A Rovatból

Háború, erőszak, dühöngés – Miért (kiért) harcolnak a futballhuligánok?

A 465 brazil szurkoló közreműködésével végzett kísérlet eredményei azt mutatták, hogy a szurkolók összecsapásai nem feltétlenül a saját csapat miatt, még csak nem is önmaguk miatt történnek.

Link másolása

Leendő és végzett pszichológusok hozták létre a 7köznapi pszichológia blogot, mert a pszichológia mindenki életének része és mindenkire tartozik.

Ha már foci világbajnokság lázában ég a világ (de legalábbis a fele mindenképp), érdemes szót ejteni egy olyan rendszeresen előforduló problémáról, amely manapság szinte már a meccsek részét képezi, a futballhuliganizmusról, azaz az ellenkező szurkolótáborok verekedéseiről, rongálásokról, ránézésre értelmetlen, mégis fékevesztett dühöngésekről. Mi lehet a harcok hátterében? Miért lehet olyan érzésünk tévénézőként, mintha egy komplett, életre-halálra menő, háborús jelenetet látnánk a lelátókon? És mit él meg, aki talán csak szimplán szurkolni ment aznap ki, mégis alig egy órával a mérkőzés kezdete után már egy verekedés közepén találja magát? Persze nem passzív elszenvedőként, hanem mint akit egy belső erő vezérelne, amely nem hagyhatja, hogy az ellenkező szurkolótábor tagjai erősebbnek bizonyuljanak a sajátjánál. Mindössze rajongói túlkapásról van csak szó, vagy valami sokkal többről?

Fotó: wikimedia

A futballhuligánok kihágásai az egyszerű, verbális versengéstől, rivalizálástól egészen a legveszélyesebb, akár halálos áldozatot is követelő esetekig terjednek. Utóbbi szerencsére a legritkább esetben fordul csak elő, mégis a verekedések és rombolások miértjének kutatása ésszerűnek tűnik, mivel ahol foci van (így aztán szinte mindenhol) ott gyakori vendég a szélsőséges, rajongói kihágás is.

A lelátók harcait évtizedeken keresztül abnormális szociális viselkedésnek, agresszív tulajdonságok megnyilvánulásának vagy éppen a férfiak maszkulin erőfitogtatásának tulajdonították. Mégis, a konfliktusok fő esszenciáját egyik elmélet sem volt képes megfogni. Az oxfordi egyetem kognitív és evolúciós antropológiával foglalkozó kutatóinak azonban a szurkolói erőszak érdekes aspektusát sikerült felfedniük, és eredményeiket egy friss, 2018 júniusban megjelent folyóiratban közölték. Martha Newson és kutatótársai szerint a focimeccseken gyakran előforduló verekedések hátterében leginkább a társas kötődés és a közös identitás védelme állhat. Mindez azt jelenti, hogy a sokszor különösen durva viselkedéssé formálódó szurkolás egy evolúciósan hozott reakció lehet, amely során a rajongók ellenséges erőként, betolakodóként élik meg az ellenfél drukkereit, és fizikai erőszakkal védik saját határaikat, csapatukat, egymást. Így nézve az összetűzés minden része háború.

Fotó: wikimedia

A 465 brazil szurkoló közreműködésével végzett kísérlet eredményei azt mutatták, hogy a szurkolók összecsapásai nem feltétlenül a saját csapat miatt, még csak nem is önmaguk miatt történnek, hanem egymásért. Ugyanis a közös szurkolás közös identitást eredményez, amelyet csak az ellenfél szurkolói veszélyeztethetnek, a saját közös identitásuk által. Figyeljük csak meg, hogy micsoda hatása van annak, amikor egy csapat nyer, és a szurkolók mindannyian elmondhatják magukról, "Nyertünk! Mi nyertünk!". Azaz nem a csapat, nem a klub, hanem minden ember nyert, aki a csoport tagja.

Minden ember társas lény. Szükségünk van arra, hogy egy nagyobb csoport részesei lehessünk, akikkel azonos értékrendet vallunk. Ilyenkor érezhetjük magunkat igazán értékesnek, mert nem vagyunk egyedül a véleményünkkel. A csoportunk tagjai úgy ismernek el minket, hogy ugyanazt gondolják dolgokról, mint mi. Még csak hatalmas, közös ideára sincs szükségünk ahhoz, hogy másokkal karöltve azonosulhassunk másokkal, mint például egy politikai demonstráció esetében. Már az is elég lehet, ha egy helyen, egy időben, egy csapatnak szurkolunk. A közös tevékenység, közös érdeklődés azt eredményezi, hogy egy nagy egység részesei lehetünk, és ezáltal nyerünk magunknak egy saját csoportot, egy szerető, elfogadó családot. Az ellenfél tábora pedig pont ezt akarja szétrombolni, szétszedni, megsemmisíteni, hiszen számukra épp a saját táborunk az identitásukat veszélyeztető ellenség.

VIDEÓ: futballhuligánok Marseille-ben

Kétség kívül evolúciós hozomány a saját csoport védelmezésének ösztöne is, ugyanis összetartás és egymás védelmezése nélkül egy faj sem lett volna képes fennmaradni. Ahogyan az állatvilágban az egyedek védik saját territóriumukat és vele együtt a csoport tagjait, ugyanúgy védelmezik a szurkolók saját területüket és egységüket.

Háború, evolúció, ösztönök, agresszió. Ezek a szavak együttesen vannak jelen a futballhuligánok viselkedése mögött álló motivációban. Ha csak megnézzük azt, ahogyan a szurkolók egyenruhában (azonos mez), kifestve (arcon és testen) egymást lelkesítve kiabálnak, nem is olyan nehéz meglátni a harci vetületét a drukkolásnak. Természetesen annak ellenére, hogy egy focimeccs akár meg is jelenítheti a rajongók számára a harc és küzdés érzetét, a vandalizmus továbbra sem egy elfogadható vagy támogatható formája a sportszeretetnek. Szerencsére a sportrajongók többségének nem szükséges fizikai agresszióhoz fordulnia ahhoz, hogy megélje a csapatok nyújtotta, szimbolikus harc élményét, hanem képes kontrollálni a lelkesedését vagy éppen dühét.

Ha érdekel a pszichológia közérthető nyelven, ne hagyd ki a 7köznapi pszichológia blogot!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Az első babavárósok negyedénél nem született meg a gyerek, és mindjárt lejár a határidő
A kormányhivatal méltányosságból részletfizetést és halasztást is engedélyezhet, vagy akár el is engedhetik a tartozás egy részét.

Link másolása

Remekül kezdett a csok plusz a legfrissebb, márciusi adatok alapján, mondta az Indexnek Hornung Ágnes. A Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára szerint március végéig több mint 3100 igénylést adtak be, vagyis ennyi fiatal házaspár élt a lehetőséggel már az első három hónapban.

A befogadott kérelmek összege 83 milliárd forint, azaz a családok átlagosan 26 millió forint hitelt igényeltek

- mondta az államtitkár. Az interjúból az is kiderül, hogy az egy gyereket tervezők átlagosan 23 millió, a két gyereket tervezők 29 millió, a nagycsaládra vágyók pedig 44 millió forint összegű kölcsönt igényelnek. A családok mintegy háromnegyede első közös otthonának megszerzésére, negyedük pedig másik otthonba való költözéshez igényli a kölcsönt.

Hornung Ágnes az elmaradt gyerekvállalásokkal kapcsolatban elmondta, eddig csak a csok támogatás kapcsán állnak rendelkezésre részleges adatok, hiszen ott az előre vállalt gyermekek esetében a támogatást akkor kell visszafizetni, ha az első gyermek 4 éven belül nem érkezik meg.

Ám még nem tudnak teljes körű adatokkal szolgálni, hiszen ugyan az első gyermek vállalására vonatkozó négyéves határidők az első években igénylőknél elvileg már lejártak, de építkezés vagy bővítés esetén ez a határidő csak a munkák befejezésétől, vagyis akár több évvel később indul; a második gyermekek születésére előírt 8 éves határidők és különösen a három gyermeknél irányadó 10 éves határidők pedig értelemszerűen még nem esedékesek.

Az államtitkár kitért a babaváró hitelre is, ami 2019 júliusában indult. Ott az első gyermek születésére 5 éves intervallumot biztosítottak, így most még senkinek sem járt le ténylegesen, de 2024 második félévében, júliustól már lehetnek ilyenek. A Magyar Államkincstárnál lévő legfrissebb összevetés szerint

a 2019-ben igényelt babavárók esetében az igénylők kevesebb mint negyedénél nem volt igazolva az, hogy megszületett az első gyerek.

Bizonyosan nincs remény a gyermekvállalásra, ahol a gyermeket vállaló pár elvált. Ilyenkor a kamattámogatást a jegybanki alapkamat +5 százalékos büntetőkamattal kell visszafizetni.

Hornung hangsúlyozta: a kormányhivatal méltányossági eljárás keretében a fizetési kötelezettség teljesítésére részletfizetést, vagy legfeljebb 5 évre fizetési halasztást engedélyezhet, illetve a fizetési kötelezettséget részben vagy teljesen el is engedheti.

Link másolása
KÖVESS MINKET: