ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Bitay Andi: Sokan rájöttek most, hogy valójában mennyire kevés is elég, és mennyire jelentéktelen az a sok vásárlás

Létezik kacatmentes felhalmozás? Hogy éljünk tudatosan járvány idején? Bitay Andi, a Kacatmentes Otthon blog szerzője egy időre lemondott arról, hogy a csomagolásmentesség legyen az elsődleges szempont, azt is elmondta, miért.

Link másolása

Bitay Andi egy Facebook posztban írt arról, hogy a járványhelyzet mennyire megváltoztatta az emberek hozzáállását a kacatmentes életmódhoz. Úgy gondoltam, ez kellően érdekes téma egy interjúhoz.

- A veszélyhelyzet és a kijárási korlátozások nehezebbé teszik a kacatmentes életet?

- Olyan szempontból igen, hogy most nem tudom adományboltba vinni a feleslegesnek ítélt holmit. Tavasszal például átnéztem a gardróbom és találtam néhány ruhát, amit előző évben sem hordtam már. Ezek most egy zsákban várják, hogy egyszer majd új tulajdonoshoz kerüljenek.

A Facebook csoportomból tudom, hogy ez másoknak is problémát jelent, ráadásul sok helyi adok-veszek csoport is leállt a járvány idejére.

Márpedig ha nem tud az ember azonnal megválni attól, amire nincs szüksége, akkor előbb-utóbb a kukába dobja vagy bele sem kezd az átválogatásba.

- Ahogy közeledett Magyarországhoz a járvány, az emberek egy része őrült felhalmozásba kezdett. Elsősorban tartós élelmiszert és higiéniai termékeket. Te hogy reagáltál erre a helyzetre?

- Mi is betáraztunk és nem is bántam ezt meg. Nem attól tartottunk, hogy majd kiüresednek a boltok és nem fogunk tudni vásárolni, hanem inkább az volt a cél, hogy minél ritkábban kelljen vásárolni mennünk. Azóta is az a taktikánk, hogy kéthetente rendelünk online egy nagyobb adag bevásárlást, ami pedig időközben felmerül szükségletként, azért hetente egyszer beszaladunk egy boltba. Annak nagyon örülök, hogy időközben a csomagolásmentes boltok és a termelők is átálltak az online értékesítésre és kiszállításra. Ugyanakkor nagyon megfontoltnak kell lenni, mert az a tapasztalatom, hogy

online vásárlásnál sokkal könnyelműbb tud lenni az ember.

Ha úgyis más hozza ide, akkor nem négy almát veszek, hanem rögtön nyolcat... na ilyenkor végzi a fele mégis a kukában.

- Érthető, amikor az embert a túlélési ösztön felhalmozásra sarkallja. Kérdés, hogy amikor ilyen nagy tételben vásárol, azt mennyire lehet megoldani csomagolásmentesen.

- Egy időre lemondtam arról, hogy a csomagolásmentesség szempont legyen a vásárlásnál. Ez egy különleges élethelyzet, amilyenben még senki nem volt. Először túl kellett lenni a kezdeti sokkon, aztán szép lassan visszaállhattak a dolgok a régire hasonlító szokásokká. Például csodálatos zöldségeket rendeltem az egyik csomagolásmentes bolton keresztül termelőtől, amit papírzacskóban és lebomló zacskóban hoztak ki.

Egyébként jelen esetben nem csak a nagy tételben vásárlás tántorította el az embereket a csomagolásmentes megoldásoktól, hanem a fertőzéstől való félelem is. Kenyeret például még mindig csak zacskóban veszünk vagy sütünk magunknak kiflit, zsemlét, péksüteményt. Egyelőre nem tetszik már a látvány sem, amikor belépek egy szupermarketbe és látom, hogy mindenki a kipakolt, csomagolás nélküli pékáru körül tobzódik. A kis pékségekkel már más a helyzet, de mint mondtam, igyekszünk minél ritkábban boltba járni.

- Ez a fajta felhalmozás és bizonytalanság kihat a kacatmentes élet más területeire? Jobban ragaszkodnak az emberek a tulajdonukhoz?

- Kétféle ember létezik most: az egyik úgy reagált a jelenlegi helyzetre, hogy még jobban ragaszkodik ahhoz, amije van. Lehet, hogy pontosan nem tudja megmagyarázni magának, hogy miért, de mindent értéknek tart, amije már van.

Az ember alapvetően birtoklásra van berendezkedve, nem elengedésre, és ezen egy járvány nem változtat.

Jogos a félelem, ha valaki például elvesztette a munkáját, én mégis azt javaslom, hogy ilyen esetben is inkább próbálja meg eladni azt, amire már nincs szüksége, mint gyűjtögetni és emiatt még stresszesebbnek érezni magát.

Van a másik ember, aki viszont arra használja ki ezt az időszakot, hogy szelektáljon és felszabadítsa az otthonát, helyet és energiát, hogy a fontosabb dolgokra tudjon koncentrálni. Ők azok, akik inkább úgy élik meg a járványt, hogy látják azt, hová vezet az emberi túlfogyasztás, a halmozás és próbálnak visszatalálni magukhoz és talán a természethez is. Sokan rájöttek most, hogy valójában mennyire kevés is elég és mennyire jelentéktelen az a sok vásárlás, ahelyett, hogy például magunkat fejlesztenénk vagy a szeretteinkkel lennénk.

- A követőid, kommentelőid hogy reagálnak a kérdésre?

- A saját közegemben azt látom, hogy az emberek inkább bizakodóak és azt remélik, hogy ez a járvány más irányba tereli majd az emberiséget egy lassabb, nyugodtabb élethez. Én ezzel kissé szkeptikus vagyok, de attól még

bízom benne, hogy sokan rájönnek most: változtatnunk kell. Személyes szinten, gazdasági és világ szinten egyaránt.

- Milyen tanácsokat tudsz esetleg adni, milyen praktikák tehetik elviselhetőbbé a karantént?

- Ez egy nagyon nehéz helyzet, amikor naponta változik az ember hangulata, jövőképe. Fontosnak tartom, hogy nem szabad elszigetelődni, hanem használjuk ki az internet adta lehetőségeket. Az is fontos, hogy megmaradjanak a szokásaink, a napi rutinok most is. Reggelente zuhanyzom, átöltözöm, kicsit kisminkelem magam és csak utána kezdek el dolgozni. Odafigyelek arra, hogy rendszeresen mozogjak, még akkor is, ha ez épp kimerül egy negyedórás otthoni ugrabugrában. A mentális egészség megtartása nagyon fontos ebben az időben.

Nem kell, hogy mindenki pékké meg jógamesterré váljon a járvány végére, de az nagyon jó hatással van az emberre, ha tanul valami újat.

# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Meztelenül nyitott ajtót a pizzafutárnak egy angyalföldi nő – futársztorik
Aki futárnak áll, fel kell készülnie nem mindennapi kalandokra. Jó, ha megőrizzük a hidegvérünket.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Elképesztő történetekről számolt be a Blikk, budapesti pizzafutárok meséltek.

A világjárvány óta az eddiginél is jobban rászoktak az emberek az online rendelésre. Sokan el is szegődtek áruszállítónak, ételfutárnak és remekül meg lehet belőle élni. Azonban nem árt, ha felkészül furcsa dolgokra is, aki futárkodásra adja a fejét.

Egy 18 éves diák futár az éjszakai műszakok során rendszeresen találkozott például részeg ügyfelekkel. Egyikük például,

amikor áltvette a rendelést, leült a lépcsőre, majd a kerítésbe kapaszkodva mászott vissza az ingatlanba.

A futár elárulta, hogy már a telefonban hallható volt, hogy a megrendelő részeg. De történt vele olyan is, hogy egy üdítő kiborult a szállítás során, és mire kiérkezett a címre, eláztatta a tárolót, és amikor kivette, hogy átadja a megrendelőnek az elázott dobozból a földre borult az étel. Meglepő módon ügyfél udvariasan összeszedte, és zokszó nélkül átvette a rendelést.

Egy másik, 22 éves kiszállító Angyalföldre vitt egy csomagot. Ahogy kell, 4-5 perccel az érkezése előtt telefonon értesítette a címzettet, hogy érkezik a küldemény.

Mikor megérkezett a címre, már nem telefonon kereste a hölgyet, csak felcsengetett a megadott lakásba. Amikor kinyílt az ajtó, a címzett, egy hölgy csak fehérneműt és egy meglehetősen átlátszó köntöst viselt. Amikor a nő rájött, hogy a csomagja érkezett meg, döbbenten annyit mondott annyit mondott:

„Úristen, bocsánat, azt hittem az ügyfelem vagy!”

Olyan is előfordul, hogy a futár és a megrendelő között konfliktus alakul ki. Emiatt járt úgy egy másik 22 éves futár, hogy bár az ügyfele a csomagot átvette, azonban a kijutással akadt egy kis gond. Mikor a futár felcsengetett, hogy nyomják meg az ajtónyitó gombját, bosszút állt rajta a dühös ügyfél, nem engedte ki a házból. Amikor a kiszállító megpróbált a többi lakáshoz csengetni, ők azt hitték, hogy be szeretne jönni, és ők sem segítettek. Végül egy órát kellett várnia, amíg valaki kiengedte.

A tanulság csupán annyi, hogy az menjen futárnak, aki fel van készülve a néha nem is olyan kellemes kalandokra is.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Tengerjáró hajón bérel apartmant, mert olcsóbb, mint a szárazföldi lakás
A távmunkában dolgozó amerikai férfi úgy számol, hogy a kedvezőbb albérleti díj mellett a rezsin is sokat spórol majd, ráadásul világot láthat a következő 12 évben.

Link másolása

A szárazföldi létet feladva a következő 12 évben egy tengerjáró hajón fog lakni a San Diegó-i Austin Wells, mert állítása szerint így sokkal kevesebbe kerül majd a lakhatása, miközben beutazhatja a világot.

Wells azt mondta, a történelmi csúcson lévő lakhatási és megélhetési költségek miatt döntött úgy, hogy hátrahagyja szárazföldi életét, és inkább egy tengerjáró hajó apartmanjába költözik. Számításai szerint így sokkal jobban jár, mintha szülővárosában, San Diegóban, az USA 8. legnagyobb városában bérelne lakást: nemcsak lakbérre kell kevesebbet költenie, de a rezsiköltségeket is megspórolja.

A távmunkában dolgozó 28 éves férfi 300 ezer dollárt (mintegy 110 millió forintot) fizetett azért, hogy 12 évig az MV Narrative tengerjáró hajó egyik apartmanjában lakhasson. A luxushajó fedélzetén élőknek egészségügyi szolgáltatásokat és 24 órás szobaszervizt is biztosítanak, miközben többek között edzőtermek, éttermek, mozi, könyvtár, bank és egy termelői piac szolgáltatásait is igénybe vehetik.

Az MV Narrative még építés alatt ál, 2025-ben helyezik majd vízre. A tengerjáró hajón közel 1000 személy bérelhet ki különböző típusú apartmanokat. Összehasonlításképpen: jelenleg San Diegóban havonta átlagosan 2500 dollárért (több mint 900 ezer forintért) lehet lakást bérelni, míg az MV Narrative-on körülbelül 2000 dollárért (740 ezer forintért).

Forrás: Ladbible

Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Egy hospice nővér elmagyarázta, miért nem érdemes félni a haláltól
Julie McFadden szerint életünk befejező szakaszában testünk fokozatosan kikapcsol és endorfinszintje is megnő, amivel megkönnyíti a haldokló utolsó napjait.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 05.


Link másolása

Egy sokéves tapasztalattal rendelkező hospice nővér videóban magyarázta el, miért nem érdemes félni a haláltól, vette észre a LADbible. Sokak számára talán ijesztő lehet, hogy mi történik velünk az elmúlás után, Julie McFadden szerint azonban „az emberi test a halára van kitalálva” és „biológiailag segít a meghalásban”.

Julie a videóban elmondja, hogy a közelgő halál jelei már fél évvel korábban észlelhetők. Ilyenkor ugyanis a haldokló már „kevesebbet eszik, kevesebbet iszik és többet alszik”.

„Az agyunkban beépített mechanizmusok vannak arra, hogy éhesek és szomjasak legyünk. Amikor a szervezet érzékeli, hogy az élet vége felé közeledik, ezek a mechanizmusok kikapcsolnak, így az ember általában nem érez éhséget és szomjúságot, ami segíti a szervezet lassú kikapcsolását” – mondja a rutinos nővér.

Julie McFadden szerint azonban ez a haldokló számára teljesen normális. Életünk utolsó szakaszában ugyanis számos olyan dolog történik a testünkkel, ami megkönnyíti az elmúlást.

„A szervezet lassan ketózisba kerül, ami endorfint szabadít fel. Ezek az endorfinok tompítják a fájdalmat és az idegeket, miközben eufórikus érzést is adnak az illetőnek, aki ettől jól érzi magát” – mondta a hospice nővér.

A teljes, angol nyelvű videót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Gyökeresen megváltozott a Temu, és ez nem véletlen
Rengeteg panasz érkezett a cég miatt, mert a meghirdetett akciók rendszeresen nem voltak valósak, ráadásul a weboldalon sok volt a sürgető üzenet.

Link másolása

Mi is írtunk róla nemrégiben, hogy több bejelentés után a Gazdasági Versenyhivatal vizsgálatot indított a Temunál. A legtöbben azt kifogásolták, hogy az akciókban sok esetben 95%-os, vagy akár annál is magasabb kedvezményekkel csábították a vásárlókat, ám ezek nem bizonyultak valósnak. A GVH úgy vélte, hogy a Temut működtető vállalkozás vélhetően tisztességtelen kereskedelemi gyakorlatot folytat és megtéveszti a fogyasztókat.

Most azonban alaposan megváltozott a Temu kereskedelmi gyakorlata. Szinte teljesen eltűntek a hirdetések a neten, és megszűntek a weboldalon a sürgető üzenetek is. A GVH szerint előremutató, hogy a cég felülvizsgálja a kereskedelmi gyakorlatát - írja az Economx.

A GVH a lap megkeresésére azt közölte, hogy a vizsgálati szakaszban vannak, és ez még nem jelenti azt, hogy a vállalkozásról kimondták volna, hogy jogsértéseket követtek el. Most a tényeket tisztázzák, amire három hónapjuk van, ez pedig kétszer két hónappal hosszabbítható.

A nemzeti versenyhatóság mindig üdvözli, és a fogyasztók, valamint a tiszta piaci verseny szempontjából előremutatónak tartja, ha egy eljárás alá vont vállalkozás a hivatal eljárásának megindítását követően felülvizsgálja a kereskedelmi gyakorlatát - írták. „Természetesen mindez a jelenlegi vizsgálati szakban nem befolyásolja a GVH tényfeltárási kötelezettségét” – közölték.

A portál szerint:

2024 áprilisára a Temu 1 millió fős bázist épített Magyarországon, ezzel 25,6 százalékos súllyal bír a hazai online vásárlókon belül.

A Temu anyacége, a PDD 2023 negyedik negyedévben 88,88 milliárd kínai jüanos (12,5 milliárd amerikai dolláros) árbevételt ért el, ami 123 százalékkal magasabb az előző év azonos időszakánál.

Forrás: Index

Link másolása
KÖVESS MINKET: