ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Mik a trendek az ingatlanpiacon? Hol találunk drágán, és hol kedvező áron ingatlant?

A szakértő szerint egyre többen költöznek ki az agglomerációba, de a belvárosi és vízközeli ingatlanok is keresettek. Ugyanakkor a használt ingatlanok már nem feltétlenül bizonyulnak kedvező árunak.


Akár ingatlanvásárlásban, akár eladásban gondolkodunk, érdemes áttekinteni, mi jellemzi mostanság a piacot. Az aktuális helyzetről, az elmúlt 10 év ingatlanpiaci tapasztalatairól, az árak alakulásáról, a leginkább frekventált térségekről kérdeztük Kiss-Szilágyi Juditot, az OTP Ingatlanpont szakértőjét.

– Mik az ingatlanpiac sajátosságai most, 2021-ben?

– A különböző támogatások hatására meglódultak az egyébként is növekvő kivitelezési árak, ezért a használt lakások már nem olcsóbbak jelentősen, mint az újak, viszont nagyon nehéz szakembert, kivitelezőt találni.

Így az utóbbi időben a vásárlók szívesebben vesznek újépítésű, újszerű ingatlant.

Természetesen a kormány által támogatott hitelek, támogatások is pörgetik a piacot, a CSOK, vagy az október 4-től indult Zöld Otthon Program kedvezményes hitele országosan, de leginkább Kelet-Magyarországon és a dél-dunántúli régióban nagyon keresett termék.

– A pandémia tehát nem vetette vissza az ingatlanpiacot?

– A pandémia 2020 márciusában pillanatnyi leállást okozott az ingatlanpiacon, de ez messze nem közelítette meg például a 2008-as világméretű gazdasági válságot, és annak hatásait. Teljesen új helyzettel találkoztunk, amit ingatlan szakemberként és magánemberként is fel kellett dolgoznunk. De két hét után felocsúdtunk ebből, és ingatlanosként úgy láttuk, hogy az élet, ha kicsit más formában is, de megy tovább. Az OTP Ingatlanpontnál már 2018-ban jelentős digitalizációs fejlesztések történtek, működésünk teljesen papírmentes volt, ezért tavaly már kipróbált online megoldásokkal támogathattuk ügyfeleink ingatlanügyleteit. 2020-ban a május és június hónapokat már ismét kiemelkedő tranzakciószámmal zártuk, és itt jelent meg, hogy újra felértékelődött az agglomeráció.

Azt szoktam mondani, hogy Budapest agglomerációja már a Velencei-tóig ér. Mégpedig azért, mert a közlekedés nagyon jó, és a térség olyan életminőséget biztosít, amit Budapesten hasonló költségvetésből nehezebb elérni.

Bár a fővárosban is vannak olyan kerületek, melyeknek a külső részei igen népszerűvé váltak, például Kelenföld vagy Mátyásföld.

– Mi vethet véget az áremelkedésnek?

– Pillanatnyilag nem látunk olyan tényezőt, ami miatt rövidtávon megtorpanna az ingatlanpiac. Már csak azért sem, mivel az inflációs félelmek miatt az ingatlanbefektetések újabb lendületet kaphatnak, hiszen azok értékálló befektetések, amit az elmúlt tíz év változásai is alátámasztanak. Például Csongrádon egy ismerős két évvel ezelőtt vásárolt egy ingatlant 4 millió forintért, és most 12 millió forintért adta el.

Háromszorosára növekedtek a helyi ingatlanárak, ami összefügg a térségben fokozódó kereslettel.

Az OTP Ingatlanpont itt is elébe ment az ügyféligényeknek. Csongrádon is nyitottunk egy irodát, amellyel mind a várost, mind az agglomerációját magas minőségben tudjuk kiszolgálni. Az OTP Pénzügyi Ponttal karöltve integrált szolgáltatást tudunk nyújtani, vagyis ügyfeleinknek elég egy irodába bemenniük új otthonuk megtalálásához, megvásárlásához, hitel vagy otthonteremtési támogatás iránti igényük benyújtásához, meglévő ingatlanjuk eladásához. Ez a mai, felgyorsult világban nagyon nagy előny.

– Említette ezt a csongrádi példát. Mennyire szerencse kérdése, hogy mennyiért tudja eladni valaki az ingatlanját?

– Azt figyeltük meg, hogy minden ingatlannak, ami vízközelben van, magasabb az ára – legyen az a Tisza-tó térsége keleten, vagy például Szálka, ami egy Tolna megyei, tóparti település. Csongrád esetében is fontos, hogy a Körös-partján van. Abszolút megfigyelhető, hogy a természet közelsége vonzó az ingatlankeresők körében. A megyeszékhelyek belvárosa jellemzően értékálló, illetve tíz év alatt Budapesten is 160 százalékkal növekedett az átlagos négyzetméter ár, 2011 első feléhez képest 257 000 forintról 2021 első feléig, 663 000 forintra.

De még Salgótarjánban is, amely más megyeszékhelyekhez képest olcsóbb, megduplázódtak az árak.

A Balaton környékén található ingatlanok árai is magasak. Befektetésnek is sokan vesznek itt ingatlanokat, és kiadják. Ez megint részben a home office hatása: igaz, hogy Budapesten van a munkahelyed, de dolgozhatsz otthonról, akár a Balaton mellől is. Ezért nagyon sokan választják itt a hosszútávú bérlést.

Az eladásra kínált ingatlan adottságai tehát nagyban befolyásolhatják a sikeres értékesítést, de az ingatlaneladás nem csak szerencse kérdése, sokkal inkább tudatos választás eredménye, és az ingatlanpiac ismerete is befolyásolhatja azt, hogy milyen feltételekkel tudunk értékesíteni egy ingatlant.

– 10 éve van a piacon az OTP Ingatlanpont. Ebben a 10 évben a magyar ingatlanpiacon számos változást figyelhettünk meg. Hogyan fedte ezt le az OTP Ingatlanpont működése?

– Az elmúlt 10 évben számtalanszor gondolhattuk azt, hogy már nincs hova növekednie az áraknak. De nem csak az árak növekedtek. Ha megnézzük visszamenőleg a statisztikákat, akkor azt látjuk, hogy szinte minden mérőszám megduplázódott. Míg 2011-ben 80.000 lakóingatlan került forgalomba, addig 2019-ben ez a szám már elérte a 157.000-et. 2020-ban, a pandémia hatására 20%-kal csökkent az adásvételi tranzakciók száma, de 2021 végéig ez várhatóan ismét visszaemelkedik 160 000-re, tehát növekedést prognosztizálunk.

Az OTP Ingatlanpont az elmúlt évtizedben folyamatosan alkalmazkodott a piaci változásokhoz. Növeltük országos lefedettségünket, irodákat nyitottunk minden megyeszékhelyen és a nagyobb városokban, valamint növeltük ingatlan tanácsadóink létszámát. Immár 820 tanácsadóval dolgozunk, akik nem csak a megyeszékhelyeken, városokban dolgoznak, hanem az agglomerációkban is,

hiszen az utóbbi években nagyon felerősödött a kereslet a nagyvárosok vonzáskörzetében, sokan vágynak a zöldövezetbe.

A '90-es években is volt már egy ilyen trend, a pandémia és a home office hatására újra sokan felismerték, mennyivel kellemesebb zöld környezetben dolgozni, szabadabban kimozdulni a négy fal közül, mint mondjuk a belvárosban. 10 év viszonylatában nézve még olyan – jellemzően mérsékelt árszínvonalú – városokban is emelkedtek az ingatlanárak, mint például Salgótarján vagy Szekszárd. Ezeken a helyeken alacsonyak voltak az ingatlanárak, ezért tavaly itt volt a legnagyobb a növekedés. De ott is növekedést tapasztaltunk, ahol már eleve magasak voltak az árak.

– Vevőként miért érdemes az OTP Ingatlanponthoz fordulni ahelyett, hogy saját szakállunkra kezdenénk ingatlant keresni?

– Az ember élete során nagyon fontos döntés egy ingatlan eladása vagy megvásárlása, ezt a folyamatot szeretnénk a lehető legjobban támogatni tapasztalatunkkal és piacismeretünkkel. Az ingatlanszakértő nemcsak a keresésben és eladásban tud segíteni az ügyfélnek, hanem a folyamat során felmerült kérdésekben megbízható válaszokkal szolgál, és számos terhet levehet a megbízó válláról. Az OTP Ingatlanpontnál dolgozó 820 tanácsadó valóban szakértő. Az OTP Bankcsoport tagjaként ők is a transzparenciát, a megbízhatóságot képviselik.

– Ezeken kívül, amiket felsorolt, mik azok a szolgáltatások, segítségek, amiért mindenképpen érdemes az ügyfeleknek profikhoz fordulniuk?

– A biztonság. Amikor egy ügyfél megbízza az OTP Ingatlanpontot, hogy értékesítse az ingatlanát, akkor az egy hatalmas felelősség nekünk, hiszen a magyar embernek általában a legnagyobb értéke az ingatlan. Én mindig azt mondom, megtiszteltetés, hogy valaki ránk bízza a legértékesebb vagyontárgyát, és ezt a szemléletet adom át a kollégáknak. Ezzel a tisztelettel fordulunk a tulajdonosok felé, és az ingatlanok felé is, amikor meghirdetjük, kiajánljuk, bemutatjuk.

A kiajánlás azt jelenti, hogy van egy olyan vevőkörünk, akik ingatlan keresőként regisztráltak az adatbázisunkban, és ha olyan paraméterű ingatlan értékesítésére kapunk megbízást, ami megfelel az adott ügyfél igényeinek, akkor azt figyelmébe ajánljuk. Fontos, hogy a kiajánlás előtt mindig megismerjük a kereső ügyfeleket.

Megkérdezzük, milyen forrásból szeretné az ingatlant megvásárolni, hitelfelvételben gondolkodott-e. Ha hozzájárul, az OTP Pénzügyi Ponttal együttműködve segítünk a finanszírozással kapcsolatos kérdések megválaszolásában, akár hitelfelvételben vagy állami támogatás igénylésében. Így tudjuk mindkét fél oldaláról támogatni a sikeres értékesítést.

A másik fontos, hogy munkatársaink minden nap az ingatlanpiacon dolgoznak, jól látják annak változásait, dinamikáját, segíteni tudnak az ármeghatározásban, és a megfelelő vevő megtalálásában. Ennek érdekében folyamatosan hirdetünk és a piaci változásokról tájékoztatjuk a megbízót, ha szükséges, akkor a hirdetésen, az áron változtatunk.

Ez elengedhetetlen ahhoz, hogy az ingatlant mielőbb értékesíteni lehessen, és mi erre vállalunk felelősséget, ebben vagyunk érdekeltek.

– Ez azt is jelenti, hogy adott esetben előfordulhat, hogy egy ingatlanra azt mondják, nem vállalják, mert úgy gondolják, hogy nem lehet eladni?

– Adódhat ilyen. Bár a mai viszonylatban azt lehet mondani, hogy nincs olyan ingatlan, amit nem lehet eladni, mert annyira megnőtt a kereslet. Szakértelmünk arra is kiterjed, hogy meghatározzuk, a piaci viszonyok között mi az a reális ár, amiért az ügyfél által meghatározott időn belül értékesíteni tudjuk az ingatlant.

A mai állás szerint az ingatlanok forgási sebessége körülbelül négy hónap,

tehát ennyi idő kell ahhoz, hogy egy ingatlant értékesítsünk, amely régiónként, kerületenként változó lehet, illetve, ha piaci ár alatt van egy ingatlan, akkor persze sokkal hamarabb sikerülhet. Amikor megkötjük a megbízást, viszünk egy piaci összehasonlító elemzést. Ez azt jelenti, hogy megnézzük az eladott ingatlanokat és a kínálatot, és megmutatjuk az eladónak, hogy az adott területen, az adott városban, az adott településen mi a megfelelő piaci ár.

– Mennyiért kelt el az OTP Ingatlanpontnál idén a legértékesebb ingatlan?

– Csaknem másfél milliárd forintért. Ami egy ipari terület volt Budapest egyik külső kerületében. Nyilván ennél sokkal alacsonyabb az általunk közvetített ingatlanok átlagos árszínvonala, viszont talán ez mutatja, hogy otthonosan mozgunk az ingatlanpiac legkülönfélébb árkategóriáiban.

– Az okos otthonok és a környezettudatos otthonok iránti kereslet hogy alakul?

– Egyértelműen megnőtt, nemcsak a kormányzati intézkedések és a hitelek miatt. Ez is nagyban kapcsolható a home office népszerűsödéséhez.

Mivel otthon használják az áramot, a gázt, az internetet, ezért környezettudatosabb ingatlanokat keresnek az ügyfelek.

Ez a tendencia is érezhető, ezért az OTP Ingatlanpont is azon dolgozik, hogy minél több ilyen beruházást behozzunk a portfólióba.

– Mi az a minimum ár, amivel számoljon, aki ingatlanvásárlásra gondol ma Magyarországon?

– Településenként változó. Budapesten 600.000 forintos négyzetméter ártól egészen 2 millióig található eladó ingatlan a portfóliónkban. Vidéken is vannak ehhez hasonló árfekvésű városok, például Debrecenben már 2021 első felében is 500.000 forint volt az átlagos négyzetméter ár, sőt azóta is emelkedett. Természetesen egy kis településen lényegesen alacsonyabb árakkal találkozhatunk.

Az idén 10 éves fennállását ünneplő OTP Ingatlanpont Magyarország egyik legdinamikusabban fejlődő ingatlanközvetítő hálózata, az OTP Csoport tagja. A társaság egyedülállóan ötvözi az ingatlan- és a hitelintézeti szakértelmet, tanácsadói országszerte több mint 80 irodában nyújtanak megbízható megoldást az ingatlan adásvétel és finanszírozás folyamatában. A hálózat kínálatában nagyjából 10 000, meghatározó részben egyedi, máshol nem elérhető ingatlan szerepel.

Az OTP Ingatlanpont az ingatlanok értékesítésének támogatása mellett az otthonteremtéshez és felújításhoz szükséges pénzügyi termékeket és szolgáltatásokat is kínál ügyfeleinek, célja, hogy Magyarország legprofesszionálisabb és legmegbízhatóbb ingatlanközvetítőjévé váljon, ahol az ingatlanvétel és -eladás egyszerű, átlátható és kényelmes folyamattá válik.

A cikk az OTP Ingatlanpont támogatásával készült.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Itt a nyár szenzációja: máris póló készült Mészáros Lőrinc „Gondolom, nem gyalog" mondatával - mutatjuk, hogy néz ki a trendi ruhadarab
Arról egyelőre nincs hír, hogy a fekete felirattal ellátott, valóban egyedi póló kereskedelmi forgalomba kerül vagy nem, de a magyar cég egy játék erejéig kihasználja a milliárdos vállalkozó immár legendás aranyköpését.


A Dorko villámgyorsan lecsapott Mészáros Lőrinc két héttel ezelőtt, Münchenben elhangzott „Gondolom, nem gyalog" aranyköpésére, és már meg is alkotta a nyár várhatóan egyik legtrendibb pólóját, adta hírül a Blikk.

Arról egyelőre nincs hír, hogy a fekete felirattal ellátott, valóban egyedi póló kereskedelmi forgalomba kerül vagy nem,

de a magyar cég egy játék erejéig kihasználja a milliárdos vállalkozó mondatát. „Kommenteld, te kivel gyalogolnál egy jót, és nyerjetek ma egy-egy pár új Dorko cipőt!” – olvasható a Dorko játékfelhívásában. A történethez hozzá tartozik, hogy a sportos vállalkozás a "nem" szót áthúzta a pólón.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, Mészáros Lőrinc barátai társaságában tekintette meg Münchenben a Paris Saint-Germain - Internazionale labdarúgó Bajnokok Ligája döntőt. Magyarország leggazdagabb embere az utat előbb a Liszt Ferenc Repülőtérig magánhelikopterrel, majd onnan magángéppel tette meg, ráadásul a francia csapattal egy szállodában szállt meg.

A 444 stábja itt próbálta megszólaltatni Mészárost, és feltették neki azt a kérdést is, hogy mivel érkezett Münchenbe. Az üzletember száját pedig ekkor hagyta el az azóta klasszikus magasságokba emelkedett „Hát, ööö, gondolom, nem gyalog” mondat.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Véletlenül egy orgiaházban szállásolták el a British Airways személyzetét – 24 órán át nem tudtak aludni
A repülőtársaság személyzetének tagjai alig tudtak pihenni, mert egész éjjel nyögések, drogüzletek és prostituáltak zavarták őket. Egy 24 órás orgia is zajlott a motelben.


Legalább 12 munkatársnak foglaltak szállást a British Airways-nél egy milánói szexhotelben, miután tévedésből összekeverték a MO.OM Hotelt a közelben található Motel MO.OM-mal – számolt be róla a Daily Star. Az óránként fizetős szálláshelyen olyan felszerelések voltak, mint vagina alakú kád, tükrös mennyezet, kötözőkészletek, bőr hámok és emberi kutyaketrecek.

Egy névtelen forrás szerint „nyilvánvaló volt, hogy a stábnak nem ezen a helyen kellett volna lennie”.

A beszámoló szerint a személyzet tagjai alig tudtak aludni, mivel egész éjjel nyögéseket hallottak, és tanúi voltak egy 24 órás orgiának,

valamint drogügyleteknek és prostitúciónak is.

A forrás szerint az eset egy komikus, de komoly következményekkel járó hiba volt.

A kialvatlanság miatt a dolgozók másnap nem tudtak munkába állni,

ugyanakkor késésekről vagy járatkimaradásokról nem érkezett hír.

A British Airways a történtek után közleményt adott ki:

„A személyzet egy kis részét nem jóváhagyott hotelszobákban helyezték el a tudtunk nélkül, miután a szokásos szolgáltatónknál elérhetőségi problémák merültek fel. Sürgősen kivizsgáljuk az esetet, hogy többször ne fordulhasson elő ilyen.”

A Daily Star cikke emlékeztetett arra is, hogy az elmúlt hónapokban több hasonló eset is történt a légitársaság dolgozóival. Egy légiutas-kísérőt letartóztattak, miután meztelenül táncolt az egyik járaton, míg egy korábbi pilótájukat 2023-ban azért bocsátották el, mert felszállás előtt kokaint szippantott egy nő melléről. Ő azóta egy másik légitársaságnál újra repülhet.

(via 24.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Hogyan aludj el ennyire melegben? – hűsítő praktikák a forró, nyári éjszakákra
Egyesek legszívesebben a hűtőben töltenék az éjszakát a kánikulában, de néhány trükk segítségével elviselhetőbbé tehetjük az alvást a mostanihoz hasonló nagy melegben. Még akkor is, ha nincs otthon légkondi.


A kánikulai hőség és a tikkasztó éjszakák jelentősen megnehezítik a pihentető alvást. Szakértők szerint az alváshoz ideális hálószobai hőmérséklet 16–21 °C körül lenne, ami légkondicionáló nélkül szinte elérhetetlen a nyári forróságban. Ilyen melegben gyakran álmatlanul forgolódunk éjszaka, ami nappalra fáradtsághoz és nyűgösséghez vezethet. Az alábbiakban összegyűjtöttünk több bevált tippet és trükköt, amelyekkel enyhítheted a hőség alvásra gyakorolt negatív hatásait, és könnyebben álomba szenderülhetsz a legmelegebb éjszakákon is.

Hűtsd le a hálószobát

Használd a légkondit, ha van. A hálószoba mesterséges hűtése a legegyszerűbb megoldás. Ha van otthon klímaberendezésed, nyugodtan használd – a hűvösebb szoba elősegíti a mély, pihentető alvást. Ne állítsd azonban túl alacsony hőfokra, 24–26 °C is elegendő lehet, hogy komfortosabb legyen a levegő hőmérséklete (és kerüld, hogy a hideg levegő közvetlenül rád fújjon éjszaka).

Tartsd kint a nappali forróságot

Napközben zárva kell tartani az ablakokat, és sötétíteni a szobát (behúzott függönyökkel, leeresztett redőnnyel), hogy a hőség ne jusson be. Hiába csábító a szellőztetés, a nagy melegben a nyitott ablak nem hűti, hanem inkább felforrósítja a lakást, ezért jobban járunk, ha nappal minden nyílászárót és árnyékolót zárva tartunk.

Éjszakai szellőztetés és kereszthuzat

Amint a kinti hőmérséklet estére mérséklődik, szellőztesd ki a lakást! Lefekvéskor vagy éjjel érdemes szélesre tárni az ablakokat – különösen, ha kint már hűvösebb van, mint bent –, hogy friss levegő áramolhasson be. Egy ventilátorral fokozhatod a légmozgást, ha a nyitott ablakkal szemben helyezed el, így kellemes kereszthuzatot generálhatsz. A légmozgás segít elvezetni a test hőjét, és hűvösebb érzetet teremt a szobában.

Ventilátor + jég kombináció

Ha nincs légkondi, egy ventilátor önmagában is sokat segít, de a levegőt még jobban lehűtheted egy egyszerű trükkel. Mielőtt bekapcsolod a ventilátort, helyezz elé egy nagy tál jeget vagy fagyasztott palackokat – ahogy a levegőt átforgatja a ventilátor, a jég hűvösségét szétteríti a szobában. Ezzel házi „légkondicionálót” készíthetsz, ami átmenetileg enyhíti a szoba fülledtségét. Ügyelj arra is, hogy lefekvés előtt minden hőforrást kapcsolj ki a hálóban: az izzó lámpák, elektronikus eszközök (tévé, számítógép, töltőn hagyott telefon stb.) mind plusz hőt bocsátanak ki, feleslegesen melegítve a szobát.

„Tropikus” hálószoba-mentő trükkök

Ha a lakás egész nap átforrósodott, szélsőséges megoldásokhoz is folyamodhatsz a hálóhely lehűtésére. Például furcsán hangzik, de bevált módszer az ágynemű előhűtése: lefekvés előtt csomagold be a párnádat, lepedődet egy tiszta műanyag zsákba, és tedd a hűtőszekrénybe vagy mélyhűtőbe egy órára (ha máshova nem, a fagyasztó fiókjába). Ha nincs ennyi hely a hűtőben, már az is segít, ha csak a kispárnát vagy a pizsamádat teszed be rövid időre a hidegre. Amikor kiveszed, az ágynemű kellemesen hűs lesz – ez azonban nem tart egész éjszaka, de segít elálmosodni az első órában. (Megjegyzés: Nedvesítsd be kicsit a párnahuzatot vagy lepedőt a fagyasztás előtt a hosszabb hatásért.) Emellett fontos, hogy a hálószobai páratartalom se legyen túl magas: a párologtatást, teregetést a hálóban a hőség idején mellőzd, mert a párás levegőben nehezebben párolog a verejtékünk, így melegebbnek érezzük a klímát.

Langyos zuhany, ne jeges

Egy frissítő esti zuhany nagyon hasznos alvás előtt, de ügyelj a víz hőfokára. Ne fürödj vagy zuhanyozz jéghideg vízben! A túl hideg víz hatására a tested hőmérséklet-szabályozása „bekapcsol” és reakcióként még több hőt termel, vagyis az ellenkezőjét éred el a kívántnak. Zuhanyozz inkább langyos vízzel – ezzel elkerülöd a sokkoló hőingadozás miatti utóizzadást, és kellemesen lehűlve bújhatsz ágyba. Lefekvés előtt egy hűvös fürdő (nem jeges, csak tepid, kb. lukewarm) is hasonlóképp segíthet ellazítani és lehűteni a testedet.

Jeges borogatás és hűsítő pontok

A test bizonyos pontjain különösen hatékony a hűtés. Alvás előtt helyezz hideg vizes borogatást vagy jégakkut a pulzuspontokra – például a csuklókra, bokákra, nyakra, térdhajlatra vagy akár az ágyék tájékára – ezekről a helyekről tudod a véráramon keresztül az egész testedet hűteni. Már egy pár perces hűtés is csodát tehet: ahogy a vér átáramlik ezeken a lehűtött testrészeken, szétviszi a hideget és csökkenti a maghőmérsékletet. Tarts készenlétben hideg vizes kis törölközőket vagy zselés jégzacskót erre a célra. Extra tipp: áztasd be a lábfejedet hűvös vízbe lefekvés előtt pár percre – a talpon és lábfejen sok hő leadására képes a test.

Hűsítő testápoló

Érdemes a nyári melegben vízbázisú, könnyű testápolót használni (a zsíros krémek helyett), és tartsd a hűtőszekrényben. Lefekvés előtt kend be vele magad: a hideg krém azonnal lehűti a bőrödet és komfortérzetet ad. Különösen a karokra, lábakra és a tarkóra kenve érezheted a jótékony hatását. Mentolos hintőporral is óvatosan bepúderezheted a bőröd (talpadat, hajlatokat) este – a hintőpor felszívja az izzadtságot és hűsítő érzést nyújt.

„Egyiptomi módszer” – nedves lepedő

Ha semmi nem segít és elviselhetetlen a forróság, próbáld ki az úgynevezett egyiptomi módszert: márts be hideg vízbe egy vékony pamutlepedőt, csavard ki, hogy ne csöpögjön, és takarózz azzal! A nedves textil párolgása során hőt von el a testedtől, így hűtve azt. Még hatásosabb a módszer, ha ventilátor vagy kereszthuzat is van a szobában, ami gyorsítja a párolgást. (Arra ügyelj, hogy ne fázz meg – ha már kellemesen lehűltél, vedd le a nedves lepedőt magadról.)

Tartsd a lábad hűvösen

A lábfej az emberi test egyik „hűtőbordája” – sok hőt képes leadni. Ezért alvás közben segít, ha szabadon hagyod vagy hűtöd a lábfejed. Ne bugyoláld be a lábad vastag takaróba: inkább lógasd ki a takaró alól, hogy szellőzzön, vagy tegyél rá időnként egy hideg vizes kendőt. Ha a lábunk nincs túlhevülve, az egész testünk komfortosabban érzi magát, és könnyebben elalszunk. (Hasonló okból érdemes lefekvés előtt egy kis ideig hűvös padlón vagy csempén álldogálni mezítláb – a talpadon keresztül is sok hőt leadsz.)

Megfelelő ágynemű és hálóruházat

Könnyű, „lélegző” anyagok: Meleg éjszakákon válassz könnyű, légáteresztő anyagú ágyneműt és hálóruhát, amelyek nem füllednek be. A legjobb a jó minőségű pamut vagy a lenvászon – ezek természetes anyagok, amelyek jól szellőznek és felszívják az izzadtságot. A szatén és a selyem hűvös tapintású ugyan, de nem szívja fel a nedvességet; a műszálas poliészter anyagokat pedig érdemes ilyenkor mellőzni, mert azok alatt jobban izzad a bőr. Ha hajlamos vagy izzadni, teríts frottír törölközőt a lepedőre vagy párnára – ez magába szívja a verejtéket, és megóv attól az érzéstől, hogy csuromvizesen ébredj.

Csak lazán, rétegek nélkül

Ilyenkor nyugodtan hagyj el minden vastag takarót, paplant. Elég lehet egy vékony pamut lepedővel betakarózni – vagy aki bátor, akár takaró nélkül is alhat. Minél kevesebb réteg, annál jobb. A pizsamád is legyen bő szabású és könnyű; sőt sokan esküsznek rá, hogy ruha nélkül alszanak a legjobban hőség idején. (Ha egy könnyű pamutpólóban jobban érzed magad, az is rendben van – a textil felszívja az izzadtságot a bőrödről.) A lényeg, hogy ne melegítsd magad feleslegesen vastag ruhákkal vagy ágyneművel éjszakára.

Az ágynemű és pizsama előhűtése

Ahogy már említettük, lefekvés előtt lehűtheted az ágyneműdet. Tedd a párnát és a lepedőt (vagy a pizsamádat) egy műanyag zacskóba és a hűtőbe/mélyhűtőbe egy rövid időre, hogy kellemesen hideg legyen, mikor ágyba bújsz. Bár a hatás nem tart túl sokáig, segít álomba merülni. Egy „jeges forróvizes palackot” is bevethetsz: tölts meg egy gumimelegítő palackot (vagy jól záródó műanyag palackot) hideg vízzel, és fekvéskor tedd az ágyba a lábadhoz vagy öleld magadhoz – átveszi a tested melegét és hűt. Fontos: Lefekvéskor legyen száraz váltó ágyneműd kéznél. Ha éjjel nagyon beleizzadnál a lepedőbe vagy pólóba, jobb lecserélni szárazra, különben dideregni kezdesz a nedves textil miatt hajnalra.

Étkezés és hidratálás a kánikulában

Igyál sok folyadékot napközben: A hidratáltság javítja a hőérzetet és a közérzetet. Már napközben is figyelj a megfelelő folyadékbevitelre – forróságban 2,5-3 litert is igényelhet a szervezet. Elsősorban vizet vagy cukrozatlan teát fogyassz, kerüld a cukros üdítőket és az alkoholt, mert ezek ronthatják a hidratáltságod és akár meg is terhelhetik a szervezeted a melegben. Az alkohol ráadásul rontja az alvás minőségét is, így esti italnak sem jó választás hőség idején.

Óvatosan az éjjeli ivással

Lefekvés előtt közvetlenül már ne igyál meg egyszerre nagy mennyiségű folyadékot. Hiába vagy szomjas, ha tele a hólyagod, az éjszaka közepén többször is fel fogsz ébredni miatta. Készíts az ágy mellé egy palack vizet, hogy ha szomjasan riadsz fel éjjel, pár korttyal olthasd a szomjad. De ne vidd túlzásba az ivást éjszaka, mert az állandó mosdóba járkálás széttöri az alvást. (Tipp: napközben is kortyolgass rendszeresen, ne egyszerre dönts magadba sok vizet. Így elkerülheted, hogy este pótcselekvésként igyál meg egy liter folyadékot lefekvés előtt.)

Könnyű vacsorát válassz

A melegben a szervezet amúgy is leterheltebb, ezért kerüld a nehéz, zsíros és különösen a fehérjében gazdag ételeket késő este. Az ilyen ételek emésztése közben felgyorsul az anyagcseréd, hőt termelsz, és megemelkedik a testhőmérsékleted – ami biztosan nem segíti az elalvást. Inkább könnyű fogásokat (saláta, gyümölcs, zöldségek, joghurt, könnyű szendvics) fogyassz vacsorára a hőség napjaiban, lehetőleg legalább 2-3 órával lefekvés előtt fejezd be az evést. Teli gyomorral sokkal rosszabb aludni melegben (is).

Csípős ételek trükkje

Meglepő módon a csípős fűszerek segíthetnek a lehűlésben, mivel fogyasztásuk hatására beindul az izzadás – ez a test természetes hűtőmechanizmusa. Természetesen ilyenkor is inni kell az elvesztett folyadék pótlására, de az izzadással járó hőleadás összességében hűtő hatású lehet. Fontos ugyanakkor, hogy az erősen fűszeres, csípős ételeket se közvetlenül lefekvés előtt edd: legalább három órával elalvás előtt fogyaszd el ezeket, különben az emésztés még javában zajlik, amikor ágyba kerülsz. Ha nem szereted a csípőset, természetesen nem kell erőltetni – de egy könnyű, fűszeres vacsora (pl. gyömbéres-csilis stir-fry zöldségek) hőségben jól eshet.

Mozgás: inkább reggel, mint késő este

A nyári melegben a sportolást is érdemes a hűvösebb reggeli órákra időzíteni, nem pedig estére hagyni. Az intenzív testmozgás megemeli a testhőmérsékletet és pörgeti az anyagcserét, ami egy forró nap után tovább fűtheti a testedet. Ha késő este edzel, utána nehezebben hűlsz le és nehezebben alszol el – inkább kelj fel kicsit korábban, és reggel végezd el az edzést vagy sétát a friss levegőn. Ugyanez vonatkozik bármilyen megterhelő házimunkára: a lakás takarítását, főzést próbáld a kora reggeli vagy késő esti (lehűlt) időszakra ütemezni, hogy ne hevülj fel túlzottan lefekvés előtt.

Alvási rutin és relaxáció

Tartsd magad egy fix alvási rendhez: Nagy melegben is igyekezz következetes alvási ütemtervet tartani – lehetőleg mindennap körülbelül ugyanabban az időben feküdj le és kelj fel. A testünk belső órája szereti a rendszerességet. Ha néha becsúszik egy-egy késő esti program vagy épp hajnalig nem tudsz elaludni, az természetes; de másnap próbálj visszatérni a megszokott rutinodhoz. A kialvatlanságot lehet egy rövid nappali szundítással kompenzálni, de a legjobb, ha a cirkadián ritmusodat (napi bioritmusodat) nem zökkented ki.

Lazíts le lefekvés előtt

Fontos, hogy ne pörögj túl az ágyba bújás idejére. Vezess be egy megnyugtató esti rutint, ami segít lecsendesíteni az elméd és tested. Például kapcsold ki a kütyüket (telefon, laptop, tévé) legalább egy órával lefekvés előtt, és válts nyugis tevékenységekre: vegyél egy langyos fürdőt, olvass pár fejezetet egy könyvből, hallgass relaxáló zenét vagy végezz nyújtó-lazító gyakorlatokat. Az ilyen szertartások jelzik a szervezetednek, hogy közeledik az alvás ideje. Relaxációs technikákat is bevethetsz: néhány perc mélylégzés, meditáció vagy progresszív izomlazítás elalvás előtt csodákat tehet. Akár ágyban fekve is gyakorolhatod a lassú, egyenletes hasi légzést, ami lelassítja a pulzust. Az aromaterápia is segíthet: párologtass nyugtató illóolajokat (pl. levendula, kamilla) a hálóban, vagy cseppents pár cseppet a párnádra – ezek elősegítik a relaxált állapotot és az álmosságot.

Ne aggódj túlzottan a nemalvás miatt

Paradox módon minél jobban rágörcsölsz arra, hogy „jaj, nem tudok elaludni”, annál nehezebben fog menni. Próbálj meg nem stresszelni az elalvás miatt – fogadd el, hogy meleg van és kicsit tovább tart, míg álomba merülsz. Az aggodalom és feszült idegállapot csak tovább nehezíti, hogy ellazulj. Helyette alkalmazd a fenti praktikákat, és gondolj valami kellemes, megnyugtató dologra elalvás előtt. Ha nagyon nem megy az alvás 20-30 percen belül, kelj fel, igyál pár korty vizet, sétálj egy kicsit a lakásban vagy olvass pár oldalt halvány fény mellett, míg újra el nem álmosodsz – a lényeg, hogy ne kezdj el idegeskedni az ébrenlét miatt.

Biztosíts megfelelő sötétséget és csendet

Ne feledd, hogy nyáron a hosszabb nappalok és a késői naplemente önmagukban is nehezíthetik az elalvást, függetlenül a hőségtől. A természetes fény a cirkadián ritmusunk fő külső szabályozója, és ha este 9-kor még világos van, a szervezet nehezebben kezdi el kibocsátani az alváshormont, a melatonint. Ezért tegyél róla, hogy a hálószoba legyen minél sötétebb estére: húzd be a sötétítő függönyt vagy redőnyt időben, kapcsold le a felesleges lámpákat, és kerüld az erős kijelzők (tévé, telefon) fényét. Ha a szobádba beszűrődnek a városi fények vagy nincs redőny, érdemes beszerezni egy kényelmes alvómaszkot – ezzel biztosíthatod a teljes sötétséget a szemednek. Ugyanez igaz a zajokra is: ha éjjel nyitott ablaknál alszol, használhatsz füldugót, hogy a külső zajok (forgalom, szomszédok, kutyaugatás) ne zavarhassanak meg. Minden apró zavaró tényezőt minimalizálj, így a hőség mellett már nem fognak egyéb körülmények ébren tartani.

Összefoglalva: A kánikulai éjszakák kihívást jelenthetnek, de a fenti tippek kombinálásával jelentősen javíthatsz az alvásod minőségén. Hűtsd a környezeted és a tested, válassz megfelelő ágyneműt és esti rutint, figyelj az étkezésre és folyadékpótlásra – így még extrém melegben is jobb eséllyel fogsz tudni nyugodtan álomba merülni. Alkalmazd a számodra bevált trükköket, és hamarosan tapasztalni fogod, hogy a hőség ellenére is lehet pihentetően aludni!


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
Grillre fel! – Ezekért az újdonságokért érdemes várni a napsütést
A nyár nem is lenne igazi egy-egy klassz grillparti nélkül. És bár a grillrácsról nem hiányozhatnak az örök klasszikusok, mint amilyen a hamburgerpogácsa vagy a pácolt sertéstarja, ha te is megnézed a Lidl új kínálatát, könnyen úgy döntesz, hogy itt az ideje az újításnak.


Bár az időjárás még nem döntötte el, hogy májust vagy októbert írunk, a grillszezon előbb-utóbb hivatalosan is beköszönt. Sőt, bizonyára köztetek is vannak olyanok, akik már túl vannak az idei első kerti sütögetésen – ők azok a hősök, akik a tavaszi zápor ellenére is begyújtják a grillt. Ha te inkább kivárnád a napsütést, van egy jó hírünk: a Lidl idén is full extrás kínálattal készül a kerti sütögetések időszakára.

Több mint 60 féle grillcucc a kínálatban – húsimádóknak és ínyenceknek

Aki már most előrelátóan készül a nyári hétvégékre, annak érdemes csekkolnia a Lidl hűtőpultjait, mert több mint 60 féle grilltermék sorakozik fel az idei szezonban. A klasszikus marinált csirke- és sertésszeletek mellett hamburgerpogácsák, grillkolbászok, hot dog alapok, roládok, sőt még fokhagymás-chilis garnéla is bekerült a válogatásba. Nem kizárt, hogy az ínycsiklandó illatok miatt még a szomszédjaid kedve is megjön a grillezéshez.

A grillezés népszerűségét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy

tavaly április végétől szeptember elejéig közel 6 milliárd forint értékben vásároltak grillterméket a Lidl boltjaiban.

A szabadtéri sütögetés nemcsak menő, de közösségi program is – és úgy tűnik, egyre többen választják ezt a közös kikapcsolódás formájának.

Jönnek a különlegességek – csak a Lidlben

A Lidl idén is csempészett a kínálatba néhány exkluzív újdonságot: például a Faluvégi vízibivaly grillkolbászt, vagy a Kométa bajor és Salsiccia al Vino változatait, amelyek csak náluk kaphatók. Akik szeretik az extra ízeket, azoknak ott van a jalapenos, tacos vagy koriander-lime-os vonal, míg a chilli cheese grillrolád és a bajor grillkolbász (ami semmilyen adalékanyagot nem tartalmaz) a természetesebb ízek kedvelőinek szól.

A Lidl kínálatában nemcsak a húsok, hanem a komplett grillélmény is megtalálható: friss zöldségek, fűszernövények, grillsütők, faszén és praktikus kiegészítők is lapulnak a polcokon.

Szóval ha eljön a „na most már tényleg tavasz van” pillanat, csak egy bevásárlókosárra lesz szükséged, és kezdődhet a sütögetés.

Fotó: Pixabay, Lidl


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk