A Rovatból

6 nő árulta el, miért tesz neki jót, ha egy hónapig nem iszik alkoholt

'Azért vágtam bele, mert eljutottam arra a pontra, amikor hetente legfeljebb egy napot bírtam ki ivás nélkül...' - mondta egyikük.

Link másolása

Az év végi hajtás és stressz, az ünnepi lakomák, a szilveszteri bulik, a téli sötétség mind-mind rossz hatással lehetnek szervezetünkre és testünkre egyaránt - ráadásul valamennyi felsorolt dolog némiképp megnövelheti az alkoholbevitelünket is. De miért is kéne ilyen negatív felütéssel kezdeni az évet?

Újévi fogadalmaink közé még simán besuvasztható, rengeteg pozitív előnnyel járó kezdeményezés az alkoholmentes január ötlete.

Korábban már mi is írtunk a magyarországi kezdeményezésről, a száraz novemberről. Berei Dániel kíméletlenül őszinte cikkben mesélte el a tapasztalatait, azt, hogy milyen volt három hónapig ivás nélkül, hogyan reagált a környezete.

A Bustle írásában pedig most nők mondták el, miért csatlakoztak a száraz januárhoz, és mit tapasztaltak.

Julie, 34

"Azért vágtam bele a száraz januárba, mivel eljutottam arra a pontra, amikor hetente legfeljebb egy napot bírtam ki alkohol nélkül. Otthonról dolgozom és van két gyermekem. Folyamatosan stresszelek a munkától és általában délután 5-6 körül elkezdek iszogatni, majd be sem fejezem egészen éjjel 11-12-ig. Ott tartok, hogy inkább rendelek még egy üveg pezsgőt vagy sört, amikor be kéne fejeznem a házimunkát, és a végén kiütöm magam. Aztán a reggel másnapos fetrengéssel kezdődik és nem elég jó a közérzetem ahhoz, hogy nekiálljak dolgozni, körülbelül déli 12-1-ig...

Annak érdekében, hogy 2019 sikeresebb év legyen és, hogy elérjem a kitűzött céljaimat mind a munkában, mint a személyes életemben, tudom, hogy abba kell hagynom az ivást és bebizonyítani magamnak, hogy jól tudok szórakozni nélküle is. Szeretném ezt megcsinálni önmagamért és a családomért is."

Cole, 40

"Miután több, mint 14 évet éltem New York-ban, rájöttem, hogy a ivás a mindennapi rutinom részévé kezd válni - a bor és a kézműves koktélok fogyasztása szinte az identitásomhoz tartozott. Azonban, ahogy idősödtem, éreztem, hogy ez egy olyan szokás, ami nem fogja a javamat szolgálni.

Gyakran felébredtem az éjszaka közepén, rettenetesen nyughatatlannak éreztem magam, akár egy pohár bor után is, és egyszerűen képtelen voltam kipihenni magam. Tudtam, hogy meg kéne próbálni kiiktatni az alkoholt a szervezetemből, ezért határoztam el magam a Száraz Január mellett. Mióta abbahagytam az ivást, sokkal jobban alszom, és wow, úgy érzem, hogy az elmém sosem pörgött még ennyire - egyik asszociáció jön a másik után. Komolyan mondom, az elmúlt 5 napban több üzleti ötletem született, mint egész 2018-ban összesen.

Úgy érzem, mintha eltakarították volna előlem az akadályokat. Őszintén szólva nem tudom, hogy fogok-e még valaha inni. Most, hogy tudom, milyen így élni, rájöttem, hogy az alkohol csak megmérgezte a bennem rejlő lehetőségeket."

Kalyn, 26

"Ez a harmadik száraz januárom! Pár éve, december végén, január elején láttam, hogy rengetegen posztolnak róla Instagramon, és ez nagyon elgondolkoztatott: Mikor volt utoljára olyan, hogy egy egész hónapot, vagy akár csak pár hetet kibírtam volna alkohol nélkül? Ha hátralépünk egyet és kritikusan szemlélődünk, látjuk, hogy a 20-as éveink közepe felé az alkohol szinte minden közösségi esemény és interakció szerves része - ivászat egy baráttal, egy munka utáni 'boldog óra', egy borozós könyv klub, sörözős meccs nézés, és a lista szinte végtelen. Úgy voltam vele, hogy miért is ne próbálnám ki, milyen egy egész hónapig alkohol nélkül, végülis szeretem a kihívásokat. Illetve azt is szerettem volna látni, hogy milyen hatással lesz ez az egészségemre (alvás minősége, bőr, stb.), plusz mennyi pénzt spórolhatok meg nélküle.

Mikor vége lett a hónapnak, kétszer is meggondoltam, hogy igyak-e egy pohár bort vagy sört, amikor ihatok egy egyszerű szódát is. Ráadásul tényleg sokkal jobban éreztem magam.

Csodálatos volt úgy felébredni egy szombat vagy vasárnap reggel, hogy kicsit sem vagy másnapos, így a hétvégék sokkal produktívabban teltek. Ez egy olyan dolog, amit minden évben be fogok iktatni, talán nem is feltétlenül csak januárban."

Ellen, a 30-as évei elején jár

"Eldöntöttem, hogy lenullázom az alkoholt januárban, így ismét az egészségemre fókuszálhatok. A bőröm igazán megszenvedte az ivászatokat és az édességeket az ünnepek alatt. Kicsit 'Rudolf, a piros orrú rénszarvas' beütése lett, úgyhogy mondhatni egy tisztító kúrának is szánom ezt a szünetet."

Ashley, 32

"Körülbelül egy éve Austinba költöztem és ez a város nemcsak elképesztő, de nagyon közösségkedvelő is. Rájöttem, hogy ha ki akarok mozdulni, gyakran csak azért iszok, hogy én is barátkozóvá váljak, pedig valamikor nem is nyújt élvezetet. Az új évben szeretném megtörni ezt a szokást, és adni a testemnek egy kis pihenőt. Olvastam mások sikersztorijait, amikben azt mondták, hogy az alvás minősége is javul, ha feladjuk az alkoholt, és ki szeretném ezt próbálni magamon is."

Lori, 46

"2009 óta minden évben beiktatom a Száraz Januárt. A 'boldog óra' helyett edzeni járok, és tovább is bírom, mint általában. Minden ételemet magamnak készítem el, amivel pénzt spórolok. Ilyenkor az életem extra szervezett, behozok minden film, magazin és múzeum lemaradást, amik az évben összegyűltek. Már pár hét után sokkal emelkedettebb a hangulatom.

CsinálhatszbBármit 30 napig, és higgy nekem, egy új embernek fogsz tűnni és annak is fogod érezni magad, ha egyszer eléred a célvonalt."

Forrás: Bustle

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Az első babavárósok negyedénél nem született meg a gyerek, és mindjárt lejár a határidő
A kormányhivatal méltányosságból részletfizetést és halasztást is engedélyezhet, vagy akár el is engedhetik a tartozás egy részét.

Link másolása

Remekül kezdett a csok plusz a legfrissebb, márciusi adatok alapján, mondta az Indexnek Hornung Ágnes. A Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára szerint március végéig több mint 3100 igénylést adtak be, vagyis ennyi fiatal házaspár élt a lehetőséggel már az első három hónapban.

A befogadott kérelmek összege 83 milliárd forint, azaz a családok átlagosan 26 millió forint hitelt igényeltek

- mondta az államtitkár. Az interjúból az is kiderül, hogy az egy gyereket tervezők átlagosan 23 millió, a két gyereket tervezők 29 millió, a nagycsaládra vágyók pedig 44 millió forint összegű kölcsönt igényelnek. A családok mintegy háromnegyede első közös otthonának megszerzésére, negyedük pedig másik otthonba való költözéshez igényli a kölcsönt.

Hornung Ágnes az elmaradt gyerekvállalásokkal kapcsolatban elmondta, eddig csak a csok támogatás kapcsán állnak rendelkezésre részleges adatok, hiszen ott az előre vállalt gyermekek esetében a támogatást akkor kell visszafizetni, ha az első gyermek 4 éven belül nem érkezik meg.

Ám még nem tudnak teljes körű adatokkal szolgálni, hiszen ugyan az első gyermek vállalására vonatkozó négyéves határidők az első években igénylőknél elvileg már lejártak, de építkezés vagy bővítés esetén ez a határidő csak a munkák befejezésétől, vagyis akár több évvel később indul; a második gyermekek születésére előírt 8 éves határidők és különösen a három gyermeknél irányadó 10 éves határidők pedig értelemszerűen még nem esedékesek.

Az államtitkár kitért a babaváró hitelre is, ami 2019 júliusában indult. Ott az első gyermek születésére 5 éves intervallumot biztosítottak, így most még senkinek sem járt le ténylegesen, de 2024 második félévében, júliustól már lehetnek ilyenek. A Magyar Államkincstárnál lévő legfrissebb összevetés szerint

a 2019-ben igényelt babavárók esetében az igénylők kevesebb mint negyedénél nem volt igazolva az, hogy megszületett az első gyerek.

Bizonyosan nincs remény a gyermekvállalásra, ahol a gyermeket vállaló pár elvált. Ilyenkor a kamattámogatást a jegybanki alapkamat +5 százalékos büntetőkamattal kell visszafizetni.

Hornung hangsúlyozta: a kormányhivatal méltányossági eljárás keretében a fizetési kötelezettség teljesítésére részletfizetést, vagy legfeljebb 5 évre fizetési halasztást engedélyezhet, illetve a fizetési kötelezettséget részben vagy teljesen el is engedheti.

Link másolása
KÖVESS MINKET: