6 komoly sürgősségi beavatkozás, amit már orvos nélkül is elvégeztek
Az újraélesztés fogásait vagy a Heimlich-féle fogások alkalmazását fulladáskor sokan ismerik. De mit tennél, ha valaki a közelében túladagolná magát? Vagy mérgező kígyó marná meg? Esetleg meglőnék?
Remélhetőleg soha nem fogsz ilyen helyzetbe keveredni, de azért jó tudni, mit kell tenni ilyenkor. Az alábbiak nem orvosi tanácsok, ám egyszer még életet menthetnek.
Császármetszés
A mexikói Inés Ramírez Péreznek hét egészséges gyermeke volt, a nyolcadik azonban halva született.
40 évesen újra szült. A vajúdás 12 órája zajlott már, amikor pánikba esett. Orvosa nem volt elérhető, elküldte gyermekeit éles késért. Fájdalmát erős alkohollal próbálta elnyomni.
Kis metszést ejtett magán, majd azt tágította, mélyítette. Belső szerveit félretolva elérte a méhét, és kiszedte az egészséges újszülöttet. Elkötözte a sebet, majd elküldte fiát segítségért. Több órával később egy helyi egészségügyi dolgozó találta meg őket, aki bevarrta a sebet, majd kórházban is kezelték az asszonyt.
Csoda, hogy nem fertőződött el, és nem sérültek a belső szervei. Egyébként nem ő az egyetlen asszony, aki császármetszést ejtett magán, és a nagy veszély ellenére, sokan túl is élték, de ne próbálkozzunk vele, bízzuk az orvosra.

Kígyómarás
2015-ben Jacklyn Caramazza 4 éves kisfia egy fiatal csörgőkígyóra lépett, ami a bicikliúton tekergett. A kisfiú bokája bedagadt és bevörösödött, ezért az anya kiszívott a sebből annyi mérget, amennyit tudott, és kiköpte. A fia túlélte, de az anya a másik gyermekét, akit akkor várt, veszélyeztette a méreggel.
Sokáig azt hitték, hogy ha valakit mérges kígyó mar meg, ki kell szívni a mérget a sebből. Ma a szakorvosok azt mondják, hogy nem tanácsos kiszívni, mert elfertőzhetjük vele a sebet, vagy sérülést okozhatunk az idegekben vagy az erekben, és különben sem lehet túl sok mérget kiszívni.
Ehelyett inkább rohanjunk az első orvosi ellátóhelyre, ahol beadják nekünk az ellenmérget. Ha több mint egy órára vagyunk egy ilyen helytől, tegyünk kötést a seb fölé, hogy lelassítsuk a méreg elterjedését, de túl szoros se legyen a kötés, majd igyekezzünk a kórházba.

Törött csont rögzítése
A csonttörés nem ritka dolog, forduljunk vele orvoshoz. Ne próbáljuk meg helyrerakni a csontot, csak további sérülést okozhatunk. De mi van akkor, ha több napra vagyunk az első civilizált helytől, vagy ha súlyos a probléma?
A csontot így tehetjük helyre:
Először húzó mozdulatot kell alkalmazni, mivel a csontot körülvevő izmok összehúzódnak csonttöréskor. A törött csont síkjában kell finoman, lassan húzni, egyenesen, anélkül, hogy megrántanánk. Ha a helyén van a csont, tartsa erősen, míg egy másik személy rögzíti.
A rögzítéshez erős, merev botot lehet alkalmazni, vagy feltekert takarókat, hogy a sérült végtag mindkét oldalát megtámasszák. Kötéllel kötözze rögzítést a végtaghoz, a kötés ne akadályozza a vérkeringést.

Lőfegyver okozta sérülés
Ne távolítsa el a golyót! Az esetek nagy többségében ez sokkal nagyobb bajt okozhat, mint benne hagyni a testben, míg orvosi segítség érkezik. Előfordulhat, hogy egy artériát érint a golyó, és így nem vérzik el az áldozat. Az is lehet, hogy apró darabokra tört a testben, és lehetetlen megtalálni az összes darabját.
A legjobb, amit ilyenkor tehetünk, ha ellenőrizzük az áldozat vérkeringését, légútjait és légzését. Ha nem jön a sürgős orvosi segítség, legelőször a súlyos vérzést kell leállítani, közvetlen nyomással és az érintett terület felemelésével. Következő lépésben ellenőrizni kell a légutakat, és utána a légzést. Ha az áldozat nem lélegzik, kezdődhet az újraélesztés.

Sebvarrás
Ez az egyik legkönnyebb orvosi eljárás. Először a seb helyét kell kiöblíteni sok tiszta vízzel, segít elkerülni a fertőzést. Ha van a sebben idegen test, óvatosan el kell távolítani. Aztán jöhet az elsősegélykészlet. Varrótűvel és cérnával nem tudunk sebet varrni.
A tű sterilizálását követően 90 fokos szögben kell átlyukasztani a bőrt a seb közepétől indulva a seb széle felé haladva. Az öltések között 2 mm-t hagyjunk. A bőr vastag, erősen kell beleszúrni a tűt. Kössük el a végén a cérnát és tisztítsuk le a felületet, és tegyünk rá kötést, amit naponta kétszer cseréljünk.

Gégemetszés
Filmekben nem ritka dolog a gégemetszés. Vajon valóban végrehajtható egy tollal, ahogyan Eric Stoltz teszi az 1997-es Anakonda cím filmben?
Gégemetszést akkor szükséges végrehajtani, ha valaki nem tud lélegezni, mert bedagadt a torka. A gégemetszés előtt meg kell győződni, hogy nem egy idegen test megakadása okozza a fulladást, ezért alkalmazzuk a Heimlich-féle fogást háromszor, hogy eltávolítsuk a tárgyat.
Ha ez nem működik és a személy elvesztette az eszméletét,
vegyünk egy borotvát vagy kést és ejtsünk egy 13 mm-es hosszú vízszintes, és 1 cm mély vágást a személy torkán, az Ádám-csutka és a gyűrűporc (egy másik dudor, ami az Ádám-csutka alatt kb. 2,5 cm-vel található) között.
Dugjuk bele az ujjunkat a vágásba, hogy felnyissuk, majd vezessünk bele egy csövet 1,2 cm mélyen. A cső lehet, egy szalmaszál, tollhüvely. Ha bent van a cső, fújjunk bele kétszer, majd várjunk 5 másodpercet. Folytassuk egy levegővétel – 5 másodperc pihenővel. Ekkor a személy mellkasának meg kell emelkednie és visszanyeri az eszméletét. Mindenesetre hívjuk a mentőket.