ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Minden, amit a szelektív hulladékgyűjtésről tudnod kell

Azt mindenki tudja, hogy a PET palackot a sárga konténerbe kell dobni, de a tejes doboz és a lejárt gyógyszer már nem biztos, hogy egyértelmű.

Link másolása

Még a napi szinten szelektíven szemetet gyűjtő emberek között is sok kérdés, tévhit kering arról, hogy mit hova kell(ene) dobni. Mintha csak valami hiten alapuló dolog lenne, sokan sokféleképpen vannak meggyőződve arról, hogy mi kerülhet a kék vagy éppen a sárga kukába és mi nem.

Összegyűjtöttem a legfontosabb tudnivalókat ezzel kapcsolatban. Hiszen nem elég gyűjteni és kidobni (még ha már ez is nagy dolog), de a hulladékkezelés és feldolgozás miatt fontos, hogy néhány szabályt betartsunk.

hulladek10

Országosan többféle rendszer szerint működik a dolog. Van, ahol gyűjtőszigetek vannak, máshol a társasházaknál vannak szelektív kukák, de sok helyen már az is megoldott, hogy egyénileg, háztartásonként begyűjtik a különválogatott szemetet. A háztól való elszállításnál az a tapasztalatom, hogy általában rendesen tájékoztatják a lakosságot, mit és hogyan gyűjtsenek, de a “mezei” konténeres szemétgyűjtők többségéről hiányoznak a pontos információk, csak a szín vagy egy általános felirat tájékoztat (pl. csak annyi, hogy fém vagy műanyag).

Mi kerülhet a műanyag feliratú (sárga) tárolókba?

Hiába van ásványvizes palack vagy flakon képe sokszor ezeken a konténereken,

"

jó tudni, hogy ide nemcsak PET palackokat lehet beszórni,

hanem még tejfölös, joghurtos, kefíres dobozokat (elöblítve), nejlonzacskókat, fóliákat, reklámszatyrokat is.

Ide kerülhetnek még a tusfürdő, sampon, testápolós dobozok (PP és HDPE jelzésű műanyagok), sőt több vidéki gyűjtőponton a tetrapak (italoskarton) dobozok is. Az Italos Karton Környezetvédelmi Egyesülés honlapján településenkénti lebontásban látható, melyik kukába dobjuk ezt a hulladék típust.

hulladek2

Fontos! A palackokat összelapítva dobjuk ki, hogy minél kisebb helyet foglaljanak, illetve az olajos, zsíros szennyeződéstől szabadítsuk meg a szemetet.

Mi kerülhet a papír feliratú (kék) tárolókba?

Ez a papír helye, legyen az (nem összepiszkolt, nem olajos) újságpapír, szórólap, prospektus, papír csomagolás, akár ajándék csomagolópapír vagy éppen az élelmiszerek külső papír dobozai. Budapesten jellemzően a tetrapak (italoskarton) dobozokat a papír konténerbe kell dobni, kilapítva.

hulladek3

Fontos! A használt papírzsepi vagy konyhai törlőkendő, netán a pelenka nem kerülhet ide.

Mi kerülhet a fehér üveges (fehér) konténerbe?

Erre elég egyszerű a válasz, nagyjából az összes átlátszó üveg ide értendő, természetesen szintén szennyeződésmentes állapotban. Tehát a befőttes üvegek, a gyümölcslevek, szörpök, szószok üvegei a fém kupak nélkül, mert azt a fém feliratú, ezüst kukába dobáljuk.

hulladek4

Fontos! Az ablaküveg vagy a tükör nem jöhet szóba,

ezeket hulladékudvarokban lehet leadni vagy lomtalanításkor szabadulhatunk meg tőlük.

Mi kerülhet a színes üveg feliratú (zöld) konténerbe?

A zöld és barna, illetve minden más színű üvegből készült üvegek, palackok, leggyakrabban a boros, pezsgős és a sörös üvegek ilyen színűek.

hulladek5

Mit tehetünk a fém feliratú (szürke) konténerbe?

A dobozos sörök, üdítők mellett a konzerves dobozok, alutasakos állateledelek, dezodoros, borotvahabos flakonok, sőt még az alufólia is ide tartozik.

Fontos! Mivel ezek a tárolódobozok, edények sokszor kozmetikumokkal, élelmiszerekkel érintkeznek, itt fokozottan érdemes felhívni az alapszabályt, hogy olajtól és más komolyabb szennyeződések nélkül dobjuk ki őket.

hulladek6

Hova dobjuk az italos karton dobozokat?

Ahogy azt már írtam, városonként és kerületenként eltérő lehet, hogy melyik konténerbe kell dobni a tetrapakos dobozokat (gyümöcslevek, tejes dobozok). Ennek oka az, hogy ezek a dobozok 5-6 összepréselt rétegből állnak. Pl. egy egyliteres tejes doboz 20 g papírt, 6 g műanyagot (polietilént) és 1,5 g alumíniumot tartalmaz.

Éppen ezért egyes településeken a papír-, míg máshol a műanyaghulladékkal együtt gyűjtik azokat. Egy szép kis adat:

"

míg a hazai italos kartonoknak csupán 5 %-át hasznosították újra 10 évvel ezelőtt, 2012-ben már ez az arány 21% volt, és a tervek szerint 2020-ra eléri a 30 %-ot.

De hogy újra lehessen hasznosítani ezeket a dobozokat, a megfelelő kukába kell dobni őket.

hulladek7

Az Italos Karton Környezetvédelmi Egyesülés honlapján többek között azt is megtaláljátok, hogy lakóhelyeteken, netán ha nyaralni mentek és ott is gondoltok a szelektív hulladékgyűjtésre, akkor melyik színű kukába dobjátok ezeket a dobozokat.

Hova dobjuk a lejárt gyógyszereket?

Néha érdemes a gyógyszeres dobozt átnézni, nehogy akkor szembesüljünk azzal, hogy lejárt egy gyógyszer, amikor éppen szükség lenne rá. Az így kiszanált tablettákat, fiolákat, kapszulákat elvihetjük a legközelebbi gyógyszertárba, ahol gondoskodnak arról, hogy ezek a veszélyes hulladékok megfelelő helyre kerüljenek.

hulladek8

Éljenek a hulladékudvarok!

A hulladékudvarokban országszerte azon lakossági hulladékokat adhatjuk le, amelyektől sem a kommunális, sem a szelektív szemétgyűjtés kapcsán, de még a lomtalanításkor sem tudunk kulturáltan megszabadulni. Veszélyes hulladékként akár akkumulátorok, festékek, elromlott mosógép, számítógép alkatrészek jöhetnek ide, de leadhatunk bútorokat, zöld hulladékot, vagy régi cd-ket is.

Ezek a leadóhelyek általában térítésmentesek. Országos hulladékudvar adatbázist ezen a linken találtok.

Mindezt miért tesszük?

Mert így napi szinten hozzájárulunk ahhoz, hogy a még újrahasznosítható anyagokat újra is hasznosítsák, így csökkenhetjük az új nyersanyagok bevonását a termelési folyamatokba, amivel

"

fákat mentünk meg a kivágástól

vagy éppen a műanyag gyártás során használt kőolaj szükséglet kevesebb lesz.

hulladek9

Jó azért is, mert a gyerekek már kiskorban magukba szívják ezt a rendszert és élvezettel dobálják a nagy színes konténerekbe az odavaló szemetet. És további előny még, hogy ha megnézzük, mennyivel több hely marad a kukánkban, amikor ráállunk a szelektív hulladékgyűjtésre, mert ezzel a kommunális szemétdíj kiadásokat is csökkenthetjük.

Ha tetszett a cikk, nyomj egy lájkot!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
Az első babavárósok negyedénél nem született meg a gyerek, és mindjárt lejár a határidő
A kormányhivatal méltányosságból részletfizetést és halasztást is engedélyezhet, vagy akár el is engedhetik a tartozás egy részét.

Link másolása

Remekül kezdett a csok plusz a legfrissebb, márciusi adatok alapján, mondta az Indexnek Hornung Ágnes. A Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára szerint március végéig több mint 3100 igénylést adtak be, vagyis ennyi fiatal házaspár élt a lehetőséggel már az első három hónapban.

A befogadott kérelmek összege 83 milliárd forint, azaz a családok átlagosan 26 millió forint hitelt igényeltek

- mondta az államtitkár. Az interjúból az is kiderül, hogy az egy gyereket tervezők átlagosan 23 millió, a két gyereket tervezők 29 millió, a nagycsaládra vágyók pedig 44 millió forint összegű kölcsönt igényelnek. A családok mintegy háromnegyede első közös otthonának megszerzésére, negyedük pedig másik otthonba való költözéshez igényli a kölcsönt.

Hornung Ágnes az elmaradt gyerekvállalásokkal kapcsolatban elmondta, eddig csak a csok támogatás kapcsán állnak rendelkezésre részleges adatok, hiszen ott az előre vállalt gyermekek esetében a támogatást akkor kell visszafizetni, ha az első gyermek 4 éven belül nem érkezik meg.

Ám még nem tudnak teljes körű adatokkal szolgálni, hiszen ugyan az első gyermek vállalására vonatkozó négyéves határidők az első években igénylőknél elvileg már lejártak, de építkezés vagy bővítés esetén ez a határidő csak a munkák befejezésétől, vagyis akár több évvel később indul; a második gyermekek születésére előírt 8 éves határidők és különösen a három gyermeknél irányadó 10 éves határidők pedig értelemszerűen még nem esedékesek.

Az államtitkár kitért a babaváró hitelre is, ami 2019 júliusában indult. Ott az első gyermek születésére 5 éves intervallumot biztosítottak, így most még senkinek sem járt le ténylegesen, de 2024 második félévében, júliustól már lehetnek ilyenek. A Magyar Államkincstárnál lévő legfrissebb összevetés szerint

a 2019-ben igényelt babavárók esetében az igénylők kevesebb mint negyedénél nem volt igazolva az, hogy megszületett az első gyerek.

Bizonyosan nincs remény a gyermekvállalásra, ahol a gyermeket vállaló pár elvált. Ilyenkor a kamattámogatást a jegybanki alapkamat +5 százalékos büntetőkamattal kell visszafizetni.

Hornung hangsúlyozta: a kormányhivatal méltányossági eljárás keretében a fizetési kötelezettség teljesítésére részletfizetést, vagy legfeljebb 5 évre fizetési halasztást engedélyezhet, illetve a fizetési kötelezettséget részben vagy teljesen el is engedheti.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
Megcsinálták: kiadóvá vált a Fel! című rajzfilm ikonikus repülő háza
Az Airbnb megvalósította a Fel! című rajzfilm ikonikus repülő házát. Azok, akiknek sikerül lefoglalniuk, kapnak egy "ifjú felfedező" jelvényt.
Fotó: Airbnb - szmo.hu
2024. május 02.


Link másolása

A szálláshelyeket kiadó cég, az Airbnb most húzott egy merészet, és megvalósította a Fel! című rajzfilm ikonikus repülő házát az Icons program segítségével.

Ha valaki nem emlékezne rá, a 2009-es Disney-Pixar filmben feltűnik egy ikonikus ház, amely léggömbök segítségével repül az égen.

Az Airbnb most megcsinálta a valóságban ezt az építményt az új-mexikói Abiquiu városában. A házat több mint 8000 léggömb – illetve egy hatalmas daru tartja 50 láb magasan.

Brian Chesky, az Airbnb társalapítója és vezérigazgatója május elsején egy Los Angeles-i rendezvényen mutatta be a különleges házat.

Azok, akiknek sikerül lefoglalniuk az ikonikus lebegő házat, kapnak egy „ifjú felfedező” jelvényt. Aki pedig elvégez bizonyos házimunkát a ház körül, további jelvényeket kaphat, akárcsak Russell, az egyik szereplő a filmben.

Nem árt sietni, ha valaki szállást akar foglalni a repülő házban, ugyanis május 15-ig lehet csak jelentkezni erre a különleges élményre.

(via Unilad)

Link másolása
KÖVESS MINKET: