ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Home office: a legnehezebb feladat a magánélet és a munka összeegyeztetése

A tavaszi időszakban az a korábban valószerűtlennek tartott helyzet is megvalósult, hogy egy-egy nagy cég akár több ezer munkatársa is tartósan otthonról dolgozzon. Melyek a rendkívüli helyzet tanulságai? Mit őrzünk meg belőlük?

Link másolása

A járvány kirobbanásával egyidőben sok cégnek és munkavállalónak kellett pillanatokon belül átállnia az otthoni munkavégzésre. Bár sok vállalatnál van kultúrája a home office-nak, ez korábban általában heti egy-két napot jelentett az irodától távol és többnyire limitált volt az is, hogy egyszerre hányan dolgoznak otthonról.

Nem volt ez másként az OTP Banknál sem: Magyarországon több mint tízezer embert alkalmaz a bank, mégis, március végén, április elején két hét alatt sikeresen megoldották, hogy 3500 dolgozójuk átálljon tartós otthoni munkavégzésre.

Korábban csupán kb. 50-60 fő dolgozott otthonról, a járványhelyzet alatt azonban olyan nap is volt, hogy 4955 fő, a hazai OTP-dolgozók közel fele végezte munkáját hazulról.

A bankfiókokban, ügyfelekkel foglalkozó munkatársak persze nem maradhattak otthon, így részükre a bank maszkot, az ügyfélteret leválasztó plexifalat és gyakoribb fertőtlenítést biztosított. A Contact Centeres ügyfélszolgálat működtetése is kihívást jelentett, itt ugyanis jellemzően sokan dolgoznak egyszerre, egy légtérben, ráadásul a hitelmoratórium bevezetésekor jelentősen megnőtt az ügyfélmegkeresések száma is. Itt is a védőfelszerelések biztosításával, otthoni munkavégzésre való átállással oldották meg, hogy az ügyfelekkel zavartalanul és biztonságos körülmények között tarthassák a kapcsolatot.

Mindezen túl azoknak, akik bejártak az irodákba vagy a bankfiókokba dolgozni, az OTP Bank a saját költségén biztosította a koronavírus tesztelést, hogy biztonságban tudhassa munkatársait. Ez 10 ezernél is több tesztet jelentett az elmúlt időszakban.

Hogy volt ez más munkahelyeknél?

Nemrég mi is készítettünk egy *online felmérést, amelyben azt vizsgáltuk, hogyan élték meg a magyar munkavállalók az elmúlt időszakot. A kérdőív eredményei szerint a munkavállalók többsége úgy vélte, a munkáltatója felelősen cselekedett: bevezette a legalapvetőbb higiéniai intézkedéseket, és akinél a munkaköre azt megengedte, otthoni munkavégzést rendelt el.

A kitöltők 63%-a vélte úgy, hogy munkáltatója helyes döntéseket hozott a munkavállalók biztonsága érdekében. A home office pedig nem várt hatékonysággal, már beépülni látszik a mindennapokban.

A felmérésben résztvevők 34%-a ugyanúgy bejárt dolgozni, mint a rendkívüli helyzet előtt, közel 60%-uk pedig otthonról teljesítette munkahelyi kötelességeit. Bár nagyon sokan féltek a bevételek csökkenésétől és a munkahely elvesztésétől is, a kitöltők legtöbbje (közel 49%) elsősorban a szerettei miatt aggódott. Ezt követte a személyes kapcsolatok hiánya (44%) és a betegségtől való félelem (29%).

Miután rengetegen dolgoztak otthonról (63%) feltételezhető, hogy a legnehezebb feladat a magánélet és a munka összeegyeztetése volt, hiszen minden egy térre koncentrálódott. Az adatok alapján valóban sokaknak jelentett nehézséget, hogy családtagjaik körében nem tudtak elég hatékonyan dolgozni,

a legzavaróbbnak azonban mégis a járványhelyzetből adódó stressz feldolgozását (közel 40%), és a folyamatos kesztyű- és maszkviselést (36%) ítélték a válaszadók.

Személyes találkozók helyett online együttlét

Az OTP Bank egy hasonló témájú belső felmérése alapján, amelyet saját munkavállalói körében készített, is az látszik, hogy a munkavállalók egy részének a munka-magánélet egyensúlyát nehezebb volt megtalálniuk. A bank ennek érdekében számos olyan szolgáltatást tett elérhetővé, amelyek a dolgozók mentális egészségének megőrzését segítették, mint például pszichológiai konzultációk, vagy tematikus webinárok.

„Nálunk pozitív módon a videocallok alatt is jutott idő a poénokra, a közös nevetésekre a kollégákkal. Ha valaki esetleg leeresztett egy kicsit, mindenkinek volt hozzá egy-két jó szava, ez sokat jelentett a folyamatos bezártságban” – meséli Zentai Annamária, az OTP Bank HR Szakértői Központjának igazgatója, aki azt is megosztotta velünk, hogy amellett, hogy videón keresztül tartották egymásban a lelket, nagy sikert aratott Karantén híradó is. Ez egy, a belső csatornán futó híradó volt, ahol a HR-munkatársak egymásnak adogatták a képzeletbeli labdát és számoltak be képekkel, sztorikkal arról, mivel foglalkoznak otthon a szabadidejükben.

Az OTP Bank belső felmérésében a kollégák a csapatszellem – talán sokaknak meglepő – megerősödéséről számoltak be. A több mint 2500 dolgozó és 50 felsővezető tapasztalatait összefoglaló kutatás szerint a munkatársak szorosabbnak érezték a szűkebb csapaton belüli együttműködés intenzitását a karantén alatt, és bizonyos szempontból, a szűkebb csapatokon belül ennek minőségét is jobbnak értékelték a korábbinál.

Hogyan tovább?

Bár az irodák az elmúlt pár hétben újranyitottak és elkezdtek visszaszállingózni az ott dolgozók, Zentai Annamária szerint a járványhelyzet egyik hozadéka lehet, hogy átgondolják egyes munkakörökben akár a heti szintű home office bevezetését is, de az otthoni és irodai munkavégzés ideális arányát még vizsgálják.

A munkavállalók nagy része pozitívan élte meg az önálló munkavégzést. Ebben valószínűleg az is szerepet játszott, hogy a bank mind nagyobb része áll át agilis munkavégzésre, az agilis keretrendszer és gondolkodásmód pedig erős támaszt adott a hirtelen jött változáshoz. Fontos tapasztalat volt az is, hogy az agilis ceremóniákat, a közös ötleteléseket, a fejlesztési feladatok végrehajtását nem hátráltatta, hogy a csapatok egymástól távol és nem egy légtérben dolgoztak.

Szintén fontos kérdés, hogy a jövőben milyenek lesznek az irodák és az azokban való munkavégzés. Az OTP Bankban amellett, hogy a visszatérőknél figyelnek a szabályok betartására – például a munkatársak közötti megfelelő védőtávolság megtartása az irodákban, tárgyalókban és éttermekben is, online értekezletek preferálása a nagy létszámú személyes megbeszélések helyett,– a jelenleg épülő új irodaházuk belsőépítészeti kialakításakor már ezeket az új tapasztalatokat is figyelembe veszik.

*A felmérésről:

Az OTP Bank és a szeretlekmagyarorszag.hu közös felmérése.

Mintanagyság: 777 fő (a felmérésben felülreprezentáltak a nők, a budapesti lakosok és a szellemi foglalkozásúak)

Az adatfelvétel ideje: 2020. május – június

Adatfelvétel módja: online, feleletválasztós kérdések

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Az első babavárósok negyedénél nem született meg a gyerek, és mindjárt lejár a határidő
A kormányhivatal méltányosságból részletfizetést és halasztást is engedélyezhet, vagy akár el is engedhetik a tartozás egy részét.

Link másolása

Remekül kezdett a csok plusz a legfrissebb, márciusi adatok alapján, mondta az Indexnek Hornung Ágnes. A Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára szerint március végéig több mint 3100 igénylést adtak be, vagyis ennyi fiatal házaspár élt a lehetőséggel már az első három hónapban.

A befogadott kérelmek összege 83 milliárd forint, azaz a családok átlagosan 26 millió forint hitelt igényeltek

- mondta az államtitkár. Az interjúból az is kiderül, hogy az egy gyereket tervezők átlagosan 23 millió, a két gyereket tervezők 29 millió, a nagycsaládra vágyók pedig 44 millió forint összegű kölcsönt igényelnek. A családok mintegy háromnegyede első közös otthonának megszerzésére, negyedük pedig másik otthonba való költözéshez igényli a kölcsönt.

Hornung Ágnes az elmaradt gyerekvállalásokkal kapcsolatban elmondta, eddig csak a csok támogatás kapcsán állnak rendelkezésre részleges adatok, hiszen ott az előre vállalt gyermekek esetében a támogatást akkor kell visszafizetni, ha az első gyermek 4 éven belül nem érkezik meg.

Ám még nem tudnak teljes körű adatokkal szolgálni, hiszen ugyan az első gyermek vállalására vonatkozó négyéves határidők az első években igénylőknél elvileg már lejártak, de építkezés vagy bővítés esetén ez a határidő csak a munkák befejezésétől, vagyis akár több évvel később indul; a második gyermekek születésére előírt 8 éves határidők és különösen a három gyermeknél irányadó 10 éves határidők pedig értelemszerűen még nem esedékesek.

Az államtitkár kitért a babaváró hitelre is, ami 2019 júliusában indult. Ott az első gyermek születésére 5 éves intervallumot biztosítottak, így most még senkinek sem járt le ténylegesen, de 2024 második félévében, júliustól már lehetnek ilyenek. A Magyar Államkincstárnál lévő legfrissebb összevetés szerint

a 2019-ben igényelt babavárók esetében az igénylők kevesebb mint negyedénél nem volt igazolva az, hogy megszületett az első gyerek.

Bizonyosan nincs remény a gyermekvállalásra, ahol a gyermeket vállaló pár elvált. Ilyenkor a kamattámogatást a jegybanki alapkamat +5 százalékos büntetőkamattal kell visszafizetni.

Hornung hangsúlyozta: a kormányhivatal méltányossági eljárás keretében a fizetési kötelezettség teljesítésére részletfizetést, vagy legfeljebb 5 évre fizetési halasztást engedélyezhet, illetve a fizetési kötelezettséget részben vagy teljesen el is engedheti.

Link másolása
KÖVESS MINKET: