ÉLET-STÍLUS

5+1 tanács, hogy biztonságban érezd magad online vásárláskor

Nem kell tartanod tőle, elég, ha óvatos vagy, és betartasz néhány egyszerű szabályt. Ebben segítünk most!

Link másolása

Az év utolsó szakaszába értünk, és ezzel együtt eljött az őszi kuponnapok, leárazások ideje, melyet nemsokára a Black Friday akciók, majd az ünnepi ajánlatok követnek. Az online vásárlás a jelenlegi helyzetben biztonságosabb opciónak tűnik, mint a boltokat járni, sokan mégis tartanak tőle.

Mi van, ha megvegszek valamit, amit aztán sosem kapok meg? Nem fogják lenyúlni a pénzemet? Biztonságos dolog megadni a bankkártyaadataimat a neten? - néhány a felmerülő kételyek közül. Nem kell, hogy ezek közül bármelyik is bekövetkezzen. Adunk néhány tippet, hogyan célszerű eljárnod, ha online vásárolsz, hogy mindenképpen biztonságban érezd magad!

1. Ellenőrizd a webshopot az interneten!

Az első és legfontosabb az, hogy csak megbízható kereskedőtől vásárolj - főleg akkor, ha nagyobb értékű dolgot veszel. A legjobb az, ha már kipróbált webáruházat választasz, ha pedig ez nem járható út, akkor jó ötlet utánanézni a Google segítségével, hogy másoknak milyen tapasztalatai voltak az adott hellyel. Egy-két negatív véleménnyel még nem feltétlenül kell foglalkozni, de ha sokan elégedetlenek, akkor jobb inkább másik boltot keresni.

2. A böngészőben figyelj a "https" tanúsítványra és a lakatra!

A csalók kedvelt módszere az, hogy e-mailben mindenféle akciót hirdetnek áruházak, kereskedők nevében - a trükk ebben, hogy amikor a vásárló a levélben lévő linkre kattint, akkor nem egy valóban működő webáruházba jut, hanem egy olyan oldalra, amit a csalók készítettek. Sajnos egyre kifinomultabbak az álweboldalak, így a helyesírási hibákról vagy a termékek alacsony számáról sem könnyű őket felismerni.

Érdemes vásárlás előtt ellenőrizned, hogy a kapcsolat titkosított-e (van-e lakat a böngésző címsorában illetve a https:// szerepel-e a webcím elején). A legtutibb ellenszer viszont az, ha soha nem kattintasz a levelekben kapott linkekre: helyette írd be te a címsorba a webáruház címét, és keresd meg a terméket. Ne aggódj, nem fogsz lemaradni semmiről: ha egy webáruház akciót hirdet, akkor a kedvezőbb árakat így is látni fogod az oldalukon akkor is, ha nem a levélben érkező hivatkozást használod.

3. Ne adj meg több adatot a kelleténél!

Biztos lehetsz benne, hogy semelyik cégnél nem szükséges a TAJ számod vagy a születési időd megadása ahhoz, hogy online vásárolj. Figyelj arra, hogy milyen adatokat osztasz meg ilyenkor! Ha egy oldal gyanúsnak tűnik, inkább vedd meg az adott terméket egy másik oldalon.

4. Használj vírusirtót!

Ne csak a webáruház biztonságára figyelj, hanem arra is, hogy a számítógép, amiről a vásárlást végzed, megfelelően karban legyen tartva. A vírusirtó használata és a rendszerfrissítések telepítése alap - enélkül nemhogy vásárolni nem lenne szabad online, hanem úgy általában felmenni az internetre sem.

Fontos, hogy csak megbízható környezetben vásárolj - vagyis nyilvános, ismeretlenek által is hozzáférhető WiFi hálózaton vagy olyan gépen, amit mások is használhatnak, ne vásárolj online, ne adj meg személyes adatokat és ne lépj be a banki felületre sem. A legjobb az, ha a vásárláshoz a webáruház saját telefonos alkalmazását használod - feltéve, hogy van neki. Ha van, az még egy ok arra, hogy bízz benne.

5. Járj utána az adott termék árának!

A netes vásárlás egyik nagy előnye, hogy nemcsak a sarki bolt, hanem egy egész ország üzleteinek árait láthatod. Az árak összehasonlításához használj olyan oldalakat, amelyek direkt ezt a funkciót kínálják - így tájékozódhatsz arról, hogy mennyi az általad kiszemelt termék átlagára. Légy óvatos: az árösszehasonlító oldalon (pl. Árukereső, Árgép) lévő boltok jellemzően megbízhatók, ezért ha máshol még nagyobb kedvezménnyel találod meg ugyanazt a terméket, akkor gyanakodhatsz arra, hogy valami trükk folyik a háttérben.

+1 TIPP: Állítsd be az internetes biztonsági kód szolgáltatását!

Az OTP Banknál novembertől új szintre lépett az internetes bankkártyás vásárlás, mivel a bankkártya-birtokosoknak több lépésben kell igazolniuk, hogy valóban ők az internetes vásárláshoz használni kívánt kártya birtokosai.

Ha neked már be van állítva az OTP Bank Internetes biztonsági kód szolgáltatása, idén is találkozhatsz többlépcsős azonosítással internetes bankkártyás fizetéskor. Ha még nem használod a szolgáltatást, érdemes lépned, mivel a változás 2021. január 1-jétől minden bankkártya-birtokost érinteni fog, ugyanis ekkortól az Európai Unión belüli internetes kereskedőknek és szolgáltatóknak kötelező lesz erős ügyfél-hitelesítést alkalmazniuk a bankkártyás vásárlásoknál.

Az OTP Banknál kétféle lehetőséged van az internetes bankkártyás vásárlások többlépcsős jóváhagyására. A legkényelmesebb megoldás, ha az OTP SmartBank mobiltelefonos alkalmazást használod. Fontos, hogy ezt frissítened kell a legújabb verzióra és engedélyezned kell a telefonodon a felugró értesítéseket is.

A mobiltelefonos alkalmazáson kívül az SMS-ben kapott Internetes biztonsági kódot is használhatod, amihez novembertől már a háromjegyű TeleKódot is meg kell adnod a fizetési felületen.

Telekódja minden kártyabirtokosnak van, ez alapértelmezetten a kártyához tartozó bankszámlaszám utolsó három számjegye. Fontos, hogy az alapértelmezett háromjegyű Telekódot meg kell változtatnod ahhoz, hogy internetes vásárlások jóváhagyásához használható legyen. Az alapértelmezett TeleKódot módosíthatod az OTP SmartBank alkalmazásban, OTPdirekt internetes szolgáltatással, OTPdirekt automata telefonos szolgáltatással, vagy az OTP Bank fiókjaiban.

További részleteket az otpmindennap.hu/kartyabiztonsag oldalon olvashatsz a teendőidről.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Meztelenül nyitott ajtót a pizzafutárnak egy angyalföldi nő – futársztorik
Aki futárnak áll, fel kell készülnie nem mindennapi kalandokra. Jó, ha megőrizzük a hidegvérünket.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Elképesztő történetekről számolt be a Blikk, budapesti pizzafutárok meséltek.

A világjárvány óta az eddiginél is jobban rászoktak az emberek az online rendelésre. Sokan el is szegődtek áruszállítónak, ételfutárnak és remekül meg lehet belőle élni. Azonban nem árt, ha felkészül furcsa dolgokra is, aki futárkodásra adja a fejét.

Egy 18 éves diák futár az éjszakai műszakok során rendszeresen találkozott például részeg ügyfelekkel. Egyikük például,

amikor áltvette a rendelést, leült a lépcsőre, majd a kerítésbe kapaszkodva mászott vissza az ingatlanba.

A futár elárulta, hogy már a telefonban hallható volt, hogy a megrendelő részeg. De történt vele olyan is, hogy egy üdítő kiborult a szállítás során, és mire kiérkezett a címre, eláztatta a tárolót, és amikor kivette, hogy átadja a megrendelőnek az elázott dobozból a földre borult az étel. Meglepő módon ügyfél udvariasan összeszedte, és zokszó nélkül átvette a rendelést.

Egy másik, 22 éves kiszállító Angyalföldre vitt egy csomagot. Ahogy kell, 4-5 perccel az érkezése előtt telefonon értesítette a címzettet, hogy érkezik a küldemény.

Mikor megérkezett a címre, már nem telefonon kereste a hölgyet, csak felcsengetett a megadott lakásba. Amikor kinyílt az ajtó, a címzett, egy hölgy csak fehérneműt és egy meglehetősen átlátszó köntöst viselt. Amikor a nő rájött, hogy a csomagja érkezett meg, döbbenten annyit mondott annyit mondott:

„Úristen, bocsánat, azt hittem az ügyfelem vagy!”

Olyan is előfordul, hogy a futár és a megrendelő között konfliktus alakul ki. Emiatt járt úgy egy másik 22 éves futár, hogy bár az ügyfele a csomagot átvette, azonban a kijutással akadt egy kis gond. Mikor a futár felcsengetett, hogy nyomják meg az ajtónyitó gombját, bosszút állt rajta a dühös ügyfél, nem engedte ki a házból. Amikor a kiszállító megpróbált a többi lakáshoz csengetni, ők azt hitték, hogy be szeretne jönni, és ők sem segítettek. Végül egy órát kellett várnia, amíg valaki kiengedte.

A tanulság csupán annyi, hogy az menjen futárnak, aki fel van készülve a néha nem is olyan kellemes kalandokra is.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Egy hospice nővér elmagyarázta, miért nem érdemes félni a haláltól
Julie McFadden szerint életünk befejező szakaszában testünk fokozatosan kikapcsol és endorfinszintje is megnő, amivel megkönnyíti a haldokló utolsó napjait.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 05.


Link másolása

Egy sokéves tapasztalattal rendelkező hospice nővér videóban magyarázta el, miért nem érdemes félni a haláltól, vette észre a LADbible. Sokak számára talán ijesztő lehet, hogy mi történik velünk az elmúlás után, Julie McFadden szerint azonban „az emberi test a halára van kitalálva” és „biológiailag segít a meghalásban”.

Julie a videóban elmondja, hogy a közelgő halál jelei már fél évvel korábban észlelhetők. Ilyenkor ugyanis a haldokló már „kevesebbet eszik, kevesebbet iszik és többet alszik”.

„Az agyunkban beépített mechanizmusok vannak arra, hogy éhesek és szomjasak legyünk. Amikor a szervezet érzékeli, hogy az élet vége felé közeledik, ezek a mechanizmusok kikapcsolnak, így az ember általában nem érez éhséget és szomjúságot, ami segíti a szervezet lassú kikapcsolását” – mondja a rutinos nővér.

Julie McFadden szerint azonban ez a haldokló számára teljesen normális. Életünk utolsó szakaszában ugyanis számos olyan dolog történik a testünkkel, ami megkönnyíti az elmúlást.

„A szervezet lassan ketózisba kerül, ami endorfint szabadít fel. Ezek az endorfinok tompítják a fájdalmat és az idegeket, miközben eufórikus érzést is adnak az illetőnek, aki ettől jól érzi magát” – mondta a hospice nővér.

A teljes, angol nyelvű videót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Gyökeresen megváltozott a Temu, és ez nem véletlen
Rengeteg panasz érkezett a cég miatt, mert a meghirdetett akciók rendszeresen nem voltak valósak, ráadásul a weboldalon sok volt a sürgető üzenet.

Link másolása

Mi is írtunk róla nemrégiben, hogy több bejelentés után a Gazdasági Versenyhivatal vizsgálatot indított a Temunál. A legtöbben azt kifogásolták, hogy az akciókban sok esetben 95%-os, vagy akár annál is magasabb kedvezményekkel csábították a vásárlókat, ám ezek nem bizonyultak valósnak. A GVH úgy vélte, hogy a Temut működtető vállalkozás vélhetően tisztességtelen kereskedelemi gyakorlatot folytat és megtéveszti a fogyasztókat.

Most azonban alaposan megváltozott a Temu kereskedelmi gyakorlata. Szinte teljesen eltűntek a hirdetések a neten, és megszűntek a weboldalon a sürgető üzenetek is. A GVH szerint előremutató, hogy a cég felülvizsgálja a kereskedelmi gyakorlatát - írja az Economx.

A GVH a lap megkeresésére azt közölte, hogy a vizsgálati szakaszban vannak, és ez még nem jelenti azt, hogy a vállalkozásról kimondták volna, hogy jogsértéseket követtek el. Most a tényeket tisztázzák, amire három hónapjuk van, ez pedig kétszer két hónappal hosszabbítható.

A nemzeti versenyhatóság mindig üdvözli, és a fogyasztók, valamint a tiszta piaci verseny szempontjából előremutatónak tartja, ha egy eljárás alá vont vállalkozás a hivatal eljárásának megindítását követően felülvizsgálja a kereskedelmi gyakorlatát - írták. „Természetesen mindez a jelenlegi vizsgálati szakban nem befolyásolja a GVH tényfeltárási kötelezettségét” – közölték.

A portál szerint:

2024 áprilisára a Temu 1 millió fős bázist épített Magyarországon, ezzel 25,6 százalékos súllyal bír a hazai online vásárlókon belül.

A Temu anyacége, a PDD 2023 negyedik negyedévben 88,88 milliárd kínai jüanos (12,5 milliárd amerikai dolláros) árbevételt ért el, ami 123 százalékkal magasabb az előző év azonos időszakánál.

Forrás: Index

Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Éjjel itt az óraátállítás – ezt érdemes tudnod róla!
A tavaszi óraátállítás ráadásul pont az eredményezi, hogy egy órával lerövidül az éjszakánk, kevesebbet alhatunk. Hogyan kerülhetjük el, hogy ez napokig hatással legyen ránk? Mit jelent az egy órával későbbi sötétedés? A szakértő válaszol.

Link másolása

Szombatról vasárnapra virradó éjjel 2 órakor 3 órára, azaz egy órával előrébb kell állítani óráinkat – már amelyik nem teszi meg ezt magától. Így ugyan egy órával kevesebb alvás jut majd nekünk, ám vasárnaptól egy órával később sötétedik majd.

A téli és nyári időszámításról és az ehhez kapcsolódó óraátállításról mindenkinek más a véleménye. Egyesek szerint teljesen felesleges, csupán arra jó, hogy napokra összezavarja a szervezetüket, másokat viszont egyáltalán nem zavarja meg, és észre sem veszik azt a plusz vagy épp mínusz egy órát az átálláskor. Az óraátállítás bevezetésének hátterében energiamegtakarítás áll: mivel a nyári időszámítás alatt később sötétedik, így csak később van szükség arra, hogy felkapcsoljuk a villanyt.

De hogyan hat a szervezetünkre az óraátállítás?

„Az óraátállítás többet jelent annál, hogy egy órával többet vagy kevesebbet alszunk. Szervezetünket ugyanis ennél jobban megviseli. Néhány napig, sőt akár egy-két hétig is hatással lehet a pihenésünkre, alvásunkra vagy a munkánkra, ezáltal a teljesítményünkre is” – figyelmeztet Dr. Várdi Katalin, a Budai Egészségközpont szomnológusa.

„A szervezetünk napi működése a belső óránk szabályos menetrendjéhez, a sötétség és a világosság váltakozásához kapcsolódó ún. cirkadián ritmushoz igazodik.

Ha ez a ritmus bármilyen okból – például éjjeli munkavégzés, alvászavar, rendszeres éjszakázás – felborul, az hatással van a szervezetünk működésére. Az óraátállítás miatt ez a ritmus egy órával eltolódik, az egy órányi alváshiány miatt pedig ébredéskor az alvást segítő melatonin hormon szintje még olyan magas, mint ahogy az alváskor lenni szokott.

Ezzel szemben azonban a cukorszintet szabályozó glükokortikoid szintje, valamint az ébrenléti aktivitást és éberséget elősegítő orexin nevű ingerületátvivő-anyag alacsony, ezért szétszórtnak, dekoncentráltnak érezhetjük magunkat” – teszi hozzá a szakember.

Milyen panaszokat okozhat a cirkadián ritmusban bekövetkezett változás?

Mindenek előtt rossz közérzetet, ami járhat fáradtsággal, fejfájással. Az is előfordulhat, hogy ingerültebbek vagy épp lehangoltabbak vagyunk. Csökkenhet a koncentrációs képesség, jellemző lehet ránk egyfajta szórakozottság. Társulhat mindez emésztési zavarokkal, étvágytalansággal, szívbántalmakkal. És persze álmatlansággal – ha már az alvási ritmusunkba zavar bele az óraátállítás.

Óraátállítás. Meddig még?

Az óraátállítást Európában 1916-ban vezették be először, majd évekkel később elhagyták, ám a 70-es években újra bevezették, hogy csökkentsék az energiafelhasználást. Az évek során azonban számos tanulmány kimutatta, hogy ez a hatása elhanyagolható, ezzel szemben azonban a nyári időszámítás egészségre gyakorolt káros hatása jelentősebb. Az Európai Bizottság 2018-ban ismertette a nyári óraátállítás megszüntetésére irányuló javaslatát, amelyet 2019-ben megszavaztak. Arról, hogy ez mikor fog megvalósulni, egyelőre nincs hír. Addig is egy kis odafigyeléssel felkészülhetünk, hogy minél kevésbé viseljen meg minket.

Hogyan tehetjük zökkenőmentessé az átállást?

Szerencsére számos praktika segíthet megkönnyíteni ezt az időszakot. Fáradtság esetén iktassunk be pihenőt, ezzel elkerülhetők az ilyenkor gyakori háztartási vagy közlekedési balesetek. Vegyünk esténként egy forró fürdőt, készítsünk egy ízletes citromfűteát, amely megnyugtat lefekvés előtt.

Ha nem érezzük magunkat fáradtnak, az esti séta segíthet levezetni a feszültséget, és ráhangolódni a pihenésre. Mozogjunk többet, ugyanis a futás, torna, jóga, vagy bármilyen aktivitás segíti a szerotonin hormon termelődését.

A könnyű, mértékletes táplálkozás és a minimum napi 10 ezer lépés sokat segít a fáradtságérzés leküzdésében.

„Az átállás jobban megviselheti a gyermekeket, az idős embereket, és azokat, akik alvászavarban szervednek. Vannak olyanok is, akiknél szükség lehet gyógyszerekre is a hangulatváltozás, illetve az alvásproblémák miatt, ám ha tudjuk, hogy minket komolyabban megvisel ez az időszak, készüljünk fel előre. Keljünk korábban akár már napokkal az óraátállítás előtt, pihenjük le hamarabb, hogy fokozatosan szoktassuk hozzá a szervezetünket a változásra” – teszi hozzá a doktornő.

Link másolása
KÖVESS MINKET: