A Rovatból

13 egyszerű trükk, hogy ne legyél agyatlan mobilzombi

És ne válj ön- és közveszélyessé.
SzE, Fotó: Pixabay - szmo.hu
2018. március 21.


Link másolása

Te is ismersz olyan embereket, akik - bármilyen napszakban vagy helyen is látod őket - szinte folyamatosan a telefonjukat bújják? Akik állandóan lehajtott fejjel közlekednek az utcán, és nekiütköznek a járókelőknek, mert csak a mobiljuk képernyőjére figyelnek? Akik MINDEN hívást fogadnak, mindig, még a moziban is, és beleharsogják a fimbe, hogy "Most nem tudok beszélni, moziban vagyok??

És olyan ismerősöd is van, aki képtelen akár csak egy órát is úgy együtt tölteni a barátaikkal, hogy arról ne posztoljanak, hogy közben ne az Instagramot, Facebookot figyeljék? Aki munka közben is a közösségi oldalakon lóg? Aki a 3 órás vonatutat végigbeszéli meg végigvihogja telefonon, és t..ik rá, mennyire zavar ez másokat?

Esetleg pont te szoktál így viselkedni?

Azokat, akik ki sem látszanak a telefonjukból, mobilzombiknak is nevezik, és valódi problémát jelentenek a többiek és saját maguk számára is.

Ez ugyanis egyfajta függőség, olyan, mint az alkoholizmus vagy az online szerencsejáték.

Hihetetlenül sok időt lehet vele elfecsérelni, anélkül, hogy bármilyen haszna lenne. Most nem azokról beszélünk, akiknek a social media a munkájuk része - bár ők is tartanak és tarthatnak is szünetet, elehetnek szabadságra - , hanem azokról, akik tényleg képtelenek napokra vagy akár hetekre leszakadni a mobiljukról.

Adunk néhány tippet ahhoz, hogyan kapcsolj és kapcsolódj ki, és hogyan ne válj függővé.

1. Családi eseményeken és közös étkezésekkor ne használd

Legalább amíg esztek, amíg beszélgettek, amíg felköszöntitek egymást, addig elő se vedd a telefont. Ha valakit a családból zavar, akkor ne telefonálj, ne csetelj, ne az ebédet vagy a családot fotózd és tedd "Insta-sztárrá", inkább figyelj a többiekre, és kapcsolódj be a társalgásba.

Ennek a legdurvább válfaja - megtörtént eset, szem- és fültanúja voltam -, amikor valaki a saját nagyapja temetésén bonyolított telefonos üzleti megbeszélést, amíg papa földi maradványait kísértük a ravatalozóból a sírhoz.

2. Találj ki magadnak olyan programokat, amelyekhez NEM KELL TELEFON

Kinyílik a világ, ha

3. Éjszakára kapcsold ki

Ne zavarjon, hogy villog vagy zizeg, amikor új értesítés jön.

4. Sötétben ne mobilozz,

mert tönkremegy a szemed. Ez nem vicc.

5. Iktass be szüneteket!

Ha már egy-másfél órája Instázol, Facebookozol, chatelsz, állj fel, mozogj, nézz fel a kijelzőből, mozgasd meg a végtagjaidat, a nyakadat. A legjobb, ha félóránként 5-10 perces szüneteket tartasz.

6. Hosszú utazásra készülj fel, hogy ne unatkozz

Vigyél magaddal könyvet - a könyvtár kevesebbe kerül, mintha újonnan vásárolsz meg mindent -, újságot, hallgass zenét fülessel, vigyél magaddal tanulnivalót, házit, amit megcsinálhatsz. Vagy bámulj ki az ablakon. Horgolj, köss, fejts keresztrejtvényt. Beszélgess az útitársaiddal, ha nem ellenszenvesek - ebből egészen jó dolgok is kisülnek, haverkodás, randi, szerelem, izgalmas történetek.

7. Ne legyél mindig, mindenkinek a nap 24 órájában elérhető

Nyugodtan "eltűnhetsz" pár napra vagy egy-egy hétre, sokkal izgibb leszel mindenki számára, mintha naponta 5 posztot kinyomsz arról, hogy éppen mit csinálsz, vagy ha minden a te kommentjeiddel van tele.

8. Csinálj mobilmentes napokat,

legyél kicsit "absztinens".

9. Ne használj mindig, mindenhez okostelefont,

próbálj meg séróból megoldani helyzeteket, tanulj meg tájékozódni, keress offline forrásokat, gondolkodj egy-egy probléma megoldásán ahelyett, hogy automatikusan beírnád a keresőbe vagy kiírnád a Facebookra.

10. Nem muszáj ám állandóan használni a messengert meg a vibert csak azért, mert VAN

És nem kell azonnal reagálnod bárki üzenetére, amikor éppen mással vagy elfoglalva.

10. A suliban az órán vagy munka közben ELŐ SE VEDD

Koncentrálj az órádra vagy a melóra, amiért a fizetésedet kapod. Ha social mediával kapcsolatos a munkád, az más, de akkor se a haverjaiddal hülyülj egész nap, hanem végezd el azt feladatot, amivel megbíztak, fejezd be a munkát, és majd utána ökörködhettek.

Borzalmas, amikor határidőre meg kell csinálni valamit, a kollégád meg ahelyett, hogy dolgozna, vinnyogva röhögcsél az asztalnál gifeket küldözgetve vagy Élete Nagy Bölcsességeit posztolja félóránként, esetleg éppen szétszpemmeli az oldalakat a kommentjeivel, mert azt hiszi, neki mindenhez hozzá kell szólnia.

11. Vezetés közben soha ne használd,

ha nem akarsz meghalni vagy másokat megölni. Ezen a videón egy lány mondja el, mi történt vele és a családjával emiatt.

Egy komment a videó alatt - azt ugye megérted, milyen indulat vezette azt akit írta, és miért ennyire dühös? "K.va nagy probléma van, ha valakinek ez kell ahhoz, hogy felismerje, mekkora felelőtlen barom. Persze jobb később, mint soha."

12. Nem kötelező még az e-maileket is a telefonodra letölteni,

csak azért, mert lehetőséged van rá. Ez inkább azoknak fontos, akik sokat utaznak, sok helyen megfordulnak, ügyfelekhez járnak, és jó, ha 2 meeting között meg tudják nézni a leveleiket. Illetve akkor hasznos, ha nincsen pénzed számítógépre, de fontos, hogy megnézhesd a postafiókodat.

Ne akarj mindent dokumentálni telefonnal

Csak élvezd a pillanatot, a látványt. A koncerten add át magad a hangulatnak és a zenének ahelyett, hogy végig azon görcsölnél, mikor tudsz jó szelfit/koncertfotót csinálni, vagy olyan élő közvetítést közzétenni, amit sokan lájkolnak. Szerezz élményeket.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Kilométeres sor állt a Primark előtt a nyitáskor, órákat várhattak azok, akik be akartak menni
A videót készítő kollégánk gyakorlatilag félig bejárta a plázát, mire a sor elejére ért.

Link másolása

Szó szerint kilométeres volt a sor, hosszan kígyózott a Primark bejáratától végig az Aréna Plazán keresztül, százak voltak kíváncsiak arra, hogy milyen az ír ruhadiszkont olcsó, de relatíve minőségi árukínálata.

A végeláthatatlan sor mellett videózott kollégánk, aki gyakorlatilag félig bejárta a plázát, mire a sor elejére ért:

@szeretlekmagyarorszag.hu

Káosz nagy sorok a Primark magyar nyitásán ♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
ÉLET-STÍLUS
Itt a nagy összehasonlítás: kiderült, hogy a Balatonon vagy az Adrián olcsóbb-e a nyaralás idén
A Növekedés.hu és a Pannon Egyetem összevetéséből az jól látszik, nem mindegy, hogy hányan utaznak, és milyen típusú szálláshelyet választanak.

Link másolása

A nyár láthatáron lévő beköszöntével ismét táptalajt kapott a régi kérdés: vajon a szomszédos Horvátországban vagy Magyarországon olcsóbb a nyaralás? Ezúttal a Növekedés.hu oldal mutatott egy összehasonlítást a Balaton és az Adriai-tenger partjának árairól.

A Pannon Egyetem Turizmus Intézeti Tanszéke alaposan utánajárt, hogy melyik az olcsóbb nyaralási lehetőség. Elemzésük során 7 éjszakás nyaralást vettek alapul mindkét helyszínen, párok és négytagú családok esetében is.

A kutatás során a szálláshelyeket egy júniusi, egy júliusi és egy augusztusi időpontban vizsgálták, a booking.com és a szállás.hu adatbázisait felhasználva. A legnépszerűbb balatoni városokat hasonlították össze a minimum 40 ezer magyar vendégéjszakát realizáló horvát tengerparti úti célokkal. Számoltak a közlekedéssel, szállással (szálloda, apartman, kemping), étkezéssel és látnivalókkal is.

Önmagában nem meglepő, hogy a Balaton idén is olcsóbbnak bizonyult, de a szakértők egészen jelentős árkülönbségeket találtak.

Párok esetében egy szállás Horvátországban 500-970 ezer forint között mozog, míg a Balatonnál ugyanezen kategóriák 470-685 ezer forint között alakulnak. Négytagú családoknál a különbség kisebb: Horvátországban 600 ezer-1,8 millió forint, a Balatonnál 630 ezer-1,18 millió forint.

A családi nyaralás legolcsóbb kategóriájában (kemping önellátással) a horvát nyaralás 25 ezer forinttal olcsóbb, de az önellátó apartmanok 30 ezer forinttal drágábbak az Adrián, a félpanziós szállodák pedig 235 ezer forinttal kerülnek többe.

A Pannon Egyetem kutatói mellett a Növekedés.hu is alaposan kielemezte a különbségeket.

A Balatonnál Siófokot választották úticélnak, vízparti szállásra és minimum 8 csillagos vendégértékelésre szűrtek. A legolcsóbb, modern apartman 226 690 forintba kerül hat éjszakára. Horvátországban Abbáziára kerestek rá ugyanezekkel a paraméterekkel, és egy tágasabb, de ódivatúbb szálláshelyet találtak 231 315 forintért, jelentős eltérés nélkül.

Az étkezés árát is figyelembe vették. Az Adriasunrise.hu szerint Horvátországban érdemes frissen vásárolni, mivel az élelmiszerárak hasonlóak itthon és ott. Például 1 kiló krumpli 430 forint Horvátországban, itthon 407 forint. Az alma 270 forint az Adrián, nálunk 399 forint. A paradicsom 740 forint Horvátországban, itthon 599 forint. A karaj 1850 forint az Adrián, míg nálunk 1599 forintot kell érte fizetni. A tálcás csirkecomb 1650 forint Horvátországban, míg itthon 1219 forintért juthatunk hozzá.

A Balatonnál a strandételek, mint a lángos, tovább drágultak: a sima lángos 1000 forint, sajtos-tejfölös 1900 forint. A horvát strandokon a népszerű csevap 6,5 eurótól indul.

Az üzemanyagárak nem mutatnak jelentős különbséget: Magyarországon a 95-ös benzin átlagára 604 forint, Horvátországban 625 forint.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Megérkezett a Primark, Európa kedvenc diszkont divatboltja Budapestre
Primark megnyitotta kapuit Budapesten, az Aréna Mallban, és máris hatalmas érdeklődés övezi. Az olcsó, de minőségi ruháiról ismert üzletlánc új színt hoz a hazai divatpiacra, fenntarthatóságot és elérhetőséget ígérve a vásárlóknak.

Link másolása

Az alacsony árairól híres Primark kedden nyitja meg első magyarországi üzletét az Aréna Mallban. Maciej Podwojski, a Primark közép-kelet-európai vezetője egy nappal a megnyitó előtt mutatta be a boltot. Mint az Economix írja, többek között arról beszélt:

Ugyanaz a minőség és ár érhető el itthon, mint a nyugati üzletekben – már csak azért is, mert ugyanabból a csehországi logisztikai központból szolgálják ki a közép-kelet-európai, németországi és az ausztriai üzleteket is.

Az üzlet 3100 négyzetméteren terül el, és szándéka szerint minden igényt kielégít: ruhák, fehérneműk, kiegészítők, bőrápolási termékek és lakberendezési árucikkek széles választéka várja a vásárlókat.

Podwojski szerint a Primark állatkísérletektől mentes kozmetikumokat árul és elkötelezett a fenntarthatóság mellett is. A célok között szerepel az újrahasznosítható anyagok használata, a szén-dioxid kibocsátás csökkentése, és a munkavállalók tisztes megélhetésének biztosítása.

A Primark jelenleg több mint 440 üzlettel rendelkezik világszerte, 17 piacon, amelyek közül hat – köztük Szlovénia, Csehország, Lengyelország, Románia, Szlovákia és május 28-tól Magyarország – Közép-Kelet Európában található. A dublini székhelyű divatóriás 80 ezer alkalmazottal büszkélkedhet, és célja, hogy 2026 végéig 530 üzlettel legyen jelen a világban.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
Minden hatodik örökbeadott magyar gyerek külföldre került tavaly – főleg Olaszországba, Spanyolországba, az Egyesült Államokba és Hollandiába viszik őket
A Hintalovon Alapítvány alapítója szerint még az örökbeadott gyerekek nyomonkövetésére sincs kapacitása a gyermekvédelmi rendszernek.

Link másolása

Minden hatodik örökbeadott magyar gyerek külföldre került tavaly – erről a Hintalovon Alapítvány vezetője beszélt az RTL Híradójának. Vannak olyan Borsod megyei nevelőszülők, akiktől már hat gyerek került Olaszországba. A minisztérium szerint kizárólag olyan gyerekek kerülhetnek külföldre, akiket Magyarországon nem sikerült örökbe adni. Leginkább Olaszországba, Spanyolországba, az Egyesült Államokba és Hollandiába viszik őket.

A csatornának nyilatkozott egy nő, aki már hat gyerek nevelőszülője volt. Elmesélte, hogy egy testvérpár, egy 10 éves lány és egy 8 éves fiú azután került tőlük olaszországi örökbefogadókhoz, hogy nyolc éven át nevelték őket. Két kislányt szintén Olaszországba vittek volna tőlük, végül ők maradhattak.

„Állítólag a gyerekek bántalmazásnak lettek kitéve és kérték a gyerekek hogy szeretnének visszajönni ide a mi családunkhoz, nem akarnak elmenni az olasz házaspárral” – mesélte az arca kitakarását kérő nő.

A Hintalovon Alapítvány adatai szerint Magyarországon egyre kevesebb gyereket adnak örökbe, tavaly 984-et, közülük viszont minden hatodik gyereket külföldre. Most nagyjából 1900 gyerek vár örökbefogadásra. Közülük 650 már elmúlt 10 éves.

„Akik 10 évestől idősebbek, rosszak az esélyek, és a fogyatékosság, sajátos nevelési igény és az etnikai hovatartozás miatt is mondhatja azt egy pár, hogy ők nem szeretnék ezt a gyereket választani”

– mondta el a csatornának Gyurkó Szilvia, az alapítvány vezetője.

Az alapítványnak korábban több olyan ügye is volt, amikor külföldiek prostitúcióra vagy munkára kényszerítették a Magyarországról örökbefogadott gyerekeket. Miközben Gyurkó Szilvia szerint még a magyar örökbefogadások nyomonkövetésére sincs elég kapacitása a gyermekvédelmi rendszernek.

„Ez egy iszonyatosan fontos kérdés, hogy a rendszernek van-e ideje, lehetősége a külföldre örökbe adott gyerekeknek utánkövetést csinálni, és a sorsát nyomon követni adott esetben, ha kiderül, hogy az örökbefogadás nem a családba megérkezés szándékával, hanem a kihasználás kizsákmányolás szándékával történt” – tette hozzá a szakember.

A Kulturális és Innovációs Minisztérium sajtóosztályától kérdéseinkre azt írták, külföldre kizárólag olyan gyermekek kerülhetnek, akiknél a belföldi örökbefogadás nem járt eredménnyel és ez a jövőben sem várható. Hozzátették, hogy a legtöbb gyereket Olaszországba, Spanyolországba, az Egyesült Államokba és Hollandiába adják örökbe.

Az RTL riportja a magyarországi örökbefogadásról

Link másolása
KÖVESS MINKET: