ÉLET-STÍLUS

D-faktor: a te személyiségednek mi a legsötétebb oldala?

A pszichológusokat régóta foglalkoztatja a kérdés, hogy megértsék azoknak az embereknek a működését, akik rendszeresen bántanak másokat – legyen az a tisztességtelenség, kapzsiság, manipuláció, felelőtlenség, másokkal való tiszteletlen bánásmód, agresszió, vagy éppen szexuális zaklatás.

Link másolása

Leendő és végzett pszichológusok hozták létre a 7köznapi pszichológia blogot, mert a pszichológia mindenki életének része és mindenkire tartozik.

Egyikünk sem tökéletes, és előfordul az is, hogy mindannyian megbántunk valakit. Néhányan azonban ezt túlzásba visszük. Az etikailag, erkölcsileg, és társadalmilag megkérdőjelezhető viselkedés része a mindennapi életnek, és a kegyetlen, önző, gátlástalan vagy akár egyenesen gonosz viselkedés eseteivel könnyen találkozhatunk a történelemben és a kultúrákban.

Az 1950-es évek óta kutatók sok sötét személyiségvonást azonosítottak, amelyek központi elemként más emberek jóllétének figyelmen kívül hagyását határozták meg. Egy újabb kutatás azonban nemcsak azt mutatja, hogy néhányan hajlamosak arra, hogy másokkal bántó módon viselkedjenek, hanem olyan sajátos személyiségvonásokat is azonosított, amelyek a káros viselkedés konkrét mintáihoz kapcsolódnak. Például az etikátlan, antiszociális viselkedés mintái származhatnak az alacsony empátiából, a manipulációból, az erkölcstelenségből, a nárcisztikus vonásokból, az impulzivitásból, és számos egyéb sötét tulajdonságból.

A D-faktor

Mindannyian ismerünk olyan személyeket, akik következetesen etikailag, erkölcsileg és társadalmilag is megkérdőjelezhető viselkedést tanúsítanak a mindennapi életben. A személyiségpszichológusok ezeket a jellemzőket a szubklinikai populációban „sötét tulajdonságként” említik. A sötét tulajdonságok megértése nemcsak a pszichológiában, hanem a kriminológiában és a viselkedéssel foglalkozó gazdasági kutatásokban is egyre népszerűbb.

Az ún. „D (Dark Factor of Personality) sötét személyiségfaktor” magában foglalja az összes lehetséges sötét vonást és ezáltal egy egységes, átfogó elméleti keretet biztosít a sötét személyiség megértéséhez.

Annak ellenére, hogy a pszichológusok különböző sötét vonásokat már elkülönülten ismernek, egyre világosabbá vált, hogy ezek a sötét tulajdonságok egymáshoz kapcsolódnak. Ez felveti a kérdést: vajon van-e összefüggés a sötét tulajdonságok között?

Morten Moshagen és munkatársai azt állítják, hogy létezik egy D-faktor, amelyet úgy határoznak meg, mint az ember alapvető szükségletét arra vonatkozóan, hogy maximalizálja saját hasznosságát mások rovására, olyan hiedelmek kíséretében, amelyek igazolják, megerősítik rosszindulatú viselkedését. Meghatározásukban a hasznosság a cél elérésére utal. A D-faktoron magas értékkel bírók a hasznosság-maximalizálást keresik, annak ellenére, hogy elérése ellentétes mások érdekeivel.

Európai pszichológusok egy csoportja nemrégiben végzett egy olyan kutatást, amely szerint a különbségek ellenére mindezek az antiszociális tulajdonságok egy közös magot alkotnak, amelyet a Személyiség Sötét tényezőjének, egyszerűen csak D(ark)-nek neveztek el. Ez a személyiségjellemző azt a mértéket jelöli, amennyire az emberek egyszersmind összpontosítanak céljaik elérésére – miközben figyelmen kívül hagyják azt a tényt, hogy cselekedeteik más embereket sértenek, vagy akár károkat okoznak számukra. A D-re úgy gondolhatunk, mint az önzés különösen káros és rosszindulatú formájára. Ez a sötét vonás különböző emberekben eltérő módon nyilvánulhat meg, de ha elég mélyre ásunk, láthatjuk, hogy sok hasonló etikátlan, antiszociális vonás jellemzi őket.

Melyek ezek a sötét vonások?

A kutatók több pszichológiai jellemzőt azonosítottak a D faktor összetevőjeként:

Machiavellizmus – a csalás és a manipuláció alkalmazása az akarat, a cél elérése érdekében.

Erkölcstelenség – egy orientáció a világ felé, amelyben nem veszik figyelembe cselekedeteik erkölcsi és etikai következményeit.

Nárcizmus – a fölényeskedés és a grandiozitás elterjedt érzése, azzal a meggyőződéssel, hogy az embernek joga van más embereket bántani azért, hogy megkapja amit akar.

Pszichológiai jogosultság – az a meggyőződés, hogy az ember megérdemli, hogy többet és jobban bánjanak vele, mint másokkal.

Pszichopátia – mások figyelmen kívül hagyása, nagyon alacsony empátia és önkontroll (vagy magas impulzivitás) jellemzi az egyént.

Szégyentelenség – olyan módon viselkedik, amely más embereket károsít, gyakran a bosszúság miatt, még akkor is, ha mások bántása által magát is károsítja.

Szadizmus – érzéketlen, kegyetlen, megalázó magatartás, amelyben az egyének fizikai vagy pszichológiai fájdalmat, szenvedést okoznak másoknak a hatalom vagy az öröm elérése érdekében.

Az intelligencia általános (g) faktorához hasonlóan a „D faktor” egy olyan általános összetételt javasol, amelyben a specifikus sötét tulajdonságok megnyilvánulnak. Például a D faktor megnyilvánulhat a nárcizmusban és/vagy a pszichopátiában, de bármely más specifikus sötét tulajdonságban is, mint erkölcstelenség, egoizmus, kapzsiság, machiavellizmus, pszichopátia, szadizmus, vagy kényelmetlenség, valamint ezek bármely kombinációja. Ahelyett, hogy azt mondanánk, hogy az egyén erkölcstelen, egoista, nárcisztikus, pszichopata, aki a saját érdekei szerint önállóan cselekszik, és ezáltal szadista és szánalmas viselkedést folytat, csak azt mondhatjuk, hogy az egyén magas szintet mutat a D-ben. A D faktor elmagyarázza, hogy a sötét vonások miért kapcsolódnak össze, és ezáltal a sötét személyiség megjelenésének elméleti alapjait is lefekteti.



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Meztelenül nyitott ajtót a pizzafutárnak egy angyalföldi nő – futársztorik
Aki futárnak áll, fel kell készülnie nem mindennapi kalandokra. Jó, ha megőrizzük a hidegvérünket.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Elképesztő történetekről számolt be a Blikk, budapesti pizzafutárok meséltek.

A világjárvány óta az eddiginél is jobban rászoktak az emberek az online rendelésre. Sokan el is szegődtek áruszállítónak, ételfutárnak és remekül meg lehet belőle élni. Azonban nem árt, ha felkészül furcsa dolgokra is, aki futárkodásra adja a fejét.

Egy 18 éves diák futár az éjszakai műszakok során rendszeresen találkozott például részeg ügyfelekkel. Egyikük például,

amikor áltvette a rendelést, leült a lépcsőre, majd a kerítésbe kapaszkodva mászott vissza az ingatlanba.

A futár elárulta, hogy már a telefonban hallható volt, hogy a megrendelő részeg. De történt vele olyan is, hogy egy üdítő kiborult a szállítás során, és mire kiérkezett a címre, eláztatta a tárolót, és amikor kivette, hogy átadja a megrendelőnek az elázott dobozból a földre borult az étel. Meglepő módon ügyfél udvariasan összeszedte, és zokszó nélkül átvette a rendelést.

Egy másik, 22 éves kiszállító Angyalföldre vitt egy csomagot. Ahogy kell, 4-5 perccel az érkezése előtt telefonon értesítette a címzettet, hogy érkezik a küldemény.

Mikor megérkezett a címre, már nem telefonon kereste a hölgyet, csak felcsengetett a megadott lakásba. Amikor kinyílt az ajtó, a címzett, egy hölgy csak fehérneműt és egy meglehetősen átlátszó köntöst viselt. Amikor a nő rájött, hogy a csomagja érkezett meg, döbbenten annyit mondott annyit mondott:

„Úristen, bocsánat, azt hittem az ügyfelem vagy!”

Olyan is előfordul, hogy a futár és a megrendelő között konfliktus alakul ki. Emiatt járt úgy egy másik 22 éves futár, hogy bár az ügyfele a csomagot átvette, azonban a kijutással akadt egy kis gond. Mikor a futár felcsengetett, hogy nyomják meg az ajtónyitó gombját, bosszút állt rajta a dühös ügyfél, nem engedte ki a házból. Amikor a kiszállító megpróbált a többi lakáshoz csengetni, ők azt hitték, hogy be szeretne jönni, és ők sem segítettek. Végül egy órát kellett várnia, amíg valaki kiengedte.

A tanulság csupán annyi, hogy az menjen futárnak, aki fel van készülve a néha nem is olyan kellemes kalandokra is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Egy hospice nővér elmagyarázta, miért nem érdemes félni a haláltól
Julie McFadden szerint életünk befejező szakaszában testünk fokozatosan kikapcsol és endorfinszintje is megnő, amivel megkönnyíti a haldokló utolsó napjait.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 05.


Link másolása

Egy sokéves tapasztalattal rendelkező hospice nővér videóban magyarázta el, miért nem érdemes félni a haláltól, vette észre a LADbible. Sokak számára talán ijesztő lehet, hogy mi történik velünk az elmúlás után, Julie McFadden szerint azonban „az emberi test a halára van kitalálva” és „biológiailag segít a meghalásban”.

Julie a videóban elmondja, hogy a közelgő halál jelei már fél évvel korábban észlelhetők. Ilyenkor ugyanis a haldokló már „kevesebbet eszik, kevesebbet iszik és többet alszik”.

„Az agyunkban beépített mechanizmusok vannak arra, hogy éhesek és szomjasak legyünk. Amikor a szervezet érzékeli, hogy az élet vége felé közeledik, ezek a mechanizmusok kikapcsolnak, így az ember általában nem érez éhséget és szomjúságot, ami segíti a szervezet lassú kikapcsolását” – mondja a rutinos nővér.

Julie McFadden szerint azonban ez a haldokló számára teljesen normális. Életünk utolsó szakaszában ugyanis számos olyan dolog történik a testünkkel, ami megkönnyíti az elmúlást.

„A szervezet lassan ketózisba kerül, ami endorfint szabadít fel. Ezek az endorfinok tompítják a fájdalmat és az idegeket, miközben eufórikus érzést is adnak az illetőnek, aki ettől jól érzi magát” – mondta a hospice nővér.

A teljes, angol nyelvű videót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET: