ÉLET-STÍLUS

Itt az újév: 10 diétás mítosz, amiknek az új évtizeddel vége

Ma már nem muszáj reggel enni és a zsíroktól sem félünk annyira.
Kép: Pixabay - szmo.hu
2020. január 05.


Link másolása

Segítség lehet az újévi fogadalmak betartásában akár az is, ha végleg tisztázzuk, mely táplálkozási hiedelmek dőltek meg az elmúlt években. Az Insider ezek közül gyűjtötte össze a legfontosabbakat!

Mítosz: A zsír fogyasztása hízlal.

A tudomány jelenlegi állása szerint vaj és más magas zsírtartalmú ételek kalóriadúsak ugyan, de nem vezetnek automatikusan súlygyarapodáshoz. Az alacsony zsírtartalmú étrend-őrület az 1990-es évek végén élte virágkorát, de a mítosz, hogy a zsír rossz és súlygyarapodást eredményez még a 2000-es években és azon túl is fennmaradt.

Most a tendencia ellentétes irányba halad: a magas zsírtartalmú étrendek, mint például a keto népszerűbbek, mint valaha, és a szénhidrátokat, különösen a cukrot tekintik az elhízás és a betegségek legfőbb okozóinak. A tudomány most azt mondja, a zsír típusa határozza meg, hogy az egészséges lesz-e, vagy sem.

Mítosz: A méregtelenítés a legjobb módszer a fogyáshoz.

Nem kell méregteleníteni, mivel a májunknak és a veséinknek köszönhetően a testünkben böjt nélkül is működnek ezek a folyamatok. Korábban azonban hatalmas trendje volt a méregtelenítő teáknak és diétáknak, amiknek divatja kezd kissé alábbhagyni.

"Mindegyikünknek ott a mája és veséje, hogy elvégezzék ezt a munkát anélkül, hogy szükség lenne olyan méregtelenítő diétára, amely a legtöbb esetben nem kielégítően kiegyensúlyozott, és hiányzik több fontos tápanyag" - nyilatkozta Bonnie Taub Dix dietetikus az Insidernek .

Mítosz: a többszöri étkezés a legegészségesebb étkezési minta.

A régi tanács: könnyű, gyakori ételeket kell fogyasztani a jó anyagcseréhez, a fogyáshoz és az energia fenntartásához. Az új trendek szerint az időszakos böjtölést is érdemes kipróbálni, ami minden napi étkezést szigorú időtartamra korlátoz.

Bizonyítékok vannak arra, hogy egy-egy kis böjt időnként jó hatással lehet a belek számára, megakadályozhatja a gyulladások kialakulását, sőt segítheti a túlsúlyos embereket a hasi zsír elvesztésében - írja a lap. 2030-ban valószínűleg ezt is újratárgyaljuk még.

Mítosz: A reggeli a nap legfontosabb étele.

Egészséges lehet reggel enni, de a mai trendek szerint már nem kötelező.

"Néhány ember egyszerűen nem éhes reggel" - kezdte Maya Nahra dietetikus a lapnak.

"Az az igazság, hogy akkor kellene enni, amikor éhes vagy, és akkor abbahagyni, amikor úgy érzed, tele vagy" - mondta korábban a portálnak. "Külső étkezési szabályok bombáznak bennünket, pedig egészségünk szempontjából rendkívül fontos lenne megtanulni figyelni a testükre" - teszi hozzá.

Mítosz: Egy kalória egy kalória, mindegy honnan származik.

A kalóriaszámítás korábbi szabályai szerint egyetlen kalória ugyanannyit jelentett a fogyásban akkor is, ha csokiból és akkor is, ha zöldségekből származott. Ma már kissé árnyaltabb a kép. Egyre több tanulmány mutatja ki, hogy a helyzet a korábbinál bonyolultabb, mivel a vitaminok, ásványi anyagok, rost és más tényezők mind döntő szerepet játszanak egészségünk és testsúlyunk megtartásában.

Mítosz: A BMI mutatja meg, mennyire vagy egészséges.

Korábban úgy tűnt, elég ismerni, hány kiló nyomsz és milyen magas vagy, ebből aztán kiszámolható, mennyire vagy egészséges, sovány, túlsúlyos, vagy elhízott.

Az elmúlt évtizedben azonban a testmozgással foglalkozó tudósok, orvosok és más szakértők rájöttek, hogy a helyzet azért nem ilyen egyszerű. A BMI nem mutatja meg kifejezetten a felesleges testzsírt, és nem veszi figyelembe az olyan tényezőket, mint az életkor és az izomtömeg, amelyek kulcsfontosságúak az egészség szempontjából.

Mítosz: A vegetáriánus ételek mindig egészségesebbek.

A húspótlók lehetővé tették a gyorsételek vegetáriánus és akár vegán változatának elkészítését, de ez nem teszi őket szükségszerűen jóval egészségesebbé a húsos változatoknál. Amikor még csak zöldségeket ehettek a vegák, talán így volt, ma amikor már vegán sajttorta, hamburger és pizza is létezik, nem feltétlenül jobb bármi, ami húsmentes.

Mítosz: Mindenkinek szednie kellene vitaminokat és étrend-kiegészítőket.

Az extra vitaminok valószínűleg nem fognak ártani, de ha valaki kiegyensúlyozottan, egészségesen táplálkozást, akkor ezek nagy része kidobott pénz - állítják ma a szakemberek.

Egy közelmúltbeli metaanalízis szerint például azoknál az embereknél, akik D-vitamin-kiegészítőket szedtek, nem volt csökkent a szívbetegség, a stroke vagy a szívroham kockázata, és nem haltak meg kisebb valószínűséggel.

Mítosz: Még a mesterséges édesítőszerek is jobbak, mint a szokásos cukor.

Valójában a cukorpótlók, például az aszpartám nem egészségesebbek, mint az igazi cukor. Ettől még az sem lesz hasznos, de sok versenyben nyerne a mesterséges alternatívákkal szemben.

Mítosz: A több fehérje mindig jobb.

A fehérje egyre inkább kedvelt makrotápanyag, és izomépítő, zsírégető étrend-kiegészítőként tartja számon a köztudat. Ám a fehérje önmagában csak tápanyag. Az izomépítés és a zsírégetés érdekében edzőterembe kell menni, vagy más módon kell használnod a tested, hogy ösztönözd a növekedésüket. A tudomány szerint a sportolóknak szüksége lehet valamivel több fehérjére, de bármi, ami meghaladja a testtömeg-kilogrammonkénti 1 grammot, akár rossz hatással is lehet az egészségre, kiszáradást és veseproblémákat okozhat.

Ráadásul egyes fehérjeszeletekben, turmixokban és más termékekben magas lehet a cukor és más nemkívánatos adalékanyagok mennyisége, ezért nézd meg jól a címkéket, ha továbbra is úgy döntesz, ha ebből készült táplálékkiegészítőket használsz.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Meztelenül nyitott ajtót a pizzafutárnak egy angyalföldi nő – futársztorik
Aki futárnak áll, fel kell készülnie nem mindennapi kalandokra. Jó, ha megőrizzük a hidegvérünket.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Elképesztő történetekről számolt be a Blikk, budapesti pizzafutárok meséltek.

A világjárvány óta az eddiginél is jobban rászoktak az emberek az online rendelésre. Sokan el is szegődtek áruszállítónak, ételfutárnak és remekül meg lehet belőle élni. Azonban nem árt, ha felkészül furcsa dolgokra is, aki futárkodásra adja a fejét.

Egy 18 éves diák futár az éjszakai műszakok során rendszeresen találkozott például részeg ügyfelekkel. Egyikük például,

amikor áltvette a rendelést, leült a lépcsőre, majd a kerítésbe kapaszkodva mászott vissza az ingatlanba.

A futár elárulta, hogy már a telefonban hallható volt, hogy a megrendelő részeg. De történt vele olyan is, hogy egy üdítő kiborult a szállítás során, és mire kiérkezett a címre, eláztatta a tárolót, és amikor kivette, hogy átadja a megrendelőnek az elázott dobozból a földre borult az étel. Meglepő módon ügyfél udvariasan összeszedte, és zokszó nélkül átvette a rendelést.

Egy másik, 22 éves kiszállító Angyalföldre vitt egy csomagot. Ahogy kell, 4-5 perccel az érkezése előtt telefonon értesítette a címzettet, hogy érkezik a küldemény.

Mikor megérkezett a címre, már nem telefonon kereste a hölgyet, csak felcsengetett a megadott lakásba. Amikor kinyílt az ajtó, a címzett, egy hölgy csak fehérneműt és egy meglehetősen átlátszó köntöst viselt. Amikor a nő rájött, hogy a csomagja érkezett meg, döbbenten annyit mondott annyit mondott:

„Úristen, bocsánat, azt hittem az ügyfelem vagy!”

Olyan is előfordul, hogy a futár és a megrendelő között konfliktus alakul ki. Emiatt járt úgy egy másik 22 éves futár, hogy bár az ügyfele a csomagot átvette, azonban a kijutással akadt egy kis gond. Mikor a futár felcsengetett, hogy nyomják meg az ajtónyitó gombját, bosszút állt rajta a dühös ügyfél, nem engedte ki a házból. Amikor a kiszállító megpróbált a többi lakáshoz csengetni, ők azt hitték, hogy be szeretne jönni, és ők sem segítettek. Végül egy órát kellett várnia, amíg valaki kiengedte.

A tanulság csupán annyi, hogy az menjen futárnak, aki fel van készülve a néha nem is olyan kellemes kalandokra is.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Egy hospice nővér elmagyarázta, miért nem érdemes félni a haláltól
Julie McFadden szerint életünk befejező szakaszában testünk fokozatosan kikapcsol és endorfinszintje is megnő, amivel megkönnyíti a haldokló utolsó napjait.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 05.


Link másolása

Egy sokéves tapasztalattal rendelkező hospice nővér videóban magyarázta el, miért nem érdemes félni a haláltól, vette észre a LADbible. Sokak számára talán ijesztő lehet, hogy mi történik velünk az elmúlás után, Julie McFadden szerint azonban „az emberi test a halára van kitalálva” és „biológiailag segít a meghalásban”.

Julie a videóban elmondja, hogy a közelgő halál jelei már fél évvel korábban észlelhetők. Ilyenkor ugyanis a haldokló már „kevesebbet eszik, kevesebbet iszik és többet alszik”.

„Az agyunkban beépített mechanizmusok vannak arra, hogy éhesek és szomjasak legyünk. Amikor a szervezet érzékeli, hogy az élet vége felé közeledik, ezek a mechanizmusok kikapcsolnak, így az ember általában nem érez éhséget és szomjúságot, ami segíti a szervezet lassú kikapcsolását” – mondja a rutinos nővér.

Julie McFadden szerint azonban ez a haldokló számára teljesen normális. Életünk utolsó szakaszában ugyanis számos olyan dolog történik a testünkkel, ami megkönnyíti az elmúlást.

„A szervezet lassan ketózisba kerül, ami endorfint szabadít fel. Ezek az endorfinok tompítják a fájdalmat és az idegeket, miközben eufórikus érzést is adnak az illetőnek, aki ettől jól érzi magát” – mondta a hospice nővér.

A teljes, angol nyelvű videót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Gyökeresen megváltozott a Temu, és ez nem véletlen
Rengeteg panasz érkezett a cég miatt, mert a meghirdetett akciók rendszeresen nem voltak valósak, ráadásul a weboldalon sok volt a sürgető üzenet.

Link másolása

Mi is írtunk róla nemrégiben, hogy több bejelentés után a Gazdasági Versenyhivatal vizsgálatot indított a Temunál. A legtöbben azt kifogásolták, hogy az akciókban sok esetben 95%-os, vagy akár annál is magasabb kedvezményekkel csábították a vásárlókat, ám ezek nem bizonyultak valósnak. A GVH úgy vélte, hogy a Temut működtető vállalkozás vélhetően tisztességtelen kereskedelemi gyakorlatot folytat és megtéveszti a fogyasztókat.

Most azonban alaposan megváltozott a Temu kereskedelmi gyakorlata. Szinte teljesen eltűntek a hirdetések a neten, és megszűntek a weboldalon a sürgető üzenetek is. A GVH szerint előremutató, hogy a cég felülvizsgálja a kereskedelmi gyakorlatát - írja az Economx.

A GVH a lap megkeresésére azt közölte, hogy a vizsgálati szakaszban vannak, és ez még nem jelenti azt, hogy a vállalkozásról kimondták volna, hogy jogsértéseket követtek el. Most a tényeket tisztázzák, amire három hónapjuk van, ez pedig kétszer két hónappal hosszabbítható.

A nemzeti versenyhatóság mindig üdvözli, és a fogyasztók, valamint a tiszta piaci verseny szempontjából előremutatónak tartja, ha egy eljárás alá vont vállalkozás a hivatal eljárásának megindítását követően felülvizsgálja a kereskedelmi gyakorlatát - írták. „Természetesen mindez a jelenlegi vizsgálati szakban nem befolyásolja a GVH tényfeltárási kötelezettségét” – közölték.

A portál szerint:

2024 áprilisára a Temu 1 millió fős bázist épített Magyarországon, ezzel 25,6 százalékos súllyal bír a hazai online vásárlókon belül.

A Temu anyacége, a PDD 2023 negyedik negyedévben 88,88 milliárd kínai jüanos (12,5 milliárd amerikai dolláros) árbevételt ért el, ami 123 százalékkal magasabb az előző év azonos időszakánál.

Forrás: Index

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET: