vagy sem – számolt be róla az RTL Híradója.

A riport szerint az egy deciliternél nagyobb mennyiségű italok és más folyadékok repülőtéri beléptetésének tilalmát egy 2006-os terrorfenyegetés miatt vezették be.

Azóta azonban már évek óta feloldották ezt az amszterdami terminálon is, ahol szintén ilyen berendezéseket használnak.

A Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér tájékoztatása szerint Magyarországon is teszteltek már CT-szkennert, azonban ezt elsőként az egyes terminál újranyitásakor fogják üzembe helyezni. A repteret üzemeltető Budapest Airport Zrt. munkatársa pontos választ ugyanakkor nem adott arra, hogy mikor várható a terminál újranyitása, mivel jelenleg a működéshez szükséges engedélyek beszerzése folyik.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
Te tudod, hová folyik el a pénzed? Utánajártunk, mit tehetsz ellene
Vencel kollégánk gyakran szembesül azzal, hogy amikor épp nagyobb összegeket kellene kipengetnie, például fesztiválbérletre, kevesebb pénz van a számláján, mint gondolta. Kiderítette, hogyan tudná ezt elkerülni.


Vencel nagyon szeret fesztiválokra járni, de minden évben azzal találja szemben magát, hogy mikor előre megvenné a még épp kedvező árú bérleteket, alig marad rá pénze, aztán ha később eljut a fesztiválokra, ott is az az érzése támad, mintha lyukas lenne a pénztárcája.

Ez talán nem egyedi eset ez, amikor úgy fizetünk valamiért, hogy nem vagyunk tisztában azzal, hogy pontosan mennyit is költöttünk el. És biztos másokban is megfogalmazódott már a kérdés:

Na de hová folyik el a pénzem?

Vencelt is ez foglalkoztatta, ezért kereste fel az OTP Bank szakértőjét, Kökény Dávidot és utánajárt, miért mindig olyan későn realizálja a kiadásait, és mit lehet ez ellen tenni.

NÉZD MEG VIDEÓNKAT, HOGY MEGTUDD, MIT TANÁCSOL A SZAKÉRTŐ, HA ÚGY ÉRZED, ELFOLYIK A PÉNZED!

Az első fontos lépés annak érdekében, hogy figyeljünk a kiadásainkra, a mobilbank használata, azon belül is a költések és azok kategorizálása. Vencel például a videóvágó programokkal és a streaming szolgáltatókkal van bajban, hiszen számos ilyen oldalra előfizetett, gyakran elfelejti lemondani a szolgáltatást, amikor már nem használja őket. Nála az így elfolyt pénzösszeg havi 30 ezer forint, ami Dávid szerint is nagy mennyiség. Persze a kiesett pénz csak akkor tűnik fel, amikor már „nagy a baj”, és egy nagyobb összegű kiadásra kerülne sor – például fesztiválbérletet kellene venni.

Ha szeretnénk megtudni, hogy mégis mire költünk egy adott hónapban nagyobb összeget, mint kellene, akkor nézzük meg a mobilbankban a kategóriákba rendezett költéseinket

- könnyen lehet, hogy meglepetés ér majd minket. Vencel is így döbbent rá, hogy túl nagy összegért tart fenn streaming előfizetéseket. A szakértő azt mondja, ha 3 Ft bevételünk van, abból egyet tegyünk félre, egyet szánjunk a megélhetésre, egyet pedig a személyes fejlődésünkre. Ez a szemléltetés jó alap lehet arra, hogy lássuk, a költéseink pontos lekövetése igenis segíthet tisztábban látni és spórolni.

Ez utóbbira,

a spórolásra is van lehetőség a moduláris, azaz rugalmasan alakítható számlacsomaggal.

Dávid kifejti, hogy az emberek 50%-a van hasonló helyzetben, mint Vencel, aki nincs tisztában sem a költéseivel, sem a számlacsomagjának tulajdonságaival.

„Általában három tételből áll a bankszámla költsége: a készpénzfelvételi, a számlavezetési, és az éves bankkártyadíj” – mondja a szakértő.

Az OTP moduláris számlacsomagjai pont arra nyújtanak megoldást, hogy a Vencelhez hasonló ügyfeleknek ne kelljen hosszú szerződési feltételeket átnézni, hanem egyszerűen spóroljanak meg releváns összegeket.

A Persely funkció célalapú megtakarítással öt célt is be lehet állítani, így havonta kisebb összegeket félre lehet tenni bizonyos határidőre, ráadásul ezt automatikusan elvégzi helyettünk a mobilbank.

Az összegekhez, ha szükséges, bármikor hozzá lehet nyúlni.

Vencel tehát még bőven meg tudja akadályozni, hogy a nyáron befürödjön a fesztiválokkal. Egyrészt a mobilbank tudatos használatával és a kiadásainak figyelésével is tud spórolni, de számos lehetőségből tud választani a moduláris számlacsomagjának összeállításához. Kezdheti rögtön például a streamingre elrepülő összegek félretételével.

Nálad vajon mik lennének azok a költések, amikre érdemes lenne jobban odafigyelned?

Neked van már moduláris számlacsomagod az OTP-nél?

Az OTP Bank minden ügyfele számára megteremttette a lehetőséget, hogy megtalálja a hozzá, valamint az élethelyzetéhez, körülményeihez leginkább illő számlacsomagot. Az új ajánlatok felépítésével az ügyfelek ruhák méretezéséhez hasonlóan Pályakezdő (XS), Bázis - S, - M, - L és Prémium Next (XL) számlacsomag ajánlatok közül választhatnak, melyek feltételei és szolgáltatásai is eltérnek. A fix havi összegű számlacsomagopciók közül az ügyintézők segítenek megtalálni azt, ami a leginkább illik az egyes ügyfelek életmódjához és bankszámlahasználati szokásaihoz.

A tájékoztatás nem teljes körű és nem minősül ajánlattételnek. A Bank a kondíciók módosításának jogát fenntartja. További részletekről kérjük, tájékozódj az OTP Bank bankfiókjaiban és honlapján (www.otpbank.hu) közzétett üzletszabályzatokból és hirdetményekből.

A cikk az OTP Bank támogatásával készült.

Link másolása
KÖVESS MINKET: