ÉLET-STÍLUS

Idén tavasszal inkább aktív pihenésre vágyunk

Két pandémiával súlyosbított év után ki ne vágyna egy sor olyan dologra, ami az elmúlt időszakban kényszeresen háttérbe szorult? Utazásra, kirándulásra, új élmények felfedezésére például. Látatlanban is azt gondoltuk, hogy szinte mindenki – kiderült, hogy nem tévedtünk.

Link másolása

Nemrég egy kérdőívben kérdeztük arról olvasóinkat, terveznek-e tavaszi kiruccanást, és ha igen, milyen jellegűt – ezúton is köszönjük mindenkinek, aki válaszolt kérdéseinkre. A kérdőívünket kitöltők 93%-a mondta azt, hogy tervez tavaszra kimozdulást: 88% belföldön képzeli ezt el, csaknem 9% pedig bel- és külföldön egyaránt.

Már nem a wellness-hétvége a sláger

Ugye emlékszünk, hogy néhány éve még híradós beszámolót ért a hír, hogy megteltek a wellnesshotelek egy-egy hosszú hétvégére – nos, ma már nem a wellness a leginkább áhított program. Legalábbis nem idén tavasszal.

A válaszolók többféle pihenési lehetőséget megadhattak ugyan, hogy mi lenne számukra ideális, de az első helyen nem a wellness végzett: az aktív pihenésre (52,98%) és a városnézős, kulturális programokra (51,71%) szavaz a megkérdezettek több mint fele.

A wellness csak a válaszadók valamivel több mint egynegyedének (28,98%) listáján szerepel, kicsit lemaradva tőle a falusi turizmus (25,66%) a következő a sorban.

Érdekesség, hogy a budapesti válaszolók még nagyobb arányban (58,12%) rajonganak az aktív pihenésért – talán a felpörgött fővárosi élethez ez a legmegfelelőbb kikapcsolódási forma. Az 55 felettiek viszont éppenhogy az átlagosnál kevésbé preferálják az aktív pihenést – csak egyharmaduk választaná.

Spontán döntünk a kiruccanásról, és ha az időjárás kedvezőtlen, inkább újratervezünk

A megkérdezettek több mint fele (54,27%) spontán dönt a kirándulásról, és csak néhány nappal korábban tervezi meg azt. 100-ból 8-an gondolkodnak hónapokkal előre, ha tavaszi kiruccanásról van szó. Az 55 felettiek azért már kicsit biztosabbra mennek: közülük minden hetedik tervez jó előre. Az előkészületekben ráadásul a nagy többséget (58,72%) egyáltalán nem befolyásolja az Ukrajnában zajló háború, a megkérdezetteknek csak 2,5%-a érzi úgy, hogy egy ilyen helyzetben nem is lehetne nyugodtan pihenni.

A tavaszi időjárás olykor szeszélyes, jöhet váratlan lehűlés, vagy zivatar – az pedig nem éppen kedvező a sokak által vágyott aktív pihenéshez, legyen szó kerékpározásról vagy túrázásról. Megoszlanak a vélemények, ki hogyan reagál egy ilyen helyzetre: 29% rossz idő esetén megpróbálná átszervezni az utat, 27% viszont eleve úgy tervez, hogy a program ne legyen időjárásfüggő.

A férfiak bizonyulnak nagyobb újratervezőnek: közülük minden harmadik (34%) átszervezné az utat, ha rossz lenne az idő.

A legtöbben (40%) a párjukkal, a válaszolók egyharmada (34,6%) a családjával, minden tizedik pedig baráti társasággal tervez tavaszi kiruccanást.

100-ból csak hatan indulnának el egyedül – a férfiaknál ez az arány kétszer ekkora, 13%-os.

Balaton-felvidék, Dunakanyar, Bükk a favoritok között

A Balaton nemcsak nyáron népszerű: a Balaton-felvidék került ugyanis a vágyott úti célok toplistájának élére. A dobogó második fokára a Dunakanyar ért fel, míg a harmadik helyezett Bakony és Veszprém környéke. Miskolc és a Bükk környéke, valamint Budapest és környéke fértek még be a TOP5-be.

Azokra a szempontokra is kíváncsiak voltunk, amelyek alapján eldől, hogy egyáltalán a Balaton-felvidék legyen-e az úti cél, és ha igen, azon belül pontosan hova is menjünk. A válaszolók több opciót is megjelölhettek.

A megkérdezettek több mint fele (55,57%) internetes keresés alapján dönt a kiruccanás helyéről, 38%-nak a megközelíthetőség számít, ugyanennyi embernek az ajánlás.

Fontos még az elérhető programok milyensége (31,43%) és a saját tapasztalat (30,64%). Ez utóbbi a férfiaknak sokkal inkább fontos, mint a nőknek – esetükben 47,41%-os ez az arány.

Ha már tudjuk, hogy utazunk, azt is át kell gondolni, van-e valamire szükség előzetesen, kell-e valamit vásárolni, beszerezni. A legtöbben (59,17%) a belépőket szerzik be előzetesen, a válaszolók több mint egynegyede (26,89%) pedig túrafelszerelést vásárol. Minden tizedik kitöltő (11%) szerez be digitális eszközöket utazás előtt.

A többség úgy gondolja, idén legalább 10%-kal drágább minden, mint egy éve ilyenkor

És hogy mennyire mélyen kell a zsebünkbe nyúlni, ha mostanság utazást tervezünk? A megkérdezettek csaknem kétharmada (61%) drágulásra számít.

A legtöbbjük (38,67%) szerint legalább 10%-kal kerül minden többe az utazással kapcsolatban, mint tavaly ilyenkor, csaknem minden negyedik válaszoló (23%) viszont még ennél is nagyobb áremelkedésre számít.

Ha már pénzt kell kiadni, a megkérdezettek több mint fele az elektronikus fizetési módokat részesíti előnyben: 48,86% bankkártyával fizet, 14,6% pedig SZÉP kártyával.

Hogy mi kell egy tökéletes tavaszi feltöltődéshez? A válaszolók szerint elsősorban kellemes tavaszi idő. Második helyen a barátságos, nyugodt környezetet említik, harmadik helyre kerül a jó társaság.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Meztelenül nyitott ajtót a pizzafutárnak egy angyalföldi nő – futársztorik
Aki futárnak áll, fel kell készülnie nem mindennapi kalandokra. Jó, ha megőrizzük a hidegvérünket.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Elképesztő történetekről számolt be a Blikk, budapesti pizzafutárok meséltek.

A világjárvány óta az eddiginél is jobban rászoktak az emberek az online rendelésre. Sokan el is szegődtek áruszállítónak, ételfutárnak és remekül meg lehet belőle élni. Azonban nem árt, ha felkészül furcsa dolgokra is, aki futárkodásra adja a fejét.

Egy 18 éves diák futár az éjszakai műszakok során rendszeresen találkozott például részeg ügyfelekkel. Egyikük például,

amikor áltvette a rendelést, leült a lépcsőre, majd a kerítésbe kapaszkodva mászott vissza az ingatlanba.

A futár elárulta, hogy már a telefonban hallható volt, hogy a megrendelő részeg. De történt vele olyan is, hogy egy üdítő kiborult a szállítás során, és mire kiérkezett a címre, eláztatta a tárolót, és amikor kivette, hogy átadja a megrendelőnek az elázott dobozból a földre borult az étel. Meglepő módon ügyfél udvariasan összeszedte, és zokszó nélkül átvette a rendelést.

Egy másik, 22 éves kiszállító Angyalföldre vitt egy csomagot. Ahogy kell, 4-5 perccel az érkezése előtt telefonon értesítette a címzettet, hogy érkezik a küldemény.

Mikor megérkezett a címre, már nem telefonon kereste a hölgyet, csak felcsengetett a megadott lakásba. Amikor kinyílt az ajtó, a címzett, egy hölgy csak fehérneműt és egy meglehetősen átlátszó köntöst viselt. Amikor a nő rájött, hogy a csomagja érkezett meg, döbbenten annyit mondott annyit mondott:

„Úristen, bocsánat, azt hittem az ügyfelem vagy!”

Olyan is előfordul, hogy a futár és a megrendelő között konfliktus alakul ki. Emiatt járt úgy egy másik 22 éves futár, hogy bár az ügyfele a csomagot átvette, azonban a kijutással akadt egy kis gond. Mikor a futár felcsengetett, hogy nyomják meg az ajtónyitó gombját, bosszút állt rajta a dühös ügyfél, nem engedte ki a házból. Amikor a kiszállító megpróbált a többi lakáshoz csengetni, ők azt hitték, hogy be szeretne jönni, és ők sem segítettek. Végül egy órát kellett várnia, amíg valaki kiengedte.

A tanulság csupán annyi, hogy az menjen futárnak, aki fel van készülve a néha nem is olyan kellemes kalandokra is.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Egy hospice nővér elmagyarázta, miért nem érdemes félni a haláltól
Julie McFadden szerint életünk befejező szakaszában testünk fokozatosan kikapcsol és endorfinszintje is megnő, amivel megkönnyíti a haldokló utolsó napjait.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 05.


Link másolása

Egy sokéves tapasztalattal rendelkező hospice nővér videóban magyarázta el, miért nem érdemes félni a haláltól, vette észre a LADbible. Sokak számára talán ijesztő lehet, hogy mi történik velünk az elmúlás után, Julie McFadden szerint azonban „az emberi test a halára van kitalálva” és „biológiailag segít a meghalásban”.

Julie a videóban elmondja, hogy a közelgő halál jelei már fél évvel korábban észlelhetők. Ilyenkor ugyanis a haldokló már „kevesebbet eszik, kevesebbet iszik és többet alszik”.

„Az agyunkban beépített mechanizmusok vannak arra, hogy éhesek és szomjasak legyünk. Amikor a szervezet érzékeli, hogy az élet vége felé közeledik, ezek a mechanizmusok kikapcsolnak, így az ember általában nem érez éhséget és szomjúságot, ami segíti a szervezet lassú kikapcsolását” – mondja a rutinos nővér.

Julie McFadden szerint azonban ez a haldokló számára teljesen normális. Életünk utolsó szakaszában ugyanis számos olyan dolog történik a testünkkel, ami megkönnyíti az elmúlást.

„A szervezet lassan ketózisba kerül, ami endorfint szabadít fel. Ezek az endorfinok tompítják a fájdalmat és az idegeket, miközben eufórikus érzést is adnak az illetőnek, aki ettől jól érzi magát” – mondta a hospice nővér.

A teljes, angol nyelvű videót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET: