ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Fél évig tartott a láthatatlan fogszabályzásom, íme a látható végeredménye

Műfogsortisztító-tabletták és kényszeres nassolási agonizálás kontra sikerélmény a köbön, méghozzá fájdalommentesen. Ilyen, amikor beválik az újévi FOGadalom!

Link másolása

Amikor belevágtam a felnőtt fogszabályzásba, a hiúságom dominált, mert a metált csak hallgatni szeretem, viselni nem – legalábbis a fogaimon. Azonban most, hogy a 13. láthatatlan fogszabályzó sín is lekerült rólam (egy sínt 2 hétig kell hordani, úgyhogy mindössze bő fél évről beszélünk), méghozzá a várt eredménnyel, újra ezt a technológiát választanám. Mert ugyan ez a technológia nem alkalmas minden típusú korrekcióra, például az alsó fogsoromnál a szemfog-befordulást és az ívgörbületet nem tudta tökéletesíteni, nem érzem magam átverve, hiszen ezt dr. Gulyás Zsófia, a bűbájos szakorvosom előre megmondta a konzultáción. Sőt, csak utána kellett fizetnem, hogy leokéztam a leendő fogmozgásomat 3D videóban lemodellező, virtuális fogmozgatási tervet.

A fenti képen a felső fogsorom 1. és 12. sínje látható, pontosan 6 hónap eltéréssel, a lenti képen pedig a mosolyom hasonlítható össze a szabályzás előtt és az utolsó sín viselése közben (!), a változás pedig több mint látványos.

A szabály egyszerű volt: enni nem szabad a sínekben – addig ki kell venni, egy pattintás az egész, utána pedig fogat és fogsort kell mosni –, illetve inni is csak vizet szabad ebben a fogszabályzóban, a színes és forró italok fogyasztása közben nem lehet a szájban és öblögetni kell utána.

Cserébe nem kell odafigyelni az étkezésre, mint az állandó fogszabályzók esetében, úgyhogy ha akarod, betömhetsz a szádba annyi karamellát, pattogatott kukoricát és gumicukrot, amennyit nem szégyellsz. Viszont a doktornő megmondta, hogy napi 22 órát kell viselnem a síneket a hatékonysághoz, amit én stréber módon be is tartottam.

Igen ám, de ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ha összesen 2 órát vehetem ki őket egy nap, amiben benne vannak az étkezések és a fogtisztítások, akkor legfeljebb háromszor fél óra evésre és ezek után egy alapos fog- és síntisztításra jut elég időm. Ebből kifolyólag szinte megszűntek a napközben bekapott falatkák és lopott nasizások, mert utána mehettem ki megint fogat mosni, úgy meg nincs is értelme a csokinak, ha rögtön lefojtom némi fogkrémmel. Jó, azért nem kell annyira sajnálni, mert a magyar lelemény utat tört: mindig rögtön ebéd és vacsora után zabáltam fel azt az édesség-mennyiséget, amit amúgy szétosztottam volna egy teljes napra.

Magára a láthatatlan fogszabályzóra csupa pozitív visszajelzést és bókot kaptam az ismerőseimtől (már akinek említettem, mert nagyjából senkinek nem tűnt fel első látásra). Én is imádtam nézni, ahogy hónapról hónapra változott a mosolyom, és egyre magabiztosabban vigyorogtam.

Ami viszont a röhejes része volt a procedúrának, hogy én nem fogkefével, hanem – a doktornő személyes tanácsát megfogadva, mivel ő is így tesz a sajátjával – egy pohár vízbe dobott műfogsortisztító tablettával tisztogattam meg a síneket. Ezt a gusztusosnak nem mondható szeretetcsomagot adott esetben az éttermek asztalára is kitettem, mert ugye muszáj volt kivenni az étkezés alatt a fogszabit.

Nem beszélve arról a filmbe illő jelenetről, amikor az irodában egy munkatársam megkérdezte, hogy megkóstolhatja-e a kék szörpömet. Az arckifejezése a retinámba égett, miután Wednesday-es faarccal közöltem vele, hogy „inkább nem javaslom, a protkóm ázik benne”.

De mivel mostantól csak éjszakai sínt kell hordanom, az irodai vécék koleszos hangulata is hiányozni fog az ebédszünetek után, amikor sorra nyitottak rám a kolleginák a fogmosásom közben. Nyilván az is kissé lehangoló, mikor a párom előtt veszem ki a fogsoromat, egy nem túl szexi nyálhíd kíséretében.

Eredetileg 12 sínt terveztek nekem a rendelőben, de felül az egyik fogam deviáns volt és nem volt hajlandó kellően bemozdulni, úgyhogy megregulázta a doktornő egy 13. sínnel, amit 3 hétig kellett hordanom pluszban. Ezt egyébként ingyenesen tette, egy újabb foglenyomatot követően, ami egy pár perces mutatvány, mintha gyurmába harapnál.

Fájdalommal egyáltalán nem, de két apró kellemetlenséggel járt a folyamat: az egyik a havonkénti kontrollok fogköz-reszelése volt (a hangja parább, mint az érzés), a másik pedig az új sínek első napja, amikor feszítette kissé a fogaimat az eleinte szűk sín, hiszen gyengéden mozgásra bírta őket. Utána már meg sem éreztem abban a két hétben, ha rajtam volt. Néha pánikszerűen a nyelvemmel tapogattam ki, hogy betettem-e, olyannyira megszoktam a viselését.

Összességében nagyon hatékony kezelésnek gondolom a láthatatlan fogszabályzást, hihetetlen, hogy mire képes már a technológia és a 3D nyomtatás. És az, hogy ennyire nem látszik az eszköz a fogaimon (ld. a cikk alján található, kezdeti beszámolóm fotóját), egyszerűen szupermenő.

Ami sokakban felmerülő kérdés, hogy meddig kell hordani az éjszakai sínt, ami egyben az utolsó sínpár: nos, lehetőleg örökre, mert sok embert ismerek, aki évek után elhanyagolta az utókezelést, és pár hét alatt viszaugrott az eredeti pozíciójába a fogsora, mert felnőttkorban már sok időbe telik az új pozícióban a tartószövetek átépülése. Vedd úgy, hogy olyan, mint a kontaktlencse, csak azt este kiveszed, reggel beteszed, az esti fogszabályzót pedig pont fordítva.

Egy szép, igényes mosoly szerintem mindenhol jó belépő, és jó hír, hogy létezik megbízható felnőttkori fogszabályzás, ami esztétikus, nem tart évekig és még az ára is korrekt. Persze nem mindegy, hogy kontár végzi a munkát, vagy rendes fogszabályzó szakorvos, úgyhogy nagyon nézzétek meg a referenciákat és a páciensek visszajelzéseit, ha belevágtok ti is. Elő az ezer wattos vigyorokkal, nevetni ér!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Az első babavárósok negyedénél nem született meg a gyerek, és mindjárt lejár a határidő
A kormányhivatal méltányosságból részletfizetést és halasztást is engedélyezhet, vagy akár el is engedhetik a tartozás egy részét.

Link másolása

Remekül kezdett a csok plusz a legfrissebb, márciusi adatok alapján, mondta az Indexnek Hornung Ágnes. A Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára szerint március végéig több mint 3100 igénylést adtak be, vagyis ennyi fiatal házaspár élt a lehetőséggel már az első három hónapban.

A befogadott kérelmek összege 83 milliárd forint, azaz a családok átlagosan 26 millió forint hitelt igényeltek

- mondta az államtitkár. Az interjúból az is kiderül, hogy az egy gyereket tervezők átlagosan 23 millió, a két gyereket tervezők 29 millió, a nagycsaládra vágyók pedig 44 millió forint összegű kölcsönt igényelnek. A családok mintegy háromnegyede első közös otthonának megszerzésére, negyedük pedig másik otthonba való költözéshez igényli a kölcsönt.

Hornung Ágnes az elmaradt gyerekvállalásokkal kapcsolatban elmondta, eddig csak a csok támogatás kapcsán állnak rendelkezésre részleges adatok, hiszen ott az előre vállalt gyermekek esetében a támogatást akkor kell visszafizetni, ha az első gyermek 4 éven belül nem érkezik meg.

Ám még nem tudnak teljes körű adatokkal szolgálni, hiszen ugyan az első gyermek vállalására vonatkozó négyéves határidők az első években igénylőknél elvileg már lejártak, de építkezés vagy bővítés esetén ez a határidő csak a munkák befejezésétől, vagyis akár több évvel később indul; a második gyermekek születésére előírt 8 éves határidők és különösen a három gyermeknél irányadó 10 éves határidők pedig értelemszerűen még nem esedékesek.

Az államtitkár kitért a babaváró hitelre is, ami 2019 júliusában indult. Ott az első gyermek születésére 5 éves intervallumot biztosítottak, így most még senkinek sem járt le ténylegesen, de 2024 második félévében, júliustól már lehetnek ilyenek. A Magyar Államkincstárnál lévő legfrissebb összevetés szerint

a 2019-ben igényelt babavárók esetében az igénylők kevesebb mint negyedénél nem volt igazolva az, hogy megszületett az első gyerek.

Bizonyosan nincs remény a gyermekvállalásra, ahol a gyermeket vállaló pár elvált. Ilyenkor a kamattámogatást a jegybanki alapkamat +5 százalékos büntetőkamattal kell visszafizetni.

Hornung hangsúlyozta: a kormányhivatal méltányossági eljárás keretében a fizetési kötelezettség teljesítésére részletfizetést, vagy legfeljebb 5 évre fizetési halasztást engedélyezhet, illetve a fizetési kötelezettséget részben vagy teljesen el is engedheti.

Link másolása
KÖVESS MINKET: