ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Mik a trendek az ingatlanpiacon? Hol találunk drágán, és hol kedvező áron ingatlant?

A szakértő szerint egyre többen költöznek ki az agglomerációba, de a belvárosi és vízközeli ingatlanok is keresettek. Ugyanakkor a használt ingatlanok már nem feltétlenül bizonyulnak kedvező árunak.

Link másolása

Akár ingatlanvásárlásban, akár eladásban gondolkodunk, érdemes áttekinteni, mi jellemzi mostanság a piacot. Az aktuális helyzetről, az elmúlt 10 év ingatlanpiaci tapasztalatairól, az árak alakulásáról, a leginkább frekventált térségekről kérdeztük Kiss-Szilágyi Juditot, az OTP Ingatlanpont szakértőjét.

– Mik az ingatlanpiac sajátosságai most, 2021-ben?

– A különböző támogatások hatására meglódultak az egyébként is növekvő kivitelezési árak, ezért a használt lakások már nem olcsóbbak jelentősen, mint az újak, viszont nagyon nehéz szakembert, kivitelezőt találni.

Így az utóbbi időben a vásárlók szívesebben vesznek újépítésű, újszerű ingatlant.

Természetesen a kormány által támogatott hitelek, támogatások is pörgetik a piacot, a CSOK, vagy az október 4-től indult Zöld Otthon Program kedvezményes hitele országosan, de leginkább Kelet-Magyarországon és a dél-dunántúli régióban nagyon keresett termék.

– A pandémia tehát nem vetette vissza az ingatlanpiacot?

– A pandémia 2020 márciusában pillanatnyi leállást okozott az ingatlanpiacon, de ez messze nem közelítette meg például a 2008-as világméretű gazdasági válságot, és annak hatásait. Teljesen új helyzettel találkoztunk, amit ingatlan szakemberként és magánemberként is fel kellett dolgoznunk. De két hét után felocsúdtunk ebből, és ingatlanosként úgy láttuk, hogy az élet, ha kicsit más formában is, de megy tovább. Az OTP Ingatlanpontnál már 2018-ban jelentős digitalizációs fejlesztések történtek, működésünk teljesen papírmentes volt, ezért tavaly már kipróbált online megoldásokkal támogathattuk ügyfeleink ingatlanügyleteit. 2020-ban a május és június hónapokat már ismét kiemelkedő tranzakciószámmal zártuk, és itt jelent meg, hogy újra felértékelődött az agglomeráció.

Azt szoktam mondani, hogy Budapest agglomerációja már a Velencei-tóig ér. Mégpedig azért, mert a közlekedés nagyon jó, és a térség olyan életminőséget biztosít, amit Budapesten hasonló költségvetésből nehezebb elérni.

Bár a fővárosban is vannak olyan kerületek, melyeknek a külső részei igen népszerűvé váltak, például Kelenföld vagy Mátyásföld.

– Mi vethet véget az áremelkedésnek?

– Pillanatnyilag nem látunk olyan tényezőt, ami miatt rövidtávon megtorpanna az ingatlanpiac. Már csak azért sem, mivel az inflációs félelmek miatt az ingatlanbefektetések újabb lendületet kaphatnak, hiszen azok értékálló befektetések, amit az elmúlt tíz év változásai is alátámasztanak. Például Csongrádon egy ismerős két évvel ezelőtt vásárolt egy ingatlant 4 millió forintért, és most 12 millió forintért adta el.

Háromszorosára növekedtek a helyi ingatlanárak, ami összefügg a térségben fokozódó kereslettel.

Az OTP Ingatlanpont itt is elébe ment az ügyféligényeknek. Csongrádon is nyitottunk egy irodát, amellyel mind a várost, mind az agglomerációját magas minőségben tudjuk kiszolgálni. Az OTP Pénzügyi Ponttal karöltve integrált szolgáltatást tudunk nyújtani, vagyis ügyfeleinknek elég egy irodába bemenniük új otthonuk megtalálásához, megvásárlásához, hitel vagy otthonteremtési támogatás iránti igényük benyújtásához, meglévő ingatlanjuk eladásához. Ez a mai, felgyorsult világban nagyon nagy előny.

– Említette ezt a csongrádi példát. Mennyire szerencse kérdése, hogy mennyiért tudja eladni valaki az ingatlanját?

– Azt figyeltük meg, hogy minden ingatlannak, ami vízközelben van, magasabb az ára – legyen az a Tisza-tó térsége keleten, vagy például Szálka, ami egy Tolna megyei, tóparti település. Csongrád esetében is fontos, hogy a Körös-partján van. Abszolút megfigyelhető, hogy a természet közelsége vonzó az ingatlankeresők körében. A megyeszékhelyek belvárosa jellemzően értékálló, illetve tíz év alatt Budapesten is 160 százalékkal növekedett az átlagos négyzetméter ár, 2011 első feléhez képest 257 000 forintról 2021 első feléig, 663 000 forintra.

De még Salgótarjánban is, amely más megyeszékhelyekhez képest olcsóbb, megduplázódtak az árak.

A Balaton környékén található ingatlanok árai is magasak. Befektetésnek is sokan vesznek itt ingatlanokat, és kiadják. Ez megint részben a home office hatása: igaz, hogy Budapesten van a munkahelyed, de dolgozhatsz otthonról, akár a Balaton mellől is. Ezért nagyon sokan választják itt a hosszútávú bérlést.

Az eladásra kínált ingatlan adottságai tehát nagyban befolyásolhatják a sikeres értékesítést, de az ingatlaneladás nem csak szerencse kérdése, sokkal inkább tudatos választás eredménye, és az ingatlanpiac ismerete is befolyásolhatja azt, hogy milyen feltételekkel tudunk értékesíteni egy ingatlant.

– 10 éve van a piacon az OTP Ingatlanpont. Ebben a 10 évben a magyar ingatlanpiacon számos változást figyelhettünk meg. Hogyan fedte ezt le az OTP Ingatlanpont működése?

– Az elmúlt 10 évben számtalanszor gondolhattuk azt, hogy már nincs hova növekednie az áraknak. De nem csak az árak növekedtek. Ha megnézzük visszamenőleg a statisztikákat, akkor azt látjuk, hogy szinte minden mérőszám megduplázódott. Míg 2011-ben 80.000 lakóingatlan került forgalomba, addig 2019-ben ez a szám már elérte a 157.000-et. 2020-ban, a pandémia hatására 20%-kal csökkent az adásvételi tranzakciók száma, de 2021 végéig ez várhatóan ismét visszaemelkedik 160 000-re, tehát növekedést prognosztizálunk.

Az OTP Ingatlanpont az elmúlt évtizedben folyamatosan alkalmazkodott a piaci változásokhoz. Növeltük országos lefedettségünket, irodákat nyitottunk minden megyeszékhelyen és a nagyobb városokban, valamint növeltük ingatlan tanácsadóink létszámát. Immár 820 tanácsadóval dolgozunk, akik nem csak a megyeszékhelyeken, városokban dolgoznak, hanem az agglomerációkban is,

hiszen az utóbbi években nagyon felerősödött a kereslet a nagyvárosok vonzáskörzetében, sokan vágynak a zöldövezetbe.

A '90-es években is volt már egy ilyen trend, a pandémia és a home office hatására újra sokan felismerték, mennyivel kellemesebb zöld környezetben dolgozni, szabadabban kimozdulni a négy fal közül, mint mondjuk a belvárosban. 10 év viszonylatában nézve még olyan – jellemzően mérsékelt árszínvonalú – városokban is emelkedtek az ingatlanárak, mint például Salgótarján vagy Szekszárd. Ezeken a helyeken alacsonyak voltak az ingatlanárak, ezért tavaly itt volt a legnagyobb a növekedés. De ott is növekedést tapasztaltunk, ahol már eleve magasak voltak az árak.

– Vevőként miért érdemes az OTP Ingatlanponthoz fordulni ahelyett, hogy saját szakállunkra kezdenénk ingatlant keresni?

– Az ember élete során nagyon fontos döntés egy ingatlan eladása vagy megvásárlása, ezt a folyamatot szeretnénk a lehető legjobban támogatni tapasztalatunkkal és piacismeretünkkel. Az ingatlanszakértő nemcsak a keresésben és eladásban tud segíteni az ügyfélnek, hanem a folyamat során felmerült kérdésekben megbízható válaszokkal szolgál, és számos terhet levehet a megbízó válláról. Az OTP Ingatlanpontnál dolgozó 820 tanácsadó valóban szakértő. Az OTP Bankcsoport tagjaként ők is a transzparenciát, a megbízhatóságot képviselik.

– Ezeken kívül, amiket felsorolt, mik azok a szolgáltatások, segítségek, amiért mindenképpen érdemes az ügyfeleknek profikhoz fordulniuk?

– A biztonság. Amikor egy ügyfél megbízza az OTP Ingatlanpontot, hogy értékesítse az ingatlanát, akkor az egy hatalmas felelősség nekünk, hiszen a magyar embernek általában a legnagyobb értéke az ingatlan. Én mindig azt mondom, megtiszteltetés, hogy valaki ránk bízza a legértékesebb vagyontárgyát, és ezt a szemléletet adom át a kollégáknak. Ezzel a tisztelettel fordulunk a tulajdonosok felé, és az ingatlanok felé is, amikor meghirdetjük, kiajánljuk, bemutatjuk.

A kiajánlás azt jelenti, hogy van egy olyan vevőkörünk, akik ingatlan keresőként regisztráltak az adatbázisunkban, és ha olyan paraméterű ingatlan értékesítésére kapunk megbízást, ami megfelel az adott ügyfél igényeinek, akkor azt figyelmébe ajánljuk. Fontos, hogy a kiajánlás előtt mindig megismerjük a kereső ügyfeleket.

Megkérdezzük, milyen forrásból szeretné az ingatlant megvásárolni, hitelfelvételben gondolkodott-e. Ha hozzájárul, az OTP Pénzügyi Ponttal együttműködve segítünk a finanszírozással kapcsolatos kérdések megválaszolásában, akár hitelfelvételben vagy állami támogatás igénylésében. Így tudjuk mindkét fél oldaláról támogatni a sikeres értékesítést.

A másik fontos, hogy munkatársaink minden nap az ingatlanpiacon dolgoznak, jól látják annak változásait, dinamikáját, segíteni tudnak az ármeghatározásban, és a megfelelő vevő megtalálásában. Ennek érdekében folyamatosan hirdetünk és a piaci változásokról tájékoztatjuk a megbízót, ha szükséges, akkor a hirdetésen, az áron változtatunk.

Ez elengedhetetlen ahhoz, hogy az ingatlant mielőbb értékesíteni lehessen, és mi erre vállalunk felelősséget, ebben vagyunk érdekeltek.

– Ez azt is jelenti, hogy adott esetben előfordulhat, hogy egy ingatlanra azt mondják, nem vállalják, mert úgy gondolják, hogy nem lehet eladni?

– Adódhat ilyen. Bár a mai viszonylatban azt lehet mondani, hogy nincs olyan ingatlan, amit nem lehet eladni, mert annyira megnőtt a kereslet. Szakértelmünk arra is kiterjed, hogy meghatározzuk, a piaci viszonyok között mi az a reális ár, amiért az ügyfél által meghatározott időn belül értékesíteni tudjuk az ingatlant.

A mai állás szerint az ingatlanok forgási sebessége körülbelül négy hónap,

tehát ennyi idő kell ahhoz, hogy egy ingatlant értékesítsünk, amely régiónként, kerületenként változó lehet, illetve, ha piaci ár alatt van egy ingatlan, akkor persze sokkal hamarabb sikerülhet. Amikor megkötjük a megbízást, viszünk egy piaci összehasonlító elemzést. Ez azt jelenti, hogy megnézzük az eladott ingatlanokat és a kínálatot, és megmutatjuk az eladónak, hogy az adott területen, az adott városban, az adott településen mi a megfelelő piaci ár.

– Mennyiért kelt el az OTP Ingatlanpontnál idén a legértékesebb ingatlan?

– Csaknem másfél milliárd forintért. Ami egy ipari terület volt Budapest egyik külső kerületében. Nyilván ennél sokkal alacsonyabb az általunk közvetített ingatlanok átlagos árszínvonala, viszont talán ez mutatja, hogy otthonosan mozgunk az ingatlanpiac legkülönfélébb árkategóriáiban.

– Az okos otthonok és a környezettudatos otthonok iránti kereslet hogy alakul?

– Egyértelműen megnőtt, nemcsak a kormányzati intézkedések és a hitelek miatt. Ez is nagyban kapcsolható a home office népszerűsödéséhez.

Mivel otthon használják az áramot, a gázt, az internetet, ezért környezettudatosabb ingatlanokat keresnek az ügyfelek.

Ez a tendencia is érezhető, ezért az OTP Ingatlanpont is azon dolgozik, hogy minél több ilyen beruházást behozzunk a portfólióba.

– Mi az a minimum ár, amivel számoljon, aki ingatlanvásárlásra gondol ma Magyarországon?

– Településenként változó. Budapesten 600.000 forintos négyzetméter ártól egészen 2 millióig található eladó ingatlan a portfóliónkban. Vidéken is vannak ehhez hasonló árfekvésű városok, például Debrecenben már 2021 első felében is 500.000 forint volt az átlagos négyzetméter ár, sőt azóta is emelkedett. Természetesen egy kis településen lényegesen alacsonyabb árakkal találkozhatunk.

Az idén 10 éves fennállását ünneplő OTP Ingatlanpont Magyarország egyik legdinamikusabban fejlődő ingatlanközvetítő hálózata, az OTP Csoport tagja. A társaság egyedülállóan ötvözi az ingatlan- és a hitelintézeti szakértelmet, tanácsadói országszerte több mint 80 irodában nyújtanak megbízható megoldást az ingatlan adásvétel és finanszírozás folyamatában. A hálózat kínálatában nagyjából 10 000, meghatározó részben egyedi, máshol nem elérhető ingatlan szerepel.

Az OTP Ingatlanpont az ingatlanok értékesítésének támogatása mellett az otthonteremtéshez és felújításhoz szükséges pénzügyi termékeket és szolgáltatásokat is kínál ügyfeleinek, célja, hogy Magyarország legprofesszionálisabb és legmegbízhatóbb ingatlanközvetítőjévé váljon, ahol az ingatlanvétel és -eladás egyszerű, átlátható és kényelmes folyamattá válik.

A cikk az OTP Ingatlanpont támogatásával készült.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Tengerjáró hajón bérel apartmant, mert olcsóbb, mint a szárazföldi lakás
A távmunkában dolgozó amerikai férfi úgy számol, hogy a kedvezőbb albérleti díj mellett a rezsin is sokat spórol majd, ráadásul világot láthat a következő 12 évben.

Link másolása

A szárazföldi létet feladva a következő 12 évben egy tengerjáró hajón fog lakni a San Diegó-i Austin Wells, mert állítása szerint így sokkal kevesebbe kerül majd a lakhatása, miközben beutazhatja a világot.

Wells azt mondta, a történelmi csúcson lévő lakhatási és megélhetési költségek miatt döntött úgy, hogy hátrahagyja szárazföldi életét, és inkább egy tengerjáró hajó apartmanjába költözik. Számításai szerint így sokkal jobban jár, mintha szülővárosában, San Diegóban, az USA 8. legnagyobb városában bérelne lakást: nemcsak lakbérre kell kevesebbet költenie, de a rezsiköltségeket is megspórolja.

A távmunkában dolgozó 28 éves férfi 300 ezer dollárt (mintegy 110 millió forintot) fizetett azért, hogy 12 évig az MV Narrative tengerjáró hajó egyik apartmanjában lakhasson. A luxushajó fedélzetén élőknek egészségügyi szolgáltatásokat és 24 órás szobaszervizt is biztosítanak, miközben többek között edzőtermek, éttermek, mozi, könyvtár, bank és egy termelői piac szolgáltatásait is igénybe vehetik.

Az MV Narrative még építés alatt ál, 2025-ben helyezik majd vízre. A tengerjáró hajón közel 1000 személy bérelhet ki különböző típusú apartmanokat. Összehasonlításképpen: jelenleg San Diegóban havonta átlagosan 2500 dollárért (több mint 900 ezer forintért) lehet lakást bérelni, míg az MV Narrative-on körülbelül 2000 dollárért (740 ezer forintért).

Forrás: Ladbible


Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
Egy hospice nővér elmagyarázta, miért nem érdemes félni a haláltól
Julie McFadden szerint életünk befejező szakaszában testünk fokozatosan kikapcsol és endorfinszintje is megnő, amivel megkönnyíti a haldokló utolsó napjait.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 05.


Link másolása

Egy sokéves tapasztalattal rendelkező hospice nővér videóban magyarázta el, miért nem érdemes félni a haláltól, vette észre a LADbible. Sokak számára talán ijesztő lehet, hogy mi történik velünk az elmúlás után, Julie McFadden szerint azonban „az emberi test a halára van kitalálva” és „biológiailag segít a meghalásban”.

Julie a videóban elmondja, hogy a közelgő halál jelei már fél évvel korábban észlelhetők. Ilyenkor ugyanis a haldokló már „kevesebbet eszik, kevesebbet iszik és többet alszik”.

„Az agyunkban beépített mechanizmusok vannak arra, hogy éhesek és szomjasak legyünk. Amikor a szervezet érzékeli, hogy az élet vége felé közeledik, ezek a mechanizmusok kikapcsolnak, így az ember általában nem érez éhséget és szomjúságot, ami segíti a szervezet lassú kikapcsolását” – mondja a rutinos nővér.

Julie McFadden szerint azonban ez a haldokló számára teljesen normális. Életünk utolsó szakaszában ugyanis számos olyan dolog történik a testünkkel, ami megkönnyíti az elmúlást.

„A szervezet lassan ketózisba kerül, ami endorfint szabadít fel. Ezek az endorfinok tompítják a fájdalmat és az idegeket, miközben eufórikus érzést is adnak az illetőnek, aki ettől jól érzi magát” – mondta a hospice nővér.

A teljes, angol nyelvű videót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Gyökeresen megváltozott a Temu, és ez nem véletlen
Rengeteg panasz érkezett a cég miatt, mert a meghirdetett akciók rendszeresen nem voltak valósak, ráadásul a weboldalon sok volt a sürgető üzenet.

Link másolása

Mi is írtunk róla nemrégiben, hogy több bejelentés után a Gazdasági Versenyhivatal vizsgálatot indított a Temunál. A legtöbben azt kifogásolták, hogy az akciókban sok esetben 95%-os, vagy akár annál is magasabb kedvezményekkel csábították a vásárlókat, ám ezek nem bizonyultak valósnak. A GVH úgy vélte, hogy a Temut működtető vállalkozás vélhetően tisztességtelen kereskedelemi gyakorlatot folytat és megtéveszti a fogyasztókat.

Most azonban alaposan megváltozott a Temu kereskedelmi gyakorlata. Szinte teljesen eltűntek a hirdetések a neten, és megszűntek a weboldalon a sürgető üzenetek is. A GVH szerint előremutató, hogy a cég felülvizsgálja a kereskedelmi gyakorlatát - írja az Economx.

A GVH a lap megkeresésére azt közölte, hogy a vizsgálati szakaszban vannak, és ez még nem jelenti azt, hogy a vállalkozásról kimondták volna, hogy jogsértéseket követtek el. Most a tényeket tisztázzák, amire három hónapjuk van, ez pedig kétszer két hónappal hosszabbítható.

A nemzeti versenyhatóság mindig üdvözli, és a fogyasztók, valamint a tiszta piaci verseny szempontjából előremutatónak tartja, ha egy eljárás alá vont vállalkozás a hivatal eljárásának megindítását követően felülvizsgálja a kereskedelmi gyakorlatát - írták. „Természetesen mindez a jelenlegi vizsgálati szakban nem befolyásolja a GVH tényfeltárási kötelezettségét” – közölték.

A portál szerint:

2024 áprilisára a Temu 1 millió fős bázist épített Magyarországon, ezzel 25,6 százalékos súllyal bír a hazai online vásárlókon belül.

A Temu anyacége, a PDD 2023 negyedik negyedévben 88,88 milliárd kínai jüanos (12,5 milliárd amerikai dolláros) árbevételt ért el, ami 123 százalékkal magasabb az előző év azonos időszakánál.

Forrás: Index

Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Éjjel itt az óraátállítás – ezt érdemes tudnod róla!
A tavaszi óraátállítás ráadásul pont az eredményezi, hogy egy órával lerövidül az éjszakánk, kevesebbet alhatunk. Hogyan kerülhetjük el, hogy ez napokig hatással legyen ránk? Mit jelent az egy órával későbbi sötétedés? A szakértő válaszol.

Link másolása

Szombatról vasárnapra virradó éjjel 2 órakor 3 órára, azaz egy órával előrébb kell állítani óráinkat – már amelyik nem teszi meg ezt magától. Így ugyan egy órával kevesebb alvás jut majd nekünk, ám vasárnaptól egy órával később sötétedik majd.

A téli és nyári időszámításról és az ehhez kapcsolódó óraátállításról mindenkinek más a véleménye. Egyesek szerint teljesen felesleges, csupán arra jó, hogy napokra összezavarja a szervezetüket, másokat viszont egyáltalán nem zavarja meg, és észre sem veszik azt a plusz vagy épp mínusz egy órát az átálláskor. Az óraátállítás bevezetésének hátterében energiamegtakarítás áll: mivel a nyári időszámítás alatt később sötétedik, így csak később van szükség arra, hogy felkapcsoljuk a villanyt.

De hogyan hat a szervezetünkre az óraátállítás?

„Az óraátállítás többet jelent annál, hogy egy órával többet vagy kevesebbet alszunk. Szervezetünket ugyanis ennél jobban megviseli. Néhány napig, sőt akár egy-két hétig is hatással lehet a pihenésünkre, alvásunkra vagy a munkánkra, ezáltal a teljesítményünkre is” – figyelmeztet Dr. Várdi Katalin, a Budai Egészségközpont szomnológusa.

„A szervezetünk napi működése a belső óránk szabályos menetrendjéhez, a sötétség és a világosság váltakozásához kapcsolódó ún. cirkadián ritmushoz igazodik.

Ha ez a ritmus bármilyen okból – például éjjeli munkavégzés, alvászavar, rendszeres éjszakázás – felborul, az hatással van a szervezetünk működésére. Az óraátállítás miatt ez a ritmus egy órával eltolódik, az egy órányi alváshiány miatt pedig ébredéskor az alvást segítő melatonin hormon szintje még olyan magas, mint ahogy az alváskor lenni szokott.

Ezzel szemben azonban a cukorszintet szabályozó glükokortikoid szintje, valamint az ébrenléti aktivitást és éberséget elősegítő orexin nevű ingerületátvivő-anyag alacsony, ezért szétszórtnak, dekoncentráltnak érezhetjük magunkat” – teszi hozzá a szakember.

Milyen panaszokat okozhat a cirkadián ritmusban bekövetkezett változás?

Mindenek előtt rossz közérzetet, ami járhat fáradtsággal, fejfájással. Az is előfordulhat, hogy ingerültebbek vagy épp lehangoltabbak vagyunk. Csökkenhet a koncentrációs képesség, jellemző lehet ránk egyfajta szórakozottság. Társulhat mindez emésztési zavarokkal, étvágytalansággal, szívbántalmakkal. És persze álmatlansággal – ha már az alvási ritmusunkba zavar bele az óraátállítás.

Óraátállítás. Meddig még?

Az óraátállítást Európában 1916-ban vezették be először, majd évekkel később elhagyták, ám a 70-es években újra bevezették, hogy csökkentsék az energiafelhasználást. Az évek során azonban számos tanulmány kimutatta, hogy ez a hatása elhanyagolható, ezzel szemben azonban a nyári időszámítás egészségre gyakorolt káros hatása jelentősebb. Az Európai Bizottság 2018-ban ismertette a nyári óraátállítás megszüntetésére irányuló javaslatát, amelyet 2019-ben megszavaztak. Arról, hogy ez mikor fog megvalósulni, egyelőre nincs hír. Addig is egy kis odafigyeléssel felkészülhetünk, hogy minél kevésbé viseljen meg minket.

Hogyan tehetjük zökkenőmentessé az átállást?

Szerencsére számos praktika segíthet megkönnyíteni ezt az időszakot. Fáradtság esetén iktassunk be pihenőt, ezzel elkerülhetők az ilyenkor gyakori háztartási vagy közlekedési balesetek. Vegyünk esténként egy forró fürdőt, készítsünk egy ízletes citromfűteát, amely megnyugtat lefekvés előtt.

Ha nem érezzük magunkat fáradtnak, az esti séta segíthet levezetni a feszültséget, és ráhangolódni a pihenésre. Mozogjunk többet, ugyanis a futás, torna, jóga, vagy bármilyen aktivitás segíti a szerotonin hormon termelődését.

A könnyű, mértékletes táplálkozás és a minimum napi 10 ezer lépés sokat segít a fáradtságérzés leküzdésében.

„Az átállás jobban megviselheti a gyermekeket, az idős embereket, és azokat, akik alvászavarban szervednek. Vannak olyanok is, akiknél szükség lehet gyógyszerekre is a hangulatváltozás, illetve az alvásproblémák miatt, ám ha tudjuk, hogy minket komolyabban megvisel ez az időszak, készüljünk fel előre. Keljünk korábban akár már napokkal az óraátállítás előtt, pihenjük le hamarabb, hogy fokozatosan szoktassuk hozzá a szervezetünket a változásra” – teszi hozzá a doktornő.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk