ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Itt a nagy munkahelyi szlengszótár!

Cikkünkben utánanéztünk a multinacionális vállalatokban fellelhető munkahelyi szlengeknek és rövidítéseknek. Összeszedtük a leggyakoribbakat!

Link másolása

Új munkahelyen kezdtél, és csak kapkodod a fejed a rövidítések és félig angol, félig magyar mondatok közepette? Fél éve dolgozol együtt a kollégáddal, de még mindig nem érted miért írja a levél elejére, hogy "ASAP kellene"? Esetleg jobban szeretnéd érteni családtagod, ismerősöd munkahelyi beszámolóit, mert eddig sok minden kínainak tűnt? Ha nem érzed magad otthonosan a multivilág szlengjeiben, ez a cikkünk neked szól. Mutatjuk a legtipikusabb kifejezéseket és rövidítéseket.

Általános rövidítések:

- ASAP (as soon as possible): amilyen hamar lehetséges. Magyarul elég sürgős.

- bcc (blind carbon copy): titkos másolat az e-mailből. És mivel titkos, a többi címzett nem látja - például azt, hogy a főnök is megkapja az adott e-mailt.

- cc (carbon copy): másolat az e-mailből. Ez sima ügy, mintha egyszerre többekhez szólnánk.

- f.y.i. vagy FYI (for your information): tájékoztatásul. Gyakran írják egy mail elejére például, hogy ne kelljen körbemagyarázni, miért kapod az adott tartalmat.

- f.y.a. vagy FYA (for your action, de lehet for your attention is): intézkedést igényel tőled vagy az "attention” esetén: figyelmedbe ajánlom. Nem mindegy! Inkább kérdezzünk rá, ha ezzel találkozunk, hogy várnak-e tőlünk konkrét reakciót.

- TBD (To Be Discussed): megbeszélendő. Feladatlistáknál, naptárbejegyzéseknél gyakran előforduló bejegyzés. Igazából azt jelenti, hogy "még nem tudjuk, majd ki kell találnunk".

Angol-magyar összemixelt kifejezések:

- becécézlek: a cc (carbon copy) kifejezésből ered, vagyis másolatot küldök neked az e-mailemből

- belogolni: bejelentkezni a céges rendszerbe, levélfiókba.

- callban vagyok: telefonkonferenciázom, vagyis egyszerre több kollégával vagyok összekötve telefonon, hogy így egyeztessünk.

- feedbacket várok: visszajelzést várok.

- embedeljük a honlapba: beágyazzuk a honlapba.

- osztunk ki hand-outokat: hoztunk magunkkal háttéranyagot.

- rendeljük meg a cateringet: gondoskodjunk a vendéglátásról.

- gyártok hozzá template-eket: készítek hozzá sablonokat, mintákat.

Agilis munkakörben gyakran előforduló fogalmak:

- agilis coach: Agilis tréner, aki bevezeti, fejleszti és támogatja a szervezetben az agilis szemléletet és megközelítést, hozzájárul a csapatteljesítmény megvitatásához, és a csapattagok fejlődéséhez és értékeléséhez

- PO, product owner: Olyan csapattag, aki azért a termékért felel, melyen a csapata dolgozik. Felelős az ügyféligények tisztázásáért és az ügyféligénynek megfelelő termék lefejlesztéséért.

- squad: Egy általában legfeljebb 9 főből álló csapat, amely különböző kompetenciájú munkatársakból áll, fizikailag egy helyen dolgoznak és teljes körű felelősséggel tartozik egy adott végtermékért

- tribe: Az azonos projekten/célon dolgozó csapatok csoportja, rendszerint legfeljebb 150-200 fő.

- chapter: Csapatokon átívelő funkcionális szakemberek csoportja (kb. 5-10 fő), amelyek összekötik a hasonló képességű alkalmazottakat. Minden egyes squad-tag be van osztva egy adott chapterbe is.

- daily stand-up meeting: Az összes csapattag kb. 15 perces napi megbeszélése, melynek célja a napi munkaterv elkészítése és az akadályok azonosítása. Célja a szorosabb együttműködés és jobb átláthatóság kialakítása a csapatban.

- sprint: Egy fejlesztési ciklus, időtartama általában 2 hét, legfeljebb egy hónap.

Az OTP Bank szakértőjét az agilis munkamódszerről kérdeztük

„Az OTP Banknál 2019 januárjában vezettük be az agilis munkamódszert, első körben a Lakossági és az IT-divíziónkban.

Az átállás közvetlenül több mint 700, közvetve több mint 1500 munkatársunkat érintette. Ekkora mértékű agilis munkamódszerre váltás a hitelintézeti szektorban Európában is csak nagyon kevés volt. Az agilis szervezetben a korábbiaknál nagyobb jelentősége van a csapatmunkának és a decentralizációnak. Sokkal több személyes kontaktusra van szükség, a kisebb csapatok együtt, az agilis működést megkönnyítő környezetben dolgoznak.

A vezetői szerepek is átalakulnak, mivel az agilis működési modellben inkább támogató funkciót kell betölteniük, segíteniük kell a munkatársakat a célok megvalósításában. A csapatok számos kérdésben önállóan döntenek, nem kell mindig, minden lépéshez vezetői jóváhagyást kérniük, amit több lépcsős, transzparens, top-down tervezési folyamat támogat.

Az indulás óta rengeteg tapasztalattal gazdagodtunk az agilis munkakultúra terén, ezeket felhasználva jelöltük ki a jövő mérföldköveit is” – mondta el Kisfalvi Bence, az OTP Bank agilis transzformációért felelős vezetője.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Az első babavárósok negyedénél nem született meg a gyerek, és mindjárt lejár a határidő
A kormányhivatal méltányosságból részletfizetést és halasztást is engedélyezhet, vagy akár el is engedhetik a tartozás egy részét.

Link másolása

Remekül kezdett a csok plusz a legfrissebb, márciusi adatok alapján, mondta az Indexnek Hornung Ágnes. A Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára szerint március végéig több mint 3100 igénylést adtak be, vagyis ennyi fiatal házaspár élt a lehetőséggel már az első három hónapban.

A befogadott kérelmek összege 83 milliárd forint, azaz a családok átlagosan 26 millió forint hitelt igényeltek

- mondta az államtitkár. Az interjúból az is kiderül, hogy az egy gyereket tervezők átlagosan 23 millió, a két gyereket tervezők 29 millió, a nagycsaládra vágyók pedig 44 millió forint összegű kölcsönt igényelnek. A családok mintegy háromnegyede első közös otthonának megszerzésére, negyedük pedig másik otthonba való költözéshez igényli a kölcsönt.

Hornung Ágnes az elmaradt gyerekvállalásokkal kapcsolatban elmondta, eddig csak a csok támogatás kapcsán állnak rendelkezésre részleges adatok, hiszen ott az előre vállalt gyermekek esetében a támogatást akkor kell visszafizetni, ha az első gyermek 4 éven belül nem érkezik meg.

Ám még nem tudnak teljes körű adatokkal szolgálni, hiszen ugyan az első gyermek vállalására vonatkozó négyéves határidők az első években igénylőknél elvileg már lejártak, de építkezés vagy bővítés esetén ez a határidő csak a munkák befejezésétől, vagyis akár több évvel később indul; a második gyermekek születésére előírt 8 éves határidők és különösen a három gyermeknél irányadó 10 éves határidők pedig értelemszerűen még nem esedékesek.

Az államtitkár kitért a babaváró hitelre is, ami 2019 júliusában indult. Ott az első gyermek születésére 5 éves intervallumot biztosítottak, így most még senkinek sem járt le ténylegesen, de 2024 második félévében, júliustól már lehetnek ilyenek. A Magyar Államkincstárnál lévő legfrissebb összevetés szerint

a 2019-ben igényelt babavárók esetében az igénylők kevesebb mint negyedénél nem volt igazolva az, hogy megszületett az első gyerek.

Bizonyosan nincs remény a gyermekvállalásra, ahol a gyermeket vállaló pár elvált. Ilyenkor a kamattámogatást a jegybanki alapkamat +5 százalékos büntetőkamattal kell visszafizetni.

Hornung hangsúlyozta: a kormányhivatal méltányossági eljárás keretében a fizetési kötelezettség teljesítésére részletfizetést, vagy legfeljebb 5 évre fizetési halasztást engedélyezhet, illetve a fizetési kötelezettséget részben vagy teljesen el is engedheti.

Link másolása
KÖVESS MINKET: