ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

A természet a valódi természetünk, lelki egészségünk egyik fő forrása

A Föld nevű luxusszálló mentális szempontból is nélkülözhetetlen közegünk, a receptre felírt természet pedig egyáltalán nem utópia. Szükség is van rá, hiszen a közeli kapcsolat a természettel jóllétünk egyik forrása.
Forrás: Móroczanikó blog - szmo.hu
2023. március 07.


Link másolása

Miről szól Az élet íze blog?

Mórocz Anikó a lányának, Annának a születését várva kezdte el írni a blogot, neki is ajánlja első bejegyzésében. Ahogy ígéri: izgalmas utazást kezd Nusival, és csalódik, aki egy pelenkaszagú "baba-blog"-ra készül, mert azt a terepet meghagyja arra jóval érdemesebbeknek. Ők ketten inkább kóstolgatják az élet ízét, és az élményekből Nusi is ki fogja venni a maga részét.

Az ugye megvan, amikor a két pesti diák, Tutajos és Bütyök megérkezik a Balatonhoz Matula szárnyai alá, addigi életük legkalandosabb nyara után pedig megférfiasodva, élményekkel csordultig telve térnek haza. A testes, vidéki gazda, István bácsi intelmei tömörek és egyértelműek:

„Azért hoztalak el, hogy erősödj, és örülj a szabadságnak. Korlátokat nem szabok, mert annyi eszed már lehet, hogy nem mégy fejjel a falnak. Ha tehát bevered a fejed, a te dolgod, ha bajba kerülsz, magadnak kell kilábalnod, mert esetleg nem lesz melletted senki. Annyira vállalkozz, amennyit elbírsz,

és nekem hiába nyivákolsz, ha elvágod a kezed, vagy elrontod a gyomrod. Ez mind a te magánügyed. Úgy vélem: csak így tanulsz meg a magad lábán járni, és pontosan rájössz majd, hogy mit lehet, és mit szabad.”

Fekete István gazdag jelzőkkel rögzítette a Ladó Gyula Lajoson tapasztalható változásokat: a balatoni nyár sok mindenre megtanította, kiművelte, útbaigazította, „és hozzáformálta a természetes élet kegyetlen törvényeihez. Amikor a berek először fogadta, idegen test volt a nádas útvesztőiben, tétova bárány a füvetlen pusztaságban; de a nap hozzáégette, a vihar megfürdette, a jégeső meggyalulta, és a nyurga, elpuhult test izmainak állandó munkája fiatal farkast faragott a bárányból.”

A pesti fiúk nyár végére úgy kinőtték a ruhájukat, hogy a kabát begombolásáról szó sem lehetett és Tutajos karján a kabátujjak könyök alatt végződtek. A fizikai változások mellett talán még szembetűnőbb, hogy eggyé váltak a természettel, az ember alapvető közegével.

Matulának még zsigerből ment az, amire a mai kor mindent tudományosan fürkésző világában egyre több kutatási eredmény ad bizonyítékot:

a természethez fűződő kapcsolat fontos része az ember jóllétének.

Dr. Mihók Barbara és az Ökológiai Kutatóközpont munkatársai Természet és lelki egészség című munkájukban nem kevesebbet állítanak, mint hogy a mentális egészségünk nagymértékben függ a természeti környezet közelségétől:

ha szegényesek a természethez fűződő élményeink, akkor fizikai és lelki egészségünk egyaránt romolhat.

Miközben a klímaváltozás egyre gyorsuló változásokat idéz elő az élelmiszerbiztonságban, a járványok terjedésében és a geopolitikában, addig a leggyakoribb mentális betegség,

a súlyos depresszió társadalomra nehezedő közvetlen és követett terhe nagyjából a teljes gyógyszerkassza nagyságával egyenértékű: évente 362 milliárd forintra tehető.

Ezzel szemben helyezkedik el az a tény, hogy pusztán a természettel való kapcsolódás támogatja a fizikai egészséget (szív- és érrendszeri, krónikus légúti betegségek javulnak, erősödik az immunrendszer), és gyógyítóan hat a mentális egészségre: oldja a stresszt és a depressziót, segít a hiperaktivitás és a demencia kezelésében, erősíti a koncentrációt, hozzájárul az idegrendszer regenerálódásához és javítja a figyelmi, kognitív funkciókat. Összességében tehát nagyobb eséllyel fejlődnek és működnek jól pszichológiai értelemben azok, akik erősebben kötődnek a természethez.

Ami talán ezeknél is fontosabb:

a mentális zavarok megelőzésében kiemelkedő szerepet játszik a természettel való gyermekkori kapcsolat. 2021-től Magyarországon az első-második osztályos, hat-hétéves gyerekeknek nincs órarend szerinti környezetismeret tantárgyuk, a környezeti nevelés és érzékenyítés a szülők mellett a pedagógusok feladata.

A biológia tanári végzettségű Aczél Gergely, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Veszprém megyei csoportvezetője 2002 óta rendszeresen tart foglalkozásokat gyerekeknek, előadásain, a táboraiban és az erdei iskolai programjain a gyerekek boldogan viháncolva, észrevétlen tanulnak.

Mindenki Gergő bácsija szerint a mai világban a gyerekeknek kevés alkalmuk van arra, hogy az erdőt-mezőt járva kapcsolódhassanak a természethez, ezért játékosan, sok mozgással és mesével próbálja velük megszerettetni a természeti környezetüket, hogy ott barátságos közegben érezzék magukat.

Ennél is fontosabb, hogy a gyerekek a szüleikkel is minél többet tartózkodjanak a természetben, ugyanis ha gyermekkorban nincs lehetőségük tapasztalatgyűjtésre és ismeretszerzésre, akkor felnőttként – a munka, a család és egyéb elfoglaltságok miatt - rendkívül korlátozottak lesznek a természetjárási lehetőségeik.

Aczél Gergely úgy tartja: ha a gyerekek családi kirándulás vagy piknikezés keretében minél többet kint lehetnek a szabadban, az már önmagában annyi élményt nyújt a számukra, amiből felnőtt korukban is tudnak táplálkozni.

A lényeg pedig az egyszerűségben és nem a szakmai felkészültségben rejlik:

a szülőknek a gyerekekkel elegendő egyszerűen csak jelen lenni a természetben.

Lazán álljunk ellen a kísértésnek, hogy minden növény és állat nevét fejből tudjuk, még akkor is, ha a mai világunkban erősen az ismeretekre összpontosítunk.

Az elsődleges az, hogy megszeressük, érdeklődjünk, nyitottak legyünk, és ha ez megvan, akkor jönni fog az ismeret is, hiszen a gyerekek utánanéznek mindennek, de a kíváncsiságot, az érdeklődést és a bizalmat csak gyermekkorban tudjuk elérni, azzal, ha minél többet vannak kint a természetben.

A puszta jelenlét gyakorlatát követi a balatonfüredi Arácsi Népház túravezetője, Törőné Horváth Ilona is, akinek a keze alatt generációk fordultak meg a Tekergők túracsoport tagjaként. Törőné nagyjából azóta túrázik, amióta megtanult járni, lételeme a mozgás, az úton levés, lehetőleg a természetben. A sport szeretete mindig benne volt, és a két fiával is rengeteget járt kirándulni. Természetes volt neki, hogy a gondjaira bízott nyári táborozó gyerekeket is kiviszi a szabadba.

A gyerekeken ő is azt tapasztalja, hogy csak el kell jutniuk a természetbe, utána a szabadság már beszippantja őket. Lehet, hogy ott van a chipses zacskó a táskában, de mennek, csinálják, megszeretik, s ráadásképpen társaságban, jó közösségben vannak, barátokra lelnek egymásban.

Csak nagyon ritka esetben látja – de azt már az első napon -, ha valaki nem fog menni többet.

Törőné minden nyáron a szárnyai alá gyűjt húsz-harminc általános iskolás korú gyereket, akikkel öt héten át járják a Balaton-felvidék, a Bakony és a szomszédos megyék turista- és kerékpárútjait, a közös élmények pedig eltéphetetlen szálat szőnek közte és a gyerekek között: évközben odaszaladnak hozzá, bárhol is látják meg Füreden, hogy alig várják a nyári túrákat. Sokan el se tudják képzelni mennyit adnak neki ezek a gyerekek, akik talán a végtelen szabadságot tapasztalják meg vele, hisz a balesetveszély megelőzésén kívül a túrákon nincs folyamatos fegyelmezés. Élnék a gyanúperrel – nem kisebbítve Törőné érdemeit -, hogy a természet hívó hangját ha őáltala tapasztalják meg a gyerekek, akkor őhozzá kötik a természet semmivel össze nem hasonlítható élményét is.

Esetleg ha mi, szülők többet járnánk a gyerekeinkkel az erdőt-mezőt, akkor bennünket is ilyen boldog tapasztalatok kötnének össze a gyermekeinkkel…

Persze az tud némi izgalommal járni, amikor a családi túra alkalmával a gyerek boldogan nekiesik egy galagonya- vagy sombokornak, amit a szülők nem ismernek. Csípőből jön a válasz: „nyugi, anya, Ica néni megtanított rá, az ott vadmálna, kóstold meg!”. Törőné mindenesetre rengeteget kirándult a saját fiaival is, elszakíthatatlan szálak kötik őket a természethez, egymáshoz és az édesanyjukhoz is.

A Föld nevű luxusszálló tehát mentális szempontból is nélkülözhetetlen közegünk, a receptre felírt természet pedig egyáltalán nem utópia:

a skóciai Shetland-szigeteken az egészségbiztosító olyan kiegészítő kúrákat támogat, mint a madárles vagy az ajánlott túraútvonalakon történő heti többszöri kirándulás, Japánban pedig az 1980-as évek óta megelőzési céllal használják a tudatos jelenléttel egybekötött erdei sétákat.

S hogy miért velünk született igény a természet iránti vágyódásunk? A tudomány szerint evolúciós kötődésről van szó, vagyis hogy „az ember nemcsak testi, de lelki, pszichés értelemben is természeti lény, súlyos következményekkel jár, ha kiszakad a rendszerből”. Evolúciós környezetünkként kötődünk a bioszférához, ehhez adaptálódott a fiziológiánk, a hormon- és idegrendszerünk.

A kutatási eredmények sokak vesszőparipájára kovácsolnak patkót, akik szerint a Balatonra nem kell csörgősipkát húzni, nem áll jól neki. Elég, ha az ember önfeledten ringatózik a tóban, a környező rétek tücsökciripelésében vagy belegázol az erdő fái között tova szaladó patak hideg vízében.

A csendes mélázásban pedig egyszer csak összeáll a Tüskevár színes-szagos, széles vászna: „a Balaton tükre rózsaszínű lángot vetett, mert messze, valahol Kenese mögött ekkor bukkant fel a nap. A nagy víz felett megmozdult az lenyúlt köd derengő lepedője, egy varjú károgott valahol, s a világosság érintésére fehér sirályok szálltak fel a tündöklés tenyeréről”.

Mihók Barbara, PHD: Ökológusként és mentálhigiénés szakemberként meggyőződése, hogy az emberi jóllét és a természeti értékek védelme egyazon érem két oldala, egyik sem képzelhető el a másik nélkül. A Környezeti Társadalomkutatók (ESSRG), az SZTE GTK és az Ökológiai Kutatóközpont munkatársaként fenntarthatósággal és környezeti igazságossággal foglalkozó kutatásokat folytat. A kutatás mellett mentálhigiénés segítőként is dolgozik. Abban hisz, hogy az összekapcsoltságunk révén erősödünk, legyen szó emberi vagy nem-emberi létezőkkel való kapcsolatainkról.

Törőné Horváth Ilona: 1997 nyarán Füreden kezdett túratáborokat szervezni, mert elképzelhetetlennek tartotta, hogy a nyári forróságban, egy nyugati fekvésű teremben foglalkozzon a gyerekekkel reggel nyolctól délután négyig. A kínzás helyett inkább kivitte őket a levegőre – még ha az meleg is volt -, de inkább az erdei levegőt választotta egy szoba levegőtlensége helyett. Gyerekkora óta ő maga is túrázott, tehát nem kellett sokat gondolkodni a megoldáson. A túratáborra a gyerekek azonnal vevők voltak, így indult a Tekergők túracsoport, ami ma már huszonhét éves hagyomány.

Aczél Gergely: A természet már gyermekkora óra vonzotta, járta a kis faluja határát. 2002-ben kezdett gyerekekkel táborozni, túrázni, később erdei iskolai programvezetőként gyűjtött tapasztalatokat a Vértesben. Saját környezetnevelői programot dolgozott ki, ezzel járja az óvodákat, iskolákat, hogy közelebb vigye a természethez a gyerekeket, akik még őszinték és nyitottak rá. Még nem csontosodtak be, mint a felnőttek. Minden foglalkozás alkalmával egy szeretet-közösség jön létre, mindenki jól érzi magát, miközben tanulnak és sokat mókáznak. Gergő szerint ennél több nem kell.

# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
5+1 tipp, hogy mire figyelj, ha cipővásárlás előtt állsz
A cipők esetében nem elhanyagolható a kinézetük - azonban nagy ára lehet, ha csupán ez alapján döntesz. Mutatjuk, hogy mikre érdemes figyelni!

Link másolása

Egy megfelelő cipő akár egész napra kényelmet és megfelelő tartást biztosíthat a láb számára. A legszebb kirándulást vagy a legromantikusabb sétát is könnyen tönkreteheti egy kényelmetlen, sarkat és lábujjakat törő-nyomó lábbeli. Nem is beszélve arról, hogy hosszú távon mennyi egészségügyi problémát tud okozni, ha számodra nem megfelelő cipőt viselsz. Érdemes tehát jól meggondolni, hogy milyen cipőt húzunk a lábunkra.

1. Döntsd el, hogy pontosan milyen lábbelire van szükséged!

Akár rövid sétákhoz, akár a város felfedezéséhez van szükséged cipőre, lényeg a tudatos vásárlás. Használat szempontjából leggyakrabban a következő lábbeliket határozhatjuk meg: rendszeres viseletű, alkalmi és szabadidős lábbeli. Nemcsak időt, de még pénzt is spórolhatsz azzal, ha egyből célba veszed akár személyesen, akár online a megfelelő üzletet, ahol pontosan azt a cipőt forgalmazzák, amire aktuálisan szükséged van. Ha tudod pontosan, hogy mire is kell a cipő és mennyit fogod hordani, sokkal könnyebben találsz majd rá.

2. Válassz helyesen cipőméretet!

Cipővásárlás előtt mindig vedd figyelembe a cipőméret táblázatot. Ahogy a legtöbb cipőmárkánál, márkánként, de akár fazononként is eltérő méretre lesz szükséged. Online cipővásárlásnál mindig vedd figyelembe az adott modell mérettáblázatát.

Jó, de hogyan tudom lemérni a lábam?

Egy papírlapra állva rajzold körbe a talpad kontúrját, majd mérd meg a két egymástól legtávolabbi pontot. Az eredményt mm-be átváltva, már ki is keresheted, hogy a különböző méretezések szerint, hányas a lábad. A mérés során mindig állva rajzold körbe a lábad, és lehetőleg a nap végén. Ennek azért van jelentősége, mert a sok állás, vagy járás következtében a lábad picit megdagadhat a nap során, így reggel nagy eséllyel kisebbnek fogod mérni, mint délután.

3. Vedd figyelembe a lábformádat!

Szélesebb a lábfejed? Lúdtalpad van? Kissé befelé vagy kifelé dől a bokád? Ha ezekre nem figyelsz oda vásárláskor, biztos, hogy nem lesz olyan a cipő, mintha a lábadra öntötték volna. Széles lábfejre nem jó ötlet például hegyes, vékony orrú darabokat választani, de ezek azok számára sem jó választás, akiknek bütykei vannak. A lábformád feltérképezéséhez vizezd be a talpadat, majd állj egy papírlapra, és nézd meg, milyen nyomot hagysz magad után. Jegyezd meg ezt, és vásárláskor nézd meg a cipő talpkialakítását, próbáld összevetni, vajon passzol-e hozzád.

4. Ha a lábméretedet tudod, az nem ugyanaz, mint a cipőd mérete!

Ortopéd orvosok szerint nem ideális a túl szűk cipő így, ha zárt cipőt vagy csizmát választasz, semmiképp se pontosan akkorát válassz, amekkora a mérés alapján a talpad hossza. Az ideális az, ha a cipővásárláskor akkora méretet veszel, amelynek a belső talphossza legalább 5-7 mm-rel nagyobb, mint a lábfejedé. Szandálból, papucsból elég lesz a lábméreted hosszának megfelelő.

5. Vedd szemügyre az anyagokat!

Nézd meg miből készült a felsőrész, a cipő bélése, a cipőbetét, a sarok és a cipőtalp. A természetes bőrből, ökologikus bőrből és a szövetanyagokból készült cipők a legelterjedtebbek. Az elsőt kényelme, tartóssága és a könnyű ápolás teszi népszerűvé. A szövet anyagból készült cipők pedig könnyűek és nagyon kényelmesek. Ez alapján dönts!

Szerezd be az epapucs.hu-ról!

A helyes járásnak köztudottan számos jótékony hatása lehet szervezetünkre, de ehhez rendkívül fontos, hogy megfelelő lábbelit viseljük. Egy átlagos napon kb. 8000-10000 lépést teszünk meg, lábainkra minden lépés során testsúlyunk többszöröse nehezedik. Egy anatómiailag megfelelő kialakítású, jó minőségű cipő viselése az egész testre kifejti jótékony hatását, ezáltal elősegíti a jobb közérzetet és a lábdeformitások kialakulásának megelőzését.

Az epapucs.hu oldalon ennek megfelelően széles választékban találhatóak meg magas minőségű, kényelmes lábbelik, amelyek különféle talpkialakításuknak köszönhetően különböző problémákra nyújthatnak megoldást. Látogass el a webshopra, ahol folyamatosan bővülő márka kínálattal várnak!

Jelenleg Scholl komfort lábbelik között válogathatsz a webáruházban, melyek 360° kényelmet biztosíthatnak számodra. A Scholl, több mint 100 éves tapasztalattal, folyamatos fejlesztéssel, páratlan kényelmi és tartást biztosító technológiákkal látja el évek óta a vásárlóit. Lábbelik kialakításánál nem csak arra figyelnek, hogy a mai divatirányzatoknak megfeleljenek a termékeik, hanem a kényelemre és minőségre is. Különböző technológiáik segítségével pedig igyekeznek minden vásárló igényét kielégíteni.

Legyen szó kültéri vagy beltéri, szezonális vagy munkalábbelikről, a láb egészségének megőrzése az egyik legfontosabb szempont. A különleges talpkialakításon túl, egy Scholl lábbeli hozzájárulhat a divatos megjelenéshez, a kényelem megtartása mellett. A család minden tagja megtalálhatja kínálatukban a számára megfelelő modellt.

Fontos, hogy olyan lábbelit válasszunk, ami nem csak divatos, hanem elősegíti a lábfej egészségének megőrzését is. Egy jó cipő az egész testre kifejti hatását!

Nézz körül a weboldalukon és találd meg a számodra megfelelőt!

A cikk támogatója az epapucs.hu

Scholl® és a Scholl® logó, Gelactiv®, Bioprint®, Memory Cushion®, Scholl Biomechanics®, Pescura® a Scholl’s Wellness Company hivatalosan bejegyzett védjegye; felhasználása engedélyhez kötött.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
Okos trükkel érte el egy utas, hogy senki ne üljön mellette a repülőn
Egy fiatal férfi a TikTok-videójában mutatta meg, hogyan lehet lefoglalni egy egész sort a turista osztályon úgy, hogy még anyagilag se bukjunk rajta nagyot.

Link másolása

Aki gyakran utazik repülőn, egészen biztosan elgondolkodott már azon, milyen jó lenne, ha teljes egészében elfoglalhatna egy sort a gépen: amellett, hogy nyugta lenne az egész utazás alatt, még kényelmesen is elférne, és nem kéne nyomorognia a sok utastárs mellett.

A TikTokon @ndainternet néven szereplő fiatal férfi nemrég mutatott egy sajátos cselt, amivel meg lehet ezt oldani - írta meg a Mirror.

Az utas a következő trükköt próbálta ki:

lefoglalta az összes helyet az egyik sorban, majd a repülőgép indulása előtt 45 perccel egy kivételével mindet visszamondta.

A pénzét 100 százalékban visszakapta, és a videójában azt is hozzátette, hogy ez a trükk az esetek 90 százalékában működik.

@ndainternet How to get a Poor Man’s First Class! ??✈️ If you’re looking to fly on an airline or travel abroad on holiday, you can’t afford a private jet or the first class on most flights, but with this hack, you can book an airline ticket and get yourself the cheap version of first class and save money! ? #airline #flight #firstclass #savemoney ♬ original sound - NDA

Azért hozzá kell tenni, hogy valószínűleg nem minden légitársaságnál lehet ezt megcsinálni, és az esetek többségében nem a befizetett pénz 100 százalékát kapná vissza az utas, de aki szeretné, tehet egy próbát a fenti trükkel.

Vagy bízhat a szerencséjében, és abban, hogy kevesen utaznak egy adott járaton.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
„Őrült árak vannak” – Kétmillió forintért vált meg egy édesanya Disney-mesekönyveitől
„Kérem, csak az írjon, aki ismeri és tisztában van a sorozat értékével!” - írta az eladó, aki a teljes gyűjteményt egyben kínálta eladásra.

Link másolása

Egészen elképesztő összegeket lehet keresni mostanában egy-egy mesekönyvvel, ez bizonyosodott be legutóbb is, mikor is egy édesanya 2 millió forintért hirdette meg 62 kötetes Walt Disney-mesekönyveit. Ezek még a régi, klasszikus, sorszámozott példányok, némelyik konkrétan beszerezhetetlen.

„Kérem, csak az írjon, aki ismeri és tisztában van a sorozat értékével!”

- írt a hirdetésbe az eladó, aki a teljes gyűjteményt egyben kínálta eladásra.

„Néhány éve A hihetetlen család című 2004-es Disney-könyv 40 ezer forintért ment el az egyik aukciónkon. Ugyanilyen ritka és szintén ennyiért kelt el A kincses bolygó ebből a sorszámozott sorozatból. A Robinson család titkára 51 ezerért volt vevő. De nem is kell a Disney-könyvekig menni: tavaly egy Gombóc Artúr kötetet is 18 ezerért ütöttek le egy árverésünkön, korábban pedig egy 1969-es mese, a Róka Miska megjavul 38 ezer forintot ért meg valakinek, pedig alig száz oldal”

— mondta el a Vasárnapi Blikknek Chovanecz Balázs, az Antikvárium.hu tulajdonosa.

Mint elmondta, „minden, amit az emberek most a gyerekkori, régi könyveikből meg akarnak venni, drága. Őrült árak vannak, mert ezek a könyvek már nem kaphatók és minden könyv annyit ér, amit adnak érte. És vevő is mindig lesz.”

Hasonlóan értékes és majdhogynem beszerezhetetlen a magyar Bartos Erika: Anna, Peti és Gergő című sorozata. Jelenleg több hirdetés is fut a Marketplace-en, ahol a 11 darabos gyűjteményt lehet megvásárolni, potom 120-140 ezer forintokért. Habár az ára jóval kedvezőbb, mint egy Disney-sorozatnak, azért ehhez is mélyen a zsebünkbe kell nyúlni, ha meg akarjuk vásárolni.

Persze a nagy kereslet beindította a neppereket is, számos gyanútlan eladó kínálja 1-2000 forintért az amúgy értékes mesekönyveket, amiből aztán jó pénzt lehet csinálni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
„Hatéves koromban már 172 centi magas voltam” – Így él a világ legmagasabb nője
Rumeysa Gelgi egy ritka genetikai rendellenességben szenved, ami miatt 215 centi lett felnőttkorára.

Link másolása

A The Guardiannek írt esszéjében számolt be életéről a török Rumeysa Gelgi, aki a maga 2 méter 15 centijével a világ legmagasabb nőjének számít. Egy ritka genetikai rendellenesség, a Weaver-szindróma miatt nőtt ilyen nagyra. Mindössze 50 embernél állapították meg ezt világszerte.

Azt írta, már gyerekkorától kezdve otthon tanult, és úgy érezte magát, mintha egy felnőtt testébe zárták volna.

„Hatévesen már 172 centi magas voltam. Mindenki azt várja, hogy a nők alacsonyabbak legyenek a férfiaknál, ez pedig nagyon megnehezíti a magas nők életét. Ez szerintem nagyon felkavaró”

– fogalmazott.

A magassága miatt többek között minden ruháját saját kezűleg alakítja át, hogy jók legyenek rá, de úgy érzi, ezáltal kiélheti a kreativitását.

2014-ben kapta meg a világ legmagasabb tinédzsere címet, 2021-ben pedig ő lett a világ legmagassabb nője. 2022 óta pedig övé a legnagyobb kéz, a leghosszabb ujjak és a leghosszabb hát címe is.

„Arra használom ezeket a felületeket, hogy felhívjam a figyelmet az állapotomra, illetve arra akarom bíztatni az embereket, hogy legyenek önmaguk. Inspirálni és bátorítani szeretném azokat, akik valamilyen hasonló betegségben szenvednek, hogy tudják, nincsenek egyedül és bármi lehetséges számukra” – írja.

A webfejlesztőként dolgozó nő már régóta el szeretett volna utazni Kaliforniába, azonban a magassága miatt gerincferdülésben szenved, illetve ízületi problémái is vannak, így nem ülhet két óránál többet egyhuzamban.

2022-ben viszont egy légitársaság bevállalta, hogy megoldja az utazást: hat ülést lezártak a turista osztályon, ezekre pedig egy hordágyat rögzítettek.

Normál esetben ezt csak vészhelyzetekben engedik meg, ő volt az első átlagember, aki így utazhatott.

„Minél több ember ismeri meg a történetemet, remélhetőleg annál többen lesznek kedvesebbek azokhoz, akik különböznek tőlük. A különbségeink tesznek minket kívül-belül gyönyörűvé” – fogalmazott.


Link másolása
KÖVESS MINKET: